Skocz do zawartości

[3000] Rower do jazdy po lesie i wkoło komina


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po wieloletniej przerwie od MTB chcę wrócić do jazdy. Dotychczas jeździłem na Campus Tr.6 (miejski), ale nie ma kompletnie ikry taka jazda, wręcz nie chce mi się siadać na tego typu rower, a że zamieszkałem pod lasami, to są świetne ścieżki i dzikie bezdroża aby poczuć wiatr we włosach i błoto na plecach :D

Szukam roweru głównie do jazdy po lasach 80%, w koło komina i może czasem prostsza trasa do miasta na zakupy ;-). Zapewne zahaczę o prostsze single tracki.

Zdaję sobie sprawę, że przy tym budżecie nie poszalejemy, ale na ten moment nie mogę sobie pozwolić na coś lepszego, a chce się ruszyć (bo na łeb już siada ;) ).

 

Mój wzrost:        182cm

Waga:                  95kg

 

Rower na jakim miałem okazję się przejechać i mega przypadła mi pozycja na nim:

https://www.cicliadriatica.it/en/portfolio/wing-m-2-2-29/

-zaznaczam, że zdecydowanie lepiej mi się jechało (zwrotność) na rozmiarze 17 cali niż 21 (testowałem oba jeden po drugim).

Załączam geometrię powyższego modelu (nie znalazłem lepszej jakości).


 

 

Zaznaczam, że wolę bardziej siedzącą pozycję niż leżącą. Mam też świadomość braku możliwości w doborze sprzętu przy tym budżecie. Myślę, aby zakupić coś, co ma lepszą ramę, a później ewentualnie upgradeować podzespoły albo kupić inny sprzęt, jak będzie kasa.

 

Z racji wieloletniej abstynencji mojej osoby w tym sektorze proszę o pomoc, bo wypadłem z rynku i nie znam się na nowych trendach/możliwościach.

 

Rowery, jakie biorę pod uwagę:

1)      https://allegro.pl/oferta/rower-gorski-mtb-genesis-impact-5-2-29-1x11-r-48-13120011876

2)

    https://allegro.pl/oferta/rower-orbea-mx-50-29-blue-red-l-12675114753  -ponoć dożywotnia gwarancja na ramę

3)   https://allegro.pl/oferta/rower-cube-aim-pro-29-m-18-grey-flash-2022-11930479607

4)   Używka –póki co nie znalazłem nic na dolnośląskim

2     

Zapomniałem też, że sporadycznie będę doczepiał hamaxa aby przewieźć córę (wiek 2-3 lata) lub przyczepkę.

 

 

Z góry dziękuję za pomoc!

 

geometrie_wing_m_2.2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli chcesz je w przyszłości upgradeować to Orbeę możesz z góry odrzucić za brak tapera, bardzo ograniczony wybór sensownych amortyzatorów.

@keltu możesz rozwinąć co to jest taper?

P.s. Co myślisz o pozostałych rowerach? Trochę się napaliłem na tego Genesisa, ale ciężko mi znaleźć jakieś konkretne informacje na jego temat (opinie użytkowników, a nie botów).

 

[edit] Ok, znalazłem info odnośnie taperowanej główki ramy:

Szersze na dole, a węższe na górze, Nazywamy to „tapered” albo taperowaną główką ramy. Ma to na celu poprawę sztywności główki ramy.

Edytowane przez szymes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety budżet masz ograniczony więc albo kupisz markowy rower będące leżakiem magazynowym (Cube, Orbea) w bardzo ograniczonej konfiguracji albo noname, który będzie lepiej wyposażony i nowocześniejszy. 
Patrząc jak chcesz jeździć, dobrze by było mieć napęd 1x, im większy zakres kasety z tylu tym lepie, hamulce hydrauliczne no i amortyzator powietrzny.  Najbardziej zbliżony jest ten Genesis niestety jest to marka praktycznie nieobecna na polskim rynku, widać, że coś sprzedają w UK ale specjalizują się w stalowych ramach. Pytanie o gwarancje, komponenty itd. 

Popatrz jeszcze na oferty Rometa, Crossa czy Decathlonu. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Niestety budżet masz ograniczony więc albo kupisz markowy rower będące leżakiem magazynowym (Cube, Orbea) w bardzo ograniczonej konfiguracji albo noname, który będzie lepiej wyposażony i nowocześniejszy. 
Patrząc jak chcesz jeździć, dobrze by było mieć napęd 1x, im większy zakres kasety z tylu tym lepie, hamulce hydrauliczne no i amortyzator powietrzny.  Najbardziej zbliżony jest ten Genesis niestety jest to marka praktycznie nieobecna na polskim rynku, widać, że coś sprzedają w UK ale specjalizują się w stalowych ramach. Pytanie o gwarancje, komponenty itd. 

Popatrz jeszcze na oferty Rometa, Crossa czy Decathlonu. 

@Kettler dzięki za odpowiedź. Co do ofert z Decathlonu w serwisie, gdzie byłem słyszałem sporo negatywnych opinii o ich rowerach. Czy słusznie? Nie mam pojęcia, bo jak wspomniałem sporo lat nie było mnie w tej branży. Serwisant twierdził, że często rowery z Decathlonu mają problemy z wymianą chociażby opon, bo jakieś cyrki są przy ich obręczach itp.

Gdybyś miał delikatnie nagiąć budżet lub być pozostawionym w takiej sytuacji, jak ja, to co byś wybrał? (uwzględniając geometrię, jak z pierwszego postu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROMET 

Mustang M6 całość na Shimano, napęd 1x11 waga 13,6 kg za 3,4 tyś.  Myślę, że możesz poszukać miejsca gdzie mógłbyś się przymierzyć przed zakupem. 

https://allegro.pl/oferta/rower-romet-mustang-m6-bordowo-bialy-l-19-12432390579

Oczywiście link to tylko przykład konkretnego modelu. Są inne kolory i rozmiary 😁

Edytowane przez Kettler
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najtańszy sensowny rower MTB to Rockrider Explore 540:

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-rockrider-explore-540-29/_/R-p-329414

Ma podstawowy widelec powietrzny (X- Fusion MIG lub RC32), który będziesz mógł łatwiej ustawić pod swoje preferencje niż budżetowe atrapy od Suntoura.

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kettler napisał:

ROMET 

Mustang M6 całość na Shimano, napęd 1x11 waga 13,6 kg za 3,4 tyś.  Myślę, że możesz poszukać miejsca gdzie mógłbyś się przymierzyć przed zakupem. 

https://allegro.pl/oferta/rower-romet-mustang-m6-bordowo-bialy-l-19-12432390579

Oczywiście link to tylko przykład konkretnego modelu. Są inne kolory i rozmiary 😁

Ten Romet całkiem spoko wygląda w tej wersji :D

Cytat

Moim zdaniem najtańszy sensowny rower MTB to Rockrider Explore 540:

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-rockrider-explore-540-29/_/R-p-329414

Ma podstawowy widelec powietrzny (X- Fusion MIG lub RC32), który będziesz mógł łatwiej ustawić pod swoje preferencje niż budżetowe atrapy od Suntoura.

@Galvatron Dzięki za wstawkę, tylko to już jest spora różnica (ok. 30%). Dodatkowo nie jest mi potrzebny na ten moment nie wiadomo jaki amor.

Szkoda, że jest tak mało informacji o tym Genesis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja macałem tego genesisa, ale w pierwszej cenie odpadł bardzo szybko, wygrał explore 540. Sam ten Genesis podobno ma niewiele wspólnego z firmą Genesis z UK.

Jaka jest różnica między tym genesisem, a rometem do którego był wrzucony link (na plus dla rometa)?

W genesisie nie znalazłem otworu do puszczenia przewodu do opuszczanej szytycy. Dla autora tematu plusem będzie zwykła oś z tyłu - łatwiej (taniej) podpiąć przyczepkę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wolekCo Ci nie pasowało w tym Genesisie, że odpadł (noname, brak przekonania -brak zaufania, inne)? Jeśli Cię dobrze zrozumiałem to na moment wybierania przez Ciebie roweru Genesis był w podobnej kasie, co Rockrider Explore 504? A jakby był w tej cenie? :D

 

Ogólnie widzę wpust do ramy na przewody w Genesis. Orientujesz się, czy rama Genesisa ma taperowaną główkę?

 

Co do osi -to najmniejszy problem, więc nie przeszkadza mi to. Wolę bardziej stabilny rower, bo nie będę jeździł non stop z przyczepką, a dzieci wyrosną.

 

Co do Rometa, to może @Kettlernam coś więcej powie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kettler napisał:

@szymes prosiłeś o opcje w więc ją przedstawiłem, nie mam najmniejszego zamiaru namawiać Cę na jakieś konkretne rozwiązani  to Ty musisz wybrać rower, który Ci podpasuje 

Nie chodzi mi absolutnie abyś mnie przekonywał. Chodziło mi o to, co w tym przedziale cenowym jest bardziej sensowne. Genesis, czy Romet? Mówię o podzespołach/ramie. Ogólnie dziękuję za wrzutkę, bo zainteresował mnie ten model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, szymes napisał:

@wolekCo Ci nie pasowało w tym Genesisie, że odpadł (noname, brak przekonania -brak zaufania, inne)? Jeśli Cię dobrze zrozumiałem to na moment wybierania przez Ciebie roweru Genesis był w podobnej kasie, co Rockrider Explore 504? A jakby był w tej cenie? :D

 

Ogólnie widzę wpust do ramy na przewody w Genesis. Orientujesz się, czy rama Genesisa ma taperowaną główkę?

 

Co do osi -to najmniejszy problem, więc nie przeszkadza mi to. Wolę bardziej stabilny rower, bo nie będę jeździł non stop z przyczepką, a dzieci wyrosną.

 

Jest taperowana główka w genesisie. Musiałbym się  poważnie zastanowić, na plus genesisa na pewno napęd, explore 540 jest lżejszy bo sam amortyzator dużo mniej waży, do tego szersze obręcze które jak i opony przystosowane są do tubeless. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądałem się jeszcze za rowerami z drugiej ręki i trafiłem na:

1) Giant Talon 1 Ge za 3000zł (roczny, prawie, jak nowy, rocznik 2020/2021)

-osprzęt deore shimano

https://portal.bikeworld.pl/artykul/testy_i_nowosci/testy_rowerow/18802/test_giant_talon_1_ge_2021_mtb_za_4k

 

 

2)  GHOST KATO 5, rocznik 2015/2016

https://www.olx.pl/d/oferta/rower-gorski-29-ghost-kato-5-shimano-deore-xt-rozmiar-l-CID767-IDSvjvl.html?reason=observed_ad

 

Mając powyższe propozycje + to o czym rozmawialiśmy wcześniej (Genesis, Romet).

 

Co byście wybrali i dlaczego?

 

Już naprawdę chcę coś kupić, bo czuję ogromną chęć jeżdżenia. Dzisiaj jadę do intersportu obczaić Genesisa i będę też oglądał Gianta. Doradźcie proszę.

 

Edytowane przez szymes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie to najsensowniej wygląda ten Genesis. Całkiem fajny napęd jak na ten budżet no i taperowana główka ramy pozwoli wymienić amortyzator na coś lepszego bez większego kombinowania a uginacz to jednak najsłabsza strona tego i wszystkich innych rowerów wymienionych tutaj, wszystko to XCM/XCT itp.

W drugiej kolejności brałbym pod uwagę tego Cube'a Aim Pro, napęd trochę słabszy ale za to bardziej uniwersalny (2 rzędy) też jest taper no i jakby zmienić te gripy to nawet nie brzydki, plus normalna rozpoznawalna marka rowerowa. 

Zgodzę się też że najlepiej było by trochę dołożyć do tego Explore 540 z Deca. ;)

Edytowane przez keltu
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podjąłem decyzję. Zakupiłem Genesisa Impact 5.2. Pierwsza jazda już za mną. Nie znalazłem nic bardziej sensownego w relacji cena/graty w tej klasie. Muszę przyznać, że jestem mega zadowolony z zakupu. Jeździ się na tym rowerze bardzo dobrze. Przerzutki chodzą mega dobrze, kultura pracy na wysokim poziomie. Hamulce wystarczająco dobre. Geometria ramy mocno in plus.

Najsłabszym elementem na ten moment jest amortyzator, który jako pierwszy poleci do wymiany.

 

Dziękuję wszystkim za poświęcony mi czas, wyrozumiałość i porady.

 

Genesis.jpg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...