Skocz do zawartości

[amortyzator] Alternatywa dla Reby czyli amorek do ~ 1,6 kzł


Rekomendowane odpowiedzi

Jak to w życiu często bywa, potrzebuję potwierdzenia, że to co chcę zrobić ma sens.

Od początku, jeżeli chodzi o XC to jestem w sumie laikiem. Ot tak, zachciało mi się zająć czyms nowym w życiu i padło na jeżdżenie po hopkach. Mam jako takie doświadczenie z rowerami ale MTB to dla mnie nowość. No i zapragnąłem złozyc sobie własny rower. Mam właściwie wszystko, rama, koła, hamulce, osprzęt, brakuje mi tylko amortyzatora.Czytam, szukam i staram się zrozumieć o co chodzi. Jak rozumiem, głównie ze względu na łatwość i koszty serwisowania to warto iść w Rock Shoxa a tutaj najrozsądniejszym wyborem to Reba, głównie ze względu na wagę / jakość / cena.

Potrzebuje amoryzatora o skoku 100mm (przynajmniej taki był załozony pierwotnie w mojej ramie), koło 29, oś 15x100mm i główke tapered.

Znalazłem wspomnianą Rebę za ok 1600 zł w Bike Disscount -> https://www.bike-discount.de/en/rockshox-reba-rl-29-solo-air-tapered  Brak manetki na kierownicy przezyję. I tutaj moje wątpliwości, czy to najlepszy wybór dla totalnego amatora? Czy może warto pomyśleć o czymś innym? Może macie jakiś pomysł gdzie można znaleźć amortyzator taniej, np z demontażu? Może jednak Recon za połowę tej kasy, a resztę zostawić sobie na piwko...
 

Może coś koledzy dorzucą do tematu? Jakies przemyślenie czy coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich pieniądzach z nowych nie kupisz nic lepszego (ew. jeszcze taniej rebę np. w wiggle.com). W każdym razie szedłbym w boost (+proste adaptery do koła przedniego) i zapewne 120mm skoku (będzie miała jeszcze jakiś potencjał jeśli zamarzy ci się ew. będziesz miał konieczność zmiany ramy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Kettler napisał:

Dobrze by było gdybyś doprecyzował jak chcesz używać tego roweru bo jeżdżenie po hopkach i start w zawodach XC to trochę różne rzeczy 🤔aczkolwiek w XC hopki też są 😁

Nie, zawody to nie bardzo. Zacząłem trochę jeździć po singlach dostępnych na Mazowszu, na razie na starym MTB 26. Jednak ten to prawdziwe retro mtb i tego roweru mi szkoda na większe katowanie. W przyszłości pewnie wybiorę się w inne części PL. Może jakieś łatwiejsze szlaki w górach. No a jak bardzo się wkręcę to przyszłość zweryfikuje. Jednak to amatorka totalna będzie, nigdy nie ciągnęło mnie do wyścigów - jakichkolwiek.

Cytat

W takich pieniądzach z nowych nie kupisz nic lepszego (ew. jeszcze taniej rebę np. w wiggle.com). W każdym razie szedłbym w boost (+proste adaptery do koła przedniego) i zapewne 120mm skoku (będzie miała jeszcze jakiś potencjał jeśli zamarzy ci się ew. będziesz miał konieczność zmiany ramy).

@Dokumosa I to jest właśnie powód dla którego warto pytać! Ja świadomości istnienia takich sprytnych adapterów nie miałem. Do mojej piasty są tylko endcapy pod 15x100 i myślałem, że to jedyna opcja, no ale faktycznie w tą stronę, to tak naprawdę tylko kwestia dystansu. Tym sposobem to oczywiście idę w stronę boosta bo to lepsza opcja chociażby jak mnie podkusi zmienić koła. Za polecenie wiggle też dziękuję. To zawsze dodatkowy pieniążek w kieszeni…

Co do skoku 120 mm czy to nie zje geometrii ramy? Bo te 20 mm to jednak sporo. Chyba, że można to załatwić sagiem lub jakimiś tulejami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KNKS Rama, którą posiadam to Cube Reaction GTC SL. Poniżej geometria z rozmiaru 19" z bikeworld.

cube reaction gtc.png

10 godzin temu, leejoonidas napisał:

Może Suntour Aion, w Activia z Gliwic są dostępne za 1699pln-ów, o skoku jaki sobie życzysz. Golenie górne to 35mm a nie tak jak w Reba 32mm.

Można też kupić taniej na Allegro.

IMG_20230110_214957.jpg

Hmm nie byłem przekonany do Suntour, kojarzy mi się głównie z tanimi amortyzatorami sprężynowymi. Może zupełnie bezpodstawnie? Jak wypada serwis względem Rock Shoxa? Czy jest równie prosty? Bo wagowo to pewnie już nie będzie tak różowo jak w Rebie...

 

Edytowane przez rozk_rock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Rama wskazuje, że to przedstawiciel segmentu XC. Nie wiem jak jeździsz i jaki masz styl jazdy, ale Reba spisuje się naprawdę dobrze w tym do czego została stworzona.

Gdybym miał dzisiaj wybierać amortyzator pewnie poszedłbym nawet półkę wyżej, czyli w SIDa, ale to już nie te pieniądze. Ewentualnie rozważ coś że stajni Manitou.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że Reba od A7 do współczesnej A9 zakupiona jako 100mm będzie mogła być tylko obniżona do 80mm. Osobny model to reba 120 i kolejny reba 130-150mm. Z tego względu polecałbym jednak 120, zmiana na geo nie wpłynie znacząco a zawsze będzie bardziej w stronę down-country niż typowego XC.

Jest jeszcze w zbliżonej kasie (bike24) Revelation, który jest w rzeczywistości Rebą na goleniach 35mm. Tam nie ma już takich ograniczeń odnośnie skoku i wymieniając air shaft można ustawić 120-160mm. Jeśli nie przeszkadza masa większa o ~400g to też jest to świetna opcja.

Aiona bym unikał ze względu na konstrukcję, słabe uszczelnienia i zgłaszane problemy ze stukającymi tłumikami (również tymi PCS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, pewnie wolałbym mieć lżej aniżeli ciężej.

To teraz pytanie za 100 pkt czy Reba A6 ze skokiem 120mm czyli https://www.wiggle.com/rockshox-reba-rl-solo-air-fork-blackorange-29-120mm da się przerobić na 100 mm przy pomocy Air Shafta jak tutaj -> https://www.rowertour.com/p/177375/rock-shox-air-shaft-zestaw-do-zmiany-skoku-amortyzatora-rebasid-b-solo-air#rozmiar-100mm ??

Bo jeżeli dobrze rozumiem i da się to należałoby kupić 120mm, mając potencjalnie możliwość zmiany długości skoku gdyby jednak geo tego wymagała jednocześnie zostawiając sobie potencjał dodania tych 20mm np przy zmianie ramy.

Na wiggle.com we wspomniamym linku w opisie napisane jest, że brak manetki do blokady skoku amortyzatora, rozumiem że chodzi o manetkę ROCK SHOX OneLoc tzn taka jest potrzebna?

 

Cytat

Aiona bym unikał ze względu na konstrukcję, słabe uszczelnienia i zgłaszane problemy ze stukającymi tłumikami (również tymi PCS).

Dwa razy mnie nie trzeba zachęciać do tego kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim malo kto na codzień jeździ na rowerze xc. Z reguly przyjęlo się tak mówić na rowery ht ale w 99% przypadków są to zwykłe atb. "Rasowy" rower xc wymusza pewne ograniczenia/kompromisy i codzienne jego użytkowanie byłoby tylko upierdliwe do bólu (dosłownie). Dlatego nie przejmowałbym się tak bardzo zachowaniem stromej geo czy krótkiego skoku. 20mm więcej to niecały 1 stopień wypłaszczenia hta, nieco wyższy stack - przy cywilnych zastosowaniach same plusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Dokumosa napisał:

Reba 29 A3-A6 jest zgodna z shaftami 11.4018.021.000 - 11.4018.021.004  (po kolei ostatnia cyfra determinuje skok 0 to 120mm, 1 to 110mm... 4 to 80mm). W przypadku A7 i nowszych górne golenie się różnią w zależności od skoku.

@Dokumosa Dzięki serdeczne za wyjaśnienie tematu i nieocenioną pomoc w temacie Reby. Znalazłem też taki dokument na stronie srama i teraz już wszystko dla nie jest jasne i pewne. Łącznie z tym jakich manetek do blokady skoku szukać. (;

2 godziny temu, Kettler napisał:

Ja bym brał  Rebe120 mm, pierwszy amortyzator MTB miał 80 mm, potem w XC królowały 100 mm teraz najczęściej jest 120 

Teraz jeżdżę na Cannondale F900 z Headshokiem o skoku 60mm jak w rowerach crossowych i na obecnych trasach daję jakoś radę...

W każdym razie jestem bliski nabycia Reby 120mm z założeniem, że może przydać się jak kiedyś zapragnę zmienić ramę. Względnie jak będzie kupa to skrócę skok air shaftem i dalej mi pozostanie opcja 120mm. Jednak wierzę, że z obecną ramą te 120mm będzie ok. I dlatego zastanawiam się jeszcze nad opcję z Revelation o skoku 120mm tak żeby mieć pole manewru w przyszłości - gdybym zechciał zmienić ramę i potrzeby na takie wymagające wiekszego skoku widelca. Tylko mam wątpliwości po za wagą.

Mianowicie, geometria tych amortyzatorów jest trochę inna. Offset mniejszy o 9mm przy Revelation i teraz pytanie laika, czy to przypadkiem nie lepiej w momencie kiedy dokładamy do wysokości widelca 20 mm, aby offset był mniejszy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revel 29 występuje w 2 wersjach offsetu - 42 i 51mm, reba 29 tylko 51. Mniejszy offset spowoduje nieco większe uniesienie główki ramy (stack).

Odnośnie manetki to do reby z regulacją kompresji na goleni trzeba mieć kit - nowy tłumik razem z manetką.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już jest jasne (chyba). W każdym razie doszedłem do wniosku, że zawsze łatwiej wymienić ramę (i więcej z tym funu) aniżeli amortyzator... Zdecydowałem się na Revelation.

@Dokumosa Dziękuje za cynk z bike24.de właśnie zamówiłem amorek w ciekawj cenie.

Wszystkim uczestnikom wątku bardzo dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...