Skocz do zawartości

[ratchet DT Swiss] narzędzie do demontażu pierścienia


Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do serwisu piasty DT 240 EXP, w związku z czym muszę kupić klucz do demontażu pieścienia/nakrętki/gwintowanego ratcheta.
Oryginalny klucz DT Swiss kosztuje 250 zł. Dużo-niedużo. Przy regularnym użytkowaniu, np. w serwisie, nawet bym się nie zastanawiał i od razu go kupił.
Alternatywa od Bitula to koszt 139 zł. Wygląda już sensowniej, ale...

W niedalekiej (mam nadzieję przyszłości) nabędę nowy rower z piastami DT 350 z klasycznym ratchetem, do którego potrzebne jest inne narzędzie niż do wersji EXP. Musiałbym więc kupić dwa klucze do serwisu piast raz w roku, a to staje się już średnio opłacalne.

Postanowiłem więc poszukać czegoś tańszego i znalazłem na Aliexpress dwustronne narzędzie do wykręcania zarówno pierścieni piast EXP jak i z tradycyjnym ratchetem. Cena jak na aliexpress przystało - 50 zł. Oceny w większości pozytywne. Ale wiadomo - nie chciałbym oszczędzić 250 zł na narzędziach tylko po to, żeby zniszczyć piastę za 1200 zł. ;)

Czy ktoś z Was miał do czynienia z tego typu narzędziami lub jakimiś innymi podobnymi wielowypustami z aliexpress i może wypowiedzieć się w temacie jakości ich wykonania? Oczywiście należy mieć na uwadze, że narzędzie będzie wykorzystywane okazjonalnie w domowym warsztacie.

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być. Śruby są twarde, zwłaszcza te wysokiej klasy. A z czego jest to narzędzie? Kto Ci tam wie. Materiał i wykończenie wygląda jak te tanie PROX. Jak bieżnia jest wkręcona mocno, a jest, to wcale mnie nie zdziwi jeżeli stanie się coś takiego jak na zdjęciu.

Co prawda nieco inna kategoria, ale miałem zestaw narzędzi z Castoramy. Na pierwszy rzut oka przyzwoite. Tyle że przy pierwszej zapieczonej śrubie pod TORX 25, okazało się, że końcówka skręciła się jak lód włoski...

Ja wychodzę z założenia, że jak masz kupować badziewie na jeden raz, to lepiej idź do serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ChuChu Kiedyś tutaj chwaliłem zestaw Neo Tools, że przyzwoity, że do zastosowań rowerowych wystarczający. Owszem, wystarczający, ale do 30Nm. Powyżej bity skręcają się jak lody włoskie albo po prostu pękają. :) Imbus 8mm jest już wykręcony, a 14mm pękł przy pierwszej próbie odkręcenia bębenka piasty. Torx 10 ułamał się po kilku użyciach (podobnie w multitoolu Topeak'a). Tanie narzędzia no-name sprzed 20-30 lat, które ma na warsztacie mój ojciec, są lepsze niż te nowe markowe ze średniej półki.
Stąd też moje duże wątpliwości co do jakości klucza z Aliexpress. :D

Myślałem o tym, żeby zajrzeć do serwisu, ale tak - trzeba tam dojechać, niby 10km w jedną stronę, ale auto na wodę nie jeździ; trzeba im coś zapłacić za odkręcenie tego, nikt za darmo nie robi; po serwisie piasty trzeba znowu pojechać, żeby wkręcili nakrętkę w piastę i znowu ta sama historia. Mógłbym oczywiście zlecić serwis całości piasty, ale wtedy zapłacę więcej, niż za narzędzie do Ratcheta. No i przede wszystkim - nie ufam serwisom (pracowałem przez pewien czas jako mechanik, odwiedzałem też różne serwisy z jakimiś "pierdołami"  i mam podstawy, by tak mówić).

@Sabarolus na drugie zdanie odpowiedziałem wyżej. Co do imadła i stołu, to mam do dyspozycji warsztat ojca ze stołem takim, że można się pod nim przed nalotem bombowym chować. 😛 Imadło dość stare, ale wielokrotnie sprawdzone w boju, przytwierdzone porządnymi śrubami, nawet nie drgnie.

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@TheJW "ale wtedy zapłacę więcej, niż za narzędzie do Ratcheta"

Fakt - ja patrzę przez pryzmat łódzki, Ty warszawski :D

"No i przede wszystkim - nie ufam serwisom (pracowałem przez pewien czas jako mechanik, odwiedzałem też różne serwisy z jakimiś "pierdołami"  i mam podstawy, by tak mówić)."

Fakt - nie mam teraz pod ręką tych kół, ale pokazałbym jak ładnie wygląda kołnierz piasty DT 370 po wymianie łożysk w jednym z łódzkich serwisów. Co prawda nie wpływa to na szczelność piasty, bo tam gdzie uszczelka dotyka korpusu jest ok, ale niesmak jest... Nie lubię takiego partactwa.

Niemniej miej na uwadze, że prócz klucza potrzebujesz dobrego i porządnie osadzonego imadła.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Teraz wystarczy westchnąć i zamówić klucz za 250 / 130 zł. 

Sam mam kilka narzędzi, które raczej kupują tylko serwisy. Używam ich bardzo sporadycznie, ale w razie czego, wiem że mam i mogę użyć niezależnie od innych.

Pomyśl też przyszłościowo. Nigdy nie wiesz jakie piasty Ci się trafią w przyszłości. Może właśnie takie, do których będzie pasował ten klucz.

Co do jakości klucza z Ali. Prosta matematyka. Jeżeli Bitul robi klucz za 130 zł, a Chińczyk w zasadzie dwa za 50 zł, no to można się spodziewać jaka jest jakość. BITUL przecież nie ma bardzo wysokich cen.

Pracy serwisów lepiej nie komentować. Mam tylko jeden, znany na Forum któremu ufam. Całą resztę omijam szerokim łukiem, bo wiem jakie są tam metody pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ChuChu napisał:

Całą resztę omijam szerokim łukiem, bo wiem jakie są tam metody pracy.

Ja niestety w żadnym serwisie w bliskim otoczeniu nie spotkałem osoby, którą mógłbym z czystym sumieniem nazwać mechanikiem. Partacze, syfiarze to tak... Najbardziej mnie rozczulił serwis, który się ładnie reklamuje jako Shimano Service Center. Poprosiłem o splanowanie mufy suportu. Odpowiedź była taka, że narzędzie co prawda mają, ale nie robili tego i żebym przyniósł ramę to pokombinują. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie żałowałem kasy wydanej na porządne narzędzie ale wiele razy kląłem na czym świat stoi gdy skusiła mnie wyjątkowo korzystna cena.

Nauczyłem się też nie kupować zestawów kluczy, wierteł, bitów, lepiej kupić dwa klucze po 20 zł każdy niż gówniany zestaw za 50 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi raz zrobili planowanie mufy w serwisie. Cała powierzchnia była w ząbkach, nie była gładka. Idealnie równoległe też raczej nie były, bo trzeba było robić jakieś "samoróbki" żeby narzędzie pasowało.

O nabijaniu sterów, opierając główkę o kamienny parapet nie wspominam.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2022 o 13:38, ChuChu napisał:

No i właśnie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Teraz wystarczy westchnąć i zamówić klucz za 250 / 130 zł. 

Sam mam kilka narzędzi, które raczej kupują tylko serwisy. Używam ich bardzo sporadycznie, ale w razie czego, wiem że mam i mogę użyć niezależnie od innych.

Pomyśl też przyszłościowo. Nigdy nie wiesz jakie piasty Ci się trafią w przyszłości. Może właśnie takie, do których będzie pasował ten klucz.

Co do jakości klucza z Ali. Prosta matematyka. Jeżeli Bitul robi klucz za 130 zł, a Chińczyk w zasadzie dwa za 50 zł, no to można się spodziewać jaka jest jakość. BITUL przecież nie ma bardzo wysokich cen.

Pracy serwisów lepiej nie komentować. Mam tylko jeden, znany na Forum któremu ufam. Całą resztę omijam szerokim łukiem, bo wiem jakie są tam metody pracy.

Mam trochę narzędzi z ali które kupiłem eksperymentalnie, do użytku zawodowego. Mam np klucze do konusów od chińczyka i z park toola. Zakładając że Park to rowerowa profeska a chińczyk to "coś" to te pierwsze mocno powinny odstawić te drugie. Ale tak nie jest. 

Mam kilka piątek i czwórek imbusowych. Park tool,  wera, ice toolz,  unior i komplet chińczyków z ali i draper. Najczęściej używam 5tki z Chin. Jakość jest świetna mimo że cena 3-4 x niższa. 

Używam chińskich pras do misek sterów, wybijaków i nabijaków. Prasy i wycisku do łożysk suportu. Kosztowaky ułamek ceny tych renomowanych a są zarąbiste. 

Bitul jest ok, niektóre narzędzia mają jednak cenę z przysłowiowego tyłka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z narzędziami z Ali jest jak z niemarkowymi jeansami. Jedne są całkiem ok inne rozpadną się po pierwszym praniu. Kupując produkt markowy chociaż może być wyprodukowany w tej samej fabryce w Chinach możemy liczyć, że został wykonany według określonej specyfikacji, przeszedł kontrolę jakości itd. Kupując produkt no-name zdajemy się na przypadek i uśmiech szczęścia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Michal_288 napisał:

Używacie do odkręcania  klucza, imadła? Moim zdaniem przy kluczu udarowym ma to prawo działać

 

Odnośnie samej nasadki, na fotkach widać że jakościowe dno ale na pneumacie ma prawo zadziałać.  Najniższy moment klucza i stukamy. Albo klucz się rozklepie albo pierścień puści. Po tym jak ten stop pęka powiedziałbym że będzie dość twardy. 

Edytowane przez PawelW84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Michal_288 napisał:

Używacie do odkręcania  klucza, imadła? Moim zdaniem przy kluczu udarowym ma to prawo działać

Zależy. 

Imadło zadziała jeśli: jest duże i da się bardzo stabilnie zamocować do podłoża, blatu na przykład. Tenże blat musisz mieć jednak zamocowany do czegoś co jest przymocowane do podłogi I nie poddaje się. 

Te pierścienie, w "klasycznym" ratchecie potrafią być zabetonowane. Chyba dwa razy nie byłem w stanie go odkręcić żadną metodą. 

Jeśli ktoś kupuje piastę lub koło,  nowe,  sugeruję zdemontować pierścień i wkręcić go na coś zapobiegającego zapiekaniu. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...