Skocz do zawartości

[Napęd] "Terkotanie" przy korbie podczas naciskania na pedały


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam problem z dziwnym dźwiękiem wydobywającym się najprawdopodobniej z okolic korby (telefon który nagrywał dźwięk był nad nią zamocowany). Podczas przyspieszania (mocniejszego naciskania na pedały) usłyszeć można to co na nagraniu. Na niższych biegach problem jest wyraźniejszy. Kiedy już się rozpędzę albo podjadę pod górkę i nacisk na pedały jest mniejszy to "chrobotanie" ustaje. Rower odebrałem z serwisu po wymianie całego tylnego koła i regulacji przerzutek (przed tym problemu nie było). Dodam też że rower ma nakulane MOŻE z 200km.

Słyszałem już diagnozę że łańcuch może o coś trzeć ale nie zauważyłem żeby o coś wadził a poza tym nawet jakby wadził to dźwięk nie ustępowałby po zmniejszeniu nacisku na pedały (tak mysle przynajmniej)

Do serwisu też nie mam jak uderzyć bo się przeprowadziłem z miejsca, w którym jest i mam do niego jakieś 200km  

Link do nagrania:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Słyszałem już diagnozę że łańcuch może o coś trzeć ale nie zauważyłem żeby o coś wadził a poza tym nawet jakby wadził to dźwięk nie ustępowałby po zmniejszeniu nacisku na pedały (tak mysle przynajmniej)

Generalnie jeśli masz korbę na kwadrat to połączenie korba-suport nie jest idealnie sztywne i właśnie podczas mocniejszego ciśnięcia kiedy korba się "odkształca" i łańcuch ociera o przerzutkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to bardziej brzmi jak jakieś trzaski nie wynikające z ocierania łańcucha.

Jeżeli było dłubane z tylnym kołem to od niego bym zaczął. Sprawdź czy jest odpowiednio zapięte. Może to też syf między hakiem przerzutki, a ramą. A może serwisant nadgorliwie natłuścił Ci łańcuch jakimś gęstym olejem na cięższe warunki, napęd w moment nałapał piachu i rzęzi.

Jak nie żadne z powyższych, to często w nowych rowerach, po przejechaniu pierwszych paru setek, lubi poluzować sie suport.

Chociaż po tym nagraniu ciężko to stwierdzić.

Żeby zdiagnozować:

1. Stań obok roweru

2. Ustaw korbę po Twojej stronie pedałem w dół

3. Odchyl rower od siebie najlepiej trzymając za górną rurę ramy

4. Nacisnij nogą na pedał i słuchaj

5. Powtórz to samo po drugiej stronie.

6. Później poszarp się z nim trzymając trochę mocniej za kierownicę i / lub siodło.

Jezeli coś zatrzeszczy to przynajmniej masz wykluczony łańcuch i zębatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Chodziło o to żebyś na początku nie trzymał za siodło czy kierę, bo pomimo, ze słyszysz dzwieki z okolicy korby, to może trzeszczeć np. obejma podsiodłówki.

Generalnie, to pomaltretuj na postoju wszystko co się da i nasluchuj.

Jeżeli podczas takiego gniecenia wygenerujesz jakiś dźwięk, a nie bedziesz wiedział skąd się wydobywa, to nagraj najlepiej film pokazujący sposób w jaki udało Ci sie to uzyskać.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to "rzęzi" jak zostało wspomniane łańcuch. Także tutaj upatrywałbym problemu. Trzeba wyczyścić, może czymś innym nasmarować, może zmienić (a może ktoś zmienił a kaseta stara i brudna? 

Ten dźwięk pojawia się z reguły jak nasmaruje się brudny łańcuch, kojarzę go dobrze z zimówki w której nic nie czyściłem tylko smarowałem jak łańcuch już się nie zginał :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...