Skocz do zawartości

[Składak] Projekt Ulep 2.0 - MTB Full

JWO

Rekomendowane odpowiedzi

Mój pierwszy składak Ulep 1.0, uszosowiony gravel, przejechał już prawie 20kkm i mam nadzieje że pojeździ jeszcze długo. Przyszedł czas teraz na Ulep 2.0, czyli mtb full. Już tu wspominałem na forum, ale covid, inflacja i wojna, troche mnie wstrzymały z zakupami.
Docelowo ma to wyglądać mniej więcej tak:

SK.JPG.bfed3acea85ed9da92ebd6e7ee94af31.JPG

Santa Cruz Hightower 2 Carbon C R online kaufen (staterabikes.de)

Tylko bez naklejki Santa Cruz i mam nadzieje że zamknie się w 4 tys. euro :)
Oszczędność to oczywiście chińska rama. Kwestia trwałości i bezpieczeństwa już była dyskutowana, więc pomińmy ten wątek. ;)
Zanim zacznę wydawać pieniądze to chcę oszacować cenę takiego składaka. Ceny chińskie w PLN

Rama - 4500
Damper 
FOX DPX2 2-pozycyjny ze zdalną blokadą - 2600
Widelec ROCKSHOX YARI RC29 160mm - 2000
Hamulce BR-M8120 - 2100
Tarcze hamulcowe - 500
Przerzutka M8100-SGS
 - 500
Manetka - 250

Suport - 500
Korba  FC-M8120-1 - 750
Kaseta - 650
Koła, tu problem bo nie wiem jakie - 3000??
Łańcuch - 500
Opony - 600??
Kierownica, gripy, itp. - 200
Siodełko i sztyca myk-myk - 600
Pedały SPD - 400
Inne - 1500

Razem: 21150 PLN ~ 4500 Euro
Czy coś pominąłem istotnego w powyższej kalkulacji? Lub jakieś ceny są nierealne, nawet z Ali?

Edytowane przez JWO

Cytat

Co do ram z ali to kupuj z opcją opłacenia przez sprzedawce cła i vat

Ja kupuje lokalnie więc nie ma vat i cła i jeszcze taniej niz na Ali :) 

Cytat

Budżet pozwalający kupić markowy rower w podobnej a nawet lepszej konfiguracji

Jak tak oglądam to zawsze jest coś co nie do końca pasuje, al jak wszystko pasuje to kosztuje z 6tys. euro. Jakbyś mógł wskazać konkretne przykłady

Hamulce M8120 za 2100? Po co Ci 3 komplety? ;) Łańcuch za 500? Nawet KMC DLC są tańsze.
Siodło+myk-myk za 600 zł? Nie sądzę, no chyba, że najtańsze z od majfrenda z Ali. Tak samo kierownica i gripy. Jak będziesz chciał coś lepszego i wygodnego, to same gripy będą kosztować w okolicach 100-120 zł.

Ale jak zawsze szanuję za chęć samodzielnego poskładania roweru. Ja nadal nie mogę się do tego zebrać (no i rower jaki chciałbym poskładać taniej wychodzi kupić gotowy). :)

2 minuty temu, wolek napisał:

jest tam u was możliwość pomacania ram na miejscu

Teoretycznie, ale to miejsce jest 2000km ode mnie, więc nie będę tam leciał. Ja kupowałem już od nich ramy. Sprzedają je także w DE, więc zaryzykuje 

1 minutę temu, TheJW napisał:

Hamulce M8120 za 2100? Po co Ci 3 komplety?

To jest komplet z klamkami. Ceny są troche zawyżone, żeby nie być potem rozczarowany.

OK czyli myk-myk 1000, kierownica i szpeje 500. Po to jest ten 1500 na rzeczy inne :) 

11 minut temu, Dokumosa napisał:

Dodatkowo jest na znacznie lepszym foxie.

FOX FLOAT X2 to dodatkowe 400PLN. Po to jest ten wątek, żeby kupić dobre części :)

12 minut temu, KSikorski napisał:

Bardziej opłaca się wziąć od razu Liryka.

A coś więcej? Jakieś oznaczenie? W sprawach amortyzacji jestem zielony.

Cytat

I ja mu mocno kibicuję czekając na efekty prac! 

i ile radochy z tego jest. Jak na razie to faza teoretyczna.

Napisano (edytowane)

Zacząłem przeglądać sklepy i znów okazało się że korby są tylko "chinskiego rozmiaru" - 170mm :( Do swojego gravela korbe 175mm przywoziłem z PL, ale teraz nie bardzo jest jak dostarczyć. 
W grupie XT są dwie korby 8100 i 8120, różnią się Q-factor 172mmm i 178mm i linią łańcucha 52mm i 55mm. Ponieważ będzie to napęd 1x12 linia łańcucha nie jest koniecznie ważna. Którą korbę wybrać i dlaczego? ;) 
I jeszcze kwestia manetek. Sa też dwie wersje 8100-R i 8100-IR. Jak dobrze myślę to ta pierwsza jest z obejmą, a ta druga jest mocowana do klamki? Która z nich będzie pasować do poniższej klamki?

klamka.JPG.56d9ff3b0f9646ada41d644235edac0e.JPG

I jeszcze jedno pytanie o SPD, PD-M8100 czy PD-M8120?

Po przeszukaniu internetu update ceny ;)

Rama - 4500
Damper 
FOX X2  - 2800
Widelec ROCKSHOX YARI RC29 160mm - 2000
Hamulce BR-M8120 - 1600
Tarcze hamulcowe RT86 203mm i 180mm - 644
Przerzutka M8100-SGS
 - 400
Manetka M8100 - 200

Suport ceramiczny CEMA- 730
Korba  FC-M8120-1 - 700
Kaseta CS-M8100 10-51T - 520
Koła - 3100
Łańcuch KMC DLC- 600
Opony  Maxxis składane 2.4 - 350
Kierownica, gripy, itp. - 600
Sztyca myk-myk - 474
Siodełko - 200
Pedały SPD M8100 - 476
Inne - 1000

Razem: 21000PLN około 4500Euro

Edytowane przez JWO

1 godzinę temu, JWO napisał:

W grupie XT są dwie korby 8100 i 8120, różnią się Q-factor 172mmm i 178mm i linią łańcucha 52mm i 55mm. Ponieważ będzie to napęd 1x12 linia łańcucha nie jest koniecznie ważna. Którą korbę wybrać i dlaczego?

Wynika to wprost z konstrukcji ramy. Jeśli rama ma szerzej rozstawione mocowania wahacza (bo sztywność, bo miejsce na oponę) to producent specyfikuje LL 55mm.

Zacząłem przeglądać sklepy i znów okazało się że korby są tylko "chinskiego rozmiaru" - 170mm :( Do swojego gravela korbe 175mm przywoziłem z PL, ale teraz nie bardzo jest jak dostarczyć. 

Krótsza korba do enduro to dobry pomysł w kontekście przywalania w podłoże.

Pedały SPD M8100

Proponowałbym raczej PD-M8120. Podobnie jak wyżej, z uwagi o okazjonalne uderzenie w kamień.

PS. Mnie razi mieszanie dampera i widelca innych producentów 😄

3 godziny temu, JWO napisał:

I jeszcze kwestia manetek. Sa też dwie wersje 8100-R i 8100-IR. Jak dobrze myślę to ta pierwsza jest z obejmą, a ta druga jest mocowana do klamki? Która z nich będzie pasować do poniższej klamki?

SL-M8100-IR. -R jest na obejmę, -I to I-SPEC.

PD-M8100 czy PD-M8120?

A to nie jest kwestia tego w jakich butach będziesz jeździł? Wydaje mi się, że niektóre SPDy MTB mają zbyt wysoki bieżnik, żeby zagrały z tymi platformami, ale nigdy nie próbowałem, więc głowy nie daję.

W grupie XT są dwie korby 8100 i 8120, różnią się Q-factor 172mmm i 178mm i linią łańcucha 52mm i 55mm. Ponieważ będzie to napęd 1x12 linia łańcucha nie jest koniecznie ważna. Którą korbę wybrać i dlaczego? ;) 

Ta z Q-factor 178 i cl 55mm to raczej do rowerów z szerszymi widełkami, które mają więcej miejsca na oponę, np. 2,6" czy 2,8".

Napisano (edytowane)
2 godziny temu, KSikorski napisał:

PS. Mnie razi mieszanie dampera i widelca innych producentów 😄

Zakładam że to estetyczna a nie techniczna kwestia? Cały urok ulepa że części są inne i w innym kolorze :) 

49 minut temu, TheJW napisał:

SL-M8100-IR. -R jest na obejmę, -I to I-SPEC.

Tak to wiem, ale do I-Spec muszę mieć inne klamki? Zakładam że I-Spec to są te lepsze? Chociaż pewnie każdy ma inną opinie o tym :D 
Doczytałem że ta klamka M8100 to I-Spec, czyli mogę założyć i manetkę -R i -IR. 

Cytat

W biurze mi się nie otwiera, zobaczę w domu

Edytowane przez JWO

Jeśli bierzesz hamulce Shimano, to bierz manetki pod I-Spec, bo właśnie po to jest I-Spec. 😛 Klamki Shimano standardowo są przystosowane do montażu manetek w tym systemie. Oczywiście muszą być z tej samej serii, bo z każdą kolejną Shimano zmienia sposób mocowania (I-Spec A, B, II, EV... ;)), a te nie są ze sobą kompatybilne...