Skocz do zawartości

[Kompatybilne tarcze] MT500


chudzinki

Rekomendowane odpowiedzi

Ale Ty nie musisz ciąć klocka - samą okładzinę fazujesz pilnikiem. Są "druty" i są "druty".

Ten drut to normalne i bezpieczne dostosowanie czegoś do niestandardowej sytuacji - zwykła "inżynierska" sprawa - jeśli efekt pod każdym względem ten sam to... -> linia najmniejszego oporu.

Dodatkowo - sam to napisałeś:

4 godziny temu, ChuChu napisał:

Dziwi mnie tylko, że sami producenci nie zaczęli produkować takich klocków.

Czyli jakby na szerokiej płytce ktoś wsadził wąską okładzinę to luz... a po pilnik do piwnicy nie pójdziesz. Akurat w tym wypadku ortodoksja to Ci bokiem wychodzi.

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch i środki do jego utrzymania przy życiu też są projektowane w zależności której kryteria ustala producent. Więc stosowanie innego smaru jest druciarstwem. Jeśli zamontujesz tarcze innego producenta to też druciarstwo. Obwarowane utratą gwarancji 

Bo każdy z tych zestawów nie tak został zaprojektowany żeby używać w nim czegoś innego. 

Inne pytanie: jeśli zwęzisz okładzinę to na co wymiernie będzie miało to wpływ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tobo jeżeli nie widzisz różnicy między użyciem innego oleju, niż ten producenta, a piłowaniem klocka hamulcowego żeby pasował do tarczy, to... nie mój problem. Przykro mi.

Przecież są tarcze, które pasują do klocków Wide, a nie są wyprodukowane przez Shimano. Tak się składa, że nawet takie mam.

Nie musisz mnie przekonywać i na tym zakończmy dyskusję.

 

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma różnicy bo stosując inny klocek, tarczę czy olej mineralny uskuteczniasz druciarstwo. Bo klocek, tarcza,  zacisk,  płyn hamulcowy są chęcią systemu. 

Twoją sugestię o druciarstwie "zrzucę" na karb małego doświadczenia tego co działa a co nie i na ile zrobienie pewnych rzeczy "łamie" pewne reguły. 

Założyłem z zaciskiem magury oryginalne klocki,  tarczę i dedykowany adapter. Okazało się że okładziny są powyżej krawędzi zewnętrznej tarczy. Tarcza wycina stopień w okładzinie,  więc żeby "zagadało" okładziny trzeba spiłować. W teorii wszystko jest w 100% zgodne,  w praktyce nie. Czy korygując klocki uprawiam druciarstwo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druciarstwo to naprawy improwizowane materiałem przypadkowym, o innym przeznaczeniu czyli np sucha trawa zamiast dętki) wszystko ponad to czyli w obrębie komponentów rowerowych to tuning mechaniczny bądź fizyczny, wykonany w zgodzie lub z przekroczeniem zasad szeroko rozumianej mechaniki i norm producentów 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem ci pytanie: czy klocek zmodyfikowany w przypadku powyżej opisanym (100 % zgodności wg producenta) to drutowanie czy nie? A jeśli tak to czym tą improwizke zastąpisz? Bo wydaje mi się że albo musiałbyś kupować inne adaptery,  albo zdrutować mocowanie widelca albo odrutować dedykowane klocki. Albo jeździć bez przedniego hamulca lub nie jeździć wcale. 

Nie mówiąc o tym że super drutem wg tej filozofii jest tarcza swisstop do jakiegokolwiek hamulca. Bo nie jest systemowa. 

Ale skoro pilnik albo dremel i 5 sekund roboty to wadliwe podejście (mimo że doświadczalnie w 100% skuteczne i bezpieczne) to niech będzie. 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci odpowiem, że każdy ma inne pojęcie drutowania. Na tym zakończmy.

Jeżeli miałeś cały zestaw Magury, to raczej wina leżała w ramie. Co z tym zrobiłeś, nie moja sprawa. Jeżeli działa, to dobrze, natomiast ja nie będę tego robił, bo nie widzę potrzeby. Na rynku są tarcze, które są kompatybilne z klockami które posiadam.

Co do tarczy SwissStop, to piszesz takie pierdoły, że aż nie chce mi się czytać i odpowiadać. Czy ja gdzieś napisałem że tarcza SwissStop jest zła, bo nie ma napisu Shimano który jest na zacisku? Nie. Napisałem że jest to klocków Narrow i nie będę ich używał z Wide, jeżeli to wymaga modyfikacji klocków. Producent zaprojektował ją tak, a nie inaczej, co zostało potwierdzone w mailu.

Nigdzie też nie napisałem o "systemowym" budowaniu roweru. Napiszę jeszcze raz. Bardzo mi przykro, że nie rozumiesz różnicy między mieszaniem komponentów które są zaprojektowane żeby ze sobą działać poprawnie, bez modyfikacji, a wprowadzaniem zmian żeby je dopasować.

Masz jakieś swoje wydumane porównania i próbujesz mi wmówić coś, czego nigdy nie napisałem. Ja zapytałem czy tarcza SwissStop jest pod klocki Narrow czy Wide, a Ty mi tu prawisz morały o olejach do łańcucha itd. Zejdź na ziemię i zjedz Snickersa, bo ponownie gwiazdorzysz. Co najmniej raz Ci pisałem, ze zakończmy temat, bo zostało wyjaśnione to, o co pytałem. No ale Ty musisz mieć ostatnie słowo, bo jesteś Panem mechanikiem z wielkim doświadczeniem, a przecież przeciętny użytkownik nie będzie Ci tłumaczył co jak działa. Niech tak będzie, żyj w swoim świecie, gdzie istnieją tylko Twoje metody, a reszta świata powinna się uczyć bo nie ma racji.

Dla Twojej informacji: mam tarcze TRP TR-25 pod klocki Wide. Użyję ich. Chciałem drugi komplet, żeby założyć do nowego roweru, a stare zostawić tam gdzie były.

Jeszcze raz na koniec, gdybyś nie przebrnął przez tekst: Co Ty robisz u siebie, nie moja sprawa. Jeżeli działa, to dobrze. Natomiast przestań mi sugerować coś, czego nigdy nie napisałem, ani nawet nie miałem na myśli. Musisz zaakceptować że są ludzie na tym świecie, którym dane metody nie odpowiadają i nie będą tego robili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za kolegą tobo. W tym wypadku nie zmieniasz działania klocka, jego wytrzymałości i wpływu na bezpieczeństwo itd. Trzeba umieć rozróżniać naprawę, druciartwo, korekty itd. Posłużę się internetem i wkleję różne definicje- Druciarstwo to inne określenie tandety, spartolonej roboty. ,Pojęcie druciarstwo odnosi się do słabo wykonanej roboty, ewidentnej partaniny, która została wykonana niskim kosztem. , książkowy przykład druciarstwa:

Restore Bicycle Disk Brake Pads 

Przeróbki z głową to nie druciarstwo, na przykład w moim wykonaniu: skrócenie korpusu dampera na tokarce aby zmienić geometrię ramy, zrobione zgodnie z sztuką, działa do dziś nie ma żadnych problemów. 

Przy okazji pochwalę się moim ... i tu już druciarstwem? Mianowice skończyły mi się klocki w starym dobrym m525, w ten dzień (niedziela niehandlowa)  płytki szurały po tarczy a trzeba jeszcze było trochę objechać. Kolega co handluje pierdołami powiedział ze będzie jakieś miał na chacie podjechaliśmy i niestety były tylko klocki typu g01s a potrzebne b01s. Wystarczyło podpiłować pilnikiem po bokach po 1mm i klocki siedziały w zacisku, skutek? wyjeździłem je do końca bez problemu i kupiłem b01s z ali😁. Głupie ale jak działa nie jest głupie, ale nie zachęcam do tego nikogo w ramach ścisłości!!! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tobo napisał:

Podsumuję: masz blade pojęcie o definicji druciarstwa.  :) o jego realizacji również. 

pozostanie mi śledzić co tu przedstawisz w przyszłości i się do tego ustosunkować. Bo, na swój sposób,  jest rozrywkowe.  ;)

Podsumuję: nie Twoja sprawa, jakie decyzje podejmuje. Prosiłem o informację o tarczach, a nie co mam robić.

Możesz pisać, ja Ci nie zabronię, natomiast tego nie przeczytam, bo wrzucam Cię do ignorowanych. Szkoda czasu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignorancją wykazujesz się Ty, bo nie jesteś w stanie pojąć, że ktoś ma odmienne zdanie. W każdym temacie jest zawsze to samo. Zacytuję sam siebie:  

23 godziny temu, ChuChu napisał:

Nie piszę o tym że do łańcucha Shimano trzeba użyć oleju Shimano, tylko że przycinanie klocka to... druciarstwo za którym nie przepadam.

Druciarstwo za którym nie przepadam. Nic więcej nie dodałem. Nie napisałem że od tego się umiera, że powinien być prawny zakaz robienia takich rzeczy albo że potępiam każdego, kto coś takiego robi. @abdesign też o tym pisał. Podziękowałem za informację i także stwierdziłem, że robił tego nie będę. Za to Ty musisz drążyć temat, podając jakieś idiotyczne przykłady które nie mają nic wspólnego z tematem. Pisałem Ci w poprzednich Postach, że jeżeli tak robisz i uważasz że działa, to dobrze. No ale dla Ciebie to za mało. Musisz dopiąć swojego.

Oczywiście, za stwierdzenie że klocek Wide, nie pasuje do tarczy Narrow i nie jestem zwolennikiem przeróbek, powinienem dostać Bana na Internet. Przecież to tragedia i herezje, że ktoś może coś takiego napisać. Przecież to jest oczywiste, że kupuje się komponenty które nie są przewidziane do współpracy ze sobą, a potem szlifuje. Robi tak każdy człowiek na świecie, ale @ChuChu ma z tym problem. Jak oddajesz samochód do warsztatu, a tam się okazuje że zamówili złe klocki, to też im mówisz żeby zjechali pilnikiem i będzie pasował? Normalna praktyka według Ciebie przecież.

Ogólnie wygląda na to, że nie mam zielonego pojęcia o rowerach i mechanice. No cóż, może tak być, żyj w swoim świecie. Na szczęście ten mój brak wiedzy pozwala na budowę rowerów we własnym zakresie, które nawet działają i przejeżdżają bezawaryjnie wiele kilometrów. 

Jak Cię tak boli słowo "druciarstwo", to sobie podmień na dowolne inne. Mam wrażenie że szczególnie Cię to zabolało, z racji zawodu jaki pełnisz. Naprawdę, jest mi to obojętne.

Nie da się z Tobą funkcjonować na Forum. W każdym temacie, w którym ktoś napisze coś nie po Twojej myśli, zaczyna się dokładnie to samo co tutaj. Celowe zaczepki z Twojej strony. Nie trzymasz się tematu, tylko wypisujesz jakieś brednie o łańcuchach i oleju. Tak dla wyjaśnienia. Shimano jasno wskazuje w dokumentacji, że takie rozwiązanie jeżeli chodzi o klocki nie działa. Gdzie w dokumentacji jest wskazane, że nie można użyć innego oleju do łańcucha?

Jeden temat o olejach do łańcucha już rozwaliłeś, swoją Squirtową bojówką. Nie da się tam znaleźć niczego pożytecznego, właśnie przez to, że nie umiesz odpuścić i ciągle drążysz, bo ktoś wyraził odmienne zdanie. Kiedyś można było wejść i poczytać opinie o olejach. Teraz jedyne czego człowiek się dowie, to że @tobo leje Squirt na fabrycznie posmarowany łańcuch, a potem robi na nim 700 km.

Kończę, bo i tak szkoda mojego czasu. Możesz zwalczać sobie moje Posty, nie zabronię Ci tego. Niech jednak będą to lepsze argumenty niż "ja tak robię".

PS: Jeżeli to taka normalna praktyka, napisz proszę do kilku producentów rowerowych układów hamulcowych. Jestem ciekawy, ilu Ci odpisze że Twoja praktyka jest dozwolona i właściwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś mnie dodać do zignorowanych. I co? Jajco? 

Mylisz pojęcia. To tyle. 

Nie funkcjonuj ze mną na forum. 

Podałem,  co do klocków wide, rozwiązanie które działa i nie powoduje ŻADNYCH (doświadczalnie) problemów. 

Dwe osoby podały ci czym jest druciarstwo. Oczywiście jest szansa że jest x definicji druciarstwa. Indywidualnych. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...