Skocz do zawartości

[Piasta] Ruszająca się tarcza CL


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Można by napisać że "same się pomieszały" - jak kupiłem rower to był z kołami DT nakrętki też DT a tarcza jak nie trudno się domyślić już nie DT.

Ja mam wyłącznie tarcze Shimano (oczywiście mowa o centerlock) i tylko duże nakrętki Shimano lub DT. Te sobie można zamieniać. Myślę że wszystkie w obrębie typu można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dokręciłem, było sztywno przez 35 km. Dzisiaj wróciłem i znowu ruch jest widoczny.

Wydaje mi się że wymiana nakrętki także wiele nie da. Dotychczas sądziłem, że nakrętka stoi w miejscu, a rusza się sama tarcza. Wtedy dodatkowe ząbki by miały sens. Dzisiaj się przyjrzałem i rusza się tarcza i nakrętka.

Po sezonie użyję kleju zamiast smaru. Zerwać 17Nm ( niebieski Loctite) przy takim połączeniu to nie problem, a może ruch będzie mniejszy. Słyszałem także o patencie z taśmą teflonową, ale chyba nie dla mnie takie "druciarstwo".

Mimo że to teoretycznie bez znaczenia, to irytują mnie potwornie takie rzeczy. Od początku miałem mieszane uczucia co do CL...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciśnij hamulec i rusz kołem do tyłu. Jeżeli tarcza nie siedzi idealnie na wielowpuście, to się ruszy. Nie chodzi o dotknięcie, a pociągnięcie. Tak jakbyś ruszał rowerem do przodu i tyłu.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche nie rozumiem, po co zamawiacie nakrętki osobno skoro nakrętki sprzedawane razem z tarczami? Tarcze shimano, nakrętki shimano wszystko powinno być idealnie. Łączenie piast i nakrętek innych producentów widać nie jest poprawne, robi sie z tego tarcza pływająca :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj próbowałem przełożyć podkładkę z Shimano, ale niestety bez powodzenia. "Ząbki" podkładki zostały na gwinicie i wolałem tego nie wkręcać.

Jutro będę miał Shimano, to podmienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skom, ale z to TRP to tarcze i nakrętka z jednej parafii? Bo te pająki tarczy to mogą sie różnić grubością i mieć różne nakrętki przez to? Dlatego mowię ze jeden komplet i pewnie dlatego tarcze razem sprzedawane z nakrętkami

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak "komplet". TRP sprzedaje oddzielnie tarcze i nakrętki. Shimano też nie ma dedykowanych nakrętek. Ma kilka rodzajów w zależności od typu klucza oraz materiału.

Zresztą jak się popatrzy i poczyta, to nie ma to znaczenia. Po prostu pierwszy raz widzę, żeby nakrętka tego typu nie mialą ząbków ani nawet cienkiej, blaszanej podkładki.

Nie twierdzę że nakrętka rozwiąże problem ruszania się tarczy, bo tego nie zrobi. Natomiast ząbki + blaszka, powinny zapewnić że nakrętka nie powinna się luzować. Patrząc na samą tarczę oraz luz z jakim wchodzi na piastę, jest to dokładnie to samo co Shimano. Z nimi takiego problemu nie miałem, mimo że dokręcałem je znacznie lżej.

Ogólnie to nie jest jakiś wielki dramat, bo identyczny "efekt" ma pewnie znaczna część użytkowników CL. Jedni o tym wiedzą, drudzy nie, wystarczy poczytać zagraniczne Fora. Ja natomiast lubię mieć wszystko tak jak potrzeba, a przynajmniej mieć świadomość że zrobiłem wszystko co mogłem. Także nakrętki drogie nie są, a mogą pomóc.

Aha, no i uboczny efekt nakrętek TRP jest taki, że przy dokręcaniu ścierają się ząbki na tarczy. Gdyby tam była cienka podkładka, takie coś by nie miało miejsca, bo nie byłoby bezpośredniego tarcia między elementami.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skom25 Dziwne że na tych zagranicznych forach, zagraniczni forumowicze - specjaliści od hamowania podczas jazdy do tyłu na mechanikach TRP,  nie podają gotowego rozwiązania Twoich dywagacji. 

Bo u nas wszyscy, jako użytkownicy forum krajowego,, nie jesteśmy świadomi występowania tegoż mimo iż zapewne występuje ono u każdego z nas.

😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz z czego to wynika? Z tego że właśnie zmieniłem tarcze i efekt jest dużo bardziej odczuwalny. Od dwóch lat jeżdżę na CL i kompletnie nie zwracałem na to uwagi, nie miałem zielonego pojęcia że coś takiego ma miejsce. Byłem przekonany że ruszają się klocki w zacisku, co jest zupełnie normalne.

Po prostu, jak miałem poprzedni zestaw, to coś się tam ruszało. Założyłem nowe i zaczęło się ruszać bardziej. A jeżeli zaczęło, to i ja zacząłem drążyć temat.

Nie ma rozwiązania tego problemu, bo problemem jest luźne pasowanie połączenie piasty z tarczą. Na Polskich Forach też jest o tym mowa, nie tylko zagranicznych.

Aha, bo rozumiem że próbowałeś lekko "dopiec". Nie, nie hamuje jadąc do tyłu. Natomiast jeżeli hamujesz do zera, trzymasz zaciśnięty hamulec i stawiasz stopę na ziemi, to czasami rower samoczynnie wykonuje lekki ruch do tyłu.

Dociekam przyczyny problemu, bo w przeciwieństwie do znacznej części użytkowników rowerów, lubię rozumieć co jak działa i dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej. Jeżeli ktoś lubi jak mu stuka, puka czy coś się luzuje, bo "podobno ten typ tak ma", to jego sprawa.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skom25 napisał:

Nie ma czegoś takiego jak "komplet". TRP sprzedaje oddzielnie tarcze i nakrętki. Shimano też nie ma dedykowanych nakrętek. Ma kilka rodzajów w zależności od typu klucza oraz materiału.

Zresztą jak się popatrzy i poczyta, to nie ma to znaczenia. Po prostu pierwszy raz widzę, żeby nakrętka tego typu nie mialą ząbków ani nawet cienkiej, blaszanej podkładki.

Nie twierdzę że nakrętka rozwiąże problem ruszania się tarczy, bo tego nie zrobi. Natomiast ząbki + blaszka, powinny zapewnić że nakrętka nie powinna się luzować. Patrząc na samą tarczę oraz luz z jakim wchodzi na piastę, jest to dokładnie to samo co Shimano. Z nimi takiego problemu nie miałem, mimo że dokręcałem je znacznie lżej.

Ogólnie to nie jest jakiś wielki dramat, bo identyczny "efekt" ma pewnie znaczna część użytkowników CL. Jedni o tym wiedzą, drudzy nie, wystarczy poczytać zagraniczne Fora. Ja natomiast lubię mieć wszystko tak jak potrzeba, a przynajmniej mieć świadomość że zrobiłem wszystko co mogłem. Także nakrętki drogie nie są, a mogą pomóc.

Aha, no i uboczny efekt nakrętek TRP jest taki, że przy dokręcaniu ścierają się ząbki na tarczy. Gdyby tam była cienka podkładka, takie coś by nie miało miejsca, bo nie byłoby bezpośredniego tarcia między elementami.

To coś dziwnego kupiłeś, shimano sprzedaje komplet. Tarcza + nakrętka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zestaw Shimano, tarcza + nakrętka, tak jak przychodzi to fabrycznie w opakowaniu.

Ostatnio kupiłem tarczę TRP. TRP ogólnie sprzedaje bez nakrętek, ale sprzedawca miał wersję OEM i dorzucał nakrętkę.

Mi tak nakrętka nie pasuje, bo jest kompletnie płaska. W związku z tym, zamówiłem sobie nakrętki Shimano, żeby mieć pełne zestawy i nie mieszać.

Zanim padnie kolejne pytanie. Tak, jestem pewny że nakrętka TRP była oryginalna. AbsoluteBlack także robi płaskie nakrętki, bez ząbków i podkładki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...