Skocz do zawartości

[klocki] Klocki żywiczne Shimano B01S - zamienniki oraz czyszczenie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Używam tych klocków od dawna i nie narzekam. Takie 2 tematy chciałem tu poruszyć:

1. Obecnie rozglądam się za zakupem nowych. Na Allegro po wpisaniu B01S wyskakuje wiele wyników, ale tylko część dotyczy oryginałów. Po klikaniu na niektóre aukcje okazuje się, że to tylko ODPOWIEDNIKI oryginalnych Shimano, sprzedawane pod innymi markami. Tak więc warto uważać, bo nie wiadomo co z jakością tych odpowiedników. Ja tam wolę dopłacić bo dobre hamulce to ważna rzecz.

2. Często zdarza się w hamulcach tarczowych, że klocki piszczą. Ostatnio zachęcony pozytywnymi wypowiedziami Kolegi @skom25 na temat płynu K2 Akra do mycia silników postanowiłem wypróbować ten preparat także na klockach. Ponieważ moje klocki zaczęły piszczeć po wymontowaniu psiknałem ja Akrą i wtarłem preparat starą szczoteczką do zębów. Po kilku minutach spłukałem ciepła woda. Poleciała bardzo brudna woda wiec  powtórzyłem operację. Po  wypłukaniu i wyschnięciu zamontowałem.  Klocki nie piszczą, a hamulec działa dobrze. Tarcze w obu kołach tez wyczyściłem Akrą. Tak więc polecam te metodę.

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B01s to najpopularniejszy kształt klocka. A że sprzedawcy na Allegro lubią robić ludzi w konia, to masz efekt.

Pisałem jak szukałem kasety CS-M771. Wpisałem i pojawił mi się Sunrace z dopiskiem CS-M771. Zgadzała się tylko ilość rzędów, bo Sunrace miało 42T, a Shimano nigdy w takiej specyfikacji nie występowało.

Napisałem do sklepu, odpisali mi że jest to odpowiednik i że najwyraźniej nie jest to wprowadzanie w błąd, skoro znalazłem co to za kaseta. 

Ja w tym sklepie już nie kupię, mimo że to jeden z bardziej popularnych w Polsce.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż...to co ten sklep reprezentuje to zwykła bezczelność i chamstwo. Też bym już nic od nich nie kupił

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak mają producenci innych klocków je oznaczać by nawet ktoś mało rozeznany połapał się, że będą pasować do jego zacisku. Chyba logicznym są odpowiednie symbole z oryginału. Shimano ma jedne jedyne dość specyficzne opakowanie więc nie widzę problemu. W ogóle nie wiem w czym problem. 

Edytowane przez Tyfon79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem takie info https://bike.shimano.com/pl-PL/information/anti-counterfeit.html

Ale to chyba nie chodzi o podróbki tylko odpowiedniki pod inna marką

Przykład https://allegro.pl/oferta/klocki-hamulcowe-shimano-b01s-m375-zywiczne-organ-11050613108

zwróćmy uwage, że raz sprzedajacy pisze że klocki sa półmetaliczne a raz że organiczne.

A pod spodem zdjęcie z nazwą SOOCENT. To Chińczyk, sprzedajacy na Aliexpress :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie czy do auta kupujecie zawsze klocki sygnowane logo producenta auta?  No bez żartów.  Pomijam że inni robią nieraz lepsze i dla tego się je wymienia. Ja bardzo pozytywne mam doświadczenia z chińskimi klockami.  Są o niebo lepsze od oryginalnych i sporo tańsze. Po co więc mam kupować "orginalne"?    W góry kupuje lepsze na szosę tańsze a nie gorsze.  Do auta też nie biorę sygnowanych logo producenta szczególnie ze robi je dla nich Valeo których klocków nie lubię. 

Co do tego z czego są klocki to już inna bajka. Sprzedawcy sami nie wiedzą 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2022 o 09:37, Tyfon79 napisał:

A jak mają producenci innych klocków je oznaczać by nawet ktoś mało rozeznany połapał się, że będą pasować do jego zacisku. Chyba logicznym są odpowiednie symbole z oryginału. Shimano ma jedne jedyne dość specyficzne opakowanie więc nie widzę problemu. W ogóle nie wiem w czym problem. 

Jak mają oznaczać? Podając do którego modelu hamulca jest oferowany dany klocek. To jest logiczne bo 99% ludzi nie ma pojęcia jaki synbol ma klocek shimano. Tak oznaczają swoje produkty sensowne firmy. 

W dniu 26.03.2022 o 16:38, Thomlodz napisał:

Ja znalazłem takie info https://bike.shimano.com/pl-PL/information/anti-counterfeit.html

Ale to chyba nie chodzi o podróbki tylko odpowiedniki pod inna marką

Przykład https://allegro.pl/oferta/klocki-hamulcowe-shimano-b01s-m375-zywiczne-organ-11050613108

zwróćmy uwage, że raz sprzedajacy pisze że klocki sa półmetaliczne a raz że organiczne.

A pod spodem zdjęcie z nazwą SOOCENT. To Chińczyk, sprzedajacy na Aliexpress :)

Klocki shimano na plecach mają nazwę producenta oraz symbol modelu,  plus w przypadku b01s oznaczenie typu okładziny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tobo opisanie do jakich zacisków pasuje jest średnim pomysłem. Te klocki pasuja do wielu roznych hydraulicznych mechanicznych i hybryd wielu producentow.  Lista dluga i pewnje nie koniecznie kompletna. Potem trzeba tworzyć listy kompatybilnosci Model klocka podaję producent zacisku i potem łatwo znaleźć.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do hamulców,  nie do zacisków. 

Kowalski ma hamulec np siemano  396. Szuka klocków do hamulca 396. Ma hebel tektro 225, szuka do hebla 225. 

A w przypadku Hamulców Dziwnego Pochodzenia marki Bonk,  Mietła czy innych obecnie dość popularnych (słynne choćby Nutt) i tak nie ma ich najczęściej na żadnej liście a jak kupisz je z rowerem to wiesz tyle że masz hamulce więc pozostaje analiza organoleptyczna i porównywanie zdjęcia z posiadanym klockiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tobo No nie zgodzę się...   Co to znaczy do hamuców?  Wbrew pozorom można dość dowolnie mieszać w układach więc to zaciski determinują klocek. 

A co do "wynalazkow"  tektro mam w gravelu z tymi klockami mechaniczne u córki są hybrydy a w fullu miałem w shimano....  Żeby było śmieszniej i w hulajnogach te same klocki są.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tłumacz bo to nie ma sensu. Na większości ofert jest na dole do jakich hamulców pasują. Tam gdzie nie ma jest podany symbol klocka i to styka. 2+2 to 4 ale pan serwisant ma 99% ludzi za debili. Nie wiem jak inni ale ja bym się obraził bo nie sądzę bym w jego mniemaniu mieścił się w "elicie" tego 1%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KrisK napisał:

@tobo No nie zgodzę się...   Co to znaczy do hamuców?  Wbrew pozorom można dość dowolnie mieszać w układach więc to zaciski determinują klocek. 

A co do "wynalazkow"  tektro mam w gravelu z tymi klockami mechaniczne u córki są hybrydy a w fullu miałem w shimano....  Żeby było śmieszniej i w hulajnogach te same klocki są.  

No można tylko robią to Macgywerzy a nie producenci. 

Może eksperyment zrobimy? Rzuć nazwą jakiegoś hebla,  gotowiec fabryczny,  zobaczymy czy "przejadę się " szukając do niego klocków? 

Tyfon79, to ty sugerujesz że mam kogoś za debila. Może mnie zacytuj z którego zdania wyciągnąłeś ten błyskotliwy wniosek? Bo, zazwyczaj,  jeśli coś sugerujesz że jest tak a nie inaczej,  to wg ciebie ktoś się pod tą kategorię podciąga. 

Poza tym robisz osobiste wycieczki a to się kwalifikuje pod nieyrzymanie się tematu. Jeśli jeszcze zrobisz jedną sugestię w tym kieunku to ci "pomogę". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2022 o 13:46, KrisK napisał:

A ja mam pytanie czy do auta kupujecie zawsze klocki sygnowane logo producenta auta?  No bez żartów.  Pomijam że inni robią nieraz lepsze i dla tego się je wymienia. Ja bardzo pozytywne mam doświadczenia z chińskimi klockami.  Są o niebo lepsze od oryginalnych i sporo tańsze. Po co więc mam kupować "orginalne"?    W góry kupuje lepsze na szosę tańsze a nie gorsze.  Do auta też nie biorę sygnowanych logo producenta szczególnie ze robi je dla nich Valeo których klocków nie lubię. 

Co do tego z czego są klocki to już inna bajka. Sprzedawcy sami nie wiedzą 🤣

Samochody to inna bajka. Produkcja, sprzedaż i montaż zamienników oryginalnych części trwa od lat. Poza tym samochody jeżdżą z większymi prędkościami, więc niesprawny hamulec może mieć tragiczne konsekwencje. Natomiast boom na rowery jest stosunkowo od niedawna, przynajmniej w Polsce. Oczywiście fajnie, że sa zamienniki Shimano, ale jeszcze lepiej by było, gdyby jakość była akceptowalna. Nie wiem jakie sa praktycznie te kolny B01S, moze ktoś używał i się wypowie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, tobo napisał:

Poza tym robisz osobiste wycieczki a to się kwalifikuje pod nieyrzymanie się tematu. Jeśli jeszcze zrobisz jedną sugestię w tym kieunku to ci "pomogę". 

Łaaał aż mnie strach obleciał. Tak Panie Moderatorze od tej chwili w ogóle nie będę z tobą wchodził w temat:laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że "nie dotarło" to jeszcze raz: ktoś wyraził swoją opinię  w tym temacie,  ja również. Mam prawo,  tymbardziej że nie skupiam się na czyjejś kompetencji czy sprawności intelektualnej. Jeśli autor wątku odpowiedzi czytał to może sprawdzić czy i która metoda jest skuteczniejsza. 

Zapytałem Cię gdzie dopatrzyłeś się że uznaję 99% ludzi za debili. Mogę mieć wątpliwości czy jesteś w pełni władz umysłowych sugerując coś takiego. 

Czy jeśli,  tak prewencyjnie, Cię wyłączę (bo mogę) to kolejny raz, po powrocie, skupisz się na przedmiocie sprawy,  jak być powinno czy przesuniesz punkt ciężkości na podmioty? 

Ostatni raz użyłem "władzy" z 10 lat temu. 

Oczywiście,  możesz odwołać się do całokształtu moderacji czy nawet administracji i, jeśli uznają że "nadużyłem" to odzyskasz mowę.  A ja pokornie przyjmę że się pomyliłem. 

Up to you.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te 99% to wyszło ci z jakiejś ankiety czy jak? Gdyby przyjąć na chwilę czy ja znam numerację u siebie to mogę się zgodzić. Jednak rozmowa tyczy się zakupu w necie gdzie ja i nie tylko ja jednak w pierwszej kolejności szukam po numeracji klocka a nie tego jaki mam hebel. Ktoś robi inaczej ok ale na pewno nie jest to 99%. Ja kiedyś miałem 535 i się przejechałem w zakupie po nazwie hebli bo zmieniłem poszczany zacisk na 615. Klocki do jednego i drugiego to przepaść bo różnią się jak wiesz dość istotną kwestią w kwestii umiejscowienia otworu zawleczki. Ogólnie stary o ile się za to słowo nie obrazisz to grozisz mi wyłączeniem za sugestię że "ogólnie" masz gdzieś za coś ludzi za debili? I mi w związku z tym sugerujesz czy jestem normalny? No może nie jestem ale ty jesteś wybitnie nadwrażliwy a na to nie ma moim zdaniem miejsca na żadnym forum dyskusyjnym. Nie użyłem wobec ciebie przekleństwa nie obraziłem rodziny a zachowujesz się jak by to miało miejsce. Znając swój temperament nie mam zdrowia z tobą prowadzić rozmowy bo z góry przy takim podejściu nie mam szans. Twoje na wierzchu i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niczego nie sugeruję. 14 lat pracuję w serwisie, od 2 lat prowadzę własny i słucham o co pytają ludzie. A pytanie praktycznie zawsze brzmi "potrzebuję klocki do slx z 2012" albo "chcę klocki do szosowej 105tki z zeszłego roku".

Męczysz jak tzw buła. Wyskoczyłeś (mam cytować?) ze średnio rozgarniętym tekstem na temat mojej osoby, moich kompetencji i władzy. 

Jestem tu od 2006 roku,  za coś tam dostałem funkcję moderatorską (o ile pamiętam za "wiedzę techniczną,  doświadczenie i chęć pomocy użytkownikom tego forum"). Poza tym ktoś mi przydziela punkty reputacji o które nie proszę a decydują o nich użytkownicy tego forum,  przyjmuję że nie są one formą lizania mi tyłka.  

Nie wiem jaki masz temperament ale określiłbym go: najpierw robi,  potem myśli (mimo że ta zasada raczej obowiązuje w komunikacji niepisanej - tu można najpierw pomyśleć). 

Gdyby miało być na moim to : najpierw wyłączyłbym ciebie (władzę przecież mam?) lub usunąłbym twoje wpisy tu (też władza) i/albo wlepiłbym ci ostrzeżenie (bo mi tak pasi)  lub wykopał cię z forum (znowu władza). Mogę ale , jeśli zauważyłeś,  twój status czy konto punktów karnych , wszystko jak przed twoim wpisem. Mógłbym również usunąć wszystkie odpowiedzi pozostałych użytkowników i zostawić moją,  jedynie słuszną. Ale nadal stan zawartości jest niezmienny. 

Widzę że nadal nie dotarło: forum to wymiana opinii o sprzęcie a nie o ludziach. Ja się nie zgadzam z opinią którą ktoś wyraził a nie zawartością jego głowy. Mam prawo,  ktoś ma również prawo robić coś wg innego klucza. A autor tematu wybiera które rozwiązanie jest bardziej do niego przenawiające. 

Z dawnych czasów gdy to forum miało setki użytkowników aktywnych codziennie było pewne ustalenie moderacji: sprzątać wszystkich którzy prowadzą takie debaty jak ty tutaj. Bez żadnych ostrzeżeń,  w imię zasady : żadna strata pożegnać takiego adwersarza.

Ja obecnie rzadko się udzielam w kwestiach modowych bo aktywność na forum jest ogólnie śladowa.  Dlatego nadal tu jesteś. 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2022 o 15:00, Thomlodz napisał:

Nie wiem jakie sa praktycznie te kolny B01S

Mam chińskie zamienniki ceramiczne po 20zl je kupowałem za komplet na ona koła. Działały o niebo lepiej niż oryginalne shimano. Używałem ich zarówno na gravelu ale i w górach na fullu. Zużyte do dna. Nie odrywały się nie rozlatywały się.  Siła hamowania też jest bez zarzutu. Zresztą mam podejzenie że to to samo co szajbajkowe klocki 🤣 które wielu chwaliło.    Clarks zresztą też robi klocki a trudno ich klocki nazwać podróbkami. 

@tobo już nie przesadzaj.  W moim gravelu do klamek tiagry mam trp u córki do 105 na linki  są hydrauliczne zaciski. A w góralach też można klamki dawać inne a zaciski inne i to działa. 

Standardy oznaczeń są dobre. IMO To powinno być prawem wprowadzone żeby zamienniki były spójnie oznaczane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając w necie natrafiłem na aukcje Allegro, na których oferowane są okładziny B03S. Wg zamieszczonych tam informacji

Shimano B03S klocki żywiczne zastępują wycofane z produkcji B01S:

Okładzina żywiczna ze sprężyną B03S firmy SHIMANO przeznaczona do zacisku hamulca tarczowego.

Nowy, żywiczny materiał cierny

• Twarda mieszanka

• Dłuższy okres eksploatacji

• Duża siła w trudnych warunkach

• Przeznaczone do jazdy w błocie i piachu

• Płynna i cicha praca podczas hamowania

• Przewidywalna siła hamowania

• 40% większa wytrzymałość niż w poprzednich modelach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

B03S disc brake pads from Shimano offer low noise and excellent power modulation with a new resin pad compound that is longer lasting than previous generation B01S disc brake pads.

Product details

  1. For use with BR-C501, BR-M575, BR-M525, BR-M495, BR-M486, BR-M485, BR-M475, BR-M465, BR-M447, BR-M446, BR-M445, BR-M416, BR-M416A, BR-M415, BR-M4050, BR-M3050 brake calipers
  2. Also compatible with BR-M395, BR-M375, BR-M365, BR-M355, BR-M315, BR-T675, BR-T615, BR-TX805, BR-MT500, BR-MT400, BR-MT200, BR-UR300 brake calipers
  3. New resin compound provides up to 40% more wear resistance (compared with B01S)
  4. Includes pad spring and 3 types of split pin
  5. Pair, for 1 brake

A ja ma dwie pary w zapasie 🤣. Dobrze że też dwa rowery, więc się zużyje :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2022 o 10:37, Tyfon79 napisał:

A jak mają producenci innych klocków je oznaczać by nawet ktoś mało rozeznany połapał się, że będą pasować do jego zacisku. Chyba logicznym są odpowiednie symbole z oryginału.

Mam pod ręką kilka opakowań.
Shimano podaje model klocka (w tym przypadku G04S) oraz na przedniej stronie Deore, XT, SLX, Alfine. Z tyłu lista konkretnych modeli np. BR-M985, BR-CX77.
SwissStop: fits Shimano XTR, XT, SLX. Własne oznaczenie modelu klocka.
Prox: Shimano Deore, M525/M515, Tektro Auriga. Własne oznaczenie modelu klocka.

Mało kto kojarzy jaki ma model klocków, zwłaszcza że do jednego zacisku pasuje kilka różnych. Praktycznie wszyscy mówią do jakiego zacisku chcą i z jakiego materiału.
Po prostu tak jest łatwiej niż dogrzebywać się jakie modele pasują do posiadanych hamulców.

Np. które z M01 do M08 są ze sobą kompatybilne? Które z nich są metaliczne, a które żywiczne?
Jaka jest kompatybilność między A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, L, N? Jak rozpoznać czy to metaliki, czy żywiczne? Które z radiatorem, a które bez?
Stosunkowo najprościej rozpoznać materiał podstawy klocka (końcówka nazwy): S - stalowe, A - aluminiowe, Ti - tytanowe. Ale co znaczy C?

W instrukcjach dołączanych do rowerów nie ma podawanej kompatybilności klocków, bo to są uniwersalne instrukcje i nie uwzględniają różnic w poszczególnych modelach rowerów.
W instrukcjach dołączanych do hamulców też takiej informacji nie ma (ok pewny nie jestem bo nie wiem gdzie swoje posiałem, na stronie shimano jest tylko ogólna instrukcja).
Na pudełku hamulców mam podane dwa modele klocków (zacisk M7000) J04C i G02S. Skąd mam wiedzieć co oznacza pierwsza litera, co cyfry, co ostatnia litera? Skąd mam wiedzieć, że G04S będą kompatybilne, że to nie cyfry odpowiadają za typ, a pierwsza litera? A może to ostatnia jest znacząca?

Model hamulca bez problemu się odczyta, klocków trudniej, bo trzeba je wyjąć, co już bywa uciążliwe. Koniec końców jak nie chce się identycznych, to i tak trzeba pytać sprzedawcę co będzie pasowało.
Postaw się w sytuacji nie kogoś, kto zajechał karton klocków i wie co z czym pasuje, a w sytuacji laika co musi pierwszy raz zamówić nowe klocki.

Ja zawsze kupuję po modelu zacisku i tylko raz ktoś mi sprzedał nie ten typ co trzeba (miały być metaliczne do SLX, dostałem szerokie metaliczne do niższych modeli). Działać działały ale za szeroko lub za nisko na tarczy siadły.
Było to za pierwszym razem, kiedy nie wiedziałem jak się odnaleźć w świecie hydraulików. Byłem też pod presją czasu, bo potrzebowałem ich na wyjeździe (nie przewidziałem jak szybko mogą zejść w górach).

W dniu 26.03.2022 o 09:41, Thomlodz napisał:

Na Allegro po wpisaniu B01S wyskakuje wiele wyników, ale tylko część dotyczy oryginałów.

Kiedyś modne było wpisywanie w tytuł np. "nie Deore" ale na szczęście to wykosili.
Teraz widać, że na chama wpisują błędne informacje. Jak ktoś chce walczyć, to trzeba zgłaszać błędne opisy. Ale patrząc co się dzieje np. w dyskach twardych, to chyba walka z wiatrakami. 10 ofert zgłosisz, 1000 innych za chwilę się pojawi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zekkerbez urazy ale ilość tekstu z twojej strony mnie powaliła i nie jestem w stanie tego ogarnąć. Wbrew pozorom ja jestem leszcz w tym temacie. Ja naprawdę a bardziej moje heble nie konsumują klocków z taką intensywnością bym w ogóle dłużej niż kilka min zajmował się tą kwestią. W xc klocki stykały mi na dwa lata a w enduro na rok jazdy. Korzystam zamiennie z dwóch firm i kilku modeli więc to co do mnie piszesz to jakaś "chińska magia". Przyjmują za to ten argument z punktu wiedzenia kogoś kto się zupełnie nie zna i zamawia 1 raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie, to Shimano naklepało tyle różnych typów klocków, a oznaczenia nie są jakkolwiek powiązane z modelem zacisków, że ciężko się zorientować co do czego pasuje.
Ten alfabet to nie są przypadkowe litery, takie oznaczenia znalazłem w dokumentacji i w sklepach. Pewnie nie wszystkie są już w produkcji ale +/- daje to 20 typów klocków, z których część jest ze sobą kompatybilna.

To co proponujesz, żeby zamiast modeli hamulców były podawane oznaczenia typu klocków mogłoby zadziałać jakby były ustalone standardy. Tylko to wymaga dogadania się X producentów z ich Y modelami zacisków. Na razie wydaje się to nierealne, skoro sami producenci mnożą typy klocków.
Na razie pozostaje szukać po modelu hamulca i tak większość producentów klocków robi, wypisując kompatybilne modele.

To pewnie i tak więcej tych klocków przerobiłeś niż ja. Niby od 6 lat jeżdżę na hydraulikach Shimano ale wcale tak dużo nie wymieniałem. Ostatnio więcej bo akurat skończyły się w kilku rowerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...