Skocz do zawartości

[Laptop] Działa wolno


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Szukam porady kogoś kto ogarnia "kąkutery" od strony hardware. Pracuję w IT więc pewne zagadnienia nie są mi obce, ale pracuję przy oprogramowaniu a nie "kabelkach". 

Rodzice mają starego laptopa, ma już pewnie z 6 lat. Jest sprawny, ale działa mega wolno. Instalowałem na nowo Windowsa. Póki system jest świeży, to działa w miarę sprawnie, potem jest już tylko gorzej. Przeglądarka otwiera się 30 sekund, włącza się minutę i inne podobne tematy, które pewnie każdy zna.

Pierwsza moja myśl to dysk. Znacie jakieś oprogramowanie które pozwoli na jego weryfikację? Niestety aktualnie nie mam nic na podmianę, a i szkoda czasu jeżeli aktualny jest sprawny.

Jeżeli nie dysk, to co? Komputer nie wyłącza się, nie resetuje niespodziewanie, nie zacina, nie ma też spadków taktowania CPU co by mogło tłumaczyć niską wydajność. Ogólnie wydaje się że sprzętowo jest sprawny, stąd moje podejrzenia co do dysku.

Inna sprawa że bateria jest na wykończeniu. Tyle że pod zasilaniem zewnętrznym działa tak samo źle, więc to raczej nie kwestia zasilania.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do menadżera wydajności i zobacz utylizację procesora i ramu. Po wykresach dojdziesz na czym system utyka. Jeśli to ram może warto dorzucić. Z cpu to już chyba nie będzie tak łatwo. Nie sądzę aby było problem z dyskiem ale zerknij na program mhdd. Jeśli dysk ma być wąskim gardłem to zerknij na długość kolejki dysku. Zerknij jeszcze w menadżerze zadań które aplikacje najbardziej obciążają system ram cpu i dysk

Ewentualnie pomyśli nad jakąś wersją linuxa  która może nie będzie tak zasoborzerna. 

Edytowane przez Cico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor się nudzi, pamięć 50% z 8Gb. Dysk według CrystalDiskInfo w dobrym stanie, w stanie jałowym użyty w 0%. Na tym komputerze nic nie ma, a muli że ciężko go używać.

Linuxa nie wrzucę, bo rodzice ledwo podstawowe funkcje Windowsa ogarniają.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzepnij dysk mhdd, zobaczysz czy są jakieś sektory dysku na wykończeniu. Kolejna sprawa to antywirus. Może coś skanuje w tle.

Miałem kiedyś podobny problem tylko że z komputerem. Kabel od dysku był uszkodzony. Objawy podobne jak u ciebie.

Zajrzyj jeszcze do event loga może tam coś będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłbym dysk na SSD. U mnie wyglądało to tak - Win8 na talerzowym do pulpitu jakieś 2,5 minuty, na SSD 15-16 sekund. Linuks - około 1,5 minuty i 13 sekund. Oczywiście tuż po zainstalowaniu.

31 minut temu, skom25 napisał:

Linuxa nie wrzucę, bo rodzice ledwo podstawowe funkcje Windowsa ogarniają.

Pokaż na live takiego cinnamon'a. Może się przekonają jak zobaczą coś bardziej ludzkiego niż Win8 a przy okazji zobaczysz, z jaką mniej więcej prędkością będzie działać system na SSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś i3. Dysk za 300 zł to za duży wydatek na takiego trupa. Ogólnie najlepsze lata ma za sobą, więc nie będę w niego pakował kasy. Wleciał nowy Windows, zobaczę czy to coś da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do budżetowych laptopów pakowali kiepskie, najtańsze dyski HDD. I to one, w 90% przypadków, są przyczyną takiego jak opisujesz lub podobnego zachowania. Dysk niby sprawny, niby nieobciążony operacjami we/wy, a komputer muli... Wsłuchaj się, to usłyszysz jak rzęzi, cyka, zgrzyta i inne takie - generalnie bardzo się męczy.

I 8GB RAMu nic tu nie pomoże. Możesz wyjąć jedną kość i nic się nie zmieni. Ale jak włożysz dysk SSD... komputer zyska drugą młodość. ;)  AData czy innym Patriot to koszt 80-100 zł za 120GB. Lepszego do takiego sprzętu nie potrzebujesz. 

P.S. Sprawdź, czy masz zainstalowane wszystkie sterowniki, szczególnie chipsetu. Nawet jeśli są, dla pewności pobrałbym ręcznie ze strony producenta laptopa i zainstalował zamiast tych, które mógł sobie wrzucić Win10. 

P.P.S. Jakbyś jechał jutro rowerem za Wisłę, możesz podrzucić to rzucę okiem. ;)

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheJW zapomniałem o tym napisać  na początku. Oczywiście moje podejrzenia co do dysku się wzięły stąd ( oprócz opisanych powyżej), że zaczął wydawać "śmieszne" dźwięki.

Za propozycję pomocy dziękuję, chciałbym nauczyć się czegoś samemu :D

Powiedzmy że chciałbym dysk SSD, 128 Gb bo to będzie wystarczająco dużo, no może 256 Gb. Jak go dobrać do laptopa? Zdjąłem obudową ( nie zrobiłem zdjęcia, kretyn...) i zastanowiło mnie to, że dysk nie jest podłączony kabelkami, tylko jakąś cieniutką taśma podpiętą pod obwód drukowany pod dyskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawiaj się tylko kupuj! 😀Ja do starego grata kupiłem w tym roku Intela 64 GB za 49 zł tylko po to żeby postawić system i hula jak złoto. Nie ten laptop! Stary HDD zostawiłem, bo mamy tam trochę zdjęć, a SSD wstawiłem w miejsce DVD, bo i tak nie korzystam, a mam zewnętrzny w razie potrzeby.

Szukaj w specyfikacji, a najlepiej to rozbierz jeszcze raz, bo to tylko chwila, i będziesz miał pewność jakie złącze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro rozbiorę i zrobię Tournee po Otwockich sklepach komputerowych. Ciekawe jak bardzo ze mnie zedrą 😛 

Są jakieś firmy których powinienem się wystrzegać przy zakupie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skom25 nie zdarzyło mi się, żeby dysk miał przylutowaną taśmę. Zapewne jest to tylko przedłużka, bo nie mieli miejsca do bezpośredniego wpięcia w płytę główną. Tasiemka powinna być zakończona plastikowym złączem wpiętym w dysk. Trzeba je wysunąć, tylko nie pociągaj za tasiemkę! 

Co do rozmiarów dysku - skoro jest tam teraz dysk HDD, to musi być 2,5". I takiego też SSD szukaj. Żadnym mSATA czy M.2, NVMe... Pewnie w tym laptopie nawet nie ma tych złącz. ;)

A w kwestii pojemności - jeśli to będzie typowy "netbook", czyli do opłacania rachunków, oglądania filmików z kotami itp. ;) 120/128GB w zupełności wystarczy. Jeśli rodzice będą trzymać jakieś filmy czy zdjęcia, możesz kupić dla spokoju 240/256GB.

Moim zdaniem nie ma sensu wiele inwestować w dysk do takiego laptopa. ADATA czy inny GoodRam też będzie działał i w kierunku tych tańszych raczej bym patrzył. Wiadomo, ile ten komputer jeszcze pochodzi...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dokładnie z takiego założenia jak piszesz wychodzę. Stary laptop, dzisiaj zdjąłem dolną pokrywę i wysypało się z 20 małych kawałeczków plastiku. Do tego pęknięta obudowa na 1/3 długości. Zawiasy chodzą już ciężko, cała obudowa aż się gnie przy otwieraniu.

128 Gb wystarczy. Właśnie spojrzałem i czysty system zajmuje około 30Gb, więc te 90Gb zostanie. Rodzice trzymają na komputerze... Chrome i ikonki na pulpicie. Czasami zdjęcia, które przepadają w niewyjaśnionych okolicznościach.

Zależy mi żeby go jako tako zreanimować, najniższym możliwym kosztem, bo naprawdę nie ma po co w niego pakować kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa u tego laptopa jakaś jest? Właściwie na 99% masz tam 2.5'' dysk HDD SATA i taki ma być SSD. Szybki rajd po allegro daję 128 Gb za mocno poniżej 100 zł, 256 Gb już od 100 zł. 128 do takiego użytkowania jak opisujesz powinno wystarczyć, tylko trzeba brać pod uwagę że windows lubię zajmować miejsce - keszy, installery, backupy, drajwery i inne takie potrafią czasami dwukrotnie zwiększyć zajmowane miejsce, więc warto czasami uruchomić oczyszczanie dysku. 

Może nie kupuj kompletny chiński noname w rodzaju Kingfast. Natomiast Goodram, Adata, Crucial, Samsung są w porządku, nawet PNY, Kingston, Patriot  mogą być.

No i koledzy powyżej mają rację. Windows 10 na HDD to tortura dla użytkownika i wymiana na SSD potrafi całkowicie odmienić laptop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, pójdę do sklepu i kupię coś czego nazwę kiedykolwiek słyszałem :P

Nazwa modelu. No i to jest dobre pytanie. Nie odnalazłem jej. Na górnych panelach nic nie ma, a na dolnych naklejki się wytarły od trzymania na nogach :P

To jest coś takiego.

15_ac121tx_notebook_laptop__n8m25pa__tur

i3, 8Gb RAM, Radeon, 1Tb, 15'.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8GB RAM + Windows 10 nie brzmi optymistycznie. Ja bym dodal drugie tyle conajmniej. To chyba teraz kosztuje grosze.

PS. Ale ja tez jestem programista, wiec na hardware sie nie znam. Nawet do zmiany tapety w win wolam IT. A co, niech tez poczuja presje. IT blokuje "wolna mysl programistyczna" ;) :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że się nie starzeje, dlatego od początku stawiałem na dysk.

No i wybaczcie, tak jak wspominałem pracuję w IT, więc przestańcie mi pisać głupoty że na i3 i 8GB ram nie będzie poprawnie działał czysty Windows 10. Ten laptop miał od początku Windows 10, a jak nie od początku, to już od bardzo dawna. Działał bardzo dobrze i systematycznie zaczął zwalniać, a dysk zaczął wydawać podejrzane dźwięki. Wiem że Windows z 2018 roku pewnie był mniej obciążający niż ten z 2022, no ale bez przesady...

Mam teraz swojego Acer Aspire 3. 4GB ram, jakiś tam Intel, SSD. Działa bardzo dobrze na Windows 11, zero problemów.

Żeby nie było że najpierw proszę o pomoc, a teraz krytykuję. Jutro kupię ( mam taką nadzieję...) dysk i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JWO napisał:

8GB RAM + Windows 10 nie brzmi optymistycznie. Ja bym dodal drugie tyle conajmniej.

Ponad 10 lat siedzę w IT. Skomentuję to tak: xD

Windows 10 hula aż miło nawet na 4GB ramu. :) Mam w domu 4 laptopy, od netbooka 2w1 z najsłabszym Intelem, po Alienware na wypasionym i7, RAMu od 4 do 32GB i wszystkie działają z Windowsem 10.

@skom25 dysk.
Wymień dysk, zainstaluj Windows 10 (
https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10), następnie ręcznie wszystkie sterowniki, które wypuścił producent laptopa (zastępując te, które wrzuci sobie Windows Update). Model komputera, jeśli wytarły się naklejki i obudowa, znajdziesz w BIOSie (F2 lub F10, ewentualnie Delete lub ESC, niestety w HP różnie to bywało...).

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację z Pendrive już robiłem, ale dzięki!

Dysk ma symbol WD10JPVX. Wychodzi że to SATA III, 2.5'.

Ktoś orientuje się jak teraz z dostępnością takich dysków w małych, lokalnych sklepach/ serwisach? Istnieje szansa że będą mieli, czy zrobią oczy i powiedzą że będzie za rok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...