Skocz do zawartości

[Stery] ZS44|EC44/40 Składane z Token i Cane Creek


grissley

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zamontować w rowerze nieco grubszą dolną miskę sterów, żeby móc bez wpływu na geometrię zwiększyć SAG amorka. Standardowo Cane Creek ma 12mm, a Hope, Token i Chris King mają po 14mm.
Hope trudno dostać, Kriss King kosztuje fortunę, więc pomyślałem, że kupię Tokena TK036A. 

Ale nie wiem, czy to są dobre stery - 3x tańsze od Cane Creek, 6x tańsze od Chisa Kinga...
No więc wymyśliłem, że chociaż górną miskę dam "porządną", cane creek. Ma to sens?
A jeśli ma - to którą:

Cane Creek SlamSet ZS44/28.6 1 1/8" (ZS44/28.6/H2/K) - ok 3 stówy
CaneCreekSlam.jpg.725c037b5868b949d51998ca1fe384d4.jpg
Cane Creek AER ZS44/28.6 1 1/8" short (ZS44/28.6/H7/K) - 2.5 stówki
CaneCreekAER.jpg.eb5d1d2388e749fac0d06eb0a3e0ab28.jpg           , albo
Cane Creek 40 ZS44/28.6 1 1/8" short (ZS44/28.6/H8/K) - 1.5 stówki
CaneCreek.jpg.5686b796622fde6b73b0f9b433d619bd.jpg

Czym one się efektywne różnią, poza ceną? Rower nie będzie katowany, stery powinny mieć w miarę lekkie życie - ale chcę kupić raz i zapomnieć na zawsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak rower nie będzie katowany bierz najtańsze. W przypadku Cane Creeka, a tym bardziej Kinga słono dopłacasz za markę, a stery na maszynach nawet te najtańsze starczają na bardzo długo. Tylko bez "zapominania na zawsze", raz w roku wypada rozebrać, wyczyścić i nasmarować, wtedy posłużą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany - w obecnym rowerze włożyłem jakiegoś Cane Creeka 10 lat temu i do dzisiaj nie tknąłem nawet. Rower w tym czasie wprawdzie głównie po asfaltach śmiga, ale np krwawą pętlę też zaliczył, a regularnie się w jakieś bezdroża niekoniecznie planowo pakuję :o;)
To może na wiosnę przeserwisuję na wszelki wypadek :)

No, ale z tego co mówisz, to wkładam Tokena i nie ma co świrować i kombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, grissley napisał:

Dając miskę 2mm wyższą mogę zwiększyć SAG o 2mm bez jakiegokolwiek wpływu na geometrię.

Naprawdę sądzisz, że te 2mm będą miały odczuwalny wpływ na geometrię? 

Królewskie Krzyśki swoje kosztują ale mają gwarancję i renomę odpowiednią do ceny.  Kiedyś miałem stery Token'a (trzy - cztery lata?) i nie dotykałem ich przez ten czas, pacały idealnie.  Cane Creek 10 dają radę bez żadnej troski o stan łożysk od sześciu lat w Krampusie.  

Serwis raz na rok jak wspomniał @sznib i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grissley napisał:

żeby móc bez wpływu na geometrię zwiększyć SAG amorka

dziwnie kombinujesz.......ale idąc tym tropem myślenia zleć tokarzowi wytoczenie dolnej miski 2 cm....prosta robota. Na koniec ją rozetnij aby łatwo weszła na sterówkę. 

Zabieg chyba pozbawiony sensu....  ale można. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla wyjaśnienia - ja nie zmieniam sterów, tylko składam nowy rower od zera. No i wolę dać stery o te 2mm wyższe, skoro i tak i tak muszę coś kupić. Jakbym miał zmieniać, to przecież dla 2mm nie miało by to sensu ;)

A myk jest taki, że dorwałem za pół ceny amor 100mm 27.5", a rama projektowana jest do amorka 28" 80mm. No i w tym układzie, żeby geometria była taka jak w założeniach, to powinienem dać amorkowi SAG=12mm, czyli 12% (jeśli miska będzie miała 12mm). Dając miskę 14mm zrobię SAG 15%=15mm i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widelec ma 488mm wysokości (Axon Werx 27.5").
Widelec do koła 700c ma 492mm wysokości (NRX-S)

Rama przewiduje widelec o długości 476mm, co faktycznie oznacza SAG równy ok 20% - w widelcu do 700C.
No ale naczytałem sie o tych SAGach i są różne szkoły, a 15% wydaje się być "maksem" wg jednych, oraz "minimum" wg drugich.
Więc dodając sobie 2mm na misce i ustawiając 15% SAG na Axonie powinno być chyba ok.
Przy okazji, będzie to takie samo ugięcie (w milimetrach) jak te w amorze 700C (tyle, że 700C pasujący do tej ramy to 80ka, a nie 100ka).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Token jest fajny, zwłaszcza te łożyska premium.

Jeżeli mówisz poważnie o różnicy w SAG 2mm, to odpuść. Przecież to jest błąd pomiaru. W czasie jazdy zawieszenie cały czas pracuje, te 2-5mm przy większym niż 100 mm skoku prawie że nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, jakby wszyscy przeczytali o co chodzi, zanim zaczną dywagacje o aptekach i kaloryczności obiadów, tudzież kombinatoryce ;)

Powtórzę dla ścisłości ;)
Rower składam od zera i w tej chwili nie ma tam ŻADNYCH sterów. Czyli nic nie zmieniam bo nic na razie nie mam - dopiero wybieram, co tam ma być. A w takim układzie wolę 2mm grubsze niż 2mm cieńsze. 

W rurę sterową pierwotnie miały iść konkretnie te:

https://allegro.pl/oferta/cane-creek-stery-slamset-tapered-zs44-ec44-40-10162526628

Ale dając tam Tokena mam 2mm więcej i wydam mniej - same korzyści, o ile ten Token nie jest jakoś zauważalnie gorszy. Ewentualnie, kupując Tokena i samą górę od Cane Creek, wydam podobnie albo mniej, a nadal mam te mityczne 2mm więcej (i niech żadne facet mi tu nie mówi, że dodatkowe 2mm nie ma znaczenia... xD ).

Pytanie było więc głównie o to, czy łączenie dołu od Tokena i góry od Cane Creek ma technicznie sens (czyli, czy taki zestaw będzie bezproblemowy/trwalszy/lepszy). Oraz o to, czym się jakościowo/technicznie różnią te 3 górne zestawy od Cane Creeka, które pokazałem w pierwszym wpisie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CaneCreek serii 44 nie wyróżniają się niczym szczególnym - tam są zwykłe, rdzewiejące łożyska jak w sterach za 50zl. Jedyne co to mają dolną bieżnię widelca z wartą uszczelniającą ale to jest element dostępny oddzielnie za 20zl ale i niektóre chińskie stery to posiadają. Podsumowując - nie widzę powodu, żeby napalać się na stery tej serii. Dopiero seria 110 coś wnosi (właśnie nierdzewne łożyska).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grissley napisał:

Fajnie, jakby wszyscy przeczytali o co chodzi, zanim zaczną dywagacje o aptekach i kaloryczności obiadów, tudzież kombinatoryce ;)

Powtórzę dla ścisłości ;)
Rower składam od zera i w tej chwili nie ma tam ŻADNYCH sterów. Czyli nic nie zmieniam bo nic na razie nie mam - dopiero wybieram, co tam ma być. A w takim układzie wolę 2mm grubsze niż 2mm cieńsze. 

W rurę sterową pierwotnie miały iść konkretnie te:

https://allegro.pl/oferta/cane-creek-stery-slamset-tapered-zs44-ec44-40-10162526628

Ale dając tam Tokena mam 2mm więcej i wydam mniej - same korzyści, o ile ten Token nie jest jakoś zauważalnie gorszy. Ewentualnie, kupując Tokena i samą górę od Cane Creek, wydam podobnie albo mniej, a nadal mam te mityczne 2mm więcej (i niech żadne facet mi tu nie mówi, że dodatkowe 2mm nie ma znaczenia... xD ).

Pytanie było więc głównie o to, czy łączenie dołu od Tokena i góry od Cane Creek ma technicznie sens (czyli, czy taki zestaw będzie bezproblemowy/trwalszy/lepszy). Oraz o to, czym się jakościowo/technicznie różnią te 3 górne zestawy od Cane Creeka, które pokazałem w pierwszym wpisie :) 

Ja doczytałem i nadal uważam że 2mm to absurd. Kup to co jest dobre i w dobrej cenie, a nie to co ma 2mm więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, grissley napisał:

Dokumosa - podlinkuj proszę jakiś przykład tego "elementu za 20zł".

https://allegro.pl/oferta/cane-creek-bieznia-40-52-40mm-1-5-10162551272

Bieżnia CaneCreek, którą nabijasz na rurę sterową, ma gumowe uszczelnienie (u mnie też jest w serii CC 40 52/42) i robi robotę, więc jak Token tego nie ma, to tym sposobem tracisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Token ma taka dodatkowa uszczelke. Spelnia podobne lub takie samo zadanie.

Cane Creek ma różne opinie, a patrząc na ich cenę, jak kupowałem wybrałem Token.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, zamiast kombinować z miskami prościej byłoby dać grubszą bieżnię. Cane Creek nawet taką robi (BAA1078K, dodaje 6mm), ale niestety tylko do rury 49mm - a u mnie jest 44mm :(

Innych na rynku chyba nie ma...

EDIT

W Tokenie TK036A bieżnia nie ma uszczelki:
direccion-token-tk036a-semi-integrada-ta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale powiedz, co Ci to da? Zwiększysz SAG, ale dość mocno zmiękczysz amortyzator i być może zaczniesz dobijać. Naprawdę jeździsz tak ambitnie i ostro, że poczujesz te 2-5mm w wysokości widelca? ( bo do tego to się sprowadza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...