Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] Montaż na stare mocowanie poprzez adapter?


autominus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem wymienić przerzutkę na nową, ale w moim rowerze przerzutkę montuje się na mocowanie starego typu "Hak".

Czy dałoby radę zamontować przerzutkę Altus RD-M310 poprzez adapter - zdjęcia w złączniku?

Czy tę przerzutkę można zastosować do 6-rzędowego wolnobiegu MegaRange 14-34T?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

 

 

altus2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Taki adapter do tego służy.

Przerzutka Altus RD-M310 wg sprzedawcy (Centrum Rowerowe) ogarnia koronkę 34T.

Nie wiem za ile ją wyczesałeś, ale w w/w sklepie jest ona strasznie droga.

Może coś ze stajni Sunrace? Mam taką, szosową i wcale nie najdroższy model. Nigdy nie zamienił bym jej na Shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Altusa mógłbym mieć za 80 zł, natomiast moja stara sporo wytrzymała, a była wyprodukowana przez jakąś indyjską firmę. Była również z wyglądu podobna do szosowej SunRace.

Masz na myśli taki model SunRace. Możesz napisać dlaczego nie zamieniłbyś go na Shimano.

 

sunrace szosaL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat używam przerzutki z krótkim wózkiem, dlatego nie poleciłem konkretnego modelu. W szosie miałem 2 przerzutki Shimano. 1 nową i jedną używaną. W obu przypadkach wracałem na 1 biegu wrzuconym ręcznie.

Wprawdzie ceny części ostatnio podskoczyły, ale musisz mieć świadomość, że Altus to niemal najniższa grupa osprzętu Shimano. Niżej jest już tylko Tourney.

Kilku znajomym do tego typu rowerów pozakładałem używane SIS-y. Osprzęt Shimano sprzed 30 lat miał znacznie lepszą jakość.

SIS do wolnobiegów 14-34 miał fabrycznie dłuższy hak.

IMG_20210717_015000_compress24.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź.

 

Początkowo zakładałem działanie takiego tandemu: przednia przerzutka FD-M313 + tylna przerzutka RD-M310

Jako, że przednią przerzutkę też muszę wymienić, to Altus FD-M313 - chyba najlepiej wychodzi stosunek jakość/cena, a wybór również się znacznie zawęża bo mam korbę SunRace FCM300  48/38/28. Tak prawdę mówiąc, to modernizuję napęd mojego roweru.

 

Tylko, że mam wolnobieg 6-rzędowy i manetki zmiany biegów również mam na 6 pozycji. Czy stosując przerzutkę, która obsługuje 7/8rz będzie to działało?

Zamiast przerzutki Altus na tył, mogę zdobyć SunRace RDM57. Więc mam obecnie trzy opcje do rozważenia:

1. Altus FD-M313 + Altus RD-M310

2. Atus FD-M313 + SunRace RDM57

3. Altus FD-M313 + SunRace RDM2T LD (szosowa, długi wózek) + długi hak do montażu

 

Oczywiście jestem cały czas otwarty na inne propozycje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać, że  SunRace RDM57 posiada w wózku dwa kółka po 11 zębów.

Natomiast Altus RD-M310 posiada w wózku duże kółko dolne i małe kółko górne. Czy ma to jakiś istotny wpływ na pracę napędu, czy to chwyt marketingowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat przedniej przerzutki się nie wypowiadam. Jeśli obsługuje 3 tarcze, w tym blat 48T - to powinna działać. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę, czy ma ciąg górny, czy dolny, ale do rowerów tej klasy raczej wszystkie mają dolny.

Tylna przerzutka przeznaczona do większej ilości rzędów - obsłuży mniejszą.

Łańcuchy od 5 do 8 s. są takie same, więc w ogóle nic nie trzeba zmieniać.

W ekstremalnych przypadkach, np. gdybyś zastosował przerzutkę do 10 s. - musiał byś wymienić kółka na szersze i wkręty na dłuższe, bo łańcuch ocierał by o blachy wózka.

Dolne, duże kółko podobno po coś jest, ale ja używam zarówno do przerzutek szosowych jak i górskich, w napędach do 7 s. - kółek Shimano Tourney 10T. To jedyny produkt Shimano, z którego jestem zadowolony. Górne i dolne jest takie samo, do niedawna kosztowały 3 zł/szt. i jak za tę cenę - jakość jest bardzo przyzwoita.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2021 o 04:59, autominus napisał:

Tylko, że mam wolnobieg 6-rzędowy i manetki zmiany biegów również mam na 6 pozycji. Czy stosując przerzutkę, która obsługuje 7/8rz będzie to działało?

Będzie działało.

Nie widzę jakiś specjalnych korzyści zamiany Altusa na SunRace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...