Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Pytany ostatnio o to, jak pandemia zmieniła nasze rowerowe życie mówiłem, że właściwie nie zmieniła w ogóle. Zeszłe lato przejeździliśmy, to też będzie podobne. W weekendowych wyjazdach pandemia nie przeszkadzała w ogóle. A jednak... coś się znalazło - pierwszy raz od 2015 roku nie byliśmy na rowerowej majówce w Niemczech. Inaczej mówiąc #problemypierwszegoswiata ;)

Zamiast Niemiec w tym roku w maju były Mazury Zachodnie. Zamiast perfekcyjnych niemieckich turystycznych dróg rowerowych były więc puste, spokojne szosy między Iławą, Ostródą a Dąbrównem. Zamiast Harzu czy Rudaw były Wzgórza Dylewskie, a szparagi albo ryby w bułce zastąpiły pizza i ryby w karczmie w Ostródzie. I wcale nie narzekaliśmy :)

Cały tekst, komplet zdjęć, mapa trasy i gpx jak zawsze na blogu:

👉 Rowerem na Mazury. Zachodnie! Warmińsko-Mazurskie aktywnie (Znajkraj)

Mazury Zachodnie

 

A w fotograficznym skrócie to było tak. Trafiliśmy na dość specyficzną pogodę - kto jeździł w majówkę, ten wie, jakie były warunki :). W sobotę piękne słoneczko, ale jednocześnie lodowaty wiatr, który raz nasze dziewczyny zapinał pod szyję, a raz rozbierał ;)...

turystyczny-szlak-rowerowy-na-mazurach-z

puste-drogi-na-mazurach-zachdnich-mazury

fota-z-obornikiem-zalatwione-mazury-zach

jak-ubrac-sie-wiosna-na-rower-mazury-zac

jazda-na-rowerach-po-mazurach-zachodnich

szlak-rowerowy-po-drodze-gruntowej-kolo-

mazurskie-krajobrazy-rowerowe-mazury-zac

ola-i-pawel-mazury-zachodnie-mazury-zach

rowerowa-majowka-na-mazurach-zachodnich-

mazurska-droga-przed-glaznotami-mazury-z

 

Pierwsza część po pustych szosach, gdzie mogliśmy jechać jak chcemy, bo samochodów minęło nas może kilka. Druga - to zjazd na polne i leśne drogi na Wzgórzach Dylewskich. Wciąż twardo, wygodnie, choć czasem przez okolice robót leśnych, wyrębów, więc właściwie na granicy błotno-koleinowej przejezdności.

wawoz-na-trasie-rowerowej-za-glaznotami-

turystyka-rowerowa-na-mazurach-zachodnic

na-szlaku-rowerowym-na-mazurach-zachodni

trasa-rowerowa-na-wzgorzach-dylewskich-m

lesna-trasa-rowerowa-na-wzgorzach-dylews

rowerowa-trasa-na-wzgorzach-dylewskich-m

 

Drugiego dnia szybko zrobiło się deszczowo. Bardzo deszczowo. Tak deszczowo, że szybko chlupało wszędzie, gdzie mogło. A mogło w wielu miejscach ;) Nawet nie wyciągałem aparatu, bo nie było warunków - zapomniałem parasola ;)

deszczowy-dzien-na-rowerze-na-mazurach-z

jazda-w-deszczu-na-rowerze-mazury-zachod

ola-pod-peleryna-mazury-zachodnie-mazury

 

Kolejny dzień nie zaczynał się lepiej. Najpierw śnieg, białe płaty wokół Szlaku Kanału Elbląskiego, a potem znów deszcz. Na szczęście na koniec zrobiło się przyjemniej i końcówkę wzdłuż Jezioraka przejeżdżamy z niewielkimi przejaśnieniami. Niestety, deszcz ze śniegiem z kilku fragmentów szlaków rowerowych zrobiły błotny tor przeszkód. Pod niektóre podjazdy nie podjeżdżał nikt z nas, grunt uciekał spod kół.

przyproszony-sniegiem-szlak-rowerowy-maz

snieg-wiosna-na-mazurach-zachodnich-mazu

rowerzysci-na-szlaku-w-warminsko-mazursk

rowerowe-peleryny-w-akcji-mazury-zachodn

deszczowy-szlak-rowerowy-mazury-zachodni

blotnista-przeprawa-w-ostatni-dzien-wyja

 

To rowerowo - a krajoznawczo? Myślę że część krajoznawcza dorównywała atrakcyjnością rowerowej. Pojezierze Iławskie i Wzgórza Dylewskie to sporo niewielkich ciekawostek, w większości będących śladami i pamiątkami po pruskich poprzednikach. I tak - jest chociażby efektowny kościół w Rożentalu, jakby żywcem przeniesiony z Małopolski:

drewniany-kosciol-w-rozentalu-na-mazurac

 

Doskonale zachowany leśny cmentarz w Zajączkach:

kamienna-brama-cmentarza-w-zajaczkach-ma

 

Wyremontowany wiadukt w Glaznotach, jeden z najcenniejszych mostów kamiennych w Polsce, choć... prowadzący na razie donikąd - marzyłaby się droga rowerowa po starej linii kolejowej, której jest częścią (50 kilometrów z Samborowa do Turzy Wielkiej):

wyremontowany-wiadukt-kolejowy-w-glaznot

 

Krąg Wspólnoty Kultur - symboliczne połączenie twórców charakteru Mazur Zachodnich - w Glaznotach:

krag-wspolnoty-kultur-w-glaznotach-mazur

 

Ciekawe lapidarium geologiczne na Dylewskiej Górze, bardzo fajny pomysł na zwrócenie uwagi na specyfikę "pracy" lodowca:

lapidarium-geologiczne-na-wzgorzach-dyle

 

Ogromnie oryginalny akwedukt - Kanał Iławski przecinający położone niżej jezioro:

kanal-ilawski-w-ligach-z-lotu-ptaka-mazu

 

A jeszcze Iława, Dąbrówno, Grunwald, Ostróda, Karnity i kilka innych miejsc.

Że majówka wyjdzie na aż tak sympatycznie, chyba się nie spodziewaliśmy. Jako organizator bardzo się cieszyłem, że dość dobre wrażenie na temat szlaków rowerowych w tej okolicy, jakie przywiozłem z zeszłorocznej wycieczki po Szlaku Kanału Elbląskiego, potwierdziło się podczas tego wyjazdu. Całą trasę wyznaczyłem po znakowanych szlakach rowerowych - nie było piachów, nie było bruku, jedyne problemy z jazdą to niedzielne błoto, ale to już zawinione przez pogodę.

:)

Szy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...