Skocz do zawartości

[Zestaw narzędzi, chemii] do serwisu rowerów.


Pawelekgit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Otóż jestem początkującym rowerzystą pasjonatem, więc nie posiadam narzędzi do serwisowania rowerów. Wiedzy teoretycznej nabywam każdego dnia i jednak mimo wszystko chcę sam uczyć się na własnych rowerach serwisowania ich i dbania o ich sprawność. 

Chciałbym poprosić o pomoc w kupnie potrzebnych narzędzi do tego celu. Pierwsze pytanie dosyć ogólne brzmi:

Jakich firm warto kupować chemię do serwisowania i smarowania napędu i jakich firm kupować narzędzia typu klucze, szczotki itp. ?

Jedyne co posiadam to zestaw kluczy samochodowych Yato. Tam pewnie coś jest. 

Ale tak, nie mam nic z chemii rowerowej, nie mam kluczy do suportu, zestawu ciekawych imbusów rowerowych, jakąś solidną pompkę rowerową, pompkę do amortyzatorów powietrznych, jakieś śrubokręty do podważania uszczelek itp., łyżki do ściągania opon i zakładania, chciałbym nabyć rowerowy klucz dynamometryczny, stojak serwisowy(to akurat w tym momencie takie mniej ważne, lecz proszę o jakieś propozycje), centrownicę, przymiar do łańcucha i co tam jeszcze potrzeba. Nie mam nieograniczonego budżetu, ale też nie muszę kupić wszystkiego naraz. Chcę postawić na jakość, ale oczywiście nie chcę kupić najlepszych komercyjnych serwisowych narzędzi. Coś co posłuży mi kilka ładnych lat i nie wyrobi/popsuje się po kilku razach użytkowania. Jeśli wystarczy to wydam na to wszystko 800 zł, jeśli trzeba będzie to wydam 1500zł i więcej. 

Bardzo proszę o pomoc i będę wdzięczny za każdą odpowiedź. 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich rowerowych świrów 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie posiadam rower MTB Meridę Big Nine 500 Lite.

Ale rozglądam się również nad rowerem szosowym. Kusi mnie Rose Pro SL Disc 500, ale mam na oku również kilka innych. Natomiast takie narzędzia jak centrownica, stojak serwisowy i zestaw imbusów, klucz dynamometryczny czy chemia itp itd chyba podchodzą pod większość rowerów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klucz do kaset + bacik 

Zestaw sensownych imbusów

Klucz do wkładu suportu 

Skuwacz do łańcucha + kleszcze do spinek

Centrownica

Klucze do konusów (jeżeli potrzebne)

Poza tym przydać się może:

  • imadło, 
  • klucz nastawny uniwersalny, 
  • klucz dynamometryczny (Bike Hand, Wera, JONNESWAY, Proxxon),
  • śrubokręty - płaskie i krzyżykowe, 
  • szczypce płaskie i do cięcia, 

Z chemii rowerowej i reszty:

  • odtłuszczacz, 
  • smar do łożysk, 
  • odtłuszczacz do hamulców (samochodowy daje rade albo aceton techniczny), 
  • szmatki albo inne wynalazki do usuwania smarów, 
  • szczotki i pędzel do szorowania, 
  • pianka do mycia napędu - tutaj polecam Fenwicks
  • środek na bazie sylikonu do smarowania zawieszania - Fenwicks
  • smar do łańcucha - osobiście zakochałem się w tym => https://allegro.pl/oferta/ceramiczny-smar-wosk-do-lancucha-rowerowego-120ml-9602159042

 

Aha i nie kupuj gotowych zestawów za 200 czy 300 zł. To kompletnie nie ma sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do powyższej, świetnej listy dodam jeszcze pompkę podłogową i rowerowy manometr oraz pompkę do amortyzatora. Przy oponach bezdętkowych kompresor ze zbiornikiem albo pompkę ze zbiornikiem. I jeszcze zestaw do odpowietrzania hamulców hydraulicznych i obcinak do pancerzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eathan

Świetna lista. Dodałbym jeszcze:

- zaciskacz to końcówek linek i pancerzy, chyba że ktoś sprawnie operuje szczypcami,

- trytki albo gumowe ekspandery - czasami brakuje trzeciej ręki do potrzymania czegoś albo przyłapania na chwilę,

- magnesik do szukania spinek, chyba że ktoś pracuje na tytanie i karbonie ;),

- materiały z recyklingu typu stara dętka, resztka owijki - czasami przyda się np. do zabezpieczenia bagażnika przed hakami sakwy itp.,

- stojak serwisowy,

- taśma izolacyjna,

- przyrząd do czyszczenia łańcucha - czasami leży w Lidlu, grzech nie wziąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...