Skocz do zawartości

[Gravel] Spec Diverge E5 Base vs Kross Esker


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Dopiero wchodzę w świat kolarstwa, więc brakuje mi wiedzy.

Poszukuję dla siebie pierwszego Gravela - budżet do ok. 6 tyś, ale mogę dopłacić, jeśli warto.
Rower będzie mi służyć głównie do weekendowych wyjazdów - leśne ścieżki w lekkim terenie, szutry i różnej jakości asfalty. 
Do tego poruszanie się po mieście.

Z dostępnych modeli, udało mi się zlokalizować Spec Diverge E5 Base oraz Kross Esker 4.0. Zastanawiam się, czy są one godne uwagi, a jeśli tak, to który wybrać.

Spec jest o prawie 2 kg lżejszy i ma sztywne osie, jednak jest na Clarisie 2x8. Boję się, czy 16 przełożeń wystarczy dla początkującego na cięższych podjazdach? Do tego Kross fabrycznie wyjeżdża na - podobno - świetnych oponach. 

Esker ma też stalową ramę, która podobno lepiej tłumi drgania niż aluminium. Jednak waży prawie 12.5 kg - jest to masa porównywalna do rowerów MTB z podobnego segmentu cenowego. Czy na dłuższych trasach odczuję tę dodatkową masę? Nie planuję się ścigać.

Edytowane przez Alpheus
Literówka w tytule
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W cenie ok 6000 w katalogach da się z pewnością znaleźć coś lepszego. Diverge'a z pewnością bym sobie odpuścił, w tej cenie ten osprzęt to kompletna porażka. Ja bym poszukał jakiejś używki z hydraulikami, albo popolował na krossa eskera 6/kellys soot 50/meridę silex 400 (katalogowo nieco przekraczają 6000) itp.

12.5 kg to sporo jak na gravela, ja bym nie brał, ale znajdziesz fanów stali, którym to nie przeszkadza.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stal to raczej domena "wyprawowych" graveli. Niby coś tam tłumi (choć tak tanim konstrukcjom raczej nie przypisywałbym magicznych właściwości), możesz to bardziej obwiesić tobołami łącznie z widelcem. 

Tak naprawdę bezpośrednie zestawienie tych dwóch modeli nie ma większego sensu. 

To ile masz koronek na kasecie nie ma żadnego znaczenia w kwestii tego czy coś podjedziesz czy nie. Zarówno w 8s clarisie jak i 11 rzędowych grupach rozpiętości kaset są takie same, różnica to przeskoki pomiędzy sąsiadującymi biegami. 

Osobiście nie kupiłbym żadnego z nich. Eskera ze względu na masę i stal, diverge ze względu na stosunek osprzętu do ceny - to już po prostu lekkie jaja jeśli kto chce chce 5900 za clarisa. Pojeździłbym/podzwonił po małych, okolicznych sklepach i próbował ogarnąć eskera 6.0

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba są lipne. Spec nie wiadomo ile waży, bo te dziady nie podają takiej informacji. A też lekko nie będzie, choć nie tak źle jak stal.

Co do przełożeń to Spec mimo tego Clarisa ma 1:1, co szału nie robi, ale Kross nawet tego nie i jeszcze stal do tego. Jak nie masz nogi to na podjazdach będzie źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuć do budżetu 300-500zł i poluj na Kross Esker 6.0 (jest rabat 3% na pierwsze zakupy bezpośrednio na stronie Kross'a za zapisanie się do newslettera, co daje jakieś 200zł rabatu na Esker 6.0).

Tylko trzeba polować, bo co jakiś czas rzucają je na stronce :)

A jeśli konieczniea to być stal to może Marin Nicasio 2?

Choć czy to Esker 4.0 czy Nicasio 2 są na zwykłej stali CrMo, więc jakiś super doznań się nie spodziewaj.

A jeśli nie planujesz bikepackingu to celuj w rowery alu, będą lżejsze.

 

P.S a ten Spec w tej cenie to ponury żart.

Edytowane przez stpman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...