Skocz do zawartości

[konserwacja] Aceton do łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem nowy rower

Sądziłem, że powinien być od razu gotowy do jazdy.

 

Poszukałem trochę i jedna z częstszych wskazówek do nowego roweru jest oczyszczenie łańcucha z fabrycznego smarowania, które nie służy do jazdy tylko do zabezpieczenia.

Tak zaczęłam podejrzewać jak po przejechaniu kilku km po asfalcie zaczął gromadzić się brud.

 

Czy zamiast polecanej benzyny można użyć np. aceton?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benzyna ekstrakcyjna lub Degreser Shimano. Tylko że to mycie polega na powierzchownym przetarciu łańcuch żebyś czasem go nie szejkował. Można od razu trochę łańcuch nasmarować. W zależności jakie masz podejście czy po kropelce czy chlusnąć na pędzący łańcuch ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch jest wypełniony tym smarem, wytrzyj go z zewnątrz suchą szmatką/lekko nasączoną czym tam masz- benzyna/ olej napędowy/nafta/izopropyl itd.

zrób to na odcinku na dole przed korbą, owiń szmatką i pedałuj do tyłu ręką, żeby nie dotknąć farby/ plastików/opony/felgi

jak wyżej, nie należy usuwać smaru ze środka- teraz blokuje on możliwość dostania się do środka zabrudzeń, wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

To jest bardzo dobry smar - tyle, że sprawdza się wyłącznie w niemal sterylnych warunkach ( np. czyściutki śnieg w lesie )...
W pozostałych przypadkach działa jak lep - ci co jeździli w terenie, wiedzą o czym mówię.
Przetarcie na sucho niewiele zmienia - tak jest skuteczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za różnica czy się go zetrze/wyszejkuje czy nie? Jedno "dodatkowe" smarowanie przy całym cyklu życia łańcucha? Noooo chyba, że koszt tego mililitra smaru przy rowerze za kilka/kilkanaście tysięcy robi wam różnicę, wtedy zwracam honor:ninja:

A aceton jest słabym środkiem do czyszczenia czegokolwiek w rowerze, za szybko paruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paruje tak samo jak ekstrakcyjny i wolniej niż polecany wyżej izopropylowy...jest natomiast dużo lepszy w rozpuszczaniu tłuszczów i zabrudzeń niż ekstrakcyjny. Niestety śmierdzi i lepiej nie dotykać nim części plastikowych , pomalowanych proszkowo czy lakierem mokrym. Wyjątkiem jest farba proszkowa/ ciekła poliuretanowa lub akrylowa w systemie antygrafitti i bywa, że producenci wykorzystują lakiery bezbarwne na bazie tych żywic. Ale lepiej nie sprawdzać na własnej ramie.

Fabrycznego smaru nigdy nie zmywam (łańcuchy shimano), przecieram tylko z nadmiaru na wierzchu. Syf łapie wolniej niż jakiś rohloff. Jak się pobrudzi to normalna konserwacja łańcucha i po temacie. Do czyszczenia łańcucha wolę jednak ekstrakcyjny albo ostatnio zmywacz do silikonów (przypadkiem na niego wpadłem podczas zabaw z autodetailingiem). Fajnie też działa rozcieńczalnik epoksydowy ale śmierdzi jak aceton czy nitro-ich opary nie są zbyt zdrowe. Z ekologicznych fajny był 3m cleaner, ale ta cena...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem, że aż tyle odpowiedzi było. Musiałem niechcący pominąć guzik o informowaniu o wiadomościach.

 

Bardzo wam dziękuję za odpowiedzi.

Rower kupiłem nowy. Z rocznika 2018 bo prócz koloru i dużej różnicy w cenie nie znalazłem innych zmian.

 

Przejechałem jak na razie jakieś 50 KM. W napędzie albo coś już zaczyna popiskiwać, ale może mam jakieś zboczenie po przeczytaniu tematów związanych ze smarowaniem.

W każdym razie to co jest z fabryki jest faktycznie dość lepkie. Postanowiłem kupić odtłuszczacz shimano bo mam sklep pod domem. Niestety dopiero jutro będę mógłb zrobić zakupy i trochę się z tym pobawić.

 

W temacie o samrowaniu napisałem (pisałem tam bo myślałem, że moim tematem się nikt nie zainteresował) opisałem moje zdziwienie. Na moim starociu jeździłem przez xx lat. "Smarowałem" go WD40 bo mi ojciec powiedział, że tak będzie dobrze. Rower działał, łańcuch względnie cichy,

Teraz poczytałem, żeby zmądrzeć, a czuję się jak głupek, który już nic nie wie :)

Oczyszczę łańcuch benzyną albo tym środkiem od shimano.

Planowałem oczyścić łańcuch z zewnątrz żeby zminimalizować brudzenie. Nie chciałem czyścić go dogłębnie i później smarować od zera, ale teraz już całkiem zgłupiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nawet łańcuchy, które powinny rdzewieć nie chcą tego robić. A po każdej jeździe jest pianką aktywną i Karcher a ew smarowanie łańcucha dopiero przed kolejnym wypadem. Używam tylko kmc od .73 do .SL gold. Rowerów w ciagłym użyciu obecnie około 10 więc niektóre po myciu czekają nawet miesiąc na smarowanie a rdzy na łańcuchu zero. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...