Skocz do zawartości

[napęd] Shimano Deore M5100 - opinie


Rekomendowane odpowiedzi

Odkąd zobaczyłem w sklepie Deorkę M5100 jakoś nie daje mi spokoju :D Cena czyni cuda jak to mówią. Kusi żeby ulepszyć napęd w fullu. Jazda okazjonalna, lokalny teren i jakieś wypady w góry, aktualnie na 1x10 z kasetą 11-42 - czasem brakuje biegu, może dwóch, może więcej. 

Ale w czym rzecz - nie jestem wielkim miłośnikiem przerzutek Shimano. Od jakiegoś czasu używam i chwalę SRAM-a, głównie grupę GX. Podoba mi się "twarda" zmiana biegów, i taki "brak opóźnień" po kliknięciu manetką który w różnych grupach Shimano występuje. 

Ktoś ma już za sobą test bojowy nowej Deorki? Nie ukrywam że grupa M6000 z którą miałem styczność działa całkiem fajnie i mógłbym się na nią przesiąść. Pytanie tylko czy nowa Deorka 11s działa podobnie, to po pierwsze, i po drugie czy nie odczuję negatywnie przesiadki z GX-a w tym właśnie rowerze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mogę powiedzieć - dla mnie różni producenci, różna charakterystyka pracy. Stałem się wrogiem przerzutek, sporo jeździłem (i nadal jeżdżę) na singlu ale odkrycie SRAM-a sprawiło że się przeprosiliśmy z biegami. Nie potrafię opisać dokładnie w czym rzecz ale jednak praca jest inna i nie jest to tylko moje zdanie. 

Z Shimano rozstałem się na etapie M770 ale po paru rundkach na M6000 widzę że te napędy działają jednak nieco inaczej. 

@Lawstorant widzę że manetki XT są na forum chwalone. Może to faktycznie jakiś pomysł, jakby to wszystko jakoś mnie nie satysfakcjonowało to zawsze pozostaje zmiana przerzutki na SLX i zejście na kasetę 11-46. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MikeSkywalker przerzutki oprócz materiałów i wagi to od Deore wzwyż działają właściwie tak samo dobrze. Manetki XT bardzo zmieniają odczucia, z drugiej strony manetki SLX nie mają żadnego sensu bo są droższe niż deore a nie mają żadnej dodanej wartości.

Edytowane przez Lawstorant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Sabarolus napisał:

czyli omineła Cie dekada w rozwoju napędów Japończyków.

W rozwoju pewnie tak, w użytkowaniu mniej, bo gdzieś w 2015 nastąpił romans ze wspomnianym XT 9sp. Ale dobrze wiedzieć że coś mnie ominęło ;) Oczywiście że pojeżdżę, na czym tylko się da! 

@Lawstorant spotkałem się z opinią że Deorka M4100 to takie Alivio pod przykrywką, stąd obawy że i to 5100 jest słabsze od M6000. Ale jeśli nie to w zupełności mi wystarczy - z lepszą manetką rzecz jasna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I - jak właśnie znalazłem w jakimś artykule to co mignęło mi kiedy pierwszy razy czytałem o tej grupie, przerzutka działa zarówno z 10 jak i 11 rzędową manetką

Cytat

The RD-M4120-SGS and RD-M5120-SGS rear derailleurs are compatible with both 11- and 10-speed cassettes.

The cable pull ratio between 11- and 10-speed Shimano mountain bike groupsets is very similar, meaning that, according to Shimano either of these derailleurs will “work perfectly as an upgrade option for existing shifters on 10- and 11-speed bikes”.

Czyli dla mnie opcja idealna - kupuję przerzutkę teraz, do tego jakąś niedrogą manetkę i korzystam z napędu jaki jest. A na przyszły sezon mogę sobie dokupić wszystko potrzebne do stworzenia 11-tki ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RafalxM napisał:

skąd to pomówienie ? ;)

 

Piszesz o 1x11 i RD-8025 a ja takiego produktu nie znam, internety też niczego nie podpowiadają. A że jestem posiadaczem XT 1x11 i staram się mniej więcej kojarzyć co się w rowerowym świecie dzieje, to się głowię - coś Ty wymyślił. Pewnie pomyłka i zakładasz po prostu RD-M8000, tak?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lawstorant napisał:

Powiem więcej. Przerzutki shimano 10, 11 i 12 są ze sobą kompatybilne.

Czyli, że mając tylną przerzutkę Deore XT -10s mogę teoretycznie kupić sobie kasetę i łańcuch 11s i do tego manetkę 11s i ta Deore XT 10s zadziała na  kasecie 11s, jeśli tylko poradzi sobie z wielkością koronek??? Czy ktoś już próbował takiej kombinacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cervandes bo to jest przednio tylna przerzutka dodatkowo bez sprecyzowania czy road czy mountain - klepło się koledze spod dużego palca i tyle i zapewne słusznie się domyślasz że to rd-m8000 ;)

@KurczakNorris owszem, próbował, działa, puściłem zestaw rd-m786 z kasetą cs-hg700 bo cholery 11s  mają ograniczenia największej koronki kasety na minimum 40t

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co napisałeś @Lawstorant że przerzutki są kompatybilne, mam może dziwną teorię, ale z każdym spojrzeniem na przerzutki M5100 i M6100 na stronie Shimano utwierdzam się w przekonaniu że to ta sama przerzutka :D No aż kusi żeby zamówić sobie dwie i porównać na żywo, chociażby na wadze. W konstrukcji widać różnice dopiero przy M7100, ale ta jest już zauważalnie droższa. 

No śmieszne to, miał być kolejny GX za jakieś 250 zł a okazuje się że w tej cenie jest zestaw M5100 z manetką M6000, który to w dodatku w przyszłości można rozbudować do 12 rzędów ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MikeSkywalker M6100, M7100 to jest ten sam tooling (w sensie maszyn w fabrykach) tylko inne materiały. XT jest też bardzo podobne. Dopiero XTR jest robiony w Japonii. M5100 to tak jak mówisz najprawdopodobniej M6100 z lekko innym malowaniem.

Edytowane przez Lawstorant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...