Skocz do zawartości

[Upgrade nowego roweru] pimp maj bajk.


Rekomendowane odpowiedzi

Pytałem o wzrost ze względu na koło, nie wiek ; )

No rób jak chcesz, ale ja bym kupił rower i jeździł najchętniej od jutra : ) I albo bym przymierzył albo kpił tam, gdzie mogę odesłać. Kupno starszej ramy skoro pewnie nie potrafisz przełożyć na swoje cyferek z geometrią to jak gra w totolotka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wkg ja mówiłem o kole 27,5 a nie o wieku. Nie rozumiem ogólnie klimatu tutaj. Wpada gość na forum, pyta grzecznie o poradę, jak skonfigurować rower, od czego zacząć, jaka wybrać ramę. Żadna odpowiedź nie koncentruje się na udzieleniu pomocy, podzieleniu się doświadczeniem w doborze części tylko na tym czy to jest opłacalne czy nie, z grubsza na tym żeby odwieść od pomysłu i gdzieś tam zdawkowo o konfiguracji, mimo, że już kilkukrotnie zaznaczałem, że mnie finansowa kwestia, w moich określonych z góry ramach, w ogóle nie obchodzi    i nie przeraża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Proponuję żebyś określił maksymalny budżet oraz dokładnie gdzie i po czym chcesz jeździć. Na czym zależy ci przy danym sprzęcie.

Fajnie gdybyś podał także jakieś typy do oceny, wtedy na pewno znajdzie się odpowiedź na twoje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Erer napisał:

Nie rozumiem ogólnie klimatu tutaj. Wpada gość na forum, pyta grzecznie o poradę, jak skonfigurować rower, od czego zacząć, jaka wybrać ramę. Żadna odpowiedź nie koncentruje się na udzieleniu pomocy, podzieleniu się doświadczeniem w doborze części tylko na tym czy to jest opłacalne czy nie, z grubsza na tym żeby odwieść od pomysłu i gdzieś tam zdawkowo o konfiguracji, mimo, że już kilkukrotnie zaznaczałem, że mnie finansowa kwestia, w moich określonych z góry ramach, w ogóle nie obchodzi    i nie przeraża.

No właśnie widać, że nie rozumiesz i obawiam się, że nie chcesz zrozumieć : )

Wszyscy bardzo życzliwie Ci radzą, żebyś bez doświadczenia nie zabierał się za budowanie roweru. Czyli - tak - życzliwie odwodzą Cię od tego pomysłu. Szczególnie, że nie do końca wiadomo o co Ci chodzi. Najpierw piszesz, że chciałbyś się zmieścić w 3500, sprzedajesz stary rower za 1200 w cenie dobrej kasety żeby zmieścić się w budżecie chwilę potem, że kwestia finansowa Cię nie przeraża. Ale oczywiście w założonym budżecie - czyli w jakim ? 3500 ? Jasne, można ale nie rower na: 

8 godzin temu, Erer napisał:

A że w trudniejszym polatam to miałem na myśli że w grę wchodzą odcinki pod mtb w Austrii (maja takie typowe płatne  szlaki), wakacyjnie chorwackie szlaki i górzyste tereny bezpośrednio w mojej okolicy.

Na takie szlaki to są rowery AM, ścieżkowce i nawet Enduro. Kilka przykładów :

https://www.whyte.pl/s150crs-v2 ściezkowiec z endurowatym charakterem,

https://www.scott.pl/produkt/1044/6462/Rower-Spark-910/ lub niższe (920, 930, 940) ścieżkowiec z XC charakterem,

https://www.bike-discount.de/en/buy/radon-slide-trail-9.0-987895 ścieżkowiec 

https://www.canyon.com/pl-pl/mountain-bikes/enduro-bikes/strive/strive-cf-8.0/2240.html?dwvar_2240_pv_rahmenfarbe=BK enduro, ściezkowiec

To przykłady rowerów cenowo ze stanów średnich o zastosowaniach z cytatu powyżej. 

Nie ma osób które te wszystkie rowery objechały (szczególnie ścieżkowe fulle z przyczepką - w ogóle nie wiadomo jak to razem ma pracować) i mogą Ci doradzić kompetentną analizą porównawczą. https://enduro-mtb.com/en/the-best-mtb-short-travel-trail-bike-test/ tu masz porównanie rowerów o małym skoku, https://enduro-mtb.com/en/whyte-s-150-works-review/ tu wzorcowego ścieżkowca a tu https://enduro-mtb.com/en/the-best-trail-bike-mtb-review/ listę i recenzje rowerów ścieżkowych o średnim skoku. Tu inna recenzja mojego chyba faworyta https://www.pinkbike.com/news/review-radon-slide-trail-10.html#climbing

Ponieważ chcesz to zrobić bardzo, ale to bardzo budżetowo (masz budżet na dobre ale nie świetne koła a nie na rower ścieżkowy) tu masz drogowskaz: https://www.1enduro.pl/rowery-enduro-trail-hardtail-ebike-lista-2020/ Jak przewiniesz trochę to masz podzielone na przedziały cenowe. 

Wracając do twojego pytania: Wybierz sobie jeden, zobacz jaki ma osprzęt i taki kup i poskładaj jeżeli chcesz koniecznie składać. I tak niewiele z tego wyjdzie, bo wiele z tych fulli ma zawieszenie modyfikowane przez producentów zawieszenia pod kątem charakterystyki wymaganej przez producenta rowerów. Tak sobie składać można albo sztywniaka albo mając dogłębną wiedzę o strojeniu amortyzatorów i damperów. 

Moja rada: Kup budżetowego sztywniaka 29 cali  https://rower.com.pl/kellys-gate-50-29-2074018, załóż gumy Vittoria Barzo 2.35, podepnij do przyczepki, na okazyjne wyskoki na ścieżki wystarczy, przez jakiś czas poczytaj o rowerach, wypożyczaj w centrach testowych (w Alpach i Dolomitach jest ich na pęczki), zobacz jak Ci się na nich jeździ, potestuj a potem dokup świadomie porządnego ścieżkowca lub sobie poskładaj zgodnie ze specyfikacją producenta. Hamulce (czterotłoczkowe !) i napęd można już sobie dowolnie mieszać .  

Tu masz bardzo budżetowy rower o świetnym wyposażeniu ale mało można o nim wyczytać: https://www.decathlon.pl/rower-mtb-am-500s-29-id_8574830.html

Powodzenia i więcej wiary w ludzi bo z takim roszczeniowym podejściem daleko nie zajedziesz.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wkg napisał:

Powodzenia i więcej wiary w ludzi bo z takim roszczeniowym podejściem daleko nie zajedziesz.

Jakie znowu roszczeniowe podejście, ja wymagam od kogoś gwiazdki z nieba, wszedłem komuś z drzwiami do domu i zażądałem gotowego roweru? Problem polega na tym, że nie potrafisz zaakceptować tego, że ja nie chce myśleć/robić tak jak ty i ci z tym niewygodnie, gdyby było inaczej to już wcześniej przeszlibyśmy do rzeczy.


Ostatnie pytanie które zadałem dotyczyło ram Dartmoor i ogólnie pomocy i porady w znalezieniu rozsądnej ramy (o ile dobrze pamiętam do 3000zl) a nie bawienia się w księgowego, co podkreśliłem już kilka razy a mimo to temat wraca, mimo że nawet nie padło z mojej strony pytanie o opłacalność takiego zabiegu, bo z góry wiadomo, że ja hurtowych cen na detal nie dostanę, tym samym finansowo opłacalne to nie będzie za to merytorycznie i technicznie już owszem.

Przyznałem racje użytkownikom, którzy odradzali inwestowanie w obecny rower i odszedłem od tego pomysłu. Kwestia która teraz pozostaje do rozstrzygnięcia jest taka: sprzedać obecny rower lub zostawić go do holowania krasnala w przyczepce a sobie zbudować rower do jazdy solo.

Na koniec, już nie przesadzajmy, że do samego poskładania roweru potrzebne jest ogromne doświadczenie, ja nie planuje budowy promu kosmicznego tylko roweru, poza tym zawodowo przez 8 lat budowałem pojazdy silnikowe. 
Pomimając to, w dobie internetu i pierdyliarda poradników czy też porad bardziej doświadczonych ludzi, nawet laik może z powodzeniem zbudować dom a my tu rozmawiamy o rowerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bogus92 napisał:

Proponuję żebyś określił maksymalny budżet oraz dokładnie gdzie i po czym chcesz jeździć. Na czym zależy ci przy danym sprzęcie.

Zakładając, że sobie rozłożę wszystko w czasie (wrzesień-marzec) to maksymalnie mógłbym wydać 1600€ ale to nie jest kwota którą koniecznie trzeba wydać. Trzeba mieć na uwadze, że jestem amatorem i ja pewnych różnic w sprzęcie najzwyczajniej nie odczuje.

Jeżdżone będzie głównie poza asfaltem (80%), dużo zjazdów i podjazdów, niewiele wypłaszczeń, po szutrze, lasach, częściowo po tzw. polnych drogach , bankowo na „hopkach” też będę chciał trochę poskakać. Pól kukurydzy raczej nie zamierzam przeciniać ;) 

Zależy mi na pewno na napędzie 1x (chyba że radzisz inaczej) i na tym żeby rower dobrze podjeżdżał, mieszkam w miejscu, gdzie teren jest dosyć górzysty. 
Z takiego bardziej komfortowego punktu widzenia, chciałbym zminimalizować wibracje na nadgarstki, bo potrafią boleć i łatwo ulegają kontuzji ale doczytałem, że karbonowe kierownice potrafią pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Erer napisał:

Jakie znowu roszczeniowe podejście, ja wymagam od kogoś gwiazdki z nieba, wszedłem komuś z drzwiami do domu i zażądałem gotowego roweru?

Mniej więcej :) W tym domu jesteś gościem.

Godzinę temu, Erer napisał:

Problem polega na tym, że nie potrafisz zaakceptować tego ....

Niepotrzebnie pyskujesz osobom które poświęcają czas i dobrze Ci radzą z solidnym uzasadnieniem, przykładami, podaniem recenzji - nawet jeżeli wybijają Ci z głowy idiotyczne pomysły i wrzucają rowery które mimo, że średniobudżetowe znacznie przekraczają kwoty którymi możesz dysponować. Naucz się słuchać, rusz łepetyną i czytaj ze zrozumieniem - więcej skorzystasz. Z takim roszczeniowym, płaczliwym podejściem nigdy nie dorobisz się porządnego roweru.

Poczytaj o metodzie zdyskontowanych przepływów,  zobacz jakie mamy stopy na rynku i zauważysz szybko, że nawet biorąc kredyt lepiej będzie kupić rower na raty niż go składać z drogich części bo ulepisz cudaka znacznie przepłacając. Za 1600 E kupisz całkiem dobrego sztywniaczka - link wrzuciłem: https://rower.com.pl/kellys-gate-50-29-2074018, w Decathlonie też mają fajne budżetowe rowery skoro w bardzo budżetowych szukasz: https://www.decathlon.pl/rower-mtb-xc-900-29-karbonowy-id_8558254.html?snrai_campaign=qBm2SjmVaoz0&snrai_source=&snrai_content=&snrai_id=6fc683608e4af45639bbee0e00d6f6ea

Potem sobie go rozłóż na części i ucz się składać. Na pewno ktoś Ci tu poradzi o ile nabierzesz kindersztuby.

44 minuty temu, Erer napisał:

Jeżdżone będzie głównie poza asfaltem (80%), dużo zjazdów i podjazdów, niewiele wypłaszczeń, po szutrze, lasach, częściowo po tzw. polnych drogach , bankowo na „hopkach” też będę chciał trochę poskakać.

Wypisz wymaluj sztywniak na grubszych oponach w podanym budżecie albo używka full o skoku 130/120. Mocne XC - Trail.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@wkg z całym szacunkiem, ale przeginasz swoimi niektórymi postami w ostatnim czasie. Poziom niektórych jest żenująco niski. I jest to moja opinia po obserwacji w ostatnim czasie wielu tematów z Twoim udziałem.

Jeśli masz inne zdanie i się z kimś nie zgadzasz to albo to uszanuj lub zwyczajnie nie udzielaj się w danym temacie.

Jeśli ktoś ma kaprys i chce coś zrobić bo tak mu się podoba to czemu ma tego nie zrobić. Przecież to jego pieniądze, jego pasja, która nigdy się nie zwraca i każdy z maniaków ciągle w rower ładuje kasę. To studnia bez dna i podejście czysto ekonomiczne nie zawsze jest najwłaściwsze.

Argumenty zostały już przytoczone za i przeciw @Erer na pewno je rozważył i zdania nie zmienił. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bogus92 napisał:

@wkg z całym szacunkiem,

Po prostu nie lubię gdy przemyślę, życzliwie odpowiadam z solidnym uzasadnieniem, recenzjami, przykładami, propozycjami a w rewanżu otrzymuje mędrkowanie i i ocenę intencji + kilka głupawych uwag od neofity na temat funkcjonowania forum.  Ale oczywiście możesz podjechać z kolejną taczką wazeliny bo merytorycznie - jak widać - zaistnieć niestety nie umiesz :( 

I to nie chodzi o budżet. Po prostu z takim zupełnie nietechnicznym, hurraoptymistycznym i skrajnie budżetowym  podejściem człowiek stworzy ulepa na którym nie będzie można jeździć - przykład - ostatnia rama potworek. Weź ochłoń i spokojnie przeczytaj ten wątek. 

Ale może się mylę - w takim razie popatrz na tą ramę, przyjrzyj się uważnie i napisz dlaczego jest kiepska. Czasem odpowiadając trzeba trochę się wysilić. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Widać, że nie przemyślałeś tego o czym napisałem i uważasz się za najmądrzejszego w forumowym świecie. Dla mnie to kulturalne zwrócenie uwagi, bo zwyczajnie przeginasz w swoich wypowiedziach. I tyle ode mnie w tym temacie. :)

Nie widzę rzeczy niemerytorycznych w moich wypowiedziach - napisałem że firma jest nieznana i nie chcę się na jej temat wypowiedzieć, bo takie jest moje zdanie i tyle mam do powiedzenia w tej kwestii. Kolega @Erer mnie wywołał, więc grzecznie wypada odpowiedzieć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Firma jest znana, bo to niemiecki Votec, który może nie jest zbyt popularny, a już na pewno u nas.
Rama jeszcze "starszego" typu, czyli bez boost'a.
Widzę, że w opisie jest wzmianka np. o 10 letniej gwarancji, oraz podają wysokość montażową przedniego amortyzatora - dla rozmiaru S zalecany skok wynosi 120 mm.

Nie róbcie już osobistych wycieczek, tylko odpowiadajcie na zadane pytania :icon_exclaim:
 :thanks:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrissDeValnor co uważasz o tej ramie? Czytałem wczoraj kilka recenzji rowerów Votec opartych na tej ramie i były dobre, chociaż nie bardzo dobre, z drugiej strony oceniany był cały rower a nie tylko rama. Pisano, że bardzo dobrze podjeżdża ale przy zjazdach potrafi się zachowywać „nerwowo”. Dla mnie ciekawa alternatywa bo mógłbym pozostałą część budżetu z ramy wpakować np. w lepszy napęd.
Może znasz jakieś alternatywne ramy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku, będę rozglądał się dalej w takim razie. Gdyby ktoś był zainteresowany małymi ramami to znalazłem przypadkiem mocno przecenione karbonowe fully za ok. 700€ w rozmiarze 16”.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Szczerze powiedziawszy to nie jestem w stanie znaleźć geometrii tych ram, poza tym na stronie Velo także nie widzę geometrii Dartmoora, więc porównać się nie da, a ram Cube nie znam...

Aczkolwiek większość rowerów Cube ma dosyć rekreacyjną geometrię, możliwe, że przy tych ramach także to się potwierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...