Skocz do zawartości

[2020] Deore 1x12


marcinusz

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, bogus92 napisał:

Panowie, możliwe że jest tak jak piszecie. Nie zmienia to daktu, że dla przeciętnego użytkownika różnica między pustymi ramionami a drążonymi jest niezauważalna.

Nie wiem, co to znaczy przeciętny uzytkownik ale różnica jest spora. 

A "hollow" oznacza "puste" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SoloTM

 

A to, że Shimano myli dokumentację z ulotkami marketingowymi to fakt znany ;D

Teraz, abdesign napisał:

@uzurpator tak trochę przesadzona opinia - masa ludzi zwłaszcza na "kroskantrówkach" półki przynajmniej średniej jeździ zgodnie z ich przeznaczeniem...

a "góral" no cóż... :)

Przede wszystkim od lat już nie ma takich rowerów jak "góral". Zastąpily je fulle o dużym skoku i progresywnej geometrii. A takich rowerów na bulwarach raczej nie widuję. Mieszczuchy, szoski, XC, gravele, crossy... 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Przede wszystkim od lat już nie ma takich rowerów jak "góral".

Witek :) u Ciebie nie ma, u mnie nie ma :) ale w świadomości rodzica kupującego dziecku rower dalej to określenie z marketowej gazetki z lat dziewięćdziesiątych jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wkg napisał:

Przede wszystkim od lat już nie ma takich rowerów jak "góral"

Oczywiście, że są! Wszyscy moi znajomi na moje stwierdzenie, że kupiłem nowy rower pytali czy to góral. To o czym Ty piszesz to jakaś wąska grupa ludzi bardziej zainteresowana tematem czyli margines tych, którzy powszechnie używają roweru do przemieszczania się. Jest góral, kolarzówka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, abdesign napisał:

@uzurpator tak trochę przesadzona opinia - masa ludzi zwłaszcza na "kroskantrówkach" półki przynajmniej średniej jeździ zgodnie z ich przeznaczeniem...

a "góral" no cóż... :)

"Masa" to sprzedaje się rowerów - koło miliona sztuk rocznie. Ułamek procenta z miliona to wciąż kupa ludzi jeżdżąca zgodnie z przeznaczeniem - czyli w górach. Reszta zaś kupuje rowery na zasadzie "bo sprzedawca polecił" i jeździ wokół komina. I to się kończy tak jak marudziłem w tym artykule: http://uzurpator.com.pl/new_blog/documents/Wciaz_nie_lubie_1xX.html

A w skrócie - im niżej 1x z mamucimi kasetami schodzi, tym bardziej problem będzie wyłaził.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, uzurpator napisał:

Ułamek procenta z miliona to wciąż kupa ludzi jeżdżąca zgodnie z przeznaczeniem - czyli w górach

dalej nie rozumiem... dlaczego mam jeździć rowerem XC wyłącznie w górach?

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, wkg napisał:

Przede wszystkim od lat już nie ma takich rowerów jak "góral".

Akurat podział na kategorie i kategoryjki to domena ludzi którzy traktują rower jako pasję. "Góral" w świadomości przeciętnego człowieka to taki pozbawiony charakteru rower na klockowych oponach z amortyzatorem z przodu. Na nasze "hardtail XC".

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, uzurpator napisał:

Łał, ale jesteś mądry. Totalnie przecież do skakania po lokalnych traskach FR powinienem kupić gravela na GRX z barankiem.

Przed chwilą było o jeżdżeniu wkoło komina ale jak się posypała teoria to zmieniamy na FR :) 

Jesteś pewien że deore jest zrobione z myślą o FR :036:

Skoczyłeś wysoko ale lądowanie twarzą w glebę. 0/10 :) Koniecznie pisz więcej!

...

Ale raczej na blogu, bo tam ci fajniej to wychodzi :) 

Edytowane przez zenekzenek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Sabarolus napisał:

Oczywiście, że są! Wszyscy moi znajomi na moje stwierdzenie, że kupiłem nowy rower pytali czy to góral. To o czym Ty piszesz to jakaś wąska grupa ludzi bardziej zainteresowana tematem

Czyli forumrowerowe. Naprostowałem bzdurkę - to wszystko. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zenekzenek napisał:

Przed chwilą było o jeżdżeniu wkoło komina ale jak się posypała teoria to zmieniamy na FR :) 

Jesteś pewien że deore jest zrobione z myślą o FR :036:

Kiedy włóczysz się po okolicy, nie możesz wskoczyć do WPKiW na FR, deha czy inny stunt. Zaliczanie schodów i krawężników i murków? Niemożliwe. A jak przykręcisz Deore do fulla to ten sam się zatrzyma przed hopkami. Sprawdzone.

Zaiste, galaktyczna rozkmina.

Co więcej - korba szosowa odkręci się sama jeżeli czujnik stwierdzi, że nie jedziemy po asfalcie a przerzutka Saint uruchamia się dopiero kiedy wewnętrzny GPS stwierdzi, że jesteśmy w bikeparku. Sam też widziałem jak poszedł ogień z zacisku Zee bo jakiś nierozgarnięty ludź sobie go do gravela przymocował i z szosowej manetki karmił.

@SoloTM Rzeczy niemądre należy piętnować "siłom i godnościom osobistom" :P Kolega z którym polemizuję nie tylko wie, że gada bzdury, ale wie, że poleciał na wyprawę międzygwiezdną w dal od oryginalnego sensu wypowiedzi. Ale głupio mu się przyznać, więc idzie w zaparte i będzie teraz szukać szczególików których może się czepić, aby zachować coś na kształt honoru.

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, uzurpator napisał:

Kiedy włóczysz się po okolicy, nie możesz wskoczyć do WPKiW na FR, deha czy inny stunt. Zaliczanie schodów i krawężników i murków? Niemożliwe. A jak przykręcisz Deore do fulla to ten sam się zatrzyma przed hopkami. Sprawdzone.

Ja używam twojej definicji "wkoło komina", czyli:

Godzinę temu, uzurpator napisał:

95% ludzi w tym kraju nie jeździ na góralach w górach a z tych 5% połowa nie opuszcza terenów bikeparków z wyciągiem.

Potem oczywiście jak się sypnęła teoria to było odwracanie kota ogonem:

48 minut temu, uzurpator napisał:

Łał, ale jesteś mądry. Totalnie przecież do skakania po lokalnych traskach FR powinienem kupić gravela na GRX z barankiem. Brawo, 10/10. Nie pisz więcej.

Czyli mam teraz tak to rozumieć, że te 95% to uprawia FR, stunt i inne gravity? I co, ta biedna połowa z 5% próbująca robić XC nie zasługuje na fajny tani napędzik z odpowiednimi dla nich przełożeniami? Smuteczek... 

 

Czytaj co sam piszesz to będziesz mniej klapsów w internetach dostawał :) 

43 minuty temu, SoloTM napisał:

@uzurpator nie obrażaj suportującej rodziny @czarnaMAMBA czyli Pana Artura :

Jak to, tylko ja lubiłem Mambę? :( 

Edytowane przez zenekzenek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zenekzenek Serio tak Ci wyszło czy mnie trolujesz? Bo właśnie próbujesz wykazać, że to, że chcę więcej opcji jeżeli chodzi o rozstaw kaset w taniej grupie oznacza, że:

19 minut temu, zenekzenek napisał:

I co, ta biedna połowa z 5% próbująca robić XC nie zasługuje na fajny tani napędzik z odpowiednimi dla nich przełożeniami? Smuteczek... 

Swoją drogą, jestem pod wrażeniem, że z jednego przykładu gdzie definitywnie dobrze mieć rower, jak zwał tak zwał, górski wynikło Ci, że uważam, że wszyscy "nie jeżdzący w górach" uprawiają FR. Zaiste, wyprawa Twoja jest już międzygalaktyczna.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
1 godzinę temu, wkg napisał:

Nie wiem, co to znaczy przeciętny uzytkownik ale różnica jest spora. 

A "hollow" oznacza "puste" 

Oczywiście, masz rację, różnica konstrukcyjna jest niezaprzeczalna. Mnie chodziło o brak wyczuwalnych różnic w sztywności dla przeciętnego Kowalskiego.

 

42 minuty temu, Lawstorant napisał:

Wjechał filmik na kanale Shimano Polska na YT, tutaj udostępniam od razu z potwierdzeniem informacji o korbie z dedykacją dla @bogus92 :)

 

 

Dziękuję za dedykację. Filmik już widziałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, uzurpator napisał:

@zenekzenek Serio tak Ci wyszło czy mnie trolujesz?

Przecież jesteśmy w internetach. Dyskusja w internetach to inaczej "trolling" :) 

Teraz, uzurpator napisał:

Bo właśnie próbujesz wykazać, że to, że chcę więcej opcji jeżeli chodzi o rozstaw kaset w taniej grupie

Bo zupełnie bez sensu obraziłeś się na Deore! A ja próbuję robić coś co nazywam XC i dla mnie np. to tanie Deore całkiem fajowe jest i żaden uzurpator tu nie będzie mi go obrażał!:starwars:Nawet jeśli jest autorem mojego ulubionego bloga! :P Mam nadzieję, że chociaż zauważyłeś teraz, że istnieje grupa ludków dla których tego typu kasety są bardzo OK. Przecież i tak z czasem pojawi się większy wybór. Najwyżej chińczyka włożysz i po sprawie. Albo sam zrobie wystrugasz, w końcu jesteś "tryboblogiem" :) 

A wyprawa nie jest nawet taka jak do kiosku po gumki jeśli na spokojnie przeczytasz co sam napisałeś ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bogus92 napisał:

Mnie chodziło o brak wyczuwalnych różnic w sztywności dla przeciętnego Kowalskiego.

Wiesz, no jednak są różnice. Wytrzymałość na zginanie jest proporcjonalna do momentu bezwładności przekroju korby a ten przy tej samej masie jest znacznie większy dla profili pustych. Coś jak plaster miodu. Dlatego HT są o jakieś (strzelam) 200 g lżejsze a to już konkretna różnica. Nie pamiętam już dokładnie moich dawnych spekulacji ale zmiana korby Deore->SLX to chyba najtaniej osiągnięte 200 g oszczędności (złotówka za gram). Potem chyba szło 100g na kasecie (też coś koło tego). Kolejny kilogram - półtora na kołach z oponami to już prawie 2k pln. 300g na przejście na 12x odpowiednio lzejszej klasy to już spory wydatek.

No i jeszcze jedna sprawa, dla większości pewnie nieistotna. Inpeak nie montuje  czujników mocy na korbach profilowanych. Musi być płaska - inaczej tensor nie będzie przylegał. 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...