Skocz do zawartości

[ergonomia pedałowania] Zmiana geometrii pedałowania przy zmianie roweru a wydajność


Franc

Rekomendowane odpowiedzi

Się tak zastanawiam - w codziennym rowerze mam korby 170mm przy wzroście 176cm i dobrze mi z nimi, przyzwyczaiłem się, swoje 90rpm+/-10 kręcę. Co prawda kumple namawiają na zmianę na krótkie 155mm, ale na razie mi się nie chce.

Do nowo projektowanego roweru dobrze by było zmniejszyć jednak skrajne górne i dolne położenie pedałów, co pozwoliłoby mocno obniżyć przód roweru. I teraz są dwie opcje - właśnie dać krótkie korby albo zabudować pedałowanie eliptyczne k-drive z dłuższą osią 2*170 wzdłuż osi nóg i krótszą 2*120~125 prostopadle do osi nóg. Co powodowałoby mniejsze problemy pod kątem biomechaniki i przyzwyczajenia przy przesiadce z jednego na drugi? Bo raczej krótkich 155mm korb do codziennego roweru nie złożę. A w nowym, używanym sporadycznie 170mm nie bardzo chciałbym upychać, bo pogorszy aerodynamikę i widoczność do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generowana moc, a siła nacisku na pedały to dwie różne, choć powiązane rzeczy. Żeby wygenerować tą samą moc przy krótszej korbie musisz albo naciskać na pedały z większą siłą, albo kręcić z większą kadencją. 

Ale zgoda, że długość korby dobiera się do budowy anatomicznej jeźdźca. Resztę załatwiają przełożenia w rowerze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc, to my sobie wyliczamy ze wzoru. Pomiar mocy mierzy albo siłę albo moment obrotowy, w zależności od modelu. 

A kolana przede wszystkim "odczuwają" negatywnie właśnie nadmierną siłę, z jaką naciska się na pedały. Oczywiście również nieprawidłowy zakres ruchu przy złej pozycji, źle ustawionych blokach itd...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, wszystko fajnie jeżeli chodzi o rozważania siły nacisku na pedały vs długość korby, ale dalej nic się nie dowiedziałem czy mniej kłopotliwy ergonomicznie będzie układ eliptyczny k-drive z długą osią 17 mm wzdłuż nóg (co będzie wywoływać takie samo podkurczenie nogi co normalna korba 170mm) i małą osią 120mm prostopadle (mały zakres ruchu stopy przód-tył) czy układ z krótką, korbą na okrągło, 150mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...