Skocz do zawartości

[ENDOMONDO] Jak alternatywa?


fenek81

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, arturooo3 napisał:

Xiaomi z tego co kojarzę jest niestety kompatybilne dokładnie z... niczym, ale niech mnie ktoś poprawi ;)

Mi zarówno 2 jak i 4 chodzi z Endo (sprawdzałem w sobotę). Wsparcie do zewnętrznych czujników (bo tak jest traktowany) zostało usunięte rok temu i trzeba instalować starą wersję. Potem po połączeniu aktualizować (mam 19.3.5 obecnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wkg napisał:

Nic.Tylko repozytorium.

jak nic, wszystkie potrzebne analizy ktore sa w stravie platne, wyskakuja z GC za darmo.... jesli oczywiscie mamy dewajsa od G. 

To strava teraz jest juz niemalze repozytorium :P jesli nie masz wersji płatnej, to zeszla do poziomu endomondo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Strava bezpłatna od ostatniej aktualizacji stała się bardzo pusta. W zasadzie w zeszłym tygodniu większość funkcjonalności zostało przeniesione do płatnej - szczerze mówiąc... mnie to zachęciło, by wreszcie przejść na płatną ;)

Cenowo Strava wychodzi tak:

- Annual, płatne oczywiście z góry za cały rok: $59.99 (czyli $5/miesiąc), licząc budżetowo-rocznie: 250zł
- Monthly, płatna miesięcznie $7.99 (czyli $95.88/rok), licząc budżetowo-rocznie: 400zł

Czy drogo każdy powinien ocenić sam - moim zdaniem nie jest zbyt drogo. Na pewno taniej niż TrainingPeaks (a jest trochę fajnych statystyk jak w TP) no i przez lato można wyłączyć Zwifta ($15/miesiąc) i akurat będzie na Stravę :P.

Garmin Connect bez urządzenia Garmina faktycznie jest "Nic" i dość pusty. Ale gdy mamy zegarek bądź komputer rowerowy Garmina a do tego sparujemy czujnik tętna lub nawet miernik mocy to danych pojawia się sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani Strava w wersji płatnej ani GC nie mają żadnych analiz. A już szczególnie GC. Ma kilka wykresów - tętno, szybkość, moc itd, szacunek VO2Max (pułap tlenowy). Ale wykres to nie analiza, przydatność tego wszystkiego jest znikoma. Nawet na to nie patrzę. To co na plus to liczenie TSS-ów w urządzeniach Garmina. Strava liczy chociaż Weighted Average Power, intensywność i wykres czegoś podobnego do TSS, Fitness, Fatigue i Form, do tego krzywa mocy.  

Ale umówmy się - oba te programy to repozytoria a Strava to repozytorium + socjal. No i (moim zdaniem bezcenne) segmenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Ale wykres to nie analiza, przydatność tego wszystkiego jest znikoma

No tak, ;-) Przydatne sa za to segmenty, gdzie wiadomo o czasach liderow tyle co nic.... Bo ktos trafil wiatr w plecy i polecal 10km/h szybciej niz wszyscy albo jechal na lemondce i tyle go widzieli ... tak samo jak wlasne czasy, wnosza tyle co ... po osignieciu pewnego poziomu, wplyw warunkow atmosferycznych moze dosc sporo zamieszac, ... za to przeanalizowanie tych jak to piszesz wykresow jest duzo bardziej miarodajne niz gapienie sie na jakisz czas segmentu, przynajmniej jak dla mnie :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to oczywiście @wkg, jeżeli ktoś ma zapotrzebowanie na WIĘCEJ informacji niż te oferowane przez komputer Garmina + connect i Stravę, czyli:

szacunkowe VO2Max, training load, TSS, IF, impak aerobowy, impak anaerobowy, excersise load, relative effort, weighted power, stravowy fitness, fatigue i form (a'la odpowiedniki z TP), no i niezłe raporty w Connect-cie i jeszcze dobre kilka innych to wiadomo, rozwiązanie jest jedno:

Powinien sprawdzić darmowego Golden Cheetah-a lub płatnego WKO ;). Golden Cheetah ma głównie tą zaletę, że jest darmowy, minus, że offline-owy natomiast daje sporo.

Mnie natomiast te informacje w zupełności wystarczają do podstawowej analizy treningów i poprawiania formy a także realizacji swoich celów :D. Przynajmniej na ten moment. Oczywiście Golden Cheetah-a z ciekawości zainstalowałem i opatrzyłem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz na myśli, że "to wymysł, którego nikt nie rozumie", tylko, że nie znasz wykresu na obliczanie tych parametrów :P. Tymczasem brak znajomości algorytmu (i analogicznie próby do dopasowania się stricte pod algorytm) nie powinien przeszkadzać a może wręcz pomagać w analizie porównawczej z innymi treningami. Pytanie co w zasadzie chcesz uzyskać i co chcesz wiedzieć.

Tutaj trochę informacji o efekcie aero i anaero:

https://www.garmin.com/en-US/performance-data/cycling/

I tu acz w kontekście biegania jest bardziej opisane:

https://www.garmin.com/en-US/performance-data/running/#aerobic-training-effect

training status mnie natomiast też umiarkowanie przekonuje ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, arturooo3 napisał:

szacunkowe VO2Max, training load, TSS, IF, impak aerobowy, impak anaerobowy, excersise load, relative effort, weighted power, stravowy fitness, fatigue i form (a'la odpowiedniki z TP), no i niezłe raporty w Connect-cie i jeszcze dobre kilka innych to wiadomo, rozwiązanie jest jedno:

A runalyze ? Darmowy plus masa innych rzeczy niż to jest : ( ja się nie znam ) oczywiście trzeba mieć puls i najlepiej pomiar mocy ( to poniżej bez czujników )

image.png.b8085d2ba62943c52090c3bab3d08a49.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, arturooo3 napisał:

Nie masz na myśli, że

Ja mam dokładnie na myśli to, co napisałem. Nikt tego nie rozumie. Zrozumienie polega właśnie na tym, że się wie jak to jest liczone, jaka jest pod tym filozofia, założenia, mechanizmy fizjologiczne. Te informacje z linka to taki marketingowy bełkot. Stan Treningu to już w ogóle pełen odlot. Ostatnio pobiłem swój rekord przejazdu z 41,5 na 39, 5 minuty a Gamin mi melduje, ze to kolejny bezproduktywny dzień :D

I nie mylmy wykresu z analizami. Patrzę na swoją jazdę: Najpierw dojeżdżam 6 km do lasu, bez jakiejś napinki, potem 16 km kółko na luzie, drugie 16 km gaz, powrót już jako rozjazd - na luzie. I dostaje dane zagregowane. Zaznaczam sobie najpierw  pierwsze kółko, potem drugie ale statystyki  widzę dla całej jazdy - to nie jest analiza. 

Teraz, SoloTM napisał:

A runalyze ? Darmowy plus masa innych rzeczy niż to jest : ( ja się nie znam )

Nie znam ale spojrzę. Chętnie bym znalazł coś zamiast TP bo jest drogie - coś koło 800 złotych rocznie o ile pamiętam :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat dla okrążeń GC pokazuje wszystkie dane jakie zarejestruje:

                                                 
                                                   
image.thumb.png.a94bbc841d4539d6f0e67370e2fc684e.png                                                  
                                                   
                                                   
                                                   
                                                   
                                                   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Piszecie że Strava bije na głowę Endomondo pod względem wyświetlanych parametrów tymczasem ja w Endomondo mam dużo więcej danych niż w Stravie. Do rejestracji używam zegarka Garmina, z Garmina eksportuje pliki GPX do Endomondo i pokazuje mi tam szereg danych przy treningu jak prędkość average/max, tempo average/max, tętno average/max i masę innych (kalorie, nawet pogodę). 

Tymczasem w stravie widzę jedynie speed average i max i kalorie jeszcze zawyżone jak nie wiem co. Kiedyś Strava pokazywała jeszcze tętno, teraz już nie i nawet nie wiem czemu. Na obrazku poniżej widać to dokładnie, po lewej endo, po prawej strava, ta sama jazda. Próbowałem wgrywać do stravy pliki GPX ręcznie ale liczba parametrów ta sama i tak jak przy automatycznej synchro z GC. Wersja premium pokaże więcej parametrów? Bo widziałem parę screenów w necie i wydaje mi się że nie ale mogę się mylić. 

Co więc takiego ma strava że niby taka lepsza od Endomondo jeżeli nie zależy nam na KOMach? Aspekt socjalny jestem w stanie zrozumieć ale tak dla własnych celów solo? 

 

endstr.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale które z tych parametrów są do czegokolwiek potrzebne? Nawodnienie? Pogoda? Średnie i maksymalne tempo wynika bezpośrednio ze średniej i maksymalnej prędkości, to to samo. Zresztą tempem kierują się biegacze a nie rowerzyści

Endomondo jest dobre dla niedzielnego rowerzysty, który potrzebuje wiedzieć ile kilometrów przejechał. Gdzie tam masz jakąkolwiek analizę prędkości? Wysokości? Segmenty to w sumie podstawa jakiejkolwiek analizy.

7 minut temu, Calder napisał:

Aspekt socjalny jestem w stanie zrozumieć ale tak dla własnych celów solo? 

Skoro cele masz żadne (jeśli wystarcza Ci endomondo) to nie znaczy, że każdy ma tak samo.

Przejechałem 40km w czasie np. 1:20 a kilka dni później 1:30. W jaki sposób endomondo powie mi z czego wynika różnica? Gdzie straciłem? Gdzie zyskałem? Pokaże mi czy odpuściłem na podjeździe albo nie trzymałem stałej prędkości/mocy na kawałku prostej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mihau_ napisał:

 

Przejechałem 40km w czasie np. 1:20 a kilka dni później 1:30. W jaki sposób endomondo powie mi z czego wynika różnica? Gdzie straciłem? Gdzie zyskałem? Pokaże mi czy odpuściłem na podjeździe albo nie trzymałem stałej prędkości/mocy na kawałku prostej?

Tak, pokaże, poniżej podsumowania aktywności masz podsumowanie odcinków co 2km na całej trasie. Dla mnie jest to o wiele bardziej czytelne niż w stravie gdzie mam ekran zasypany guzikami "Subscribe now" i puste panele do których mogę mieć dostęp dopiero po zapłaceniu subskrypcji. 

Co do tempa i innych danych. Nieważne czy te parametry są Ci potrzebne czy nie, ważne że są. Ja jeżdżę na rowerze i biegam więc dla mnie przydatne.
I żeby było jasne, nie próbuję nikogo namawiać na endomondo czy stravę, niech każdy używa co mu pasuje. Ja jakoś nie widzę tej wyższości stravy która nawet mi HR nie chce pokazać z treningu (co ciekawe w paru poprzednich HR było, ukryli to za premium czy co?). Porównuję też wersje free bez wykupionych premium, może po zapłaceniu Strava dostaje skrzydeł ale ja jako dumny niedzielny rowerzysta nie czuje potrzeby sprawdzania tego.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Calder napisał:

Nieważne czy te parametry są Ci potrzebne czy nie, ważne że są. Ja jeżdżę na rowerze i biegam więc dla mnie przydatne.

One są po prostu zdublowane

19 minut temu, Calder napisał:

Tak, pokaże, poniżej podsumowania aktywności masz podsumowanie odcinków co 2km na całej trasie.

Czyli pokazuje mi co 2 km od momentu wyruszenia? To jaki w tym sens? Mam porównanie z innymi moimi jazdami na tej trasie? Wystarczy, że pojechałem inną stroną osiedla niż zwykle i nie mam już żadnego porównania do innych jazd (już pomijając dokładność jadąc nawet identycznie).

19 minut temu, Calder napisał:

ja jako dumny niedzielny rowerzysta nie czuje potrzeby sprawdzania tego

Masz triala na 60 dni więc sobie sprawdź. Ale jeśli jako niedzielnemu rowerzyście endo Ci wystarcza to nie ma to większego sensu

Screenshot_2020-08-16-21-31-13-388_com.strava.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc o porównaniu danej trasy jednocześnie pisząc że chcesz jechać inaczej. Co do odcinków trochę źle to sformułowałem, po prostu endomondo dzieli całą trasę na odcinki 2km (można zmienić na odcinki 1km, 5km, 10 km) więc jak przejedziesz nią 2x  to od razy widać też w którym odcinku byłeś szybszy/wolniejszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo w Endomondo można gromadzić efekty treningów bardzo wielu dyscyplin sportowych. Myślę że jest sporo użytkowników którzy zwyczajnie gromadzili tam rezultaty różnych aktywności . Szkoda ze aplikacja nie będzie nadal rozwijana. Dla niedzielnego rowerzysty jak ja jest zupełnie wystarczająca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Calder napisał:

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc o porównaniu danej trasy jednocześnie pisząc że chcesz jechać inaczej. Co do odcinków trochę źle to sformułowałem, po prostu endomondo dzieli całą trasę na odcinki 2km (można zmienić na odcinki 1km, 5km, 10 km) więc jak przejedziesz nią 2x  to od razy widać też w którym odcinku byłeś szybszy/wolniejszy. 

To, że strava pozwala mi na śledzenie swoich postępów na konkretnych odcinkach. Jakieś dzielenie trasy na 1/3/5/30 czy ile tam chcesz totalnie nic nie wnosi

35 minut temu, niziol napisał:

Dodatkowo w Endomondo można gromadzić efekty treningów bardzo wielu dyscyplin sportowych.

Czyli zupełnie jak w każdej aplikacji tego typu? Na stravie około 30 różnych aktywności

Screenshot_2020-08-16-22-57-45-727_com.strava.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mihau_ napisał:

Czyli zupełnie jak w każdej aplikacji tego typu? Na stravie około 30 różnych aktywności

No nie zupełnie jak w każdej. W Stravie brakuje choćby squasha czy tenisa. Nie wiem również czy jest możliwość manualnego wprowadzenia rezulatatu aktywności/treningu. Ale skoro endomondo pozwoli się kończy trzeba będzie poszukać jakieś alternatywy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi bardziej o to że endomondo to apka gdzie mam wszystkie moje aktywności. Czy to był squash czy pływanie, jazda na rowerze a czasem górskie wędrówki.  Wszystko jest tam od kilku dobrych lat. Jestem niedzielnym sportowcem choć za młodu ternowałem pływanie wyczynowo. Nie potrzebuje w apk wielkich analiz. Bardziej interesuje mnie czas spędzony na danej aktywności, ewentualnie przejechane kilomety, średnia prędkość, przewyższenia (tutaj endomondo wydaje się być dość słabe). Jeśli aplikacja dokona żywota to utracę pewnie te wszystkie dane które przez te lata zbierałem. A dodatkowo problemem jest kompatybiloność/synchronizacja aplikacji z urządzeniami/zegarkami od polar czy garmin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...