Skocz do zawartości

[Do 5000 zł] Gravel lub MTB jako drugi rower


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Mam namyśli koła na 29 (szersze rafki jak i opony). Choć te dzisiejsze koła do graveli są takie same jak MTB 2 lata temu. 

Opcji masz dwie- zmieniasz ramę i masz 2 zestawy kół, albo drugi sztywny rower na 29- ja skłaniam się za 2 rozwiązaniem. Mam taki set i jest ok. Gravel jeździ na gumach 38-42 mm a 29 na 60mm. Koła 27,5 w gravelu to słabe rozwiązani- zastępcze. Koła 29 daje dużo więcej komfortu i przyczepności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Ciężki. Ale gravel z oponami 2" ile będzie ważył? Masz jakiś konkretny przykład? 

Gravel w podanym budżecie będzie ważył 10-10,5kg, niech nawet dojdzie te 0,5kg na szersze opony to mamy 10,5-11kg.

Tak BTW co to za gravel że weszły koła z oponami 29"? Jedyny znany mi przypadek, że coś takiego pasuje od strzała (konkretnie gumy 29x2") to Four Corners. Inne owszem, mieszczą, ale na obręczach 650b.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze, jaki jest tego sens poza jakimiś bardzo specyficznymi przypadkami? Bo ileż osób tak naprawdę zabierze taki rower na tę przysłowiową "wyprawę po bezdrożach Mongolii"? Po włożeniu gum powiedzmy 2" to z gravela robi się podróba sztywnego MTB-ka tyle, że z barankiem. IMHO 38-42c to dobry kompromis teren-szosa. Szerzej to już zamulanie na szosie i przestają dziwić komentarze o głupiej modzie i doradzanie kupna hardtaila xc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojeździłem w ostatnich dniach - jesień idzie po całości, sporo szybciej niż w zeszłym roku... Pojeździłem też szutrowo i w sumie zastanawiałem się: czego tu brakuje? Chyba tylko opon na zimę, z tym, że na nią mam plany odnośnie siłki (trening siłowy + yoga + spinning), do tego bieganie więc rower tak czy siak będzie okazyjnie. Jeśli teraz coś kupię, będzie głównie stało. Mam 2 świetne maszynki na oku, obie w okolicach 4000-4200 zł. Lekkie, wymiary dla mnie i na osprzęcie który mi leży.

Tylko no właśnie... może faktycznie to portfel swędzi? :) Mogę powiedzieć "nie", tylko czy znów za miesiąc, dwa nie odezwie się głos w głowie, aby brać cos - bo jednak odzywa się regularnie co jakiś czas od 1,5 roku, a ja z nim sukcesywnie walczę :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest już za późno na zakupy. To co było na jesiennych wyprzedażach już się sprzedało, przynajmniej bardziej typowe rozmiary. Natomiast jak chcesz coś nowego spróbować, to może właśnie jazda zimą po śniegu i lodzie ? Zabawa jest niezła, z tym, że przydają się opony z kolcami. Mam tylko nadzieję że przynajmniej trochę śniegu będzie tej zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oku mam inny, aczkolwiek też z Leszna:
https://allegro.pl/oferta/scott-scale950-fox32-dt240s-sram-gx-8210333184

Używany, ale jeszcze lżejszy + widać, że modowany, dla mnie to plus (jeśli oględziny potwierdzą dobry stan).

Pozostaje pytanie, co faktycznie zyskuję względem CX/gravela... Sam szukam więcej komfortu, do tego mógłbym się tak jak kiedyś wybrać na tor MTB bez walki o życie (bo na CX to jednak tak wyglądało :D ), tyle że za to z o wiele mniejszą dynamiką. Im więcej się zastanawiam, tym bardziej dochodzę do wniosku, że dla mnie najlepszym wyjściem byłoby wypożyczenie jakiegoś MTB od kogoś powiedzmy na tydzień. Nieco pojeździć i powiedzieć sobie tak czy nie. Zła strona: to na pewno nie będzie rower skrojony pode mnie, a jest różnica jechać czyimś, a swoim. 

Mógłbym też coś kupić z okolicy używanego za powiedzmy max. 2000 zł i jeśli wciągnie, to samemu nieco doinwestować, ale nie wiem, czy to dobre wyjście...  Swojego poprzedniego MTB upolowałem jako używanego na Allegro... wszystko było cacy i na XT (78x). Swoją pierwszą szosę upolowałem na Allegro... wszystko było cacy i leciała na kompletnej Ultegrze 6700. Do czego zmierzam: miałem farta, a niefart tego taki, że przyzwyczaiłem się do jakości np. takich grup, mimo że pewnie na Deorce byłoby dla mnie w 100% ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukasamd napisał:

Na oku mam inny, aczkolwiek też z Leszna:
https://allegro.pl/oferta/scott-scale950-fox32-dt240s-sram-gx-8210333184

Używany, ale jeszcze lżejszy + widać, że modowany, dla mnie to plus (jeśli oględziny potwierdzą dobry stan).

Pozostaje pytanie, co faktycznie zyskuję względem CX/gravela... Sam szukam więcej komfortu, do tego mógłbym się tak jak kiedyś wybrać na tor MTB bez walki o życie (bo na CX to jednak tak wyglądało :D ), tyle że za to z o wiele mniejszą dynamiką. Im więcej się zastanawiam, tym bardziej dochodzę do wniosku, że dla mnie najlepszym wyjściem byłoby wypożyczenie jakiegoś MTB od kogoś powiedzmy na tydzień. Nieco pojeździć i powiedzieć sobie tak czy nie. Zła strona: to na pewno nie będzie rower skrojony pode mnie, a jest różnica jechać czyimś, a swoim. 

Mógłbym też coś kupić z okolicy używanego za powiedzmy max. 2000 zł i jeśli wciągnie, to samemu nieco doinwestować, ale nie wiem, czy to dobre wyjście...  Swojego poprzedniego MTB upolowałem jako używanego na Allegro... wszystko było cacy i na XT (78x). Swoją pierwszą szosę upolowałem na Allegro... wszystko było cacy i leciała na kompletnej Ultegrze 6700. Do czego zmierzam: miałem farta, a niefart tego taki, że przyzwyczaiłem się do jakości np. takich grup, mimo że pewnie na Deorce byłoby dla mnie w 100% ok.

Ciężko będzie z znaleźć coś dobrego za 2000 ,  a inwestować w to też nie będzie warto, myślałeś o rowerze że sztywnym widelcem ,poszukaj też karbonowych rowerów Focus za 3 z kawałkiem da się wyrwać używkę  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Focus ze sztywnym widelcem to Raven Max Factory, 2016, tu link do specyfikacji: https://www.focus-bikes.com/media/youwe_catalogarchive/FO_16_RAVEN_MAX_FACTORY_29.pdf

Generalnie pomysł ze sztywnym 29er'em patrząc na Twoje Lukasamd oczekiwania, wydaje się fajną opcją. Większe możliwości terenowe niż Gravel, przy okazji większe bezpieczeństwo w terenie, a wagowo porównywalnie. I jednak drugi rower zdecydowanie różny od obecnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten superfly ciekawy, ale będzie raczej za duży. Cannondale odpada, nie mam możliwości sprawdzić na żywo, za daleko. 

 

Dzisiaj znów szutrowanie i rozkmina: jak kupię teraz, to kiedy będę jeździł? Dzień niestety coraz krótszy, a to przecież dopiero druga połowa września. Krótki to on dopiero będzie, po robocie słabo z tym nieco. Z drugiej strony, jesień i zima to znów najlepszy czas na kupno używanych rowerów. W kropce jestem, nie wiem już sam czy to tylko zachcianka dla samego posiadania, czy faktycznie warto 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu pytanie jeszcze do wszystkich - warto się pchać w MTB gdyby się okazało, że nie ma sztywnych osi? Pewności nie mam i czekam na info od sprzedającego, ale wydaje mi się, że w rowerze który mnie interesuje są QR, tyle że z DT RWS - sam mam takie zaciski i łatwo je rozpoznać, bo są bardzo charakterystyczne.

W gravelu/szosie/cx to dla mnie żaden problem, ale w MTB gdy jednak sprzęt nieco inaczej pracuje... dawać kilka tysięcy za rower na dobre kilka lat i nie mieć sztywnych osi. Hm, to mnie zniechęca i przeciąga na stronę "kup opony do przełaja, a na MTB poluj dalej, może zimą się coś trafi". 

 

EDIT:
Mam potwierdzenie, ośki to nie tyle QR, co 10 mm - a więc sztywne w pełni też nie są.

Do tego rura nie-taper - mi to różnicy nie robi, ale rama i amortyzator mają po 6 lat więc raczej daję sobie spokój z tym Scottem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, ale to wysyłka, trudno powiedzieć na pewno - na zdjęciach widać też przymiar który wpada na 0,75, co nieco koliduje z opisem - nie wiadomo w jakim stanie faktycznie jest napęd.

Olał, weekend myślałem, myślałem, kopałem oferty... mam dosyć. Zamówiłem opony do przełąja na jesień/zimę. 

Jeśli kupię, to pewnie w decathlonie nówkę na wiosnę, teraz temat można zamknąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...