Skocz do zawartości

[Tylna przerzutka] Shimano Acera-przeskakujący łańcuch


matic123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wymieniłem u siebie w rowerze przednią korbę, łańcuch (connex 808) oraz kasete na SHIMANO Alivio CS-HG51. Mam problem z przeskakującym łańcuchem TYLKO na 8 biegu z tyłu. 
Wygląda to tak jakby przerzutka chciała wrzucić 7 bieg ale zrezygnowała. Nie umiem tego inaczej opisać. Czy możliwe jest zużycie kółek w przerzutce? Jest to acera RD m360. Przerzutka jest ustawiona dobrze. Wszystkie biegi się zmieniają i łańcuch jest w jednej linii z zębatkami na kasecie.. Proszę o pomoc :C

Dodam że kółka w przerzutce były nasmarowane i wyczyszczone. Ruszają się one na prawo i lewo. Koło jest delikatnie krzywe ale przed wymianą łańcucha (Bo najpierw wymieniłem korbe i łańcuch a dzisiaj kasete) nie działo się to na  starym łańcuchu chyba shimano cn hg40

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
22 minuty temu, matic123 napisał:

Mam problem z przeskakującym łańcuchem TYLKO na 8 biegu z tyłu. 

Jeżeli łańcuch nie ma dużego przebiegu to spróbuj delikatnej regulacji śrubą baryłkową przy manetce.

Jeżeli łańcuch ma duży przebieg (rzecz względna) i 8 bieg to najmniejsza zębatka to może być konieczna wymiana na nowy.

Kurcze niedoczytałem, że łańcuch nowy.

Pierwszy punkt aktualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, michuuu napisał:

Jeżeli łańcuch nie ma dużego przebiegu to spróbuj delikatnej regulacji śrubą baryłkową przy manetce.

Jeżeli łańcuch ma duży przebieg (rzecz względna) i 8 bieg to najmniejsza zębatka to może być konieczna wymiana na nowy.

Kurcze niedoczytałem, że łańcuch nowy.

Pierwszy punkt aktualny.

W którą stronę mam kręcić? w storne największej zębatki czy najmniejszej? 
 Korba alivio m4050, connex 808 oraz kaseta hg 51 alivio są nowe. Mają przebieg może 20km nie większy. zakres przerzutki jest dobry, 8 bieg wchodzi i nie wyrzuca poza zębatki.. hak przerzutki nie sprawdzałem ale podejrzewam że również jest dobry.. 

Próbowałem też skrócić łańcuch na długość tego starego, nadal wykonuje się dziwny ruch przerzutki w stronę korby tak jakby coś się tam blokowało, ale wszystko działa tak jak powinno. Przerzutka nie jest krzywa, hak też. 

Teraz, Miki74 napisał:

Te podzespoły  które wymieniłeś są nowe ?

Jak długo jeździłeś ze starym łańcuchem ?

Ja widzę opcję:

-źle ustawiona przerzutka, zakres (śruba H)

-krzywy hak

 

Zakres przerzutki jest tak że jest wszystko w jednej linii tj. zębatki, łańcuch, koła w przerzutce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
50 minut temu, matic123 napisał:

W którą stronę mam kręcić? w storne największej zębatki czy najmniejszej? 

Jeżeli łańcuch chce iść w górę, w stronę większej zębatki to wkręcaj baryłkę tak żeby "wydłużyć" linkę. 

Delikatnie, po 1/4 obrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jeden pomysł, wymieniając korbę wymieniałeś suport ? Jeżeli wymieniałeś korbę na ten sam model, to suport mógł zostać stary, w przeciwnym razie niekoniecznie.

Pytam dlatego, bo długość osi są dedykowane odpowiednich korb. Jeżeli sparujesz nieodpowiednią korbę z danym suportem to zmienia się linia łańcucha.

Z drugiej strony przy nawet skopanej linii łańcucha w ustawieniach przerzutek blat - oś, nie powinien łańcuch wpadać na wyższą koronkę kasety.

A może pomyliłeś przypadkiem koronkę starą z nową montując kasetę i nowy łańcuch się ślizga.
Sprawdzasz napęd jadąc na rowerze, czy tylne koło w jest powietrzu (na stojaku, zawieszony) i kręcisz korbą ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem suport ponieważ wcześniej miałem mocowanie na kwadrat, teraz hollowtech 2. Podłożyłem wszystkie podkładki aby cała korba nie przemieszczała się w suporcie na prawo i lewo. Łańcuch delikatnie idzie  w prawą stronę jeśli patrze od tyłu i jest na 8 biegu i z przodu na największej zębatce. Jednak było tak też gdy miałem starą korbę. Nie pomyliłem koronek bo nową odpakowałem dopiero po odłożeniu starej. Sprawdziłem napęd w czasie jazdy oraz na stojaku zawieszonym. Wygląda to jak jakby łańcuch zaczepiał się o ząbek 7 biegu ale z niego spadał. Gdy kręcę do tyłu to łańcuch zaczepia się delikatnie o zęby 7 biegu. Mógłbym wysłać jakiś filmik jak to wygląda mailowo. Sama przerzutka również jest DOBRZE wyregulowana ponieważ przerzuca tak jak powinna oraz nie wyrzuca łańcucha poza zębatki.Tak jakby było ciasno między 8 a 7 biegiem między zębatkami. Łańcuch się nie ślizga, on się tak jakby zaczepia raz na jakiś czas, nie ciągle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mufę suportu masz 68mm, to dajesz dwie podkładki z od strony korby, jedną z lewej. Ale tak jak pisałem łańcuch mimo nieprawidłowego montażu nie powinien spadać.

Ja już nie mam już pomysłu.

Może zapodaj film, może ktoś coś wymyśli.

Edytowany:

może łańcuch się blokuje na jakimś oczku, albo spinka nieprawidłowo zapięta ?

Dobrze dobrałeś długość łańcucha, nie jest zbyt długi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh..  Nie wiem co  z tym zrobić. Łańcuch nadal tak jakby zaczepia się o ząbek kasety 7 biegu i zeskakuje lub nie układa się dobrze w zębatce, nie wiem jak to dobrze wytlumaczć. Przerzutka  w tym czasie "leci" w stronę korby. Chyba pojadę do serwisu..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, Miki74 napisał:

może po jakimś czasie zrobić kuku w kolnie

Może gdyby człowiek był  symetryczny to by nożna temat rozwinąć. No i jeszcze na sztywno przymocowany do siodełka.

No i może jeszcze rama idealnie symetryczna.

Ale póki co jest to wydumana legenda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie zmieniła się ilość ilość zębów na korbie bądź na kasecie, to łańcuch powinien mieć taką samą ilość oczek jak poprzedni (jeżeli był prawidłowo dobrany), a nie długość, bo łańcuch się wyciąga.
W innym przypadku poszukaj w necie jak się dobiera długość łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Miki74 napisał:

Ja robię zazwyczaj metodą drugą...

Sprawdzę czy mam dobrze dobraną długość tymi metodami tzn 1 i 2. Czy możliwe jest że łańcuch źle się układa TYLKO na 8 biegu gdy jest za długi lub spinka jest źle spięta? Connex ma podobno kierunkowe spinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Connect ma kierunkowe spinki i może to dawać taki objaw, o ktorym piszesz. 

Jest jeszcze jedna opcja - mi haczyło na środkowej tarczy z przodu i najmniejszej z tylu. Robiłem różne cuda i winna okazała się przerzutka, miała już takie luzy, ze na starym napędzie ogarniała wszystko bez problemu, po wymianie na nowy napęd było za sztywno.

sprawdz czy przerzutka nie ma luzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zlaczka napisał:

Tak, Connect ma kierunkowe spinki i może to dawać taki objaw, o ktorym piszesz. 

 

Czy wiesz w którą stronę ma ta spinka być założona? Sama przerzutka o jaki luz ci chodzi? Kółka przerzutki się ruszają na prawo i lewo, były oczyszczone i przesmarowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...