Skocz do zawartości

[napęd] tani napęd 2x9


Kacperek12

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Kacperek12 napisał:

To z czego by musiała być ta oś ???

Nanorurek węglowych?

Wolframu.

OK - jako, że wciąż nie powiedziałeś, co chcesz oraz ile na to chcesz przeznaczyć pesos, pozwolę sobie radzić w ciemno. Budżetowo, ale ze skierowaniem na jazdę agresywną. Zakładam budżet 500zł, ale postaram się zejść poniżej tego.

Po pierwsze - olewamy 9 rzędów. To jest martwy ekosystem, inwestowanie w niego jest pozbawione sensu. Albo idziesz w 10/11, albo zostań na 8. Jako, ze budżet - zostańmy na 8.

Po drugie - robimy na częściach nowych.

Korba - Shimano FC-MT210, 36-22. Najtańsze zewnętrzne łożyska. Rozmiar odpowiedni do górskich jazd. Niestety, brak wymiennych tarcz, ale jest tania - ok115zł
Suport - dowolny HTII - np Shimano. Ja osobiście polecam suporty nie od Shimmy, dlatego, że posiadają standardowe łożyska które się trywialnie wymienia - 60zł
Łańcuch - dowolny. Np CN-HG40. Ja osobiście polecam PC-850 od srama, bo to identyczna rzecz co legendardy PC48, z którego potrafiłem wykrzesać 9000km.
Kaseta - Dowolna, 8rz. Ja zezowałbym w kierunku 11-34 cs-hg50 z grupy claris która ma bardzo fajne stopniowanie - 50zł
napęd ma 37T pojemności, więc potrzeba przerzutki ze średnim wózkiem. Ma nie telepać, więc potrzeba shadowa. Niestety - shadow 8/9sp ze średnim wózkiem wzion i umar. Wiec masz dowyboru:
- wziąć altusa/alivio z długim
- wziąć sorę rd-r3000 SS ( wersja z "krótkim" wózkiem ) - ok70zł. Ja sugeruję Sorę.
Ostatnia kwestia, przednia przerzutka - pewno podejdzie FD-M4020-M-B - oko 100zł

Wychodzi ok 450zł.

Teraz, Kacperek12 napisał:

Ale znowu korby ht2 kosmicznie drogie i shimamo się podobno nonstop luzują.

No są tanie korby HT2 ale gumowo maślane.

Czytaj mniej internetu. Shimano lipy nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o najtańsze poza grupowe korby shimano. Ktoś tak pisał w moim wątku o suporcie, że są z gumy zrobione.

Suport obowiązkowe musi mieć normalne łożyska czyli nie shimamo.

Budżet to max 500zł.

Nie ma korb 2x  z mniejszą drugą zębatką niż 36T, bo to 36 zębów mi nie pasuje.

Przednia przerzutka altus by nie pasowała?

Wolfram jest mocniejszy od stali?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kacperek12 Grymasisz. I problem w tym, że nie masz na to pieniędzy.

Korba - abyś miał swoje 30/22 to musiałbyś zainwestować +120zł w korbę Alivio i zdjąć blat. Może go dasz radę sprzedać, może nie. Kiedyś bardzo popularne były korby 32/22 + basz, ale wymarły wraz z przejściem świata na 1xX. Przełożenie 30/11 to odpowiednik 36-15. Dostajesz dwa twardsze przełożenia. Będziesz żyć.
Nowe ramy darmoora są profilowane pod napędy 1xX, więc jest w nich mało miejsca na przednie przerzutki, i niektóre nawet nie mają przelotek pod pancerz. Aby mieć pewność, że da się PP wsadzić potrzebujesz zatem takową z oporem pod pancerz i to pod system 8/9sp. Czyli wysokie DM na adapterze lub nowy side swing. Jeżeli rama ma opory na pancerze to możesz polować na niedostępne od 10 lat przerzutki SLX pod 2x9. W każdym razie - są to koszta ok 70-100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, uzurpator napisał:

3x9, chcemy 2x9. To raz.
Rama musi być dostosowana do przerzutki - musi mieć miejsce gdzie opiera się końcówka pancerza i z której wychodzi linka do samego mechanizmu przerzutki.

Z 3x9 można wywalić blat i jest 2x9.

Przypominam o tym, że istnieje takie coś jak największe osiągnięcie ludzkości jakim jest opaska zaciskowa zwana popularnie trytytka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kacperek12 napisał:

Z 3x9 można wywalić blat i jest 2x9.

Przypominam o tym, że istnieje takie coś jak największe osiągnięcie ludzkości jakim jest opaska zaciskowa zwana popularnie trytytka.

1. Przerzutka, dziecko, przerzutka. W samej grupie Altus shimano oferuje pięć. A to dlatego, że przerzutki 2x9 są inne od 3x9. Dolny ciąg jest inny od górnego itd-itp.
2. Tyrtyrtką to sobie możesz trzymać... różne rzeczy. Ale nie koniec pancerza przerzutki. Ale spróbuj - serio. Twoja kasa.

Teraz, Dokumosa napisał:

Ale jeśli to rama boost to jest też problem z zasięgiem wózka. Niby tylko 3mm ale próbowałem kilka przerzutek 2X na obejmę zmusić do pracy z ramą i zawsze brakowało. 

Problemem jest conajwyżej korba pod boost - a tę dobieramy klasyczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być "po taniości " i dobrze to kupiłbym używaną i lekką  korbę na kwadrat 44/32/22, ( albo nową i cięższą )  z 44 zrobił osłonę i założył w miejsce 32 tarczę 36 z , lub 48/36/26 ( z 48 osłona a w miejsce 26 założył 22 ) do tego przerzutka  2 rzędowa i dobierając odpowiednią długość suportu zrobiłbym linię łańcucha ( liczę dla powstałej korby 2 rzędowej ) około 50-51 mm i nic by nie ocierało.

200-250 pln

przerzutka przednia taka :

https://www.olx.pl/oferta/przerzutka-przednia-shimano-slx-fd-m665-CID767-IDwPJq5.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam wbiję się w Wasze  rozmowy bo  może coś pokićkałem u siebie... zrobiłem sobie na szybko 2x10 z tego co mam pod ręką ... Przerzutki przód tył xt 3x9 klamkomanetki szosowe 2x10 wszystko ustawiło się gra i buczy    no może coś dziwnego jest przy obrocie pedałami do tyłu gwałtownie bo się majta straszne łańcuch kiedy leży na 11,13 zębach kasety...  Ale do rzeczy,,, przednia przerzutka niby działa dobrze ale ma łańcuch 10s  czy w związku z tym może coś np gubić łańcuch na ramę czy na korbę w trudniejszym terenie i powinienem poszukać przodu do 2x10 ?   Na razie po mieście  dopiero pierwsze testy i tak to działa  bez problemów, ale w warunkach pokojowych w zasadzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacper, żadnych wniosków nie wyciągasz. Nie mieści Ci się przednia przerzutka ale dalej chcesz saport na kwadrat do których nie ma korby boost, dalej chcesz zrobić to przerabiając korbę z 3x na 2x wywalając duży blat .... I NIC Ci nie świta jak tak schodzisz z roweru łapiesz łańcuch w paluchy i przekładasz z zębatki na zębatkę...

99% ludzi już za drugim razem pomyślałoby "cholera że też te zębatki nie są odsunięte dalej od roweru"

Tak na marginesie możesz chcieć co tam sobie tylko zamarzysz. Ale poprawnie działających gratów w tak niestandardowe konfiguracji jest ograniczona ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...