Skocz do zawartości

[mostek] Problem z długością mostka


oalan1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z rowerem. Jest to romet mustang 1.0 z 2016. Ogólnie rower fajny i trochę w nim zmieniłem rzeczy ale od samego początku czuję, że jestem trochę mocno "wyciągnięty" na tym rowerze (rama xl, wzrost 190), może to geometria, ale mocno odczuwam to podczas dłuższej jazdy, gdy co chwile się prostuję, czy puszczam kierownicę. Pomyślałem sobie, że może po prostu potrzebuję znacznie krótszego mostka i to załatwi mi sprawę, bo pozycja na rowerze, będzie bardziej wyprostowana. Dlatego mam pytanko, jak wy byście rozwiązali ten problem?

Mostek założony w tym rowerze to Romet Expert Stem 90 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobią, centymetr jest nieco mniej odczuwalny ale już dwa to całkiem sporo.  

I tak, da się dwie opcje. Musisz sobie tylko odpowiedzieć na pytanie czy wolisz mieć kierownicę bliżej czy jeszcze dodatkowo nieco wyżej. 

Teraz prawdopodobnie masz mostek ze wzniosem +/- 6-7 stopni, bo takie są najpopularniejsze. A myślę że 15 stopni spokojnie mógłbyś włożyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XL to rozmiar mniej więcej od 190 cm wzwyż. A mostek fabrycznie daję się taki by pasował na średni wzrost danego rozmiaru. Jak np. L jest dla wzrostu od 180 do 190 mniej więcej to mostek fabrycznie jest na 185 cm. Możesz też pokombinować przesuwając siodełko na prętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodełkiem nie reguluje się odległości od kierownicy...

Nie jestem pewny czy rozmiar XL jest dla Ciebie idealny. Podejrzewam że na L mogło być lepiej, ale w sumie jesteś pewnie na granicy rozmiaru, to nie ma co sobie głowy zawracać.

A na jakim rowerze wcześniej jeździłeś? Patrząc na zdjęcia, bo geometrii nie znalazłem, to Mustang ma lekkie zacięcie sportowe, więc pozycja będzie pochylona tak czy inaczej. Taki typ roweru.

Może to kwestia przyzwyczajenia? Pamiętaj że żeby ciało dostosowało się do nowej pozycji, potrzeba spędzić co najmniej kilka godzin na rowerze. Mam tu na myśli korekty typu przesunięcie siodełka, zmiana mostka czy kierownicy. Jeżeli wsiadasz na nowy rower, to daj sobie trochę czasu żeby ciało miało szansę się przyzwyczaić i raczej mam tu na myśli dni niż godziny.

Pojeździj i wtedy istnieje szansa że poczujesz czego Ci brakuje. Niestety jak zaczniesz robić zmiany na szybko ( coś o tym wiem) to skończysz z stosem mostków i kierownic, bo nie będą Ci pasowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rowerze jeżdzę od 2 lat i zrobiłem około 7k kilometrów. No ma lekkie zacięcie sportowe, ale używam go do wszystkiego i po prostu na dłuższych trasach (50km +) mam spory problem by na nim usiedzieć bo właśnie ta pozycja jest zbyt sportowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że w takim razie chyba rama jest mimo wszystko za duża.

Pamiętaj że zmiana mostka nie pozostanie bez wpływu na prowadzenie roweru. Ja byłbym ostrożny, 70mm to już dość krótko jeżeli mówimy o rowerach XC, a kąt 25 stopni jest właściwie niespotykany.

A to że musisz się prostować i puszczać kierownice? A kto nie musi po pewnym czasie :)

PS: jest jeszcze jeden psikus. Gdybyś nawet wziął mniejszą ramę, to główka byłaby automatycznie niższa, powodując bardziej pochyloną pozycję.

Poprostu wybrałeś rower o złej geometrii. Ja np nie cierpię wyprostowanej pozycji. Mam ramę o sportowej geometrii, bez podkładek i mostkiem -17 stopni. Też po jakimś czasie czuję się lekko zmęczony, ale lubię sposób w jaki prowadzi się rower. Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to przypomniała mi się sytuacja jaką miałem z fitnessem - też chwilę szukałem optymalnej pozycji, kombinowałem z dłuższym mostkiem, większym wzniosem. Aż kiedyś dałem krótszy mostek, i nawet obróciłem go na minus. I to był strzał w 10-tkę (no może 9-tkę). Podobnie - po jakimś czasie pozycja jest nieco męcząca ale rowerem jeździ się znacznie lepiej.  

@oalan1 zacząłbym zmiany od takiego mostka jak masz teraz ale krótszego:  czyli z małym wzniosem - nie 25 a raczej 7-10. I spróbował jazdy w ustawieniu na plus i na minus. Plusem takiego mostka jest to że kupisz go taniej, i nawet jeśli nie będzie idealny to zobaczysz jak się na nim jeździ i wyciągniesz wnioski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak sprawdzałem sobie pozycję to żeby mieć odrobine bardziej komfortowa pozycję to na pewno musi być krótszy, a kąt chociaż troszkę większy.  Więc będę celowac w 70mm a kąt w takim razie już nie wiem.  W sumie nie wiem jaki ten mój mostek ma kąt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...