Skocz do zawartości

[Suport] Co wybrać żeby mieć spokój


Byderobo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Składam rower i chcę kupić suport o którym zapomnę na dłuższy czas. Wkręcony zostanie w ramę Commencal Meta 5.5 z około 2007r i będą się na nim kręciły korby Shimano fc m780. Jako że głównie rower ma pomykać w terenie a do tego ja ważę koło 90kg to potrzebuję czegoś solidnie uszczelnionego i wykonanego. Ja zastanawiam się pomiędzy:

1. XT BB MT800 - około 86zł

2. Saint SM-BB80B - około 100zł

3. XTR SM-BB90-A - około 140zł

Pytanie jak wygląda trwałość i wytrzymałość tych suportów? Czy warto dopłacać? A może coś od innej firmy?

 

Ps. Nie chcę co sezon bawić się w wymianę łożysk ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cervandes napisał:

Accent BB_EX PRO

A ja nie polecam. Miałem dwa suporty i obydwa miały lekki luz od samego początku. Za cenę Accenta można kupić sobie dwa podstawowe suporty Shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, cervandes napisał:

Wyciągasz plastikowe kołnierze i smarujesz smarem łożyska z zewnątrz, zakładasz kołnierze i masz dodatkowe uszczelnienie smarem łożyska od zewnątrz. Woda się nie dostaje i suport działa znacznie dłużej.

Tak sądzisz? Łał, ta mikro warstwa mielonego ciągle z wodą i brudem smaru, ma stanowić jakąś barierę dla tej wody? Smar i owszem, uszczelni, ale tylko pod warunkiem że nie będzie pracował, w tym przypadku tak nie będzie. Identyczną operację można przeprowadzić jak kolega napisał, na zwykłym wkładzie Shimano. Coś to zmieni? Nie. By było dobrze, muszą być dwie uszczelki - zewnętrzna i własna łożyska, a te najlepiej jak jest nierdzewne. Manewr do wykonania tylko na BB70. Najprawdopodobniej XTR ma chińskie łożyska nierdzewne właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno w kołach jak i w suporcie wystarczy maznąć od zewnątrz łożysko aby miejsce w którym pracuje uszczelka łożyska (na styku plastiku z wewnętrzną bieżnią) stało się o wiele bardziej szczelne. Owszem, wciśnięcie w to miejsce pod tulejkę odrobiny smaru sprawia, że mieli się on pod dekielkiem i zapobiega dostaniu się wody do ruchomego połączenia uszczelki w łożysku. Między innymi dlatego niektórzy narzekają na łożyska w sterach, składają wszystko na sucho a potem płacz, że po myciu czy deszczu stery zaczynają trzeszczeć. A jak składasz na smar to nic się nie dzieje, przypadek? Poza tym woda smaru nie rozpuszcza. Ona się nie ma szans dostać do wnętrza łożyska właśnie dzięki tej tłustej barierze w odpowiednim miejscu. Nie chcesz - nie próbuj. U mnie się sprawdza od lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżdżę już 4 sezon na suporcie accent bb ex i zadowolony jestem. Wymiana łożysk i smarowanie zajmuje mi mniej niż kwadrans. Łożyska kupuje po ok 3 zl sztuka. 

Suportu xt saint czy xtr nie miałem, ale wg mnie jest tam większy problem z wymianą łożysk - ale da się, zresztą był tu opisany patent z dodatkowym uszczelnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, dran2 napisał:

Ogólnie te nowe "małe" suporty Shimano są ciężkie do zajechania i to bez żadnych sztuczek i patentów.

ERm tylko trzeba sobie kupic jakis rozsadny kluczyk, bo ten  TL-FC25 (jesli on pasuje tez do tych MTBtycznych) to jest o kant dupy ... MIskę z prawej strony dokręciłem kiedys tym kluczykiem, poszła na smarowidło Motorexa żeby się nie przyspawało, i teraz juz drugi kluczyk plastikowy mi pogubi żeby, nie mogę tego odkręcić, a chcialem zrobic serwis łozysk po 5tys km....shimkowy metalowy kluczyk kosztuje ok 100pln :PP  Zamowilem IzeToolza CroMO M093, mam nadzieje ze da rade bez haratania żabą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 godzin temu, skom25 napisał:

Dobrze pamiętam że te suporty są kompatybilne z FC-M590? 

Chyba są kompatybilne z każdą korbą ze zintegrowaną osią od Shimano. Mają mniejszy korpus ale otwór na oś jest ten sam.

 

Teraz, cinol123 napisał:

i teraz juz drugi kluczyk plastikowy mi pogubi żeby

Nigdy mi się tak nie zrobiło, ale faktycznie może ta przejściówka nie budzić zaufania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą plastikową przejsciowkę wkładam w SHIMANO TL-FC32, i dzieja sie dwie rzeczy jak masz mocno dokrecony suport:

1. Albo zgubisz zęby, gdy przy siłowaniu się spadnie Ci pierścień z suportu. (tak załatwiłem pierwszy pierścień, na szczescie mialem zapasowy suport i nowy kluczyk)

2. Jak przypilnujesz zbey nie zeslizneło sie TL-FC25, to wtedy potrafi pęknoć w miejscu gdzie konczą się ramiona SHIMANO TL-FC32. :P  (tak załatwiłem drugi )

Niemniej potwierdzam ze te nowe suporty sa całkiem niezłe. Tylko nie wolno dokrecać za mocno :P Ja pojechalem z dokrecaniem na maxa, bo cos mi przy korbie skrzypiało, dopro pozniej odkrylem, że to skrzypiały sruby od kominów.  Ale teraz bujam sie z odkrecaniem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, cervandes napisał:

Zarówno w kołach jak i w suporcie wystarczy maznąć od zewnątrz łożysko aby miejsce w którym pracuje uszczelka łożyska (na styku plastiku z wewnętrzną bieżnią) stało się o wiele bardziej szczelne.

Ja ciebie rozumiem, ale w praktyce to niewiele daje. W kołach, a szczególnie w tych lepszych piastach mamy podwójne uszczelnienie. Tam są dekielki z oringami i dopiero wewnątrz właściwe łożysko z własną uszczelką zapobiegającą dodatkowemu dostaniu się wody już do kulek. W suportach tego nie ma, niczym nie uszczelniony plastikdekiel (brak oringu na zewnątrz) i już jesteśmy na poziomie łożyska. Niestety, brud potrafi się tam wcisnąć po pierwszej solidniejszej jeździe. Smar to cienki film, dla mielonej z nim wody nie stanowi większej przeszkody. Dopiero zbudowanie podwójnego uszczelnienia jak w piastach, da właściwy efekt, a poparte nierdzewnym łożyskiem 2RS to już w ogóle wystarczy na wieki.

A jak teraz uszczelnić oś korby? Przecież woda dostaje się także po osi do wnętrza wkładu. Ta firmowa uszczelka korby nadaje się tylko na śmietnik, ja już swoje powymieniałem dawno na zwykłe oringi i mam święty spokój.

Pokazywałem co i jak zrobić, każdy niech wybiera po swojemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Polecam tego icetoolz m093. Nie ma takiego suportu z tych malych shimkowych, ktorego nie odkreci. 

Btw te "nowe" suporty jak bb r60 maja zupelnie inne bebechy, wygladaja na mocno poprawione jesli chodzi o szczelnoisc i chyba tez stycznosc do osi korby. Biezna wewnetrzna jakby szersza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...