Skocz do zawartości

[stery] Wymiana sterów 25,4mm na 28.6mm


radm3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chcę kupić nowy widelec do roweru Gazelle Esprit C3. Podczas oglądania sterów zauważyłem że stery są półzintegrowane mimo że są klasyczne (skręcane i 25,4 mm) Rama ma średnicę około 44mm. W ramie jest miejsce na taki widelec. Czy kupując stery półzintegrowane odpowiedni widelec oraz mostek mogę cieszyć się sterami ahead 1 i 1/8? Pozdrawiam

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

Średnica wewnętrzna wianka 31mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, gtb napisał:

Jeżeli główka rzeczywiście ma wewnętrznie 44mm w miejscu osadzenia misek (rozumiem , że wybijałeś miski i mierzyłeś) to tak , będziesz mógł założyć widelec 1 1/8 ahead .

Wybiłem miski i okazało się że miski mają 41,5mm :(.  Lecą tam dokładnie takie stery: https://www.narowery.pl/pl/p/Stery-Gazelle-1-miski-41%2C5-mm-nakladka-czarna/3704

Czy jeśli oryginalnie były miski 41,5mm to jeśli dam 41,4 (są takie ahead 1 i 1/8) to stery będą normalnie działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te 41,4 (fakt bardzo rzadki standard) będzie pewnie osadzone w główce to nie powinno być problemu ze zmieszczeniem 1 1/8 , sprawdź jeszcze tylko czy to przewężenie idące środkiem (ewentualnie jakieś inne elementy wewnątrz główki) umożliwi wsadzenie większej sterówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, gtb napisał:

Jeśli te 41,4 (fakt bardzo rzadki standard) będzie pewnie osadzone w główce to nie powinno być problemu ze zmieszczeniem 1 1/8 , sprawdź jeszcze tylko czy to przewężenie idące środkiem (ewentualnie jakieś inne elementy wewnątrz główki) umożliwi wsadzenie większej sterówki.

Trochę poczytałem i te 0,1mm będzie odczuwalne oraz może się rozbić. Rura się zmieści nawet o większej średnicy, sprawdzałem sztycą 29,2 mm :). Zamówiłem klej montażowy CX80  RC38, stery chcę kupić BBB BHP-50. Producent podaje dla tych  sterów Semi-cartridge bearings oraz Bearing type Standard czy to znaczy że idą tam standardowe łożyska maszynowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wklejanie misek w główkę (szczególnie przy tych sterach , gdzie miska jest bieżnią łożyska) to nie najlepszy pomysł. To są dość specyficzne stery i nie wymieniasz tam łożysk tak jak w "standardowych" maszynowych (do których też trzeba dedykowane łożyska a nie takie ogólnie dostępne w sklepach) bo łożysko/wianek jest niejako zintegrowany z miską :

d02dcd93ae710802fc9bbcba2a04ba84.jpg

W tym rozmiarze są jeszcze stery od VP (aczkolwiek o jakości produktów tego producenta mam nie najlepsze zdanie) http://www.rowerowyraj.pl/stery/1678-stery-vp-a01acg-414414-mm-polzintegrowane-czarne.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, gtb napisał:

 Wklejanie misek w główkę (szczególnie przy tych sterach , gdzie miska jest bieżnią łożyska) to nie najlepszy pomysł. To są dość specyficzne stery i nie wymieniasz tam łożysk tak jak w "standardowych" maszynowych (do których też trzeba dedykowane łożyska a nie takie ogólnie dostępne w sklepach) bo łożysko/wianek jest niejako zintegrowany z miską :

d02dcd93ae710802fc9bbcba2a04ba84.jpg

W tym rozmiarze są jeszcze stery od VP (aczkolwiek o jakości produktów tego producenta mam nie najlepsze zdanie) http://www.rowerowyraj.pl/stery/1678-stery-vp-a01acg-414414-mm-polzintegrowane-czarne.html

Ten klej puszcza przy 150 stopniach więc po podgrzaniu powinno się zdemontować miski. VP dla VP-A01ACG podaje na stronie Semi cartridge (MH-P02). MH-P02 to chyba też nie łożysko maszynowe. Znalazłem takie coś http://thebearinghub.com/content/mh-p02 . W tych BHP-50 nie wiadomo czy lecą typowe kulki/wianki i czy da się wyjąć. BBB pisze że miski są CRMO. Myślałem że przykleję miski i tylko łożyska będę wymieniał.  Ciężki wybór, na pewno będę o stery dbał bardziej niż myślałem, po kupnie wymieniłbym smar na lepszy i bym zaglądał do sterów częściej niż zwykle. Gdzieś czytałem że dobrze zamienić wianek na większą ilość kulek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co jest nazywane łożyskiem maszynowych w sterach rowerowych to nic innego jak wianek z kulkami zamknięty w dwóch bieżniach z uszczelnieniem (lepszym lub gorszym) , jest to element rozbieralny poprzez demontaż uszczelnienia (wymaga nieco wprawy bo łatwo je uszkodzić przy demontażu). Wbrew powszechnej opinii do tych łożysk powinno się również zaglądać i smarować bo szczególnie w tych najtańszych uszczelnienie jest iluzoryczne , dostaje się syf i degradacja bieżni i kulek gotowa. W sterach o których tu mowa zasada jest identyczna z tym , że łożysko nie stanowi osobnego wymiennego elementu tylko jest całością z miską montowaną bezpośrednio w ramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 16.03.2018 o 15:32, radm3 napisał:

Rama ma średnicę około 44mm

Może komuś się przyda, dodałem zdjęcie rozebranych sterów.

Kulki we wianku mają średnicę 1/8 cala (3,175mm).

Planuję wianki zastąpić kulkami i zostawić plastikowe zielone uszczelki (sądzę że zwiększy to żywotność bo na więcej kulek będą rozkładać się siły).

 

 

1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...