Skocz do zawartości

[szosa] Zapotrzebowanie kaloryczne na płaskim dystansie 200km przy średniej prędkości 27km/h i kadencji 75 RPM


aerobike.eu

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, dywyn napisał:

Mogę polecić ci  https://www.bestbikesplit.com Lepszej maszyny do liczenia prędkości nie ma. 

Dzieki, rzuce okiem, ale jak sie znajdzie swoja opone z testow robionych tutaj:

https://www.bicyclerollingresistance.com/road-bike-reviews/schwalbe-one-vguard-clincher-2014

To dla tej Schwalbe One V-guard mamy przy ok. 30km/h 12.3 W strat na jednym kole przy obciazeniu ok. 40kg, bo przy 6bar CRR tej opony jest 0.005,

dla porownania te ktore na ten sezon sobie zamowilem i pprzyjada w przyszlym tygodniu: Schwalbe Durano DD (wzmocnione maja boki opony co jest dla mnie wazniejsze niz nieco wyzszy CRR: 0.006 dla 6bar powinno byc mniej wiecej) latwo oszacowac na suchej szosie a zwykle smigam jak jest pogoda bo jak pada to mozna na trenazerze pod dachem jezdzic i ile strat na pokonanie oporow toczenia mniej wiecej bedzie i super maszyn liczacych do tego nie potrzeba, bo wystarczy kawalek programu napisac w C/C++ i to jest wystarczajace dodajac do tego aerodynamike i bezwladnosc - ulubiony temat vblog'erow rowerowy masy rotujace itp itd, ktore nie maja duzego znaczenia jak sie nie przyspiesza znacznie.

Dla porownnaia bardzo dobra opona Grand Prix TT ma CRR: 0.003, czyli wiem ze jak ja bede mial przy 30km/h ok 50W strat na tarcie toczne moze, to ta opon ama ok. 10W/42kg z testow co podalem w linku wyzej, czyli 2x mniej, ale widomo nie jest na pewno 2x TYLKO drozsza ale sporo drozsza, bo Durano One, koszt ok. 2x wiekszy niz tej co zamowilem, a tam juz zysk w watach na toczeniu nie jest 2x lepiej, tylko moze z 10W mniej przy tych 30km/h ktore mnie interesuje na przejazdach dluzszych.

Takze sporo mozna wyciagnac danych i nie potrzeba super dokladnie tego wyliczac, zeby w miare sensowne rozeznanie miec jaka moc w danej chwili sie generuje.

Widomo w peletnie, na wyscigach wileu uzywa profesjonalnych bardziej dokladnych, ale to tez czesto dlatego ze sponsor taki  a nie inny sprzet wybral, bo cala otoczke medialna trzeba stworzyc zeby usprawiedliwic koszt miernika mocy 1000 euro, co moz emiec sens jak rower kosztuje 10x tyle, a ni ejak do roweru za kilka tysiecy mialbym wkladac do korby taki pomiar w takiej cenie - dla mnie nie potrzebny taki - na szose przygotowuje dzialajacy n ainnych zasadach pomiar mocy i bedzie wystarczajacy, bo juz jest podobny ale nie m awielu funkcji ktore ten bedzie mial bez dokupywania dodatkowych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, aerobike.eu napisał:

Po dzisiejszej wyprawie (samochodem) na stok Laskowa-Kamionna (www.laskowa-ski.pl/) gdzie jadac od strony Bochni jest podjazd 12% a z powrotem 9%,

tak sie zastanawialem na jakim przelozeniu da sie pod taka sciane jechac 34:38 wystarczy? ;) Nie wiem ile masz z przodu i czy wdrapywales sie na cos takiego,

Coś takiego mam "rzut beretem" od domu - https://www.strava.com/segments/1812904?filter=overall

Wjeżdżam na 34x26, bo muszę ;) Wolałbym na takich podjazdach mieć trochę większą ostatnią koronkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, 1415chris napisał:

Power = work/time ;)

Czasami tez: P=F*v  ;)

Zalezy co jest znane.

5 minut temu, tessio napisał:

Wjeżdżam na 34x26, bo muszę ;) Wolałbym na takich podjazdach mieć trochę większą ostatnią koronkę.

No chyba nie mam jeszcze takiego kopyta i w soim freehub, najmniejsza jest 13T a najwieksza az 38T, bo przy najmniejszej mam 50km/h @ 90 RPM,

a najwieksza szacowalem tak zeby miec mniej wiecej predkosc na piechote czyli ok. 10km/h przy 90 RPM na korbie, czyli stajac na pedala 5km/h przy cos ala 45 RPM.

Zobaczymy jak wyjdzie w  testach, bo jeszcze nie przyjechaly z ciecia laserem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2/28/2018 o 22:34, KrissDeValnor napisał:

... ten profil na Stravie jest Twój :icon_question:
Jeśli tak, to powinien być widoczny dla wszystkich bez pytania o zgodę.

Zmieniłem te ustawienia, bo będę testował niedługo mój miernik mocy na szosie i każdy będzie mógł sobie oprócz jakiegoś filmu myslę uda się od czasu do czasu wrzucić,

zobaczyć na jakiej trasie był dokonywany pomiar mocy, czy jakby chciał na żywo zobaczyć jak to działa to na jakąś ustawkę się zgadać, bo po upgrade do szybszego koła (przyjechały właśnie 28c zamówione) średnie prędkości na płaskim zwłaszcza powinny znacząco wzrosnąć według moich obliczeń i symulacji ;)

Ostatnio na WTR nie było żadnego "dobrego roweru" - tzn. nikt mnie nie wyprzedził, bo leżał tam jeszcze śnieg, ale większość trasy Szczucin - Ujście Jezuickie coraz bardzej asfaltowa, tylko do posprzątania pozostałości po zimie ;)

Eksploracja WTR od Szczucina z nowym dojazdem i łamanie śniegu na walach Wisły ;)
https://www.strava.com/activities/1436532791

na początku, 26km/h i więcej było lekko kręcac przy przełożeniu 62:18, bez SPD-SL, w butach kozakach zimowych i spodniach narciarskich- pod koniec trochę bez jedzenia w ogóle i zamardzło picie w bidonie, zresztą zrobiło się chłodniej - jak schowało się słońce było w okolicy -6*C, więc nie było sensu na takim chłodzie cisnąć bez SPD-SL, bo to był wypad w połowie obiadu, za to część planowanej trasy 200km jak się ociepli, bo klimaty Wislane, tylko na tym wale jak coś wieje, to tam to czuć bo kilka metrów nad ziemią się śmiga rowerem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie obraź się, ale te średnie masz na razie - jakby to powiedzieć - bez fajerwerków ;)
Na przełożeniu 62 :icon_question::icon_exclaim:
Jaki jest drugi blat :icon_question:
Z ciekawości : co to za miejsce na zdjęciu z 4 marca :icon_question:
Ło stary !  Twój rower wygląda jakbyś chciał pobić rekord prędkości w Bonneville :icon_cool:
Ile waży całość :icon_question:
Wyjaśnij o co chodzi z tą rurą w miejscu siodełka :

image.thumb.jpeg.d05c98fb32a9e0933933d3823e44df30.jpeg

Nie możesz się przesiąść po prostu na szosę :icon_question:

PS
Mam nadzieję, że nie będziesz miał mi za złe, że wkleiłem Twoje zdjęcie, ale jest to niecodzienny widok, który budzi zdziwienie, ale i szacun dla pozytywnego zaj..a :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, 1415chris napisał:

Zmien opony na ciensze.

1088xa0.jpg

Cieńsze jak te 28c, które wczoraj przyjechały do drugivh kół na szose już typowo nie ma sensu, bo za duże ciśnienie trzebaby nabijać, no i łatwiej uszkodzić wtedy obręcz aluminiową na naszych "szosach", a poza tym byłoby mało komfortowo ;) To na zdjęciu w rowerze z dotychczasowych jazd 2017 i do teraz to opona CST 1.75" (44c) antyprzebiciowa 5mm z 4bar max cisnieniem, więc więcej jak 3.5bar tam nigdy nie było nabijane i też przez kilka tysięcy km w sezonie 2017 po różnych drogach nic jej nie przebiło-kilka razy kiepska dętka pękła naprzeciwko wentylka-ale już wiadomo dlaczego-tanie obręcze mają łączenie w tym miejscu niedoszlifowane i na tych ostrych krawedziach po bokach puszczała dętka przy 3.5bar.

A jeśli chodzi o sztycę, to prawdę mówiąc nie wiedziałem, że są jakieś amortyzowane do dostania-zresztą nie takie tanie i nie lekkie bo ok. 0.5kg ważą-a to co wykombinowałem załatwia mi temat dołożenia z tyłu wyprofilowanego bagażnika, bo takie ulokowanie bagażu nie pogarsza aerodynamiki jak pokazały testy z tunelu zrobione przez GCN, które podlinkowałem tutaj już wcześniej, a dodatkowo będzie on amortyzwany, bo drgająca masa to gigantyczne straty energii, wiec żeby podczas wpadnięcia w dziurę ładnie się ugięło i nie obrociło jeźdźca z siodłem, to taka konstrukcja to zapewnia-wygląda dziwnie - no cóż poradzić -ważne że uratowało już raz tylne koło jak wpdałem w dziurę przy 60km/h a cały ten wehikuł to póki co stary koncept bike a nie coś co ma być docelowo, chociaż owalne zębatki w korbie są jak najbardziej w porządku i jak spadną ceny power2max to wystarczy wyciac podobne z innym mocowaniem i mieć pomiar mocy w korbie sensowny, chyb a że ten miernik nie radzi sobie z ovalami, ale będę smigał póki co na własnym pomiarze mocy więc nie wnikam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, KrissDeValnor napisał:

Nie obraź się, ale te średnie masz na razie - jakby to powiedzieć - bez fajerwerków ;)
Na przełożeniu 62 :icon_question::icon_exclaim:
Jaki jest drugi blat :icon_question:
Z ciekawości : co to za miejsce na zdjęciu z 4 marca :icon_question:
Ło stary !  Twój rower wygląda jakbyś chciał pobić rekord prędkości w Bonneville :icon_cool:
Ile waży całość :icon_question:
Wyjaśnij o co chodzi z tą rurą w miejscu siodełka :


Nie możesz się przesiąść po prostu na szosę :icon_question:

PS
Mam nadzieję, że nie będziesz miał mi za złe, że wkleiłem Twoje zdjęcie, ale jest to niecodzienny widok, który budzi zdziwienie, ale i szacun dla pozytywnego zaj..a :thumbsup:

Średnia nie ma znaczenia jak jeździ się na szerokich oponach na niskim ciśnieniu i nie ściga się w wyścigu a do takiego http://tatraroadrace.com/ w tym roku pozostało jeszcze 129 dni na przygotowanie roweru i treningi ;)

Blatów jest trzy teraz wszystkie ovale 62/52/34 - powiedz gdzie ja bym kupił szosę z takim osprzętem :D

Jeśli chodzi o wagę to spokojnie daję radę (jeszcze) podnieść w jednej ręce, więc nie jest tak źle, ale przód zostanie znacząco odchudzony,

bo póki co lemondka jest stalowa jak i mocowanie owiewki aero,, a docelowo to będzie zintegrowane.

To co wkleiłeś to koncept chyba z przed roku, który tylko służył sprawdzeniu, czy jak przejedzie koło mnie tir, to czy nie zdmuchnie do rowu,

albo czy da się przy silnym wietrze jechać i jak się będzie zachowywał - wiadomo z puszczonymi rękami tym się nie śmiga,

ale po przesunięciu siodła nieco do przodu ostatnio już non stop na lemondce śmigam, bio do dłuższych wypadów się przygotowuję jak się ociepli.

 

Także, z drugimi nowymi kołami szosowymi 28c myślę że będzie czym ścignąć w tym sezonie "dobre rowery" szosy z barankami, leżąc sobie wygodnie na lemondce i siedząc im na kole poczekać aż się wypalą i wtedy odjazd w siną dal :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, KrissDeValnor napisał:

Możesz wstawić zdjęcia z bliska tego patentu przy podsiodłówce :icon_question:

W fotach z dzisiejszej jazdy https://www.strava.com/activities/1441058984 coś więcej widać.

Żaden patent, rura stalowa i prostokątny w przekroju kawałek profilu z dospawanym uchwytem pod siodło ;)

Przesunąłem nieco do przodu mocowanie siodłą ostatnio, bo wcześniej trochu za bardzo była jazda na pozycję Pantani,

a teraz wygodniej się leży na lemondce-na drukarce 3D te podkładki pod ręce docelowo mają być robione,

a teraz tylko tak pokombinowane, zobaczyć czy będzie wygodnie.

Oczywiście niepotrzebna oryginalna kierownica MTB zostanie wyrzucona i dorobione coś podobnego do trzymania w rowerach czasowych-dwa uchwyty na dole charakterystyczne dla TT z mocowaniem świateł przednich- dwa na wszelki wypadek gdyby jedno zgasło podczas jazdy w nocy z jakiejś dłuższej wyprawy ;)

Za jakis czas wrzucę na swój kanał YT co nieco z "patentów" róznych-czekam na internet po światłowodzie-pewnie po świętach zainstalują a może wcześniej.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widząc temat wątku miałem pewne podejrzenia co do jego autora, ale widząc co pisze dalej i zdjęcie tego roweru - nie mam już wątpliwości że to ostro nawiedzony mitoman. To taki eufemizm, bo na klawiaturę cisną się inne słowa... Serio traktujecie go poważnie? :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, gocu napisał:

... mitoman ...

Twoje zdanie się nie liczy, ważne że ludziom się podoba, a to dopiero prototyp a już każdy przejazd wzbudza zainteresowanie ;)

W tym tygodniu ponad 230km wpadło w kiepskich warunkach - przy silnym wietrze - dzisiaj wreszcie się ociepliło ale mocno wiało i na oponach 44c 3bar czasami trudno było przegonić wiatr na dystansie prawie 50km: https://www.strava.com/activities/1444177017

Pochwal się co jesteś w stanie zrobić do roweru, zamiast lecieć do sklepu i bulić kasę za byle pierdołę? :)

Czy potrafisz go chociaż serwisować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Czy zawsze jesz po drodze ?
Pytam, bo przy podobnym dystansie i średniej na leśnych nizinnych trasach prawie mi się to nie zdarza - wyjątkowo jeśli przerwa od ostatniego do kolejnego posiłku byłaby zbyt długa ( staram się, żeby nie było to więcej niż 5 - 6 godzin ).
Na 60 - 70 km już przeważnie jakiś baton leci, a piję tylko wodę i nie widzę żadnego pogorszenia w stosunku do czasu, w którym piłem izotoniki - według mnie za dużo zbędnej chemii.
Wydaje mi się, że na takich trasach jak te dwie ostatnie Twoje, to nie ma potrzeby robić sobie przerwy na jedzenie, a i sama woda do picia wystarczy - no chyba, że jest to dla Ciebie na tyle duży wysiłek, że bez tego nie dasz rady, ale może to być również tylko aspekt psychologiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zapotrzebowanie kaloryczne? To wez zrob te 200km na jakiejs trasie z pulsometrem to Ci pokaze ile teoretycznie kalorii spaliles. I tyle. Opieranie sie o mierniki mocy innych nic Ci nie da, bo kazdy inaczej spala kalorie. Po sobie wiem ze przy dlugiej jezdzie pulsometr pokazuje nie raz np 2000 kcal, jem w trasie w batonach itd moze 1000 i ciagle mam  sily. Albo wycieczka w gorach - ok 28,7 km trasy, ok 1930m podejsc i prawie 1900m zejsc. Spalone kalorie wg pulsometru (Polar RS800CX) to 6380. Calosc trwala prawie 11 godzin. Szlak z Kuznic do parkingu w Palenicy przez Skrajny Granat, Krzyzne i do Morskiego Oka przez Swistowke. Jadlem batony, kanapki ale nawet nie zblizylem sie do 3000 - 4000 kcal.

Organizm czerpie energie z tluszczu zapasowego ale nie moze polegac wylacznie na nim, bo to malo wydajne i spada moc. Dlatego jak cos zjesz, ale nie za wiele, to  nadal masz moc a spalasz wiecej niz jesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, KrissDeValnor napisał:

Czy zawsze jesz po drodze ?

To nie są wyścigi - nie zabieram plecaka, chociaż jutro na ponad 100ke trzeba coś wziąć bo chyba sklepy zamknięte będą? ;) Trzeba dosypać więcej cukru trzcinowego do isotoniku rozcieńczonego bo pogoda zapowiada się super na dłuższy wypad.

Nie ma sensu się głodzić na trasie bo później za duży apetyt by był. Od poniedziałku do dzisiaj wpadło prawie 300km czyli średnio powyżej 50km co dziennie i widocznie poniżej możliwości bo nie czuje zmęczenia i coraz więcej mocy . Ciekawe którego dnia nie będzie się chciało machnąć 50ki czyli coś koło 2h przy okazji coś zalatwi się zamiast samochodem jechać - dzisiaj w sklepie rowerowym się udało fajna sztyce do siodła dopasować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3/10/2018 o 00:29, verul napisał:

Chcesz zapotrzebowanie kaloryczne? To wez zrob te 200km na jakiejs trasie z pulsometrem to Ci pokaze ile teoretycznie kalorii spaliles. I tyle. Opieranie sie o mierniki mocy innych nic Ci nie da, bo kazdy inaczej spala kalorie.

Pomiar mocy powinien wystarczyć, tylko założyć 20% sprawność zamiany energi zjedzonej na wyciśnietą na korbie.

Na trasie dzisiejszej nieco ponad 100km, nawet nie wycisnęlo się 25km/h średniej, bo większość trasy jeszcze na CST 44c 3bar, no i ten paskudny wiatr z południa.

Jak przeglądam teraz zapis   GPS z GPX zaimportowanego do Strava  https://www.strava.com/activities/1447989386 to widać jak paskudnie wiało - na szczęście z południa to w miarę ciepło, ale 10-15 m/s porywy wiatru a na wałach nad Wisłą 30km tylko czasami lekko z prawa w plecy, a większość boczny i tam to jeszze od dołu na wałach zasuwa nie z boku nawet, bo wiatr był blokowany przez wał i próbował opłynąć ;)

Był hardcore - żeby było "łatwiej" zawziąłem się że przejadę tę trasę całą na jednym przełożeniu: oval 62T:18T, no i momntami centralnie pod wiatr i na klilku podjazdach łątwo nie było :D

Ogólnie, bez sensownego pomiaru mocy po tej przejażdźce przy silnym bocznym wietrze widać, że nie tak łatwo będzie oszacować zapotrzebowanie kaloryczne

na podstawie poprzednich przejazdów, bo silny wiatr, w zależności od kierunku i sporo więcej trzeba było cisnąć żeby w 5h się wyrobić z przerwą na banana.

Jechałem na iso z cukrem trzcinowym w sporej ilości- jakieś 400g na 4L iso z wodą (wypiłem ok. 1.5L tego płynu), do tego kanapka z filetem drobiowym w połowie trasy i jeden banan po  zjechaniu z WTR . Bez żadnego sklepu,żadnych batonów, czy czekolady. Przed rosól z makaronem z kawałkami drobiowego mięsa.

Testowałem jakąś chińską amortyzowaną sztycę Zoom zamiast mojego wynalazku, coby było lżejsze i... kicha - jest lżejsze ale luzy są jakieś niewielkie tak że siodło się w pionie obraca,

a za bardzo nie chce amortyzować jak jest lekko do tyłu przesunięte-jakby coś w środku blokowało :/

Jednym słowem odchudzenie tyłu moim zdaniem komfort dramatycznie ta sztyca pogorszyła i chyba odchudzę swoją ze zdjęcia, bo ta nie ma żadnych luzów na boki pionowo,

tak więc niekoniecznie coś gotowe z półki lepsze od samoróbki w garażu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, steve69 napisał:

Jeśli chcesz dużo i szybko, to zamień ten swój wynalazek na szosówkę.

Czym różni się "szosówka" od ramy alumniowej, z kołami 28c 7bar i do tego mam w korbie 3y ovale 62/52/34,

dzieki czemu wczoraj na zjeżdzie mogłem kręcić 50km/h na przełożeniu 62:18 ;) ?

Z tym że tą trase wczoraj zrobiłem na oponie CST 44c , a nie Schwalbe Durano DD 28c, które w tym tygodniu będę testował.

Tutaj osoba która sporo na Zwifcie jeździła zimą i sporo jeździ zrobiła trasę  https://www.strava.com/activities/1448529340  ponad 200km z pomiarem mocy  z komputerem Garmin Edge 1000, który ma wbudowany barometr i na przewyższeniach 2.6km bez wątpienia na szosowym rowerze kręcili te kilometry ze średnią 19km/h i coś koło 5000 kcal wyszło jej czyli coś koło 24 kalori na kilometr bez uwzględnienia wagi. Przejechali tą trasę w kilka osób, czyli pewnie trochu w mini peletonie jechane nie solo.

Rower jak jest na cienkich oponach to nie ma znaczenia czy go ktoś nazwał w sklepie "szosowy", czy się jedzie innym ztuningowanym na szosowy,

z dodatkowym osprzętem, który poprawia osiągi a nie pogarsza.

Najwiekszy problem to siodło i ew. otarcia oraz sztyca - pozostaję przy swoim "patencie" tylko nieco odchudzony będzie i inaczej amortyzacja zrobiona,

bo tą sztycę aluminiową, którą testowałem wczoraj oddaję, bo ma luzy jak wspominałem i nie amortyzuje tak dobrze przy odsuniętym do tyłu siodle.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aerobike.eu napisał:

 

Rower jak jest na cienkich oponach to nie ma znaczenia czy go ktoś nazwał w sklepie "szosowy", czy się jedzie innym ztuningowanym na szosowy,

z dodatkowym osprzętem, który poprawia osiągi a nie pogarsza.

 

O mało nie zakrztusiłem się kawą - ze śmiechu.

No, ale "wolnoć, Tomku, w swoim domku".  Powodzenia życzę.   :D

 

--

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, aerobike.eu napisał:

dzieki czemu wczoraj na zjeżdzie mogłem kręcić 50km/h na przełożeniu 62:18 ;) ?

50km/h to ja robie na moim MTB ktory ma 44 z przodu i 11 z tylu. I to robie na plaskim, a nie na zjezdzie, bo na zjezdzie (w Norwegii) to na nim zrobilem 70km/h. Ale nie nazwe mojego MTB szosa.

I tu nie chodzi o opony. Mozesz do Emondy Treka zalozyc jakies grubsze opony z bieżnikiem terenowym (choc nie wiem do jakiej grubosci wejda, pewnie nie za wiele) i nie sprawi to ze ona sie nagle stanie MTB. Rower szosowy musi miec jak najnizsza mase, jak najwieksza sztywnosc oraz mozliwie najmniejszy opor aerodynamiczny. No i oczywiscie geometria.

Dlugo jezdzilelm po szosie na MTB z oponkami 1,35'' 100% slick (Schwalbe Kojak) i wydawalo mi sie ze jest jak na szosie. Potem kupilem szose i wiem jak bardzo mi sie to tylko wydawalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, steve69 napisał:

O mało nie zakrztusiłem się kawą - ze śmiechu.

Kawy nie pije na szczęście nie uzależniłem się bo wypłukuje magnez ;)

3 godziny temu, verul napisał:

Rower szosowy musi miec jak najnizsza mase, jak najwieksza sztywnosc oraz mozliwie najmniejszy opor aerodynamiczny. No i oczywiscie geometria.

Geometria ma znaczenie ale tylko w sensie regulacji UCI gdzie nawet kat pochylenia siodła jest ograniczony do o ile się nie mylę 9 stopni ;)

Opor aerodynamiczny ramy jest niczym w porównaniu do oporu aero jeźdźca i dobry tzw. skin suit oraz geometria to sporo więcej zaoszczędzonych Wat przy 40kmh. 

Masa roweru i jeźdźca na płaskim jedynie wpływa na przyspieszenia i jak na swojej nawet węglowej szosie pokonasz 1km w mniej niż 1 min czyli że średnią powyżej 60km/h  ze startu zatrzymanego na płaskim najlepiej na torze na ostrym kole to może zrozumiesz o czym mowa ;)

Opona 1.35" to nie 28c czyli 1.1" na której będę niedługo śmigał po szosie, więc rower z opona grubsza jak 28c nie ma co porównywać bo będą sporo większe straty na tarcie toczne a to rośnie mniej więcej proporcjonalnie do prędkości .

Poza tym bez amortyzacji jeźdźca będą spore straty energii na drgania, stąd amortyzowane siodło w moim ścigaczu, o owiewce aero nawet nie wspominam, bo trzeba będzie ją ściągnąć żeby dać szansę szosowcom na siad na koło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze szersza opona ma mniejsze opory toczenia. Jednoczesnie ma tez wieksze opory powietrza i tylko dlatego uzywa sie opon wezszych.

Straty z braku amortyzacji? A o stratach zwiazanych z amortyzacja slyszales? Poza tym to co Ty sobie tam zrobiles to co najwyzej odlozony wyrok w czasie, a nie amortyzacja. Amortyzacja jest nierozerwalnie zwiazan z tlumieniem, a Ty tam zadnego tlumienia nie masz. Za to jak strzeli ta sprezynka to ciekawe co bedzie bolalo bardziej. Tylek od siadu na opone, zdarte nogi od szlifu czy to w co ta napieta sprezynka walnie.

A masa ma znaczenie przy hamowaniu i przyspieszaniu. Mozna hamowac pozniej i przyspieszac szybciej. Jazda na rowerze to nie jazda samochodem po autostradzie z tempomatem. Tu jest cala masa drobnych przyspieszen. I przy wyscigu trwajacym 5 godzin daje to zauwazalna roznice nawet na plaskiej trasie.

No i jak juz wspominalem nie mam zadnego problemu z rozpedzeniem sie na MTB z terenowymi oponami 2.1 cala do 50km/h na plaskiej drodze. Ty do tego potrzebujesz owiewki i zjazdu. A swoja droga to watpie by ta owiewka dawala niewiadomo ile, bo nie zaslania zbyt duzo. To juz bys wiecej zyskal kupujac lub budujac rower poziomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...