Skocz do zawartości

[rowery] szosa: Merida Scultra 300 czy Kross Vento 4.0


BabciaPacket

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przymierzam się do zakupu nowego roweru szosowego. W sumie będzie to moja pierwsza szosa, nigdy nie miałem styczności z tym typem rowerów. Chce kupić coś już takiego w miarę porządnego, minimum na osprzęcie z Tiagry i tak by rama pozwalała na ewentualne modyfikacje w przyszłości, dlatego wybór padł na Merida Scultura 300 z roczników 2015/2016 lub Kross Vento 4.0 z rocznika 2017.

 

Moje pytanie brzmi, który rower będzie lepszy pod względem jakości ramy oraz jej geometrii, tak aby siedziało się bardziej komfortowo (nie pochylonym na maksa)?

 

Wiem, że o wszystkim zadecyduje jeszcze głównie jazda testowa ale wole się Was zapytać co Wy sądzicie? Może ktoś miał doświadczenia z  tymi modelami? Czasem odczucia z jazdy na rowerach z różnych firm ale o tych samych parametrach są kolosalne.

Nie wiem też jaki rozmiar ramy będzie lepszy L czy XL, mam 188cm wzrostu i długość nogi w kroczu to ok 87cm. Wydaje mi się, że XL będzie lepsza.

 

Po mojej własnej analizie ram, takim "rozrysowaniu" tego, WYDAJE mi się, że Merida będzie wygodniejsza ponieważ ma krótszą górną rure o 0,5cm z tym, że tą minimalną różnicę długości może zniwelować większy o 0,5* kąt główki ramy. Kąt ten przesunie mostek w przód ale spowoduje równocześnie, że główka ramy będzie wyżej, a więc wygodniej.

Czy może się jednak mylę i te różnice nie będą nawet zauważalne?

 

 

Ewentualnie jeszcze pokuszę się na Sculture 400, jeśli Meridy faktycznie będą bardziej jakościowe i wygodniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze rozmiaru liczy się nie tylko wzrost, ale też proporcje. Powinieneś się wymierzyć i sprawdzić na kalkulatorze: https://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp#type. Tak na oko to dla Ciebie górna rura ok. 575 mm. XL jest dla ludzi powyżej 1.90m.

 

Porównując rowery w tym rozmiarze, to Merida ma stack/reach = 1.50, a Kross 1.54, więc Kross jest bardziej komfortowy.

Ogólnie u Meridy Scultura jest wyścigowa, a Ride ma geometrię endurance. Z kolei u Krossa do 4.0 jest endurance, a od 5.0 race.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem teraz w sieci taką  stronke ( http://www.bikegeo.net/ )z kalkulatorem obrazującym geometrię ram. Jednak nie potrafiłem znaleźć wszystkich parametrów tych rowerów więc 3,4 i 10 pozycja są tak na oko ale możecie zobaczyć co z tego wyszło. jeśli ktoś znajdzie resztę parametrów prosiłbym o wrzucenie na forum.
 

post-203524-0-86657000-1491938614_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...