Skocz do zawartości

[suport] Najsztywniejszy suport na kwadrat


gkc

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Przymierzam się do kupna nowego suportu na kwadrat.

Nie chce wymieniać dobrej korby stąd w grę wchodzi tylko kwadrat.

 

Wiem że kwadraty są średnio sztywne ale z Jaki byście polecili?

 

Shimano UN26 jest z zwykłej stali, z kolei w UN55 piszą że oś wykonana z wytrzymałej stali chromowo-molibdenowej.

Accent BB-40 i BB-50 pisze że ma oś z kutej stali.

VP też podaje że po prostu stal.

Wypatrzyłem jeszcze firmę Futura i Neco.

 

 

Nie specjalnie się orientuje w tych materiałach. Aktualnie mam UN26, który się właśnie kończy.

 

Ktoś to ogarnia?

A może sam jakiś w miarę sztywny kwadraciak zajeżdża?

 

Z góry dzięki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiem że kwadraty są średnio sztywne ale z Jaki byście polecili?
Chodzi o sztywność połączenia, więc jakikolwiek byś nie wybrał będzie tak samo, to co będzie je różniło to sposób realizacji łożyskowania, ale w przypadku zamkniętych suportów mało kto do nich zagląda, a ze zdjęć można wywnioskować że wszystko jest na jedną modłę robione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chodzi o sztywność połączenia, więc jakikolwiek byś nie wybrał będzie tak samo

 

Zawsze myślałem że oś się gnie itp a że w takim octalinku czy innych jest ona grubsza i pusta w środku dzięki czemu jest sztywniejsza.

 

Masz na myśli że korba ma luzy na połączeniu gniazda z kwadratem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Tofi, Czyli twierdzisz że kwadrat jest mało sztywny przez połączanie suportu z korbą a nie samą oś? 

 

Ale co wtedy z słynnym zapiekaniem się tego połączenia?

Przecież gdyby było mało sztywne to chyba nie mogło się tak łatwo zapiekać?

 

A druga sprawa to skoro jest tak mało sztywne to chyba powinno łatwo się takie korby demontować.

A jest dokładnie odwrotnie. Skąd tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi przede wszystkim o sztywność samej osi, jasne, że większe, puste ośki są sztywniejsze, ich mankamentem są łożyska. Przy kwadracie oś ma względnie małą średnicę w stosunku do mufy suportu i zostaje sporo miejsca na łożysko - im większe, tym lepiej - większe obciążenie zniesie, konstrukcja może być trochę masywniejsza.

 

W całej tej suportowej dyskusji najważniejsze jest to czego użytkownik wymaga od roweru, w moim wypadku kwadrat jest dla mnie zupełnie satysfakcjonujący.

 

Co do tematu ;) - Kupiłem ostatnio jakiś no-name(miał być na test długości i został) - ciągle działa. Na sztywność nie narzekam.

 

Można się jeszcze szosowców popytać o starsze miski i ośki, ale obstawiam, że rewelacji nie ma i wspomniane accenty np. będą wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Tofi, Czyli twierdzisz że kwadrat jest mało sztywny przez połączanie suportu z korbą a nie samą oś? 

 

Ale co wtedy z słynnym zapiekaniem się tego połączenia?

Przecież gdyby było mało sztywne to chyba nie mogło się tak łatwo zapiekać?

 

A druga sprawa to skoro jest tak mało sztywne to chyba powinno łatwo się takie korby demontować.

A jest dokładnie odwrotnie. Skąd tak?

Kwadrat to połączenie korby z korbą a nie korby z suportem. Mała sztywność połączenia powoduje "rozcentrowanie" zębatki przy mocnej nodze. Zapiekanie się, a raczej korozja nie wynika z kształtu łącza, za to ten kształt wpływa na to jak łatwo można wyrwać/poluzować złącze - w tym przypadku korbę, Jak to możliwe że kwadrat nie może obracając się wokół własnej osi odkręcić śrubę go mocującą a jednak to ta śruba odkręca się w prawie każdym przypadku?

 

Łatwe demontowanie korby na kwadrat? A próbowałeś wyjąć oś hollowtech z korby?

 

 

Chodzi przede wszystkim o sztywność samej osi, jasne, że większe, puste ośki są sztywniejsze, ich mankamentem są łożyska.
Nie mylcie sztywności połączenia ze sztywnością ramy roweru. Oś jest schowana w suporcie i to że przy mocniejszym naciśnięciu na pedał jest miękko to nie dlatego że oś się wygina, a dlatego że rama pracuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlituj się...

Kwadrat to kształt osi w miejscu osadzenia jej na korbie. Masz dwie korby połączone ze sobą, bezpośrednio?

Jakie rozcentrowanie zębatki?

Śruba mocująca korbe do osi odkręca się prawie w każdym przypadku? Serwisowalem kilka tysięcy rowerów a przypadki poluzowania śruby i ramienia mogę policzyć na palcach jednej ręki.

Moze używaj lepszych narzędzi albo popracuj nad siłą, skoro miewasz takie problemy. :)

Kolejna rzecz - demontaż korby że zintegrowaną osią i jej lewego ramienia - ja próbowałem, jak do tej pory ilość czterocyfrowa razy - potrzeba imbusa 5 mm, plastikowego kluczyka i czegoś do podwazenia plastiku w lewym ramieniu. Na końcu dwóch palców, kciuka i wskazującego żeby korbe zdjąć.

Nie mylimy sztywności połączenia że sztywnośca ramy.

Jeśli mam suport i korbe na kwadrat a potem korbe np ze zintegrowaną osią, w tej samej ramie i w pierwszej wersji słychać ocieranie a w drugiej nie to rama jest źródłem problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie ale wy macie problemy... piszecie o strasznie gnącym się suporcie a potem że raczej chodzi o "wychylenia znacznie mniejsze niż 1mm" ok wiadomo już że kwadrat jest trochę mniej sztywny- po co drążyć temat? itak każdy wie swoje... ja nadal podtrzymuję że wyginania się osi nie zaobserwowałem, ani nawet ocierania łańcucha pomimo niespecjalnie sztywnej ramy. a co do ocierania w tej samej ramię, a potem jego zaniku- może to wynikać z innego ustawienia przerzutki- trochę większa szczelina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie ale wy macie problemy... piszecie o strasznie gnącym się suporcie a potem że raczej chodzi o "wychylenia znacznie mniejsze niż 1mm" ok wiadomo już że kwadrat jest trochę mniej sztywny- po co drążyć temat? itak każdy wie swoje... ja nadal podtrzymuję że wyginania się osi nie zaobserwowałem, ani nawet ocierania łańcucha pomimo niespecjalnie sztywnej ramy. a co do ocierania w tej samej ramię, a potem jego zaniku- może to wynikać z innego ustawienia przerzutki- trochę większa szczelina.

Ja też myślałem że to fikcja [emoji3] i bajka. Spróbuj zobacz napisz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwadrat to połączenie korby z korbą a nie korby z suportem.

hi hi :)

 

Oś jest schowana w suporcie i to że przy mocniejszym naciśnięciu na pedał jest miękko to nie dlatego że oś się wygina, a dlatego że rama pracuje.

 

Suport to miski + oś + łożyska, może byc schowane razem w pakiecie, montowane w mufę. Tak dla jasności, często myli się oś z suportem.

 

 

Nie mylcie sztywności połączenia ze sztywnością ramy roweru. Oś jest schowana w suporcie i to że przy mocniejszym naciśnięciu na pedał jest miękko to nie dlatego że oś się wygina, a dlatego że rama pracuje.

Sporo rzeczy wtedy pracuje, ale to co najbliżej stopy, najlepiej się czuje... Czy ktoś tu myli "sztywność połączenia ze sztywnością ramy roweru" ? ;)

 

 

Ta dyskusja jest kompletnie bez sensu, sam się sobie dziwię, tematów jest o tym multum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem wysokie modele korb na kwadrat, deore i race face turbine, po tej ostatniej Shimano Hone. Suporty na kwadrat vp, na maszynach i jeszcze inne raczej tanie. Szczególnie RF miał bdb opinie więc za wiotkosc odpowiedzialny był suport.

U mnie się jednak nic nie rozcentrowywalo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...