Skocz do zawartości

[suport, korba] Wymiana suportu problem z doborem.


Sobcik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

To mój pierwszy post chociaż forum przeglądam od kilku lat i zawsze udawało mi się jakoś rozwiązać problemy korzystając ze starszych tematów, ale nie tym razem ;)

 

Mój rower ma 8 lat i jak na staruszka przystało czasem coś się sypnie teraz padło na suport, który po zdjęciu korby wykręciłem palcami... sporo rdzy, pewnie korba go wykręciła kiedy próbowałem to rozruszać :D

 

Pomierzyłem wszystko i wyszło mi tak:

(Suport na kwadrat)

- długość osi suportu: 128mm

- gwint angielski 1,37", 24 zwoje

- mufa 68mm

- korba FC-TX70 (42/34/32) dł. ramion 170mm

 

Poszukałem jakiś dokumentów o co już nie łatwo jest i znalazłem to co w załączniku - pisze tam, że dla tej korby zalecana dł. suportu to 122,5mm, a ja miałem 128mm, nie znam się na tym aż tak dobrze, ale czytałem kiedyś, że źle spasowany suport do korby powoduje zlą linię łańcucha. I teraz pytania do Was:

 

- Jaki suport kupić 128 czy 122,5 ? ( W sumie widziałem tylko 127 i 129 to który byłby lepszy ?)

- Czy taki stan rzeczy jaki istniał przez 8 lat mógł w czymś przeszkadzać np. wpływać na zużycie napędu - który dosyć szybko się ścierał :icon_confused:  ?

 

SI-RS41E-POL_v1_m56577569830688001 (1).pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 2 lata od ostatniej regulacji wszystko działało, ale ostatnio przerzutka przednia przestała wrzucać na najwyższą koronę więc postanowiłem wyregulować na szybko, bo potrzebowałem roweru. Po 15 minutach prób i błędów korba stanęła dęba.

Po jej odkręceniu suport wykręciłem palcami :)

 

Ap ropo przerzutki przedniej miałem FD-C051 czyli stary Tourney działał dobrze, ale od miesiąca czeka na wymianę kupione okazyjnie Alivio FD-M410, ale do czego zmierzam. Nawiązując do Twojego postu to może lepiej byłoby kupić suport taki jak ma być do tego Alivio ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że do korby tylko dziwi mnie, że w specyfikacji jest 122,5mm, a miałem 128mm i nie wiem czy to były względy ekonomiczne producenta czy jakoś coś tym kompensował.

 

Niestety nie zmierzyłem tego przed zdjęciem korby i suportu, ale na 70% wydaje mi się, że 47,5mm - przynajmniej świadczą o tym dane dla przerzutki przedniej  i to, że mam 7 rzędowa kasetę tyle, że te dane moga byc dla suportu 122,5mm...

 

Gdyby się okazało, że tam nie powinno być 128mm suportu, ale znowu bym taki kupił to czy są jakieś duże przeciwwskazania żeby jeździć na takim układzie ? Coś może ulec uszkodzeniu ?

 

W przyszłym roku chce zmienić napęd, bo ten już zajechany jest lekko, przy okazji wrzuce na 8 rzędów (wiem wiem to już wymarły gatunek, ale nie potrzebuje 9 chyba, że cenowo byłby to samo lub korzystniej) więc jak wstawię teraz przednią przerzutkę m410 z linią 50mm i właściwy suport to może będzie jak znalazł ? Czy z tą przerzutką i suportem 122,5 będzie zachowana linia 50 ?

 

Kaseta CS-HG30

SI-0094A-001-POL_v1_m56577569830677434.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...