Skocz do zawartości

[hak] Mocowanie przerzutki w ramie z poziomymi hakami


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Serwus Wszystkim

Jako, że w domu zalęgły się 3 ramy z poziomymi hakami a wymagają zmieniarek postanowiłem sobie jakoś radzić.
Pierwsze mocowanie zrobiłem w Sarnie ale tam ograniczyłem się do "kupić tani hak, założyć, przeklinać za każdym razem zakładania koła" 

Hak SunRace wygląda tak, kosztuję 6zł (słownie: sześć), i po założeniu go prawidłowo rodzi niebywałą radość przy każdorazowym zakładaniu i zdejmowaniu koła. Ba! Cieszy nawet poluzowanie szpilki.
 

DSCN0492.JPG

 

...zatem przekładamy hak na drugą stronę i analizujemy problem, gwint do przerzutki się zgadza ale opór śrubki już nie bardzo. Jest jeszcze jeden mały problem - w haku jest wypust ułatwiający mu trzymanie poziomu po zdjęciu koła.
Niestety w naszym przypadku ta wypustka nie pozwala max. przesunąć koła do przodu (szybkozamykacz nie opiera się prawidłowo)

 

DSCN0498.JPG

A na koniec pokrywamy sadzą co by Ruda się nie okociła  ;)

DSCN0500.JPG

Et voilla! 


Oczywista można pobawić się w cada, cnc, glin rodem z 7000 itd ale powyższe kosztowało 6zł i 15 minut pracy.
Śrubeczkę  w małym oku i blaszko-nakrętkę sobie zostawiamy co by hak i przerzutka w końcu nie spadały przy byle ściąganiu koła.


ps: do stosowania tylko z płaskimi hakami
ps2: przy grubych hakach i starszych przerzutkach z lat 80 czasem może "zabraknąć" wysuwu na największe tryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem, co było problemem? Bo mam taki hak i on sam pozycji przy zdejmowaniu koła nie zmienia. Problem mam za to taki, że przez to, że zajmuje część dropoutu, to z lewej strony szybkozamykacz trzyma się tylko siłą tarcia i wymaga mocnego skręcania... Co też wkurza :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Bo prawdopodobnie mamy na myśli inne haki ;)

Mam na myśli takie haki:
4304752864_de9f1d4afc.jpg

A nie takie:
DSCN0436horizontal.JPG

Normalny montaż tego haka powoduje, że przy każdym wyciąganiu koła musisz odkręcić hak od ramy i wyciągasz wszystko, koło zdejmujesz a przerzutka sobie dynda na pancerzu. Każde zdjęcie koła to ponowne układanie i dopasowania przerzutki z hakiem do kasety :/


ps: jak dobrze wyschnie lakier wrzucę dwie foto - hak zamontowany normalnie i hak "na lewą stronę" ;)


I dla porównania już na rowerach:

id zawsze "na szybko" w sarnie:
DSCN0508.JPG

i w Gojiry, już przerobiony:

DSCN0501.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem, co było problemem? Bo mam taki hak i on sam pozycji przy zdejmowaniu koła nie zmienia. Problem mam za to taki, że przez to, że zajmuje część dropoutu, to z lewej strony szybkozamykacz trzyma się tylko siłą tarcia i wymaga mocnego skręcania... Co też wkurza :P

 

 

To też jest proste - obcinasz uszko od przerzutki i zakładasz drugi hak do góry nogami po lewej stronie. Wszystko się trzyma a koło nie zmienia za każdym razem ustawienia pod hamulce tylko wskakuje grzecznie na miejsce.

 

Aha, hak bez napisu firmowego kosztuje 5zł ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Niech odkopię ten temat.

 

@anarchy

Jak to jest, że po modyfikacji ten hak się nie obraca wokół osi zacisku koła? Po obróceniu go plecami do tyłu koła nie idzie dosunąć maksymalnie do przodu, bo blachonakrętka zajmie to miejsce? Dobrze myślę?

Wydaje mi się, że miałeś jeszcze jakiś patent inny na przerzutkę w sarnie, ale nie mogę go nigdzie znaleźć. Co to było?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że jak tylne koło mam z osią 135x10 RWS-Thru-Bolt, to nie trzeba kombinować z obracaniem? Po prostu oś daje się w szczelinę adaptera i pozamiatane. 

 

Jeszcze jedna wątpliwość:

Jak mają się haki poziome i ciągadło do przyczepki rowerowej. Próbował ktoś takiej konfiguracji? W Cobii są haki pionowe i nie ma problemu z przesuwem koła, nawet jak przyczepka mocniej szarpnie. Jest na to jakiś patent w hakach takich jak miała Sarna? Adapter do przyczepki wygląda u mnie tak:

320_1438_0ef_a16-zaczep-do-przyczepek.jp

Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Stary.. ja wyrosłem z przyczepek 8 lat temu gdy w domu stacjonował zupełnie inny rower z innego materiału na malutkim 26calowym kole :)
Nie mam pojęcia, moim zdaniem są tu lepiej obeznani w poziomych hakach (Ivan, Itr, Lord itd)

Za to wiem, że już takich haków więcej nie chcę w rowerze z przerztką :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zagadnienie (dokładnie TO z obrazka zagadnienie): 

haki.jpg

 

Takie problemy:

  • hak przerzutki - rozwiązany na co najmniej dwa sposoby
  • zaczep do przyczepki - obawiam się, czy nie będzie koła przesuwał

Wincyj nie mogę powiedzieć, nabieram wody w usta.

Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zagwozdka taka:

 

Mam taki hak przerzutki Sunrace, ale z RD-M640 Zee w ramie Genesis HL, przerzutka uparcie nie chce wciągnąć łańcucha na koronkę 36z. Hak jest idealnie prosty. Problem poleca na tym, że śrubka ograniczająca zakres jest wykręcona na maksa a mimo wszystko górnemu kółeczku wózka brakuje jakieś 2-3mm do bycia w płaszczyźnie z 36z.

 

Z adapterem Sunrace przerzutka po prostu jest za daleko od ramy. Jakieś pomysły co mogę z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...