Skocz do zawartości

walker

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dobre pytanie. Rura sterowa w ramie to ta, do której wchodzi widelec. Jeśli rama ma rurę sterową tapered, oznacza to, że ta rura jest poszerzana u dołu i przyjmuje widelce mające taką stożkową rurę, na górze 1 i 1/8 cala, na dole przy koronie 1,5 cala. W dzisiejszych czasach dobre widelce mają właśnie tylko taką poszerzaną rurę, więc warto przy zakupie nowego roweru wybierać ramę, która jest kompatybilna z nowymi widelcami. Jeśli potem będzie się chciało zmienić amortyzator na lepszy, to droga wolna bo jest dostępność i duży wybór wśród producentów, rodzajów, poziomów cenowych.

Stare rury sterowe są proste na całej długości, widelce mają rury 1 i 1/8 cala, dzisiaj jest dość trudno o nowy widelec z prostą rurą dobrej klasy a za 3 - 4 lata będzie o nie jeszcze trudniej.  Ponadto, do nowoczesnej ramy z rurą tapered założysz bez problemu widelec z prostą rurą 1 i 1/8", jeśli chcesz. Na odwrót raczej zapomnij.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kwotę do 3k lub wyraźnie poniżej ten kross esprit to dobra propozycja. Nie mogę jednoznacznie stwierdzić, czy ta rama ma sterówkę tapered, ale w sumie rower ma już przyzwoity amor i nowoczesny napęd. Nie ma sztywnych osi, ale za tę cenę ich się nie dostanie. Dodam jak zwykle, że musisz dobrze dobrać rozmiar ramy. Najlepsza metoda to przymiarka i przejażdżka.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, KurczakNorris napisał:

Za kwotę do 3k lub wyraźnie poniżej ten kross esprit to dobra propozycja. Nie mogę jednoznacznie stwierdzić, czy ta rama ma sterówkę tapered, ale w sumie rower ma już przyzwoity amor i nowoczesny napęd. Nie ma sztywnych osi, ale za tę cenę ich się nie dostanie. Dodam jak zwykle, że musisz dobrze dobrać rozmiar ramy. Najlepsza metoda to przymiarka i przejażdżka.

Mam 192cm wzrostu a dostepna jest tylko rama 21 cali wiec pola manewru nie mam :) Aczkolwiek od x lat jezdze na ramie 17 i jakos zyje hehe, moge go dostac w okolicach 2500 wiec wole kogos dopytac czy np. za 2500 lub dorzucajac 500zl nie dostane jakiegos innego modelu z o wiele lepszym sprzetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

Napiszę tutaj bo szkoda zaśmiecać forum kolejnym takim samym tematem. Jestem na etapie kupna roweru w kwocie ok 3000 zł. Myślę o MTB lub cross-ie do normalnej rekreacyjnej jazdy i na dojazdy do pracy. Trasa to przeważnie asfalt, szuter, jakieś ubite drogi leśne itp. nawierzchnie. Żadna wyczynowa jazda w górach, maratony nie wchodzą w grę. Największym ograniczeniem jest mój wzrost 200 cm co znacznie utrudnia poszukiwania. Rozmiar ramy to XXL lub 23"

Wstępnie wytypowałem sobie takie oto pojazdy

https://pl.author.eu/cross-country/mtb-29/author-solution-29-2020-ua42923302

https://www.cube.eu/pl/2021/bikes/mountainbike/hardtail/aim/cube-aim-sl-blacknorange/

https://www.scott.pl/produkt/1186/7618/Rower-Aspect-940

https://www.specialized.com/pl/pl/rockhopper-sport-29/p/184114?color=291561-184114&searchText=91520-6502

https://www.kellysbike.com/pl/xc-c923/spider-70-black-29-p67870

https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/1943/bignine-60-2x

Czy ktoś by mógł ocenić te rowery, czy są coś warte? może polecić coś innego?

Wiem że teraz standard to główka tapered i amortyzator powietrzny ale chyba w tym budżecie to jest mało możliwe do zdobycia. Napęd min. to 3x9 lub 2x9/10

 

PS. 

Czy ktoś ujeżdza rower marki Northtec? ma jakieś opinie, zdanie o tych rowerach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, KurczakNorris napisał:

Ze względu na ramę doradzałbym tę Meridę, bo ma rurę sterową tapered, a to jest dziś najważniejsze, bo umożliwia naprawdę sensowny rozwój roweru. Jeśli możesz ją znaleźć w rozmiarze dla siebie, to bierz.

Dzięki za odpowiedz. Po przeczytaniu kolejnych lektur dochodzę do wniosku że trzeba iść właśnie w tą stronę czyli rama z taperem, osprzęt się zużywa i zawsze można wymienić na lepszy a ramy nie. Niedaleko mnie w sklepie znalazłem jeszcze taką maszynę:

https://rowery.shop.pl/kolekcjarowerow/rowery-merida?product_id=3219&filter=32%2C11&sort=p.price&order=ASC

Kiedyś myślałem nad tym modelem chyba z roku 2018 ale jakoś tak zeszło 

Co prawda mój budżet przekracza ale myślę że ze 2 stówki da rade jeszcze  z tego urwać, ale chyba nawet w tej cenie warto. Obawiam się jedynie ramy czy będzie dobra obecnie jeżdżę na Merida matts 400 z roku 2008 w rozm. 22" 52 cm i szczerze to mógł by być większy. 

Udało mi się znaleźć chyba identyczny tylko młodszy 

http://www.bikekatalog.pl/2010/rowery/1036/foto:2/

ten który chce kupić 

https://www.zico-bike.pl/29/merida-big-nine-300-m-29-silk-anthracite-green-black-2020

Na pierwszy rzut oka widać że 300-ka jest większa od obecnego ale czy to są różnice w kluczowych fragmentach ramy i czy będą odczuwalne?

A i jeszcze jedno pytanie dużo ludzi pisze patrz na geometrię czy jest agresywna, o co chodzi??

 

 

Edytowane przez Dudi1782
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, clavdivs napisał:

Nie przesądzal bym o konieczności tapera, prędzej wymienisz rower niż amortyzator.

Pewnie tak, ale jeżeli mam już wydać pieniądze i za zbliżoną kwotę rama ma być z taperem to chyba będzie to lepszy wybór. Chyba że brać niższy model taki który będzie pasował  i się podobał i olać resztę. Im więcej czytam i się interesuje to tym gorzej, więcej pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko wybierz ramę z taperem.

2 godziny temu, clavdivs napisał:

Nie przesądzal bym o konieczności tapera, prędzej wymienisz rower niż amortyzator.

Nie zgadzam się z tym. Jeśli rama ma taper i jest dobrze dobrana, wygodna i się podoba, warto ją rozwijać. Brak tapera to brak możliwości założenia dobrego amortyzatora, a przecież to badzo istotna część maszyny.

Big nine 300 ma nieco lepszy napęd, rama taka sama jak poprzednia, widelec suntour podstawowy powietrzny a w poprzedniej RockShox sprężyna. Big nine 300 2020 jest więc lepszy od poprzedniej, tylko trzeba go dostać.

Obie meridy mają rekreacyjną geometrię ram, czyli nie zmuszają do sportowej,  wyciągniętej pozycji.

Z Twoich propozycji bez tapera podoba mi się Specialized, ale z uwagi na ładną i wygodną ramę z niskim przekrokiem i na mój sentyment do marki. Jest jednak drogi w relacji cena-osprzęt-możliwości. Niełatwo znajdziesz do niego lepszy widelec a ten, co jest, pomińmy milczeniem. Big nine 300 jest na pewno najlepsza w tej cenie, tylko ją dostań.

Edytowane przez KurczakNorris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Dudi1782 napisał:

Pewnie tak, ale jeżeli mam już wydać pieniądze i za zbliżoną kwotę rama ma być z taperem to chyba będzie to lepszy wybór. Chyba że brać niższy model taki który będzie pasował  i się podobał i olać resztę. Im więcej czytam i się interesuje to tym gorzej, więcej pytań.

Osobiście nie spotkałem się z sytuacją, aby ktoś kupił lepszy amortyzator do roweru z takiego przedziału cenowego( to inwestycja powyżej 1000zł a czasami bliżej 2000zł). Przy takim stylu jazdy wystarczy tylko dobrze dbać o rower i będzie służył, no może warto było by zainwestować w mocniejsze koła bo jesteś ciężki. 

Dlatego bym się kierował urodą roweru i ewentualna przymiarką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Merida 300 2020 gdzieś się w sklepie zagubiła i Pan pokazał mi 300 2021 w rozm. XXL i muszę stwierdzić że to jest kawał koła, cena po rabacie to 3400. Jutro tak dla spokoju (albo i nie) jeszcze wybiorę się zobaczyć Specialized rockhopper sport lub Comp 2x i Scott Aspect 940(ten akurat mi się podoba, w tej żółtej wersji) W zeszłym roku mierzyłem się do Speca i geometrycznie był OK ale właśnie relacja cena-jakość/osprzęt przemawia za Merida.

 

@clavdivs a możesz coś zaproponować np z tego co wstępnie wytypowałem lub coś innego co twoim zdaniem jest warte uwagi

Edytowane przez Dudi1782
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten scott aspect 940 nie jest zły, jeśli Ci się podoba i odpowiada rozmiarem. Natomiast Merida big.nine 300 2021 jest od niego droższa, ale też i lepsza ze względu na taper, napęd i amortyzator.  Za te 3400 pln jest złożony bez specjalnych kompromisów i dobrze wyceniony. Owszem, 29" to kawał koła, do tego rama xxl potęguje wrażenie. Ale Ty też niski nie jesteś. Nie czułeś się na nim dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda próbna jak najbardziej ok, w porównaniu do wcześniejszego roweru na kołach 26" to przepaść. Bardzo stabilnie mimo rozmiarów mini nie chaczyłem kolanami o kierownicę podczas mocniejszego skrętu :D. Jeździłem jeszcze Giant Roam Disk 2 2021 XL(największy), tak wiem że to rower crossowy i porównanie nie bardzo ma sens ale na tym czułem się jak bym jeździł na szczudłach. 

Merida jest to wybór zdroworozsądkowy, jest wszystko co potrzebuję i co chciałem mieć w rowerze a nawet więcej niż oczekiwałem. Scotta mam na miejscu a zarazem i serwis co jest na duży +, pod względem osprzętu nie ma co zabardzo porównywać ale pod względem ramy, zobaczyć jak na nim będę się czuł już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Dudi1782 napisał:

Niestety Merida 300 2020 gdzieś się w sklepie zagubiła i Pan pokazał mi 300 2021 w rozm. XXL i muszę stwierdzić że to jest kawał koła, cena po rabacie to 3400. ,

@clavdivs a możesz coś zaproponować np z tego co wstępnie wytypowałem lub coś innego co twoim zdaniem jest warte uwagi

Najciekawsza oferta z  jakich pokazałeś.  Sam mam 193 cm jak przypomnę sobie rowery na 26, to był niezły żart losu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...