Skocz do zawartości

[Stery] problem z luzem


MichalKepa

Rekomendowane odpowiedzi

W jednym zdaniu: dokręcam śrubę top capa, sprawdzam luz z zablokowanym przez hamulec przednim kołem, sprawdzam lekkość obrotu kierownicy, dokręcam śruby mostka.

Klucz dynamometryczny którego używam to mały "gotowiec" z ustawionym momentem 5 Nm i z bitem 4mm, znajduje się w zestawie z droższymi rowerami z widelcami karbonowymi. Można zwykłym imbusem ale tym wynalazkiem jest szybciej i łatwiej go znaleźć w bałaganie, bo jest czerwony :)

 

 

Ja się śmieję, bo po Twoich postach można się przestraszyć i jako początkujący obawiać wykonania tej bardzo prostej czynności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i po co się tak spinacie? :icon_lol: faktycznie vvitek napisał to tak, że "żółtodziób", który nigdy wcześniej o sterach, imbusie, śrubie (o kluczu dynamometrycznym już nie wspomnę ;)) nigdy wcześniej nie słyszał się przestraszy... no ale co z tego.. wydaje mi się że to nawet dobrze, no bo taki "gość" powinien raczej udać się do serwisu a nie robić cokolwiek na własną rękę bo więcej popsuje (w tym Waszych nerwów - no bo pytał będzie) niżeli naprawi względnie coś wymieni.. a ten, który co nieco techniki ogarnia tego zabiegu się podejmie będzie to robił ściśle wg "przepisu" vvitka no bo to "trochę" skomplikowane" jest.. po fakcie może stwierdzi że nade strasznie to przedstawił ale na pewno niczego nie popsuje jeśli będzie robił wszystko wg owego przepisu.. tak więc "dajta se siana" bo pomyśle żeście "dzieciaki" :icon_lol: ;)

 

PS. ze sterami jest wszystko w porządku.. to drżenie musi mieć inne podłoże.. może np. tarcza.. jeśli jest tu ktoś z Płocka i ma tarczę na 6 śrub (najlepiej 180 mm) to proszę o kontakt celem ustawki i użyczenia tarczy celem sprawdzenia powyższej tezy.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio, naprawdę nie słyszałem :sweat: Żeby brać czteromilimetrowy bit do śruby mostka... Dla mnie to zupełna nowość :wacko: zawsze posługiwałem się pięciomilimetrowym :):thumbsup:

W "klockowatych" mostach są śruby z łbem na imbus 5 mm :) Przy takich można być "niedbałym" i kręcić ile dusza zapragnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobo i Jasiński, nie zetknąłem się dotąd ze śrubami w obejmie mostka przykręcanymi na imbus 4mm, serio :blush:  i pewien tego rozwiązania nie byłem :ermm:  Teraz, dzięki Wam, czuję się oświecony w tym względzie :thanks: 

Rulez, nie wiem, co mogą do dyskusji wnosić ukierunkowane personalnie połajanki, z rodzaju „bardzo się puszysz”, „mało widziałeś”, chyba tylko niepotrzebny negatywny ładunek emocjonalny :down:  Qui rogat, non errat — myślałem, że po to istnieje to forum…

Tobo, przedstawiliśmy swoje metody montażu układu kierowniczego

                                 :002:  :starwars:  :002:

 

Ja mam wrażenie, że one różnią się jedynie tym, że Ty stabilizujesz układ i zapewniasz luz łożyskom za pomocą jednej czynności, tj. dokręcenia śruby top capu, a ja wykonuję czynności dwie: stabilizuję układ za pomocą dokręcenia śruby top capu, zaś luz łożyskom zapewniam śrubę tę nieco odkręcając. Która metoda jest lepsza?... To można obiektywnie ocenić w dłuższej perspektywie czasu użytkowania sterów; oczywiście, użytkowania zgodnego z ich przeznaczeniem. Ujmę to tak: mnie jeszcze nie „udało się” zajechać najtańszych, najgorzej uszczelnionych sterów do XC „no name”, czy Neco w jednym sezonie, a jeżdżę przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne... :) 

Michał, właśnie po to się tu żeśmy zebrali, żeby „zanudzać” pytaniami, drążyć kwestie i dyskutować :icon_lol:  Pójść do serwisu to żadna sztuka. Sztuką jest poradzić sobie z problemem samemu. A i satysfakcja murowana. Czy zamotałem moim opisem?... :confused: Sam prosiłeś, żeby wszystko opisywać „łopatologicznie”, więc ja wyszedłem naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Poza tym jest alternatywny - jakościowo i ilościowo - opis przedstawiony przez Tobo... :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...