Skocz do zawartości

[basen] Zbawienny wpływ na utrzymanie formy?


Marix

Rekomendowane odpowiedzi

Dorzuce pytanko :

 

Co sądzicie o pływaniu w sezonie ? Chodzi mi o godzinkę basenu tygodniowo :) Nie przeszkodzi to w treningu ? Chodzi mi o np. basen w ramach drugiego treningu. Myślę, że jak zacznę już teraz to mięśnie się przyzwyczają i w sezonie nie będę czuł się zbyt zmęczony po tym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

"Powiedzcie czy macie takie same dosiwadczenia z basenem?

 

do znawców, myslicie ze to ogolne dzialanie zimnej wody czy tez ogolnego relaksu poczas plywania?

 

bo jak kwestia samego zimna to moze wystarczy lodowata wanna? :033: "

 

Ja myślę, że generalnie woda chłodna oczywiście pomaga rozprężyć napięcie w mięśniach i pozbyć się mleczanu, ale lepiej robić sobie tzw termomasaż; po każdym treningu splukiwać delikatnie nogi na przemian ciepłą i chłodną wodą, uczucie ulgi gwarantowane, znacznie przyspieszony czas regeneracji, fajny sposób na zakwasy, a nawet rozstępy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

"Powiedzcie czy macie takie same dosiwadczenia z basenem?

 

do znawców, myslicie ze to ogolne dzialanie zimnej wody czy tez ogolnego relaksu poczas plywania?

 

bo jak kwestia samego zimna to moze wystarczy lodowata wanna? :033: "

 

Ja myślę, że generalnie woda chłodna oczywiście pomaga rozprężyć napięcie w mięśniach i pozbyć się mleczanu, ale lepiej robić sobie tzw termomasaż; po każdym treningu splukiwać delikatnie nogi na przemian ciepłą i chłodną wodą, uczucie ulgi gwarantowane, znacznie przyspieszony czas regeneracji, fajny sposób na zakwasy, a nawet rozstępy.

Ja pływam na basenie UEK-u. Jak na pływalnię - woda za ciepła dla mnie bo 27C. A mimo wszystko świetnie działa. Faktem jest, że sama woda świetnie działa, czy zimna w jeziorze, czy ciepła w cieplicach, pływanie świetnie działa, nawet jeśli temp. nieidealna. Faktem też jest, że niskie temperatury działają dobrze - umiejętnie je stosując. Tak, jak i odpowiednio przeprowadzone gwałtowne schłodzenie po saunie zazwyczaj dobrze działa.

Nie mam rozstępów - nie byłem w ciąży, ani koksu nie brałem nigdy :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja przynajmniej raz w tygodniu robię trening łączony - 40-70 km rower i 2-3 km pływania. Jak tylko pogoda pozwala, a musi być bardzo zimno by nie pozwalała - jadę Kraków-Kryspinów dla mnie to 16 km, tam pływam i potem robię intensywny trening. Nie jest to optymalny trening kolarski, ale mi jest potrzebny by się nie znużyć podobieństwem codziennej żmudnej jazdy. Dobrze mi robi psychicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

pływanie jest doskonałe dla kolarza jako trening uzupełniający - "kontruje" typowe dla jazdy na rowerze obciążenia narządu ruchu.

 

z tego samego powodu, pływanie nie jest zasadne dla utrzymania kolarskiej formy, ponieważ jest to zupełnie inna specyfika pracy ciała, poczynając od tego, że są to warunki znacznego odciązenia w wodzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

"Powiedzcie czy macie takie same dosiwadczenia z basenem?

 

do znawców, myslicie ze to ogolne dzialanie zimnej wody czy tez ogolnego relaksu poczas plywania?

 

bo jak kwestia samego zimna to moze wystarczy lodowata wanna? :033: "

 

Ja myślę, że generalnie woda chłodna oczywiście pomaga rozprężyć napięcie w mięśniach i pozbyć się mleczanu, ale lepiej robić sobie tzw termomasaż; po każdym treningu splukiwać delikatnie nogi na przemian ciepłą i chłodną wodą, uczucie ulgi gwarantowane, znacznie przyspieszony czas regeneracji, fajny sposób na zakwasy, a nawet rozstępy.

 

W Stanach na niektórych stadionach la stoją wanny z wodą i lodem. Korzystają z nich podczas i po treningu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No jako treningu rowerowego tego raczej nie traktuj, bo wtedy pracują zupełnie inne partie mięśni. Basen jest dobry raczej na ukształtowanie ramion, natomiast fakt faktem, że woda zbawiennie działa na zakwasy i pracują różne partie mięśni (innymi słowy wypad na basen czasem działa jak masaż. Pod warunkiem, że chodzi się tam popływać, a nie poleniuchować w jaccuzi :)

 

Pozdrawiam, M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Od razu zaznaczę że z basenem mam mało wspólnego. Przynajmniej w ostatnich latach :D. Tak więc:

 

1. Planuje chodzić raz w tygodniu na basen. Czy będzie to pomagało w regeneracji ud ? Niekiedy 2 dni po zrobieniu 60/70 km jak wsiądę na rower to nie czuje się w pełni mocy.

2. Kiedy basen ? Ten sam dzień ? Aktualnie wakacje więc śmigam rano żeby w słońcu nie jeździć. Od przyszłego miesiąca gorzej będzie bo praktyki...

3. Jak połączyć z sauna? (tez 1 w tygodniu). Po pływaniu czy w inny dzień wogole ?

 

Chciałbym też wzmocnić plecy bo się garbie czasem. A dawniej jak ćwiczyłem na siłowni to mięśnie mnie prostowały bardzo.

Umiem pływać kraulem i na grzbiecie. Czy te style nadadzą się do moich założeń ? Czy coś musiałbym przyswoić nowego

 

Wiem że dużo pytań :D

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

generalnie woda chłodna oczywiście pomaga rozprężyć napięcie w mięśniach i pozbyć się mleczanu

 

Kwas mlekowy powraca do poziomu spoczynkowego w kilka, kilkanaście minut po skończonym intensywnym wysiłku. Przy wysiłkach wytrzymałościowych jest to dosłownie kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Od razu zaznaczę że z basenem mam mało wspólnego. Przynajmniej w ostatnich latach :D. Tak więc:

 

1. Planuje chodzić raz w tygodniu na basen. Czy będzie to pomagało w regeneracji ud ? Niekiedy 2 dni po zrobieniu 60/70 km jak wsiądę na rower to nie czuje się w pełni mocy.

2. Kiedy basen ? Ten sam dzień ? Aktualnie wakacje więc śmigam rano żeby w słońcu nie jeździć. Od przyszłego miesiąca gorzej będzie bo praktyki...

3. Jak połączyć z sauna? (tez 1 w tygodniu). Po pływaniu czy w inny dzień wogole ?

 

Chciałbym też wzmocnić plecy bo się garbie czasem. A dawniej jak ćwiczyłem na siłowni to mięśnie mnie prostowały bardzo.

Umiem pływać kraulem i na grzbiecie. Czy te style nadadzą się do moich założeń ? Czy coś musiałbym przyswoić nowego

 

Wiem że dużo pytań :D

Dzięki za pomoc

Ja 1-3 razy w tygodniu śmigam na basenie i 1-2 jestem w saunie. Najpierw pływam, potem sauna. Jeśli chodzi o kręgosłup to właśnie te dwa style są szczególnie polecane na problemy z kręgosłupem. Pływaj swobodnie, wyciągaj się. Jeśli chodzi o regenerację ud - będziesz pływał niezbyt wiele, spokojnie - zregenerujesz szybciej. Dużo pływania, szybko, wyczerpująco - dołożysz wysiłek nowy na niezregenerowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Basen to ardzo dobry i zdrwoy trening dla wszytskich partii ciała i mięsni.

Tez trzeba zauwazyc, że co innego jest pływanie dla relaksu, czyli pływamy spokojnie, odpoczywając a dla treningu, czyli robimy długości na wytrzymałośc lub czas.

 

To pierwsze switnie odpręża jako odskocznia po treningu, to drugie mozna potraktowac jako dobry trening. Tylko trzeba sobie zrobić odpoczynek dzień przed i dzien po, bo to jednak męczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...

Cenię sobie napoje izotoniczne (takie bez cukrów prostych), dobrze nawadniają organizm. Po pływaniu lubię przekąsić protein snacka czyli batonik białkowy - daje dużo energii, no i jest bogaty w białko :) To świetne rozwiązanie w zamian za przykładowego snickersa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...