Skocz do zawartości

[Ostre koło] Wątpliwości i pytania przy składaniu i nie tylko


Rufus414

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jakiś czas temu zacząłem widywać na ulicach stolicy i w internecie sporo rowerów podobnych do kolarzówek, ale gdy pewnego razu zauważyłem idąc chodnikiem faceta prowadzącego tower w którym pedały same się obracały oniemiałem. Wtedy zacząłem interesować się ostrym kołem. Po obejrzeniu wielu filmików i zdjęć i przeczytaniu wielu tematów na forum złapała mnie zajawka. Bardzo zachciałem mieć takie ostre koło i dlatego pisze ten post, gdyż mam kilka pytań.

 

1) Ostre koła które widzimy w internecie to przeważnie "no-name", albo drogie konstrukcje składane przez osoby które się na tym znają. Więc ile tak przeciętnie kosztuje złożenie takiego roweru dla osoby, która raczej nie potrzebuje super lekkiego roweru i nie będzie na nim jeździć cały rok zarabiając ?

 

2) Jako że mieszkam w mieście to nie tak często zdarza mi się jeździć po błocie, ziemi i lasach, ale za to jak to w mieście są krawężniki i dziury na drogach. Rower bez amortyzacji i z takimi cienkimi kołami wytrzyma jazdę w takich warunkach miejskich bez ciągłego centrowania kół ?

 

3) Po zapoznaniu się troszkę z tematem postanowiłem wycenić sobie rower w jednym z warszawskich sklepów :

 

Rama Csepel Royal 3 500 zł

Korba Sturmey Archer 215 zł

Obręcze Swift Arriv 50 mm 2 * 100 zł

Piasta tył Novatec 160 zł

Piasta przód Novatec 120 zł

Siodło csepel 75 zł

Szprychy CNSPOKE 1.5 * 72

Pedały platformowe Dartmoor 50 zł

Strapy Wellgo 50 zł

Opona Kenda 2 * 40 zł

Dętka Continental 2 * 20 zł

Łańcuch Dartmoor 50 zł

Hamulec przód Csepel Stupor 75 zł

Dźwignia hamulca Csepel Piton 60 zł

Gripy Csepel Ali 27 zł

Kierownica Csepel 56 zł

Linka do hamulca 13 zł

Razem 1790 zł

 

Zakładając że wszystko dobrze dobrałem to czy taki zestaw byłby dla mnie dobry ? Jazda po mieście dla przyjemności, dojazdy do szkoły i inne miejsca w zamian za ztm.

 

4) Czy jest sens wydawania 2 tysięcy na ostre koło mimo tego że mam już górala? Wiem że za chwile mogę dostać odpowiedź że ludzie wydają po kilkanaście tysięcy na rowery tego typu i że jeżeli mi się nie podoba to won.. Na serio mi się podoba idea ostrego koła tylko nie jestem do końca pewnie czy to będzie taki dobry pomysł. O jazdę na bez przełożeń się nie boję bo jeździłem na stałe na przełożeniach 3 x 5 i było ok (problem się zaczynał gdy chciałem podjechać pod górkę a się nie rozpędziłem).

 

Mam nadzieję że otrzymam tutaj pomoc i odpowiedzi na moje wątpliwości. Liczę też na różne rady i sugestie dotyczące składania ostrego koła i tego zestawu który zaproponowałem.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałeś dużo pytań na które wg ciężko jest odpowiedzieć w 100%;

Koszt złożenia ostego zależy od tego jakie części chcesz i czy robisz to sam czy oddajesz komuś. Ty podałeś spis nowych części co na pierwsze ostre jest wg mnie za dużo bo te części jakieś nadzwyczajne nie są. Jak specjalnie udeżysz w krawężnik to na pewno skrzywisz koło, z tym nie ma większego problemu, wiadomo nie jest to mtb z amortyzatorami więc warto starać się omiajać dziury i krawężniki. Co do napędu to sam musisz pojeździć i zobaczyć, każdy dobiera sobie przełożenie jakie mu pasuje, takie żeby dało radę się rozpędzić i jeździć w miarę szybko ale, i mozna było podjechać pod górkę.

Ja na Twoim miejscu kupił bym jakąś szoskę za 500zł na allegro do tego tylne koło za 200zl i z tego zrobił ostre. Pojeździsz zgłębisz temat, wyrobisz sobie opinię na temat części (czy wolisz klasyczne ostre stalowe z widelcem na 1" czy nowsze alu z ahedem) a nawet jeśli Ci się nie spodoba to sprzedasz i dużo nie stracisz, łatwiej sprzedać klasyczne używane części niż csepela itp których na allegro jest od groma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja "sam" składałem ostre. To "sam" polegało na tym że przeszedłem się do mechanika i pytałem co by doradził tak żeby za dużo nie wyszło do ramy którą kupiłem na allegro za śmieszne pieniądze. On zaproponował koła, że sam złoży, korbę wziąłem najtańszą shimanowską stalową i przerobiłem na jedną zębatkę i w sumie całość (łącznie z hamulcem którego brak aktualnie, dzisiaj przyjdzie) wyszło mnie około 1300 zł.

Efekt wyszedł całkiem niezły jak na moje pierwsze ostre, nie ma super drogich części (bez szaleństw żadnych) i jeźdi się bardzo fajnie, zupełnie inna bajka niż MTB ^^

http://www.mediafire.com/view/?4rd1dl64pk9ibxm

 

Jak dorwiesz tanią ramę na allegro, na której da się zrobić ostre to dużo Cie nie wyniesie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo bo już mi powoli zaczyna się rozjaśniać. Kolega kupił właśnie starą szosę na allegro i zadowolony jest. Myślałem nad tym ale nie wiadomo kto i co robił z tym rowerem i nie wiadomo do końca w jakim jest stanie, a ja na tym się nie znam. Dlatego myślałem nad złożeniem czegoś nowego. Zupełnie nowe wszystko tak jak mi się podoba i w ogóle ale niestety ta cena powala.. ja za górala wheelera dałem nie całe tysiące a ma on przerzutkę i amortyzacje i inne takie bajery.. Więc dziwi mnie skąd ta cena.

Wiadomo że każde koło da się zepsuć ale ja staram się oszczędzać możliwie jak najwięcej rowerowi. Na ostrym chwilkę jeździłem przed sklepem i ze skidami nie dawałem sobie rady, możliwe że to była wina braku strapów ale na pewno nie tylko ich. A co do budowy ok to co wymieniłem do niczego się nie nadaje ? Rower cały bym składał sam poza zaplotem kół bo tego nie umiem ani nie mam odpowiedniego sprzętu.

Mógłbym liczyć na jakąś propozycję używanej szosy ?

 

Ja "sam" składałem ostre. To "sam" polegało na tym że przeszedłem się do mechanika i pytałem co by doradził tak żeby za dużo nie wyszło do ramy którą kupiłem na allegro za śmieszne pieniądze. On zaproponował koła, że sam złoży, korbę wziąłem najtańszą shimanowską stalową i przerobiłem na jedną zębatkę i w sumie całość (łącznie z hamulcem którego brak aktualnie, dzisiaj przyjdzie) wyszło mnie około 1300 zł.

Efekt wyszedł całkiem niezły jak na moje pierwsze ostre, nie ma super drogich części (bez szaleństw żadnych) i jeźdi się bardzo fajnie, zupełnie inna bajka niż MTB ^^

http://www.mediafire...4rd1dl64pk9ibxm

 

Jak dorwiesz tanią ramę na allegro, na której da się zrobić ostre to dużo Cie nie wyniesie :P

 

Mógłbyś napisać jakie masz w tym swoim rowerze pasty i obręcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci jeszcze to, że cena roweru głownie zależy od kół, możesz za 200 zł na allegro sprawić albo takie za 600 zł. U mnie 1/2 ceny wszystkiego to koła :P

Piasty Novatec,a obręcze Accenta (tak wiem pewnie przepłaciłem, ale wolał dać jemu do zlonieza koła niż samemu wybierać na allegro).

Piasta tył: 159 zł

Piasta przód: 99 zł

Szprychy: 93 zł

Nyple: 14 zł

Obręcze: 146 zł

Dętki: 40 zł

Opony: 98zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy widzę roweru używane na allegro przerobione na ostre to głównie widzę badziew albo drożyznę..

Został poddany pomysł ramy używanej albo przerobienia szosy na ostre. Szczerze mówiąc nie chciałbym żeby były te wszystkie odstające elementy od prowadzenia kabli i przerzutki po zdemontowaniu ich i głównie dlatego myślałem o nowej.

Tutaj moja propozycja ram używanych, proszę o ocenę ich.

http://allegro.pl/rama-stal-dobry-lakier-mufy-klasyk-korba-miski-i2968485448.html

http://allegro.pl/set-romet-special-56cm-odnowiony-metallic-i2983394656.html

 

PS Nie podałem budżetu ponieważ nie jest on do końca ustalony ale na 100 % cena nowego roweru ma nie przekroczyć 2000 zł a używanego automatycznie mniej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie wyszło ktoś go kupił zanim wróciłem do domu :( A myślicie że jeżeli bym kupił sobie csepela royal 3 bym na tym źle wyszedł ? Jednak bym do samej ramy musiał kupić suport i stery i mostek i zacisk.. a w csepelu to już mam. Czytałem ze jak za 500 zł to nic lepszego nie będzie.. Może jednak by mi ktoś powiedział coś o tym zestawie który zaproponowałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o set csepel royal też się nad nim zastanawiam, podobno nie najgorszy za te pieniądze, choć trochę ciężki (set csepel royal 3- ok 4,5 kg) no i geometria slopingowa, jednak poczekaj chwilkę, pytałem w jednym ze sklepów ostrokołowych i mają mieć niebawem nowe sety na rok 2013, podobno lepsze haki, nowe kolory, brak w zestawach suportów, sterów i mostków, niestety nie wiem jaka będzie cena. Z drugiej strony jednak wolałbym coś ciekawszego upolować na allegro tylko trzeba cierpliwości, której mi niestety brakuje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci co ja bym zmienił i na co w specyfikacji którą podałeś. Oczywiście dla mnie wybór ramy od csepela to tragedia, jest bardzo ciężka, kiepska geometria i ulega pod każdym względem fajnym szosowym ramom, a przede wszystkim w cenie. Kilka innych rzeczy również mi się nie podoba.(minusem zaznaczę co mi się nie podoba i znajdę alternatywę).

 

---Rama Csepel Royal 3 500 zł - Nie wiem ile masz wzrostu więc nie uda mi się znaleźć odpowiedniej ramy dla Ciebie ale celowałbym w jakies stalówki na dobrych rurkach ew. zakup całej szosy i odsprzedanie osprzętu. Wtedy mógłbyś sobie zostawić korby jeśli byłyby to jakieś 105/600 lub campy, suport, mostek, stery, sztyce, hamulec itp.

Korba Sturmey Archer 215 zł - za 100zł można mieć fajne szosowe korby + dołożyłbyś na jakiś lepszy blat choć te od dobrych korb nie są takie złe.

-Obręcze Swift Arriv 50 mm 2 * 100 zł - tragiczne obręcze ponieważ jedna waży prawie 900gram. Osobiście polecam te http://allegro.pl/obrecz-szosowa-mach1-cfx-622x13c-36-32-otw-i2966388290.html - składałem na nich koła znajomemu i są naprawdę porządne i łądne lub taniej te http://allegro.pl/nowa-obrecz-accent-szosowa-roadrunner-36-ot-i2944031631.html na nich również składałem koła tym razem dla dziewczyny. Są cięższe ale bardzo fajne i niewiele droższe od swiftów.

Piasta tył Novatec 160 zł

-Piasta przód Novatec 120 zł - Ja bym odpuścił wydawanie 120zł na piastę novateca na przód. Kupiłbym coś tańszego, na kulkach i zaoszczędził pewnie z 100/90zł. Ale żeby nie odbiegać wyglądem od novateca poleciłbym Ci joytecha na przód http://allegro.pl/piasta-ostre-kolo-torowa-36-szprych-przednia-sr-i2971633066.html. Jest tania, ładnie wygląda i na pewno nie będziesz miał z nią problemów.

Siodło csepel 75 zł

Szprychy CNSPOKE 1.5 * 72

Pedały platformowe Dartmoor 50 zł

Strapy Wellgo 50 zł

-Opona Kenda 2 * 40 zł Mówię im nie, bo są ciężkie i mało wytrzymałe. Poleciłbym Ci vittorie zaffiro, są dużo bardziej wytrzymałe, również w kolorach i to, że zapłacisz 2x więcej na pewno Ci się zwróci. http://allegro.pl/opona-vittoria-zaffiro-700x23-drut-26-tpi-kolory-i2979423954.html

Dętka Continental 2 * 20 zł

-Łańcuch Dartmoor 50 zł - wyciągają się mocno i są strasznie głośne. Lepiej już kupić jakiś zwykły shimano lub kmc (ciągle zapominam, który model).

Hamulec przód Csepel Stupor 75 zł - za 75zł kupisz już komplet hamulców shimano ale tutaj może to zostać.

Dźwignia hamulca Csepel Piton 60 zł

Gripy Csepel Ali 27 zł

Kierownica Csepel 56 zł

Linka do hamulca 13 zł

Razem 1790 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ponownie powiem to, co zostalo powiedziane, na początek złoz sobie cos, na czym ewentualnie duzo nie stracisz, a da Ci wyraźny zarys tego co daje ostre kolo - 90% ludków tutaj tak pewnie zaczynało - stara szosa + tylne "ostre" koło, mocny łancuch - czas, start. Szukaj zwartej ramy, na mozliwie dobrych kołach, dobrych gratach - ktore mozesz sprzedać - kupuj koło, cos prostego - wczuj sie - wtedy podejmiesz decyzje, ba, jak dobrze trafisz, to juz taki rower na pewno nie bedzie gorszy od tego cwelpela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ja bym także raczej polecał kupić jakąś klasyczną szosę i sprawdzić, ocb. Najlepiej przeglądać oferty z okolicy, żeby móc osobiście sprawdzić rower, ewentualnie poprosić znajomych z różnych zakątków kraju, żeby pomogli. Można szukać na jakichś giełdach staroci, pytać w sklepach rowerowych albo starszych kolarzy, szukać na gumtree i tablicy, alledrogo.

 

IMO lepiej jeździć na klasycznych, porządnych i zadbanych częściach niż na współczesnym, pseudo- torowym sh*t'cie z Tajwanu ale oczywiście decyzja należy do Ciebie. Kto wie, czy Ci się fix spodoba, może to tylko chwilowa zajawka, a szkoda utopić te 1,5k zł na sprzęt, na którym w przypadku odsprzedaży na pewno stracisz.

 

I jeszcze kwestia strapów - skidów nie da się robić bez jakiegokolwiek systemu przytrzymującego stopę na pedale. Czy to strapy, power gripy, noski, spd, cokolwiek - musi się noga trzymać. Dopiero jak już będziesz miał fixa, dobierzesz odpowiednie przełożenie, nauczysz się jeździć w strapach (czy co tam będziesz miał) to przyjdzie czas na skidy. Jak już ich spróbujesz, to będziesz wiedział czy chcesz jeździć dalej czy nie. IMO skidy to esencja roweru z NAPĘDEM ostre koło, bo ostre to nie rower - to rodzaj napędu.

 

I jeszcze przytyk do kolegi Pawel4freak w świetle ostatniego zdania - załóż sobie chłopie jakieś strapy albo co i poczuj, co to fix!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam te obręcze Accenta, ładnie wyglądają, słabe też nie są. Piasty Novateca bym zostawił, długo będą służyć, a jak będziesz chciał sprzedać to będzie łatwiej IMO.

Co do opon polecam te:http://rower242628.pl/p/88/174/schwalbe-lugano-700-x-23-c-23-622-drut-czarne--szosowe-opony-schwalbe-ogumienie.html jeździłem w nich przy ujemnej temperaturze na mokrym i trzymają się nie źle, jeszcze się nie przejechałem po plecach :P

 

I jeszcze przytyk do kolegi Pawel4freak w świetle ostatniego zdania - załóż sobie chłopie jakieś strapy albo co i poczuj, co to fix!

Spokojnie wszytko jest w planach na razie finanse nie pozwalają :P pedały są ze starego roweru, jak rozkminie czy da się do nich cokolwiek podpiąć to sie pomyśli :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe Csepele mają być ponoć dostępne dopiero w 2014 roku.

 

Jeśli rozmiarówka Ci pasuje, to zastanów się nad tą ramą: Koga Miyata ostre koło / Koga Miyata Fixed Gear frame � www.gromada.waw.pl

 

 

 

Wydaje mi się że rama jest bardzo fajna ale niestety nie mieści sie w moim budżecie.. Bo w csepelu mam rame z widelcem sterami mostkiem itd za 500 zł a tu sama rama za 530 zł :/

 

Hablababla15 Bardzo Ci dziękuję :)

 

Myślę że obręcze zamówię jeszcze w tym tygodniu takie jak mi poleciłeś. Tylko sie zastanawiam które te mach1 czy accent ? W pierwszej kolejności jednak chce kupić ramę i jak będę ją mieć to koła. Reszta będzie musiała poczekać bo nie mam możliwości wydania na raz takiej ilości pieniędzy. Co do mojego wzrostu to mam jakieś 184 cm wzrostu a ramy nie chciałbym jakiejś pod koze czy cos do skakania tylko na początek coś wygodnego do jazdy po mieście nie w zawrotnych prędkościach.

 

Osobiście wiem tyle że no jak widzę chłopaka 20 pare lat podjeżdżającego na ostrym do sklepu gdzie pracuje to to za######iście wygląda. Czasem gdy przechodzę obok sklepu to staje i patrze na jego rower i marzę o takim. Ma on właśnie tak jak mówicie ramę od starej kolarki koła zmienione przy pedałach noski. Rower nie wygląda na jakoś baaardzo drogo zrobiony ale widokiem nie odrzuca. Ma on stożkowe obręcze jakieś kolorowe i piasty novateca.

 

 

 

Jeszcze takie mam małe pytanko czy ktoś z was wiesza albo widział u kogoś rower wieszany na ścianie ? Mam na myśli bardziej mieszkanie. Bo widziałem w internecie fajną drewnianą półeczkę ale niestety około 500zł więc bym bardziej celował w inny sposób np haki. Ogółem nie uważam tego za konieczność bo mogę rower stawiać w piwnicy a tam gdzie miałaby wisieś póki co sama rama wisiałoby np zdjęcie.

 

 

Reszcie też bardzo dziękuję za opinie i rady ;)

 

Za poradą w dziale kupię sprzedam zajrzałem i znalazłem ramę za 200 zł z przesyłką. Co o niej myślicie? Przypominam mam 184 cm wzrostu i nie będę agresywnie jeździć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem to ta ramka już sprzedana

 

No to lipa trochę :/

 

Tak jak myślałem nad propozycją przerobienia starej szosy to uznałem że moja kieszeń wyjdzie na tym lepiej. np 500 zł rower + 200/250 zł koło tył z zaplotem czyli mieścimy się nawet w tysiącu. Mógłbym coś popróbować ale kompletnie sie nie znam na tym i pewnie bym kupił jakiś syf :( Dlatego cały czas przypomina mi sie nowy csepel royal 3 który by zawisł na ścianie lub stanął w piwnicy do którego bym dokupywał wszystkie części po kolei zdobywając kolejne pieniądze na ten cel. Może mógłbym liczyć na jeszcze jakąś propozycję ramy lub szosy ? (mieszkam w wawie i mam 184 cm wzrostu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...