Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak będę zakładał działalność gosp. to pomyślę o takim sprzęcie, puki co myślę nad czymś takim: http://allegro.pl/ravx-tx2-klucz-do-szprych-centrowania-4-rozmiary-i2968657188.html. Kupię w ciemno zobaczymy, muszę oszczędzać kasę na..... mieszkanie :w00t:

 

Edit: pomyślę może jeszcze nad jakimś park toolem, ale takim podstawowym za 30 zł :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak będę zakładał działalność gosp. to pomyślę o takim sprzęcie, puki co myślę nad czymś takim: http://allegro.pl/ra...968657188.html. Kupię w ciemno zobaczymy, muszę oszczędzać kasę na..... mieszkanie :w00t:

 

Edit: pomyślę może jeszcze nad jakimś park toolem, ale takim podstawowym za 30 zł :rolleyes:

Witam. Mam nową centeownicę unior, powinna być więc wykalibrowana i chyba jest. Nie mam tego narzędzia do kalibracji ale sprawdzałem suwmiarką i linialem i jest ok. Problem tkwi w tym, że centrując stare koło z tarczą hamulcową, gdy koło jest wlożone w centrownicę w ten sposób, że tarcza hamulcowa jest po lewej stronie to obręcz jest w miarę równo pomiędzy ruchmymi szczękami centrownicy. Natomiast gdy koło przełożę o 180 stopni, tarcza jest po prawej stronie to obręcz jest bliżej prawej szczęki. W obecnie używanym kole to obręcz jest bliżej prawej szczęki gdy koło jest włożone z tarczą po lewej jak i zarówno po prawej stronie. Wydaje mi się, że obręcz powinna być w osi symetrii całej piasty, w tych samych odległościach od obu stron szczęk ale może jest inaczej w piastach z tarczami.

Jeśli ktoś wie dlaczego tak się dzieje to dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pkt reg 2i

Dziękuję za odpowiedź.

1 Tyle razy ponawialem próby, że ułożenie koła w uchwycie musi być dobre

2 Czytałem, że właśnie te szczęki powinny pozwolić wycentrowąć w ten sposó aby obręcz była w osi symetrii i żeby uniknąć kupowania tego urządzenia do sprawdzania symetrii ale jeśli to jedyny pewny sposób to po wydaniu kilkuset zl to głupio skąpić kolejne 100-200 zł skoro taki mus. Tylko problem, że tu chodzi nie o 1mm ale ok 3-4mm.

Cały czas nie mogę zrozumieć dlaczego w kole przełożonym o 180 stopni obręcz przesteje być w osi symetrii gdy w uprzednim ułożeniu była.

Właśnie przełożyłem nitkę obciążoną śrubą przez dziurkę od wentyla i dokonałem pomiarów suwmiarką wyszło mi, że obręcz jest przesunięta względem osi symetrii. Jeśli mnie siła wyobrażni i zdolność myślenia nie myli to wszystko będzie ok jeśli ramię centrownicy to ze szcaekami zostanie przesunięte o te ok 3-4 mm. Czyli czyżby nowa centrownica była rozkalibrowana. No, ale znowu jest ale bo pomiary liniałem i suwmiarką mówią, że centrownica jest ok. Ponadto, ustaiłem ramię ze szczękami pomiędzy ramionami centrownicy i szczeki z obu stron były w tych samych odległości od ramion centrownicy. Można też kupić przyrząd do kalibracjiza kolejne 200-300zł ale błedy pomiaru nie są chyba aż tak duże żeby miało by to coś zmienić.

Wniosek o rozkalibrowaniu przeczy temu powyżej i nie mam pojęcia co otym myśleć, coś jest nie tak albo z moim myśleniem i wyobraźnią albo z centrownicą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą do nauki zaplatania czy robienia kół do zimówki wcale nie potrzeba centrownicy ani jakichś drogich kluczy. Ja swoje pierwsze koła zrobiłem na zestawie rama + linijka + kluczyk za 5zł. Przejechałem parę kkm, w tym trochę w terenie nic w nich nie poprawiając, niedawno sprawdziłem i centra nie przekracza 0,5mm. To chyba niezły wynik jak na pierwszy raz :) Wystarczy tylko trochę cierpliwości i dokładności, no i prosta zasada 1 koło = 1 dzień roboty, nigdzie się nie spieszyć :) Tak więc swoje pierwsze koła proponuję zapleść w ramie/widelcu a jak nam się ta zabawa spodoba i będziemy zadowoleni z rezultatu to kupić sprzęt do zaplatania. Bo szkoda wydać kilka stówek by potem sprzęt stał nieużywany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Noszę się z zamiarem kupna centrownicy dla własnego użytku, chcę się nauczyć centrować i zaplatać koła. Uznałem, że zakup jest tego wart, bo ta wiedza zawsze się przyda. Z serwisowania roweru nie umiem w zasadzie tylko centrować (jakoś doraźnie na kolanie sobie nacentruję).

Znalazłem taką ofertę na centrownicę:

Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Ręcznie robiona przez ponoć specjalistę, tania stosunkowo no i komentarz pozytywny od kogoś kto kupił też kusi.

Co sądzicie?

 

Lukas ja chyba kupiłem ta samą centrolewicę za 165 zł od rzemieślnika z Podkarpacia. Link co prawda nie aktywny ale chyba o to chodzi. Jaką przyjemnością jest teraz wycentrowanie koła. Do samodzielnego zaplatania tez się jeszcze nie zabieram. Przydałby się jeszcze przymiar do kół. Ten gość też takie robi za chyba 40 zł to zawsze dużo mniej niż 100 kilkadziesiąt najtańszy.

No i dobry klucz do szprych. Tak jak ktoś podpowiadał Parctola sa dobre tylko kurcze trochę drogie. Najczęściej spotyka się chyba nyple 3,2mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jedno koło już zaplotłem, na tej centrownicy. Centrownica wydaje mi się sztywna, jedyną wadą są te plastikowe przymiary do sprawdzania bicia bocznego, które mają trochę luzu i potrafią się przesuwać. Nie jest to jakieś uciążliwe, bo koło które zaplotłem jest proste, choć nie idealnie, w każdym razie, z tego co czytałem, to do zaakceptowania.

Nie rozumiem tylko tego nakłaniania na kupno wypasionych kluczy do szprych. Ja kupiłem klucz, jakiś Rav X za ok 30 zł i daje radę, nic się obrobiło, ani klucz, ani nyple, które dokręcałem.

 

Aktualnie poluję na allegro na jakąś tanią obręcz i ew. szprychy, by złożyć kolejne tanie koło na pieście Tiagra, którą wyrwałem za 19 zł :-)

 

http://allegro.pl/centrownica-przymiar-2013-solidny-sprzet-i3131694268.html

 

Teraz sprzedaje za 200 zł. Wcale się nie dziwię, bo do tej pory sprzedawały mu się na pniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jedno koło już zaplotłem, na tej centrownicy. Centrownica wydaje mi się sztywna, jedyną wadą są te plastikowe przymiary do sprawdzania bicia bocznego, które mają trochę luzu i potrafią się przesuwać. Nie jest to jakieś uciążliwe, bo koło które zaplotłem jest proste, choć nie idealnie, w każdym razie, z tego co czytałem, to do zaakceptowania.

Nie rozumiem tylko tego nakłaniania na kupno wypasionych kluczy do szprych. Ja kupiłem klucz, jakiś Rav X za ok 30 zł i daje radę, nic się obrobiło, ani klucz, ani nyple, które dokręcałem.

 

Aktualnie poluję na allegro na jakąś tanią obręcz i ew. szprychy, by złożyć kolejne tanie koło na pieście Tiagra, którą wyrwałem za 19 zł :-)

 

Centrownica + Przymiar (2013) - solidny sprzęt (3131694268) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

 

Teraz sprzedaje za 200 zł. Wcale się nie dziwię, bo do tej pory sprzedawały mu się na pniu.

 

To samo tylko zmienił śruby z plastikowymi korkami. 200 stówki bo z przymiarem. Jak z nim pisałem to zamierzał wystawić przymiar za 40zł a tu w komplecie 35 wychodzi. Tak te plastikowe przymiary są troche chybotliwe ale swoja rolę spełniają.

Jak złożyłeś kółko to gratulację ja na razie sobie centruje co mi nieźle wychodzi. Co do kluczy to parktool nadrabia renomą i są identyczne tańsze ale te droższe są zwykle wygodniejsze w użyciu. Ten klucz to masz w kształcie krzyża na 4 rozmiary szprych czy trójkąt na trzy z magnesem w środku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Też myślę o centownicy na własne potrzeby bo u mnie koła szybko łapią bicie, choć ważę nie dużo :P W okolicy nie mam żadnego porządnego serwisu godnego zaufania, a centrowanie w ramie w rowerze z tarczami to jednak nie to.

 

Czyli warto brać tą samoróbkę z allegro? Chyba też się na nią zdecyduję. Miałem brać Velomanna za niecałe 300zł. Myślałem też żeby zrobić coś samemu bo w pracy mam dostęp do materiału i narzędzi, ale nie wiem jak by było z dokładnością wykonania :P A 200zł to nie majątek.

Też myślałem o tym kluczu Ravx bo łapie nypel z 4 stron, a w moich Mavikach Crossride szprychy są solidnie napięte i moim tanim kluczem zjechałem już kilka nypli. Tylko muszę zmierzyć nypel bo szprychy w tych kołach są chyba grubsze, więc nypel też może być inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak spróbuje zrobić coś samemu, znalazłem fajną, prostą konstrukcję na forum :) Myślałem też o dostosowaniu trenażera do centrowania :P Zamiast mechanizmu oporowego przykręciłbym ramię z czujnikami i gotowe. Tylko pewnie taka konstrukcja nie byłaby zbyt praktyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...