Skocz do zawartości

[Amortyzator] Manitou Drake 2008


Eastern

Rekomendowane odpowiedzi

Zobacz moze bez sprezyny czy ugina sie wiecej?

 

A ja wracam z 2 pytaniami.

1. Czy pod dziewczynę 53kg mógłbym wyjąć sprężyne całkiem i puścić go na samym powietrzu? Uszczelnienie wytrzyma ?

 

2. Stuka przy wyproście, nie ugieciu. Trzeciej plastikowy mam w tlumiku fabrycznie storzkowy. O co chodzi? Ktoś pisał chyba wcześniej o tym ale mało.

Edytowane przez rmn1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiem.

 

Bez spręzyny ten widelec nie ma za grosz czułości. Napompowany tak, ze bez problemu go dobijam a sagu nie ma i jadąc po kostce tez sie nie pracuje. A ze spręzyną jest juz ok.

 

Co do stukanie przy wyproscie to jest kwesta tlumika kompresji. Chwile sie nim pobawiłem i nie stuka. Zauważyłem, ze chyba plastikowy trzpien w tlumika, który pozycja spręzynkę jest zbyt długi. Skutkuje to wstępnym skręceniem tlumika, nie jest do końca otwarty, nie mozna go przedmuchac. Poluzowalem nieco tłoczno na tej czarnej rurce, wydluzajac tlumik o 2-3mm i jest oki. Nie stuka i jest miękki, tylko nie blokuje sie do końca, ale pod moją dziewczyną będzie pewnie jak zablokowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój chodzi płynnie, ale zastanawia mnie te 9 cm skoku. W czasie jazdy nie pracuje dalej jak do 7 cm. Nie jest to opór tłumika, sprawdzałem kiedyś bez.

Co tam go blokuje, że nie dobija do 10 cm?

Druga sprawa - jak zmieni się praca, gdybym włożył jakąś miększą sprężynę? Rozumiem, że sag się zwiększy, więc muszę wtedy dopompować do oczekiwanej wartości.

Ale jak to wpłynie na pracę i wyłapywanie mniejszych nierówności ?

Chodzi mi po głowie mały tuning :whistling: .

 

Mój przy ustawieniu 100 ma równe 90mm (z i bez sprężyny tyle samo) i zdaje mi się, że po prostu ten typ tak ma.

Można spróbować usunąć gumowy odbojnik, który hamuje odbicie przy max wyciągnięciu, wtedy amor się wydłuży o jego długość (zwiększając skok), albo skrócić tą czarną, plastikową tuleję, która jest na samym dole pręta kompresji (lub wstawić coś w zamian uważając, by przy max ugieciu korona nie dochodziła do uszczelek p/kurzowych), wtedy amor będzie się zapadać głębiej (chociaż nie wiem co na to powiedzą tłoki tłumika...). Na tym zdjęciu http://www.hotlines-uk.com/LargeImage.aspx?ModelID=44530&FileName=44530-1.jpg widać nawet dwie czarne tuleje, ta krótsza jest pewnie do wersji 130mm.

 

Co do miększej sprężyny, wczoraj taką założyłem, od innego amora, oczywiście zwiększając ciśnienie. Charakterystyka jest mniej progresywna. Jeszcze nie jeździłem, ale jestem pewny, że czułość na małe nierówności spadnie i dlatego mam jeszcze w planie założyć drugą sprężynę negatywną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 99% po usunięciu platikowej tulejki z lewej goleni tłoki w tłumiku nie będą kolidowały przy pełnym ugięciu (można zresztą sprawdzić, czy przy pełnym wepchnięciu pręta tłumika odbicia, tłoki nie kolidują) , po  zabiegu wyjęcia tulejki ugięcie amora wzrośnie.

Inna sprawa, na podobnej zasadzie co Drake bez sprężyny działa Minute IT - jest tam tylko powietrze bez spręzyny negatywnej jak w R7 ani bez pozytywnej jak w  Minute Mars Air (tyle, że ma zbliżony w koncepcji a inaczej wykonany tłok) .

Żeby system bez sprężyny był czuły, można pod tłok założyć sprężynę negatywną z Manitou R7, tyle, że trudno ją dostać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o do miększej sprężyny, wczoraj taką założyłem, od innego amora, oczywiście zwiększając ciśnienie. Charakterystyka jest mniej progresywna. Jeszcze nie jeździłem, ale jestem pewny, że czułość na małe nierówności spadnie i dlatego mam jeszcze w planie założyć drugą sprężynę negatywną.

 

Skoro wcześniej założyłeś sprężynę negatywną z Suntoura i amor stracił 2 cm skoku, to znaczy, że ta sprężyna była za mocna w stosunku do górnej i wciągała lagi za bardzo w dół. Jak założyłeś miększą sprężynę górną, to ta dolna sprężyna jest relatywnie jeszcze silniejsza.

Tak z ciekawości - ile ci ubyło skoku po założeniu tej miększej sprężyny?

Ideałem byłoby dobrać sprężynę główną i negatywną tak, żeby nie tracić skoku, czyli żeby nieobciążone były w stanie równowagi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za stukanie tłumika odpowiada też ta cienka podkładka, nie tylko plastikowy trzpień.

Ja wymieniłem najpierw trzpień i stukanie jakby ucichło, ale następnego dnia znowu zaczęło, więc wymieniłem też podkładkę na nową z zestawu naprawczego, dopiero te dwie rzeczy eliminują stuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym one sie różnią? To jest stuk przy ruchu kierownicy w dół czy w górę u Was?

 

 

Poprawiona podkładka jest podobno lekko wypukła (jedna strona jest oznaczona czarną kropką), ciężko to zauważyć, ale podobno lepiej przylega do otworów w tłoku tłumika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powrotem wróciłem do standardowej sprężyny. Amor w opcji z miękką spr. i większym ciśnieniem nie ma żadnej czułości... nie obejdzie się bez sztywniejszej negatywnej.

Skoro wcześniej założyłeś sprężynę negatywną z Suntoura i amor stracił 2 cm skoku, to znaczy, że ta sprężyna była za mocna w stosunku do górnej i wciągała lagi za bardzo w dół. Jak założyłeś miększą sprężynę górną, to ta dolna sprężyna jest relatywnie jeszcze silniejsza.

Tak z ciekawości - ile ci ubyło skoku po założeniu tej miększej sprężyny?

Strata ok. 2cm skoku była planowa, wolę jeździć na 80mm. A po zamianie na miększą sprężynę trzeba większe ciśnienie, żeby nie dobijał, co wymusza zastosowanie silniejszej i dłuższej negatywnej (dla czułości).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może mi kupić ten zestaw naprawczy? Bo wcześniej sprężynę kupiłem chyba w roweryokey we Wrocławiu, ale teraz patrzę że oni są w Opolu teraz...gdzie ja to dostanę?

 

 

Na razie widziałem tylko w roweryokey. Sama podkładka 3 zł.

Spróbowałem miększej sprężyny + powietrze. Mimo sagu ok. 40 mm wcale nie wyłapuje lepiej drobnych nierówności. przy hamowaniu niemal dobija.

Po dołożeniu sprężynki negatywnej długości  ok. 3,5 cm, drut 2,2 mm skok zmalał do 7,5 cm, ale amor wcale nie stał się żwawszy, jak osiadł, tak można na nim było jechać.

 

Ma ktoś dane na temat wymiarów sprężyny negatywnej z R7?

Może grubość druta, długość sprężyny ?

 

Czy dobrze rozumiem, zbyt mocna sprężyna negatywna może zblokować pracę amorka, tzn. jeśli zbyt ciągnie w dół, to sprężyna pozytywna może mieć problem z odbiciem do góry?

Edytowane przez wickermann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może mi kupić ten zestaw naprawczy? Bo wcześniej sprężynę kupiłem chyba w roweryokey we Wrocławiu, ale teraz patrzę że oni są w Opolu teraz...gdzie ja to dostanę?

Kiedyś chciałem kupić u nich (roweryokey) ten zestaw naprawczy lub samą podkładkę, "miły pan" stwierdził, że oni się w takie małe i tanie rzeczy nie bawią. Niestety te produkty na ich stronie www istnieją tylko wirtualnie. Zrobiłem sobie podkładkę plastikową - nie stuka.

 

Wickermann, jaki masz olej? 5W czy 2.5W? Bo jeśli 5W to nawet najmiększa sprężyna nie ożywi jego pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co komu roweryok , części sprowadza Velo, czyli w każddym sklepie "dobre sklepy rowerowe" mogą to sprowadzić - jeśli jest w Velo ...

Części sprowadzają z magazynu Manitou z Holandii ...

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to dużo mówić, kawałek dość miękkiego plastiku wycięty na kształt oryginalnej :) Zrobiłem w niej w niej dwie małe dziurki, żeby zmniejszyć tłumienie (tymczasowo przed zmianą oleju na 2.5), eliminuje to blokadę, ale nie potrzebuję jej.

 

Rulez, sklep Roweryokey należy do grupy Dobrych S.R.

Edytowane przez kojott
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wickermann, jaki masz olej? 5W czy 2.5W? Bo jeśli 5W to nawet najmiększa sprężyna nie ożywi jego pracy :)

 

Mam motorex 2,5 W. Jeździłem z wyjętą blaszką w tłumiku i amor zachowywał się bez większych zmian.

Mogę ustawić sag np. 2 cm, ale nie wykorzystuję pełnego skoku, musiałbym skoczyć z mostu, żeby go dobić.

Jak spuszczę powietrze, sag mam 3 cm, ale czuję progresję już przy 5-6 cm skoku i też go nie umiem dobić dalej, jak 7,5 cm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie. Dalej próbujemy zmiekczyc go pod 52kg. Podajcie jakis sposób? Spreżyna najmiększa. Powietrze spuszczone... A jak by pod korek powietrzny wstawić jakis dystans zeby wstępnie sprężyne ugiąć to on sie utwardzi, tak? Bo sprezyna jest raczej progresywna, czy źle myśle i sie zmiekczy? A moze skrócić ten taki grzybek biały międzi krokiem a spreżyną?

 

 

Kurcze a moze ktoś chce kupic Drake'a białego w super stanie z malutkim przebiegiem, po wymianie olejów, z manetki i pokretlem w komplecie? Wszystko gra tylko stuka jak kazdy;) tanio sprzedam.

 

Dodam jeszcze komplet zapasowych oringow (2szt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka sprężyne? Mam druga taka sama w domu (EXTRA SOFT).

 

 

Strasznie nerwowy jesteś :)

 

Jemu chodziło o włożenie sprężyny negatywnej pomiędzy plastikową nakrętkę na dole lagi a tłok powietrzny, w miejscu, w którym teraz jest gumka podobna w kształcie do harmonijki, taki odbojnik długości 18 mm.

Sprężyna ta, musi być ściśnięta, żeby dążąc do rozprężenia, ciągnęła lagi w dół, co powinno poprawić płynność i zlikwidować opór uszczelek na starcie.

Coś takiego jest w epiconie, jak słabo go napompujesz, to sprężynki negatywne wciągają lagi w dół, np. 1 cm, bo są dość silne.

 

Jednak myślę, że nie zmiękczy to sprężyny, tylko poprawi jakość pracy.

 

Wg mnie jedynym wyjściem jest dorobienie sprężyny miększej.

Za dwa piwa mam na zbyciu taką sprężynę z drutu 3,5 mm, spokojnie powinna podpasować pod osobę 50-60 kg, może nawet będziesz musiał trochę podpompować :) Na mnie jest jednak za miękka, ale ja ważę 85kg.

 

Wiadomość na pw.

Edytowane przez wickermann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...