Skocz do zawartości

[rower] Porada jaki 29er wybrać.


Michex

Rekomendowane odpowiedzi

Widocznie nie potrzebujesz sprawnego roweru MTB ( czasem na trasie trzeba przejechać przez strumień czy większą kałużę a potem po piachu, czy błotnisty odcinek - nawet kiedy nie pada), potrzebujesz roweru wycieczkowego ... i taki Marin jest ...

 

Dla honoru tylko dodam, że cięzkie podjazdy w terenie czy szybkie zjazdy po wertepach to jak najbardziej mój żywioł. Jedyna różnica to unikanie błota, po prostu chronicznie go nie lubię (mam chyba jakąś alergię na błoto, najeździłem się w takich warunkach już dość) i pewnie stąd zadowolenie z mojego nabytku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ciężkich podjazdach takie przerzutki (w razie konieczności np. redukcji) po prostu nie dają rady - bardzo opóźniona reakcja, więc może mamy inne pojęcie podjazdów ... również ten "amortyzator" nie daje rady na "wertepach" nie ma żadnej płynności pracy ,chyba nie chcesz napisać, że Tektro Novella mechanical disc zasługują na miano hamulców roweru MTB ? ... więc nie wiem oszukujesz siebie czy nas :icon_question:

 

 

Wolał bym nie kupić żadnego, albo dozbierać do Mamby.

Edytowane przez Obes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamykajac temat, na moje potrzeby ten rower wystarcza. Na Twoje nie, w porzadku.

 

Hamulce sa do wymiany, mysle o BB5, co akurat mi wystarczy. Amortyzator, jak ten sie zuzyje, rowniez trzeba wymienic z upgradem.

 

Wolisz poczekac i zbierac kase, czekaj - Twoja sprawa. Ja wole kupic, jezdzic i ulepszac.

 

Podsumowujac patrz pierwsze zdanie.

 

A co do przekonywania, to mam juz troche lat i nie czuje potrzeby Ciebie przekonac. To moje zdanie, a Twoje jest inne. W porzadku, zostan z nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady i sugestie, pozostaje przy Unibike Evo 29 i stopniowo będę go usprawniał.

 

Zadałem pytanie jako laik, gdybym wiedział co i jak to bym się nie pytał ... otrzymałem pełen obraz "porad" na forum i to mi wystarczy.

Wydaje mi się że temat można zamknąć gdyż większość treści i dyskusji nikomu nie pomoże ...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herodot

A co do przekonywania, to mam juz troche lat i nie czuje potrzeby Ciebie przekonac. To moje zdanie, a Twoje jest inne. W porzadku, zostan z nim.

Ja też mam już trochę lat, i z doświadczenia wiem, że nie stać mnie na kupowanie lipy, dlatego chcę zaoszczędzić zawodu innym :whistling:

 

Michex

Dobry wyór, już na starcie będziesz miał sprawny rower :thumbsup:

Edytowane przez Obes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam już trochę lat, i z doświadczenia wiem, że nie stać mnie na kupowanie lipy

 

Wiesz, generalnie jedyna rzecz, o ktora rzeczywiscie wkurzam sie w tej dyskusji (i to byl powod, ze sie do niej wlaczylem) to nazywanie nizszego technicznie sprzetu jako "padaka" albo wlasnie "lipa". Nie zgadzam sie z takim podejsciem, to po prostu onanizm techniczny. Jak rozumiem, nie potrafisz pogodzic sie z tym, ze innej osobie wystarcza sprzet nizszej klasy i spisuje sie odpowiednio do jej potrzeb. Trudno, z tym ze to jest wlasnie onanizm techniczny.

 

Na marginesie tylko dodam, ze dzieki Twoim wypowiedziom zmotywowalem sie i wczoraj zakupile komplet hamulcow z tarczami Avid Juicy 3, tak wiec dziekuje Ci bo normalnie pewnie bym sie z tym jeszcze bujal :P

 

@Michex

A koledze pytajacemu o zakup doradzilbym jedna rzecz, zakup pedalow SPD. Zeszly rok przejezdzilem na zwyklych platformach, teraz kupilem pedaly SPD z butami. Roznica jest ogromna, nieprzypadkowo SPD okresla sie jako otwierajace nowa jakosc w jezdzeniu na rowerze gorskim. Naprawde polecam, jezeli masz wolny budzet, kup od razu :)

Edytowane przez Herodot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz, że w Marinie tkwi osprzęt do roweru wycieczkowego dla emeryta a nie do podstawowego roweru MTB, to jest Twój problem, sama nazwa Trek/ Gary roweru nie czyni. Może Ci wystarcza ten osprzęt ponieważ nie miałeś okazji doświadczyć różnicy w działaniu :blink: .

Wcale nie polecam roweru z "wypasionym" osprzętem, tylko z minimum tego co powinno być w takim poważnie traktowanym rowerze który ma dać jakąś przyjemność z jazdy.

 

PS

Chyba jednak coś zrozumiałeś skoro zmieniasz hamulce ... następny powinien być amortyzaror ...

Edytowane przez Obes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Zmiana planów co do roweru :) Kwota do 3800zł ... i mycie garów do końca życia :):) :)

 

Proszę o propozycje konkretnego modelu, zwięźle dlaczego ten ... rower jak wygląda wiem , bardziej mnie interesują parametry na których się nie znam, jak już sobie wybiorę garstkę to postaram się dorwać i potestować ... i jest to dla mnie bardzo duża kwota i chcę ją wydać tak abym nie żałował (mycia naczyń do end) :)

 

Przejechałem się na Unibike Evo 29 i nie mogłem się dopasować, Author Traction 29 - podobała mi się pozycja i wygoda, Cube Acid 29 jakiś taki krótki ... Centurion 800.9 (chyba taki to był model) poprostu bajka ale nie ten budżet.

 

Herodot - na razie sobię odpuszcze SPD, buty + zapięcia to jakies 400zł ale w przyszłości jak najbardziej jestem za :)

 

Pojeździłem sobie trochę na 26" i 29" i dla mnie osobiście 29" wygrywa, całkowicie inna bajka, lepiej czuje ten rower, po nierównościach płynie i jakoś pozycja mi się bardziej podoba - ale to są moje odczucia i proszę bez zbędnej dyskusji :)

Edytowane przez Michex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy problem ponieważ "markowe" rowery na ramach które Ci pasują są słabiej wyposażone, więc szukaj czegoś na osprzęcie przynajmniej takim jak Unibike,

Tańszy Centurion, cena pewnie do zbicia na 3800 zł :

Centurion Rower Backfire 600.29 White 2012

dosyć podobna do Centuriona jest Merida, tyle, że rozmiar 19" odpowiada Centurionowi 51 cm , więc powinieneś się na niej czuć podobnie (ma niższą główkę ramy) , myślę, że z ceną spokojnie zeszli by do 3800 :

Rowery Merida - rowery, części, osprzęt, akcesoria rowerowe - producent i dystrybutor rowerów

Lub przymierz się do Treka Mamba :

TREK ROWERY GORSKIE,SZOSOWE, TREKINGOWE 2011

Jamis Exile Sport :

http://www.skleprowerowy-duda.pl/index.php?products=product&prod_id=4395

Albo Speca (ale od razu piszę, że napęd na żenującym poziomie ja na taką cenę) :

Specialized Bicycle Components : Rockhopper Comp 29

 

Co do Authora, to bardzo mułowaty rower, ma zwrotność jak okręt liniowy ;)

Edytowane przez Obes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz, że w Marinie tkwi osprzęt do roweru wycieczkowego dla emeryta a nie do podstawowego roweru MTB, to jest Twój problem, sama nazwa Trek/ Gary roweru nie czyni. Może Ci wystarcza ten osprzęt ponieważ nie miałeś okazji doświadczyć różnicy w działaniu :blink: .

Wcale nie polecam roweru z "wypasionym" osprzętem, tylko z minimum tego co powinno być w takim poważnie traktowanym rowerze który ma dać jakąś przyjemność z jazdy.

 

PS

Chyba jednak coś zrozumiałeś skoro zmieniasz hamulce ... następny powinien być amortyzaror ...

 

Słuchaj kolego, ja naprawdę nie mam problemu. Wiem, co kupiłem i wiem na jakim osprzęcie. Niepotrzebnie się nakręcasz :P Jedyny pożytek z naszej dyskusji, że to z czym bujał bym się jakiś czas zrobiłem od razu.

 

Jak możesz polecać koledze Treka Mambę z hamulcami, które wcześniej obśmiałeś? To mnie naprawdę ciekawi.

 

@Michex

Przejedź się na jakimś rowerze z Genesis 2 i zobacz, czy Ci będzie pasował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też gorąco poszukuje roweru i wczoraj jeździłem na Treku Cobia - geometria oraz właściwości jezdne bajka, Jest jeden feler, Pan był taki miły i mi go zważył, bo na moje oko wydawało się, że jest cięższy niż Merida big nine tfs-500d. Moja waga w rękach się nie pomyliła, rozmiar 19" ma dokładnie 13,88 kg, a niby Unibike evo29 ma ważyć 14kg w rozmiarze 19". Dla porównania X-Caliber ma już tylko 12,2kg i można się nad nim zastanowić.

 

ps.Michex - gdzie udało ci sie w 3city ujechać Centuriona 800.29?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

chciałbym zacząc swoją przygodę z kołami 29 i szukam roweru dla siebie w kwocie max 3500 zł.mam 193 cm i 94 kg .obecnie jezdze na decathlonowskim rockrider 5.2 i na pewno przesiadka na taki rower bedzie odczuwalna.mieszkam w górach więc rower bedzie służył do jazdy po kamieniach,szutrach,podjazdy i zjazdy

Na oku mam authora traction 29 z ramą 21

http://velo.com.pl/rowery/?id=720

czy ten rower bedzie ok do moich zastosowan ?czy moze wrecz rozglądac się za czym innym

podoba mi się też taki rower http://bikecenter.pl/index.php?p6066,cube-analog-29er-white-n-black-2012

jestem amatorem i dopiero zaczynającym swoja przygodę w tej dziedzinie wiec każda porada bedzie dla mnie bardzo ważna

z góry dzieki za porady

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma lepszej metody na dobry wybor roweru niz chodzic po sklepach i przymierzac sie, sprawdzac jak Ci lezy dany rower i jego geometria.

 

Na tak zadane pytanie otrzymasz odpowiedzi dotyczace tego, czy osprzet jest taki czy inny. Moim zdaniem najlepiej jest metoda przymiarek wybrac dwa, trzy rowery, ktore Ci pasuja a pozniej sprawdzic, ktory oferuje najlepszy wspolczynnik cena/osprzet.

 

Moze tez tak byc, ze po przymiarkach na jednym z nich poczujesz sie idealnie, a wowczas kwestia osprzetu bedzie wtorna. Pamietaj, ze przerzutki, hamulce itp. mozna latwo zmienic, zreszta podlegaja naturalne,u zuzyciu, ale geometrii roweru juz nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luki30

Na oku mam authora traction 29 z ramą 21

Już to było wałkowane nie raz, ten rower to nieporozumienie, w terenie prowadzi się bardzo mułowato, niczym okręt lniowy, w dodatku jest wielgachny, przy Twoim wzroście i 21" będziesz bardzo rozciągnięty ....

Natomiast Cube dla odmiany jest bardzo krótki ....kpowanie roweru bez przymiarki to delikatnie pisząc nieporozumienie :blink:

Edytowane przez Obes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie mam zamiar wybrać się na przymiarki ale chciałbym miec chociaz max 3-4 typy które mają w miarę dobrą jakosć osprzętu adekwatną do ceny którą chcę przeznaczyc.nie spodziewam się że rower w tej cenie bedzie super extra w kazdym calu ale będąc doswiadczeni w tej dziedzinie macie może jakies typy rowerków które będą w miarę dobre w tej kategorii.

w każdym sklepie każdy zachwalał co innego,w zależnosci od logo marki roweru widniejącej na sklepie.

tak więc licze na dalszą pomoc z waszej strony

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nawiasem mówiąc jestem ciekaw, który z kolegów zauważył pewną cechę użytkową rowerów marki Merida, GT oraz Wheeler, jesli komuś na stare lata zachce się przerobić 29-era na rower trekkingowy z bagażnikiem i sakwami to tylko te rowery mają możliwość przykręcenia bagażnika do tylnich widełek,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie :)

 

Po długich namysłach, testach, jazdach wybór padł na Authora Traction 29 :) rower jest świetny, przy moich długich łapskach wygoda jest najlepsza z wszystkich testowanych. Rowerkiem zrobione ze 100km i coraz bardziej mi się podoba.

Co do opini mułowatych to nic takiego nie zauważyłem a jedynym minusem nad którym już pracuje to wymiana opon gdyż chyba to one powodują tzw mułowatość. Rower sprawdzony zarówno w lesie jak i na asfalcie. Ważyć nie ważyłem ale przy moim zaniku mięśni bez problemu daje radę wnosić po schodach :)

 

W razie jakby ktoś byłby zainteresowany a nie miał możliwości wsiąć na ten model z ramą 17" to chętnie pokaże.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to było wałkowane nie raz, ten rower to nieporozumienie, w terenie prowadzi się bardzo mułowato, niczym okręt lniowy, w dodatku jest wielgachny, przy Twoim wzroście i 21" będziesz bardzo rozciągnięty ....

Natomiast Cube dla odmiany jest bardzo krótki ....kpowanie roweru bez przymiarki to delikatnie pisząc nieporozumienie :blink:

 

Zastanawiam się skąd u Ciebie taka niechęć do Authora, tym bardziej że w stosunku do tag lansowanego tutaj przez kilka osób Unibike Evo 29 ma ramę dłuższą zaledwie o 1,3 cm , a przy tym krótszy mostek.

 

Ok może to sprawi różnicę zaawansowanemu kolarzowi, ale nie ukrywajmy - rower w tej cenie kupują głównie amatorzy (acy jak ja - sam się akurat właśnie na authora skusiłem po testach kilku 29erów), dla których to kwestia idywidualna - ja np uważam, że np amor w Authorze lepiej się sprwuje, siodło jest o niebo wygodniejsze, tak samo jak kierownica - te 3 rzeczy drażniły mnie w Evo maksymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...