-
Liczba zawartości
2 160 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
12
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Blogi
Kalendarz
Collections
Zawartość dodana przez Eathan
-
[rower] Rondo Ruut AL2 - raport z użytkowania
Eathan odpowiedział Eathan → na temat → Gravel/Przełajówki
Jestem na etapie wymiany hamulców. Wybór padł na GRX i w praktyce oznacza to: wymianę klamkomanetek, wymianę zacisków, wymianę tylnej przerzutki, Kupiłem odpowiednio: klamkomanetki GRX 600 1x11, zaciski GRX 400, przerzutkę GRX 812 (obsługuje kasety 42T), fabryczna kaseta została - zjedzie się to wymienię na Shimano, fabryczny łańcuch został, jak będzie potrzebna wymiana to wjedzie Shimano, fabryczne tarcze AVIDA również zostały bez zmian, zmienię na coś innego razem z kołami, Rozważałem klamkomanetki i zaciski 800, ale ceramiczne tłoczki + lepsza modulacja mnie nie skusił do dopłaty 1000 zł. Dodatkowe elementy, o których warto pamiętać: Pancerz przerzutki. Do Rondla potrzeba OT-SP41 i idzie on na całej długości. Krótki kawałek pancerza OT-RS9000 był nieprzydatny. Końcówki - w zestawie z klamkomanetkami była końcówka z krótkim noskiem do mocowania. W przerzutce była końcówka z długim noskiem (niepotrzebna), ale w samej przerzutce w oczku na linkę była końcówka z krótkim noskiem, "Gwoździki" do wbijania w przewody hamulcowe. Fabrycznie przewody były z jednej strony zamontowane w zacisku a z drugiej miały wbite gwoździki. Niestety ich wyjęcie nie jest łatwe. Przy skracaniu trzeba wbić nowe gwoździki. Należy kupić wersję dla przewodu BH-90. Oliwki były schowane w klamkomanetkach. Po wyjęciu korków i wykręceniu śruby trzeba je wyjąć. Są nowe, nieużywane. Po prostu je tam schowano. Owijka - u mnie po odwinięciu Fizik wygląda tak sobie. Uznałem, że go wymienię. Po kilku godzinach zabawy mam następujące obserwacje: Namęczyłem się z prowadzeniem nowych linek. W dolnej rurze pancerz przerzutki i tylnego hamulca jest w gumowej otulinie. Po dłuższym boju okazało się, że najwygodniej jest wyjść stare linki, wyjąć gumowe otuliny i wprowadzić nowe przewody. Z pancerzem przerzutki problemu nie było - wkładałem od główki ramy i ładnie wyszedł z tyłu. Niestety z zaciskiem hamulca było więcej zabawy. Moje zaciski były zalane i miały przewody. Musiałem prowadzić od tylu do przodu. Próbowałem na kilka sposobów, ale ostatecznie zadziałało narzędzie do prowadzenia linek wewnątrz ramy i wprowadzenie za jego pomocą linki od przodu, podłączenie na dole pancerza i przeciągnięcie w drugą stronę. Co do gumowych otulin mnie najwygodniej było nałożyć na pancerze i wprowadzać w całości wprowadzić od ramy. Instrukcja trochę mieszała z pancerzem i końcówkami. Ostatecznie w moim przypadku: wszystkie potrzebne końcówki były w klamkomanetce albo przerzutce. Musiałem tylko dokupić pancerz OT-SP41. Zamieszanie wynikało z instrukcji. Tam jest mowa o pancerzu SP-41 zakończonej długim noskiem od przerzutki i krótkim od klamkomanetki. Jednocześnie w zestawie jest krótka linka OT-RS9000 ale ona ma 20 cm i idzie na odcinku od wyjścia linki z ramy w dolnej rurce tylnego trójkąta. Tyle, że w Ruut jest tak, że linka wychodzi pod mufą suportu i potem jest podwieszona na zewnątrz. Więc całość to OT-SP41. Od strony przerzutki zwykła uszczelniona końcówka + nosek w samej przerzutce. Od strony klamki końcówka z krótkim nosem. Sama regulacja i ustawienie — nie jestem jakiś tam super wymiataczem. Wszystko poszło bardzo intuicyjnie i szybko. Po wstępnej regulacji działało ok, ale przy kręceniu do tyłu łańcuch spadał z największej zębatki kasety. Po lekkiej korekcie nie odnotowałem żadnych problemów. Trochę zabawy miałem z doborem długości pancerzy. Ale ostatecznie wyszło bardzo fajnie. Adaptery zacisków — zostają te od Rondo. Trzeba je przekręcić do nowych zacisków. Odpowietrzanie - klamki były fabrycznie zalane, zaciski też. Po skróceniu i połączeniu wyszło, że nie ma potrzeby odpowietrzania. Co ciekawe tył i przód działają bardzo porównywanie. To zaskoczenia, bo w fullu na hamulcach SLX mam zauważalną różnicę między tyłem i przodem. Pierwsze wrażenia: zrobiłem kilkaset metrów po ulice przed domem. Działanie manetki jest genialne. Lekko, bez wysiłku i precyzyjnie. W porównaniu do SRAM dużo przyjemniej, hamulce - to był główny powód wymiany. Tutaj dla mnie jest przepaść. Jak dotrą się klocki, to będzie więcej niż oczekiwałem. I klasycznie zapomniałem zważyć przed. Ważyłem po i wyszło na to, że rower plus: pedały SPD (540 Shimano) (345g), dwa koszyki na bidon (100g oba), zaczep + naboje CO2 po 16g każdy (150g całość), torba Apidura (100g) uchwyt garmina + mocowanie do lampki bontrager ION, mocowanie do lampki bontrager flare FT (sztywne), czujnik prędkości Garmina, mocowanie torby Ortlieb pod siodłem. ważny 10,7 kg. Po odjęciu dodatków z listy, dla których znam wagę i dodatkowych 100g dla całej reszty mamy: poniżej 10 kg. Rower nadal ma fabryczne koła ze zmienionymi oponami i wlanym mlekiem (po 100 ml na koło). Czekam jeszcze na finalną owijkę. Jednak chęć jazdy jest na tyle dużą, że zawijam starą i lecę do lasu na dokładne testy. Fotki i wrażenia wjadą wieczorem. -
@zlatan pewnie mało kto sprzedaje, bo tanio nie jest. Płetwę kupisz za mniej niż 100 zł. Przeciętnie kupisz 2 za 130, przeciętnie i kupisz kolejną... Ostatecznie wydasz 300 zł
-
@zlatan konkretnej ulewy jeszcze nie zaliczyłem, ale Apidura bez problemu to powinna wytrzymać. Materiał jest w 100% wodoodporny. Konstrukcja jest taka, że nie będzie lać od dołu to nie ma opcji, żeby coś przemokło. Cena jest lekko zaporowa, ale chyba nie ma innego wyjścia.
-
Posłuchałem opinii na forum i kupiłem Apidurę. Jestem bardzo zadowolony. Zdarzyło mi się zapomnieć i umyć myjką na stacji rower razem z torbą. W środku wszystko było suche. Mam akurat ten model => https://velopoint.pl/torby/493-torba-na-gorna-rure-ramy-apidura-racing-bolt-on-top-tube-pack-1l-5060422140604.html
-
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
Eathan odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Trochę tego zjechało. Klamkomanetki + zaciski GRX 600/400 Przerzutka GRX 812, Smar do linek Shimano, Pancerze, końcówki, adaptery do odpowietrzania, Będzie montowane -
@marcesco chyba, że masz wewnętrzne prowadzenie . Wtedy trzeba to rozpinać.
-
To ja tylko wyprostuję. Po raz pierwszy będę bawił się hydrauliką w wersji z klamkomanetkami. W przypadku MTB temat jest mi znany.
-
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
Eathan odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
@marcesco na trasie pewnie tak. W mieście jednak jeździ się sporo poniżej 50. -
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
Eathan odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
@DiMoonn Jabra (np. w modelu Elite) ma coś takiego jak hear through. Działa to całkiem spoko. Cenowo też dramatu nie ma. Święte słowa. Sam się już raz nadziałem. Widoczność była taka sobie, na słuch wyłapałem 2 spalinówki i wyjechałem prosto przed elektryka -
@marcesco dzięki za odpowiedź. Czytałem, że oliwka jest schowana w klamce. Pin widziałem nabity w przewód. Jednak będę musiał obcinać i wolałem na zapas kupić gdybym nie wydłubał tego już użytego.
-
Pytanie z natury tych dziwnych, ale pierwszy raz w życiu będę to robić i wolałbym mieć wszystko, co potrzebne. Zamawiam zestaw klamek GRX z zaciskami. Będę musiał skrócić przewody i dopasować od roweru. Czy oliwka i pin jest taki sam jak dla przewodu SM-BH90 https://allegro.pl/oferta/shimano-sm-bh90-oliwka-bolec-do-skracania-hamulca-13194708572 (używany w hamulcach MTB). A może muszę kupić taki zestaw => https://allegro.pl/oferta/shimano-przylaczenie-disc-sm-bh90-jk-ss-gravel-13564178311 Na fotkach oliwka i pin wyglądają identycznie a ta dodatkowa śruba nie jest mi potrzeba i nie widzę sensu płacić za nią 40 zł
-
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
Eathan odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
@ernorator lepiej pasuje stare powiedzenia "okazja czyni złodzieja". Tutaj odcinamy przypadkowych amatorów. Bo Ci, co faktycznie polują, to mają ze sobą odpowiedni sprzęt i pokonają ulocki, łańcuchy, etc. -
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
Eathan odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Linka zapinasz tak, że jednak oplata ramę wiec samo odkręcenia nic nie da. Poza tym to jest rozwiązania na chwilę. Brakło wody na trasie, stajesz pod sklepem, wchodzisz do środka i kupujesz. Nie ma Cię 2-3 minuty, rower widzisz, ale jesteś od niego kilka metrów. -
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
Eathan odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
@Mandoleran a jak sprawdza się ten patent przy ramie przy myciu, wodzie, błocie? Nie ma problemów? -
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
Eathan odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
@RabbitHood ten ABUS od @Cross90 jest świetny. Nie należy go traktować jako zabezpieczenia przed klasycznymi kradzieżami. To raczej zabezpieczenia antyporwaniowe, na 2-3 minuty albo w sytuacji, gdy stawiasz rower, masz go oku, ale jesteś od niego oddalony (np. jesz obiad w knajpianym ogródku, rower stoi kilka metrów od Ciebie na stojaku). Doskonale chroni przed przypadkowymi amatorami cudzej własności, którzy korzystają z chwili nieuwagi właściciela. -
[pogadajmy] czyli co dziś robiłeś rowerowego - reaktywacja cz. 18
Eathan odpowiedział Odi → na temat → NIERowerowe forum na max!
@Cross90 to musi być strasznie nudne... Ostatnie 150 km zrobiłem po płaskim (tak się wydawało) a i tak wpadło 1000m przewyższenia -
[rower] Rondo Ruut AL2 - raport z użytkowania
Eathan odpowiedział Eathan → na temat → Gravel/Przełajówki
@girek tak. Zdecydowanie tak. Jakieś 15 km to wyjazd i wjazd z mojego miasta. Reszta to leśne szutry bardzo dobrej jakości albo leśne drogi. Kilka km to były asfalty po wioskach, gdzie mijały nas pojedyncze samochody. Zdecydowanie trasa bardzo udana i warta polecenia. Gdybyś planował, to na tej trasie trzeba wykorzystać każdą możliwość uzupełnienia napojów. Tutaj po prostu jedzie się totalnymi odludziami. Masz kilka fotek do wglądu. Oceń sam. -
[rower] Rondo Ruut AL2 - raport z użytkowania
Eathan odpowiedział Eathan → na temat → Gravel/Przełajówki
Wczoraj miałem okazję sprawdzić Rondla z nową korbą na dłuższej trasie. Wpadło 150 km. Jestem zaskoczony, bo: po 150 km nie byłem zmęczony (mimo upału), bez problemu wpadłoby jeszcze kolejnych 50 albo i 70, kręcenia na krótszej korbie wydawało się zdecydowanie przyjemniejsze, bałem się będę się bardziej męczyć, ale tak nie było, dodatkowo zrezygnowałem z rękawiczek. I znowu zaskoczenia. Ręce jak nowe, zero problemów. Jedyny minus to brudne łapy po. -
[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.
Eathan odpowiedział Puklus → na temat → Napęd rowerowy
@Mentos garbaruk też coś strzeli. Już dla GRX 11s mają wózek pod kasety 50T => https://www.garbaruk.com/pl_PL/rear-derailleur-cage-for-shimano-grx-11-speed.html?category=15 -
[rower] Rondo Ruut AL2 - raport z użytkowania
Eathan odpowiedział Eathan → na temat → Gravel/Przełajówki
@marcesco czyli mając na uwadze to, że ceramiczne tłoczki w MTB regularnie sprawiały problem i się kruszyły ten plastik może być dobrym pomysłem. Servo jest spoko więc warto to mieć. Rozumiem, że: klamka GRX800 + zacisk GRX400 będzie tak samo skuteczna jak klamka GRX800 + zacisk GRX800 z różnicą wagi... -
[rower] Rondo Ruut AL2 - raport z użytkowania
Eathan odpowiedział Eathan → na temat → Gravel/Przełajówki
@spidelli mam u siebie całkiem sporo kierunków i pomysłów na wypady. Nowy rower powoduje, że inaczej patrzę na te kierunki i inaczej jeżdżę... Ale masz rację, nie mam zamiaru się śpieszyć -
[rower] Rondo Ruut AL2 - raport z użytkowania
Eathan odpowiedział Eathan → na temat → Gravel/Przełajówki
@marcesco czekaj, czekaj... Jeszcze została przerzutka i klamki APEX 1. Poza tym hamulce mechaniczne. To idzie na pierwszy ogień. Po urlopie będę nad tym pracować. Potem planuję zmienić koła. Zakładam, że po tych zmianach na wadze pojawi się 9 z przodu. Właśnie analizuje kwestie hamulców. 1) Klamka GRX 600 + Zacisk GRX 400 2) Klamka GRX 800 + Zacisk GRX 400 3) Klamka GRX 800 + Zacisk GRX 800 Już wiem jaka jest różnica między klamką 600 i 800 (głównie to servo) ale z zaciskiem nadal mam problem i poza kolorem nie znalazłem nic sensownego. Różni się to siłą hamowania czy nie? @spidelli zobaczę będę szukać. Co do fulla to jeszcze stoi, ale zobaczę jak długo. Może po prostu go sprzedam jak nie uda się sensownie pojeździć. -
[rower] Rondo Ruut AL2 - raport z użytkowania
Eathan odpowiedział Eathan → na temat → Gravel/Przełajówki
Żeby nie było nudno: wyleciała fabryczna korba FSA OMEGA EXO - korba + blat 40t 1,03 kg wpadła korba Shimano GRX FC-RX600-1 z blatem 40t - 0,743 kg czyli 290 g uzysku! Suportu nie liczę, bo wymieniłem press fita dla FSA na press fita dla Shimano. Zakładam, że waga podobna. -
[torba na rame] torba na telefon, powerbank, wyjscie na kabel
Eathan odpowiedział Kaloryfer → na temat → Sprzęt turystyczny
Zamówiłem Apidure. Wczoraj przyszła. Na szybko przykręciłem. Sprawia bardzo dobre wrażenie. Polecą testy w terenie to napiszę coś więcej. -
[rower] Rondo Ruut AL2 - raport z użytkowania
Eathan odpowiedział Eathan → na temat → Gravel/Przełajówki
@Mandoleran oglądałem. Generalnie problem jest taki, że: góra ma kształt prostokąta z mocno zaokrąglonymi końcami, otwór jest pośrodku i pod kątem wchodzi w ramę. Patrząc z boku to tak z 45 stopni, Klasyczna zaślepka nie podejdzie, bo tam masz kapturek i trzpień pod kątem prostym. Tutaj coś podobnego znalazłem, ale akurat tego co ma zbliżony kształt brak https://pl.aliexpress.com/item/32569453635.html?gatewayAdapt=glo2pol#nav-moretolove
