Skocz do zawartości

Bornholm na rowerach z dziećmi


idelka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wybieramy się na tydzień lub dwa w sierpniu na Bornholm na rowery, z dwójką dzieci (3 i 5 lat). Starszy jeździ sam, młodszy w przyczepce. Planujemy noclegi w namiotach i przemieszczanie się, przynajmniej co kilka dni. Widzę, że są fajne strony o Bornholmie i sporo informacji, ale przydałyby też nam się praktyczne opinie od osób, które tam były. Na przykład, które campingi są najfajniejsze pod kątem dzieciaków? Gdzie warto zaplanować kilkudniowy pobyt? Czy nie ma problemu z noclegiem w namiocie na campingach bez wcześniejszej rezerwacji czy też lepiej zaplanować wszystko wcześniej? Czy ceny jedzenia są znośne? Ile w przybliżeniu taki wyjazd Was kosztował? I czy w sierpniu jest jeszcze ciepło? A może jest jeszcze coś, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

 

Będę wdzięczna za wszelkie info :)

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dwa lata temu byliśmy tam w 8 rowerów.

Jeżeli promem samochodowym z rowerami na dachu to bardzo drogo,dużo taniej z Kołobrzegu z plecakiem i rowerem pod pachą. Mieliśmy stałą kwaterę więc o campingach nic nie powiem.

Jedzenie drogie np. pizza normalnych rozmiarów w przeliczeniu na PLN wyszła ok.150,-. Natomiast ceny w sklepach sieciowych do przyjęcia chociaż drożej niż w Polsce.

Byliśmy na przełomie lipca i sierpnia i pogoda dopisywała chociaż upałów nie było. No i zawsze wieje, z każdej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bornholm cudowne miejsce na rower i w ogóle na wypoczynek.

Byłem na Bornholmie jakiś czas temu i zjechałem cała wyspę dookoła.

Jeżeli od tamtego czasu nic się nie zmieniło to parę wskazówek mogę podać.

Prom w sezonie leci ze Świnoujścia (jak Ja jechałem to pływał tylko w soboty), czas ok.3 do 4 godzin i przypływasz do Roenne. Można alternatywnie wypłynąć z Sasnitz (Niemcy),Kołobrzegu i Darłowa - tylko że z tych miast przypływacie do Nexo. Bilety kupować od razy tam/powrót bo taniej. W Roenne zaraz po zejściu z promu udajecie się do Informacji Turystycznej celem wykupienia tzw. Camping Pass (paszportu campingowego), bez tego nie wejdziecie na żaden camping oraz zaopatrzenia się w foldery turystyczne oczywiście bezpłatne i języku Polskim :). Ja podczepiłem się wraz z małżonką do 4 osobowej grupy i wykupiliśmy wspólny Camping Pass bo dużo taniej, grupa chyba od 5 osób. Campingi to raj na wypoczynek. My zabraliśmy wszystko ze sobą, ale gdybyśmy czegoś zapomnieli to na campingach masz w pełni wyposażoną kuchnie z naczyniami. Opłaty za camping są różne. Na niektórych liczyli tylko osoby, na innych osoby+namiot,a na jeszcze innych osoby+namiot+rowery !!! Można także nocować w gospodarstwach agroturystycznych, duuużo taniej aniżeli na campingach ale już bez wygód :) Odradzam spania na dziko, jak znajdą spore mandaty. Na campingach jest pełne zaplecze sanitarne z ciepłą woda ale na monetki :) (zaopatrzyć się w klepaki), place do zabaw dla dzieci. Przede wszystkim co mnie urzekło to poczucie bezpieczeństwa. Nie ma czegoś takiego jak szwendanie się obcych po polu, zostawialiśmy cały dobytek bez strachu w namiocie.O miejsce na campingu nie musicie się martwić. Więcej będzie tam camperów aniżeli namiotów. Nawet gdybyście nie znaleźli miejsca (w co wątpię) to ilość campingów jest tak duża że na pewno coś znajdziecie.

Cała wyspa jest poprzecinana ścieżkami rowerowymi. NIGDY nie miałem okazji jechania normalna drogą po której jeżdżą samochody - ścieżek rowerowych jest więcej na wyspie niż normalnych dróg :) Na wyspie rowerzysta jest traktowany niemalże jak "święta krowa". Nie ma opcji że ktoś wymusi na Tobie pierwszeństwo lub będzie Ci wygrażał zza szyby auta.

Naokoło wyspy jest coś koło 150kilometrów. Z racji jak pisałem wcześniej promy w sezonie kursowały tylko w sobotę, mieliśmy zatem tę trasę pokonać w tydzień. Na piechotę można to zrobić a co dopiero rowerem nawet z małoletnimi :)

W każdej miejscowości macie Netto więc z zakupami nie będzie problemów. Pamiętajcie aby nie zrywać etykiet z butelek - tam wszystkie butelki są zwrotne w automatach w sklepach. Wkładacie je do maszyny, one je skanuje i wypluwa papierek, który to pokazujecie w kasie przy płatności. Ceny w knajpach no cóż to już inna bajka DROGO powiedziałbym nawet BARDZO drogo. Koniecznie spróbujcie wędzonych śledzi z żółtkiem PYCHOTA w takich lokalnych wędzarniach.

Z pogodą to różnie bywało, chociaż Bornholm jest wyspą na której w ciągu roku świeci najdłużej słońce, to wiatr wiej praktycznie non-stop a deszcz jak JUŻ się pojawi będzie krótki ale może być BARDZO intensywny i BAAAAARDZO zimny Brrrrr....... Mieliśmy takowy pierwszej nocy, gdzie musiałem wyjść ok.1 w nocy aby przykryć dodatkowo nasz namiocik (nowy) bo zaczął przeciekać. Zębami szczękałem do rana :) Następnego dnia słonko aż miło.

W moim przypadku codziennie spaliśmy w innym miejscu. Po zejściu z promu i załatwieniu formalności w Informacji turystycznej pojechaliśmy od razu do miejscowości Hasle (Roenne zostawiliśmy sobie na ostatni dzień),później było Sandvig, Gudhjem, Svaneke, potem jeden z campingów na południowym wybrzeży wyspy,następnie gospodarstwo agroturystyczne koło Aakirkeby i Roenne. Codziennie robiliśmy maksymalnie ok.35 kilometrów. To i tak jechaliśmy tak, że z campingu "wjeżdżaliśmy" do środka wyspy i potem z powrotem nad morze aby jak najwięcej zobaczyć - czas nie więcej niż 3 do 4 godzin i to z ewentualnym zwiedzaniem.

Północna część wyspy to urwiska skalne,południowa to piaszczyste plaże i to z tak miałkim piaskiem że wykorzystują go do klepsydr. Na północy mieszczą się ruiny średniowiecznego zamku Hammershus - swego czasu największy zamek w okresie średniowiecza w Europie. Z Sandving lub Gudhjen można się wybrać kutrem na wycieczkę na wyspę Christianso Płynie się coś koło godzinki. Wyspa swego czasu w XVII w. była miejscem pobytu marynarki duńskiej (po dziś dzień jest pod administracja Ministerstwa Obrony Danii) a później wybudowano tam wiezienie dla najgorszych przestępców zamknięte w połowie XIX w. Na wyspie mieszka stale określona liczba mieszkańców a warunki życia mają tak trudne że mieszkańcy są zwolnieni z podatków (a w Danii nie są one małe).

Koło Svaneke macie przepiękny ogród zoologiczny oraz Park Wodny - raj dla dzieciaków.

Tyle co pamiętam. Macie pytanka piszcie to może coś sobie jeszcze przypomnę.

 

Ten Park Wodny koło Svaneke to Joboland :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jechaliśmy z rowerami na dachu, ale tuż przed sezonem, prom z Sassnitz (do Ronne) - było duuuużo taniej. Baza na kwaterze. Wszystko b. drogie, ale co parę dni wpadliśmy do któregoś lokalu gdzie płacisz za "sesję" obiadową. Można się było wtedy najeść do bólu i uzupełnić pokłady energii ;)

 

~wymęczone tap'tokiem z galaksego~

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

A może ktoś ma ochotę dołączyć z dzieciakami na wyjazd? W grupie fajniej :-)

Planujemy od 18-go sierpnia dwa tygodnie, z namiotami rzecz jasna.

Pozdrawiam serdecznie!

 

 

Zaliczylismy Bornholm kilka late temu, w lipcu. Pogoda byla bardzo OK, przez tydzien byl jeden deszcz.

Korzystalismy z kempingow, a nie z pol namiotowych polozonych bardziej wewnatrz wyspy.

Trasy, sciezki znakomite w sam raz dla przyczepki. Wiem cos o tym bo tez podrozuje z pociecha w przyczepce. Kempingi w wiekszosci mialy basen i to nawet z podgrzeawana woda wiec zabawa przednia. Do tego kazdy kemping mial dobrze wyposazona kuchnie lub wielkiego grilla gazowego na ktorym kilka rodzin rownoczesnie moglo sobie przyrzadzac jedzonko. Lazienki full opcja. Tego wszystkiego nie ma na polach namiotowych, a jedynie na kempingach polozonych w poblizu obwodnicy wyspy. Rezerwacje na namiot nie beda raczej potrrzebne, choc moze byc sporo ludzi. Zwiedzac i podziwac jest co, az dziw bierze ze na tak malej wyspie sa tak roznorodne krajobrazy. Okolice Nexo to szeorkie piaszczyste plaze, z super drobnym piaskiem. Na polnocy raczej ostre podejscie do morza i spore klify. No i te male kolorowe miasteczka. Dzieciaki na pewno nie beda sie nudzic.Dobry cel na taki wyjazd.

Milego wyjazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...