Skocz do zawartości

[sieć domowa] połączenie dwóch kompów z netem


Mieciu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Root Admin

Ja tamm zawsze byłem zielony co do sieci i teraz mam problem.

 

Mam w domu dwa kompy. Laptopa i stacjonarnego. Laptop jest podłączony do MODEMU ADSL przez kabel sieciowy. Sprawia jest prosta.. jak spiąć te dwa komputery razem,żeby na obu był dostępny internet.. krok po kroku i powoli jak lajkowi proszę wytłumaczyć :)...

 

aa, i na obu kompach zainstalowany jest zonealarm (trzeba pewnie coś odblokować, tylko nie wiem co, gdzie i jak..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowcip polega na tym...iz, z tego co sie orientuje, potrzebujesz wolnego interfejsu sieciowego by spiac urzadzenia. Innymy slowy musialbys miec 2 sieciowki w lapie...badz modem wpiety pod usb. Dzieki temu mialbys wolna sieciowke i moglbys z niej zrobic bramke dostepowa. Pewnie masz windowsa xp..masz w nim kreator, ktory mowi krok po kroku co zrobic i wpisac. Pozdro <_<

 

 

PS. Inne rozwiazanie = router.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem, tzn komp stacjonarny z netem po kablu i laptop. Jedyne normalne wyjscie to kupic router (za 200 zł jest juz 54 mbps z WPA-PSK) i lapa podlaczyc bezprzewodowo, a komp kablem do routera. Dziala i nie ma problemu.

 

Jedyne co mnie zastanawia, to czy jak mam neta, ktory dziala tylko przy wczesniej podaym mac`u obecnej sieciowki w stacjonarnym, to czy po podlaczeniu routera i wpisaniu w nim mac`u sieciowki net bedzie chodzil czy wykryje, ze cos jest nie halo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można wykorzystać połączenie internetowe windows, z tym że wtedy najlepiej podłączyć internet tj. modem adsl do dużego komputera i zamontować w nim dodatkową sieciówkę.

Dalej sprawa jest łatwa - wystarczy spiąć wolną sieciówkę z laptopem (do większości laptopów wystarczy kabel standardowy, w starszych laptopach potrzebny może być kabel skrosowany (z jednej strony zamieniona linia nadawania z linią odbierania). Nowsze wykrywają automatycznie rodzaj kabla.

Gdy komputery już są spięte, w komputerze, do którego podpięty jest internet w panelu sterowania w połączeniach sieciowych klikamy prawym przyciskiem myszy na połączeniu do którego podłączony jest modem i wybieramy gdzieś we właściwościach udostępnij to połączenie. Druga karta sieciowa dostanie automatycznie adres stały i będzie działać jak serwer DHCP - to znaczy będzie przydzielać adresy ip (potrzebne do działania internetu) wszystkim komputerom które będą pod nią podłączone (w tym wypadku laptop, gdy chcemy więcej potrzebujemy switcha - lub co najmniej huba. ilość komputerów to jeżeli się nie mylę maksymalnie 253)

Teraz w laptopie w połączeniach sieciowych trzeba ustawić we właściwościach protokołu TCP/IP aby adres pobierał automatycznie.

Powinno działać

 

To jest najprostsze i najtańsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o koszty instalacyjne. Można powiedzieć, że jest niewykrywalne z zewnątrz (bez zaawansowanych analiz pakietów przepływających przez to połączenie), ale ma jedną, dość dużą wadę - komputer główny - ten do którego podpięty jest internet, musi być włączony.

 

Xystoff: będzie działać <_< choc to zależy od routera. Ja mam dla przykładu NETGEAR 54mbit i podłączenie do AirBites było zrywane, ponieważ wykrywali router. Stąd teraz mam internet przez udostępnianie widnows a router działa jak bezprzewodowy punkt dostępowy podpięty do drugiej sieciówki komputera stacjonarnego

 

ps. nie pamiętam dokładnie co gdzie się klikało w tej chwili nie mam jak sprawdzić bom w pracy ale faktycznie, kreator pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba rozsądne rozwiązanie za ok 220zł

 

DI-624 D-Link AirPlus XtremeG Wireless 802.11g Router 4xLAN (RJ45), 1xWAN (RJ45)

 

 

 

Klasa produktu: Router (bramka internetowa); Port WAN: 1x10/100BaseTX (RJ45) Cable/xDSL (RJ45); Port LAN: 4x10/100BaseTX (RJ45); Zarządzanie, monitorowanie i konfiguracja: zarządzanie przez przeglądarkę WWW, SNMP - Simple Network Management Protocol; Obsługiwane protokoły routingu: RIP v1 - Routing Information Protocol ver. 1, RIP v2 - Routing Information Protocol ver. 2, ruting statyczny; Obsługiwane protokoły i standardy: IEEE 802.3 - 10BaseT, IEEE 802.3u - 100BaseTX, IEEE 802.11b - Wireless LAN 11Mbps, 2.4GHz, IEEE 802.11g - Wireless LAN 54Mbps, 2.4GHz, IEEE 802.1x - Network Login, DHCP Client - Dynamic Host Configuration Protocol Client, DHCP Server - Dynamic Host Configuration Protocol Server, NAT - Network Address Translation, TCP/IP - Transmission Control Protocol/Internet Protocol, DynDNS - Dynamic Domain Name System, PPPoE - Point-to-Point Protocol over Ethernet, UPnP - Universal plug-and-play, TCP/IP - Transmission Control Protocol/Internet Protocol, half/full duplex, Auto MDI/MDI-X, IEEE 802.3x - Flow Control; Protokoły uwierzytelniania i kontroli dostępu: PAP - Password Authentication Protocol, CHAP - Challenge Handshake Authentication Protocol, MSCHAP - Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol; Obsługiwane protokoły VPN: IPSec pass-trough, PPTP pass-trough, L2TP pass-trough; Maksymalna liczba obsługiwanych urządz.: 253; Dodatkowe funkcje: 4-portowy Switch, SPI Firewall - Stateful Packet Inspection, filtrowanie IP, filtrowanie MAC, filtrowanie URL, blokowanie Domen, dzieli dostęp do internetu dostarczanego poprzez modem DSLowy z wyjściem RJ45, dzieli dostęp do internetu dostarczanego poprzez modem TV kablowej, port forwarding (Virtual Server) - przekierowanie usług TCP/IP komputery w sieci, port triggering - przyporządkowywanie zakresów portów wychodzących do przycho., funkcja DMZ; Obsługiwane sieci WirelessLAN: IEEE 802.11b - Wireless LAN 11Mbps, 2.4GHz, IEEE 802.11g - Wireless LAN 54Mbps, 2.4GHz; Szyfrowanie: 64 bit WEP, 128 bit WEP, WPA - Wi-Fi Protected Access, WPA (PSK) - WiFi Protected Access (Pre-Shared Keys); Wireless chipset: Atheros; Moc wbudowanej anteny: 2 dBi; Złącze anteny zewnętrznej: RP-SMA; Wyposażenie standardowe: kabel krosowy RJ45, UTP, kat. 5, zasilacz 5VDC/2.5A; Wysokość: 35 mm; Szerokość: 233 mm; Głębokość: 165 mm; Masa netto: 0,9 kg; Gwarancja/rękojmia: Gwarancja producenta 24 msc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga- OT :002:

Xsystoff : Moj kolega trafnie podsumowal Viste- to najwiekszy wirus komputerowy w dodatku nieusuwalny zadnym anty-virem. Tyle RAMu ile zre Vista to glowa boli... A wszystko to idzie na bajery graficzne w stylu "pulpit w 3D" :) Microsoft goni wlasny ogon... A producenci gier poslusznie jedza im z reki i produkuja gry tylko pod viste, producenci kart graficznych robia karty obslugujace DirectX10 ktory dziala tylko na viste... Z czega najtansza z takich kart jest w cenie ok 1500 zl ;p Paranoja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup modem ADSL z routerem i bramą wifi, lapek najprawdopodobniej ma wbudowaną sieciówkę bezprzewodową (więc będzie się łączył bezprzewodowo, sam powinien wykryć sieć bezprzewodową), natomiast stacjonarke możesz podłączyć kablem przez sieciówke.

 

 

router możesz wybrać taki: linksys wag200g

 

jeżeli nie masz w lapku wifi, to musiałbyś kupić adapter wifi na usb lub na pcmcia

 

jak będziesz miał pytania odnośnie konfiguracji to wal przez gg czy na priv, (sam mam tak podłączone dwie stacjonarki jedną pod kabel, drugą przez wifi, i dwa laptopy via wifi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Root Admin

a nikt mi nie powiedział, że router to też modem i że może działać jak switch.. mówiłem!! Tłumaczyć jak lajkowi!!

Wyciągnałem go dzisiaj i ma dwa wyjścia... jedno na sieć i drugie na USB.. także wystarczy chyba tylko dokupić kabel... :)..

 

To takie proste?

 

 

BT Broadband... pomyśleli jednak o takich userach... nie to co TP. a taki modemik odblokowany kosztuje 100zł na ebayu :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok..ale sam na wstepie powiedziales ze masz modem adsl przez sieciowke. Innymy slowy zalozylem ze samo urzadzenie do komunikacji ze swiatem masz. Pozostala nam wiec zabawa w rozdzielenie polaczenia. Nie podales ze ten modem to tak naprawde router (albo chociaz nie nadmieniles ilosci portow sieciowych). Niepelne info w pytaniu..niepelna odpowiedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Root Admin

no bo ja się tam nie znam na sieci.. moge montowac komputery, ale nie konfigurować sieci :).. dla mnie cos, co jest podlaczone do telefonu to modem, a switch to jest urzadzenie do laczenia kompow i rozdzielania neta.. a raouter to juz w ogole nie wiem co to... tzn modem i switch w jednym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

ja pier mieciu fajny avatar :) co do routera to fajna skrzyneczka. która rozdziela sygnał na kilka kompów bądź dalej routerow i dalej kompów kombinacji sporo :) generalnie definicje i info masz tu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Router

dla ciebie router będzie najlepszym wyjściem zwłaszcza z bramką wi-fi do laptopa o ile ten ma wi-fi dzięki czemu nie będziesz musiał ganiać z kablami do lapotopa - mykniesz se do wanny odpalisz laptopa i i nie wiem po co ci laptop w wanie ale chodzi ze jesteś mobilny na terenie mieszkania :) A kolejnym plusem jest to ze kompy nie są od siebie zależne tzn możesz jeden wyłączyć, a drugi dalej ma neta czego już nie mógłbś zrobić dzieląc połączenie internetowe z kompa do kompa :)

 

Mama nadzieję że jasno to ściemniłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie maly fotos :) Jak mniemam chodzi o zasilacz o pc'ta. To co widze na sciance po lewej od wiatraka to taka siatko-scianka...na ktorej jest tez zlacze (wtyczka od zasilania)? Jesli sie nie myle. To patrzac na budowe kompa...widac ze najlepszy ciag powietrza bedzie jesli wiatrak bedzie u dolu.

Tyle...cala filozofia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...