Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Cześć,

Od kilku lat mam w swojej szosie Endurance kierownicę PRO Vibe 400mm. Ostatnio zacząłem zastanawiać się nad zmianą, żeby spróbować nieco innego kształtu. W związku z tym, mam do Was dwa pytania:

1. Karbon vs Alu - jeżdżę na dość szerokich oponach, bo 32/34c. Czy w Waszej opinii zmiana z alu na karbon coś wnosi? Nie żebym jakoś bardzo narzekał teraz na komfort, ale wiadomo że czasami dopóki się nie poczuje różnicy, to można nie mieć świadomości że może być lepiej.

2. Szerokość - jestem bardzo wąski w barkach, ale mimo zawsze jeździłem na kierownicy 400mm i w sumie mi pasuje. Czy podążacie za trendem wąskich kierownic, czy macie swój ulubiony rozmiar? Z jednej strony bym chętnie spróbował, a z drugiej nie chce ryzykować kupna drogiej kierownicy karbonowej w innym niż mi znany. W Gravelu miałem 420mm, ale to trochę inny rower i sposób jazdy. Kupować kilku rozmiarów alu na próbę nie mam ochoty.

Napisano

1. Może nie kierownica ale karbonowy kokpit - to jak karbon pracuje realnie można zauważyć wyłącznie jadąc na dropach. 

2. Nie jesteśmy zawodowcami, szerokość kierownicy ma pasować do szerokości barków, zapewniać komfort i nie utrudniać oddychania. 

  • +1 pomógł 1
Napisano
Cytat

1. Może nie kierownica ale karbonowy kokpit - to jak karbon pracuje realnie można zauważyć wyłącznie jadąc na dropach. 

Mam to samo spostrzeżenie po przesiadce z aluminiowej na karbonową zintegrowaną, na dropach poczujesz różnicę. Dodatkowo kiera o kształcie parapetu dla mnie jest lekko wygodniejsza w górnym chwycie. Różnica jest zauważalna ale nie jest to jakiś game changer pamiętam większy zysk komfortu ze sztycy karbonowej.

Co do szerokości to miałem 420mm i 380mm, jedno i drugie mi siedziało. Nie wiem czy byłbym w stanie powiedzieć o którejś z nich że była lepsza/wygodniejsza.

  • +1 pomógł 1
Napisano

Kierownica karbonowa to nie tylko tłumienie drgań ale kształt i ergonomia. Bardzo dobrze sprawdza się "płaskownik" na poziomej częsci tak zwany aero-top, w mojej opini im szerzej tym lepiej. Druga sprawa to lekka flara, to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwala wygodnie i szybko zejść niżej, a lekko szerszy chwyt daje lepszą pewność. 

Tak jak pisali koledzy wyże, jadąc na dropach to wyraźnie czuć że ta kierownica pracuje. 

Czy warto do roweru alu kupić kierownicę karbon, jak nie masz uprzedzeń do kierownic z ali i nie napalisz się na jakiś groszowy produkt podróbowy tylko wybierzesz takiego np Kocevlo gdzie masz wymiary podane i różne modele to nawet nie ma się nad czym zastanawiać. 

Jak masz wywalić 1tyś to już warto wiedzieć czego się chce, jak pisałem lekka flara i aero-top sprawdza się i tego szukaj. 

 

 

 

Napisano

Widziałem jakieś badania robili kierownic karbonowych i alu. I jeśli chodzi o tłumienie to były jakieś bardzo małe różnice na korzyść karbonu. Dla nas pewnie niezauważalne. Sam zastanawiałem się nad taką, bo podoba mi się ten parapet, ale nie mam pewności czy mógłbym zamontować lemondkę na obejmy, więc na razie temat odpuściłem.

  • +1 pomógł 1
Napisano (edytowane)

@Chociemir dzięki.

Ostatnie pytanie:

Kierownica według opisu ma Downslope, ale PRO już nie udostępnia rysunków technicznych więc ciężko wywnioskować ile wynosi ta wartość. Czy w porównaniu do tradycyjnej kierownicy, rzeczywiście widać/czuć że schodzi ona nieco w dół? Na zdjęciu wydaje się że spadek jest całkiem spory.

faprha0652-a-1833724.jpg 

Edytowane przez przecietny.kolarz

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...