Skocz do zawartości

[osłona ramy] Łańcuch często uderza o ramę - Specialized Roubaix


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wczoraj odbyłem pierwszą przejażdżkę w terenie nowym rowerem Specialized Roubaix. W trakcie nagłego zatrzymania korby łańcuch uderza o ramę. Dzieję się to przy różnych przełożeniach oraz przy kadencji ok 90rpm. Po przejażdżce podjechałem do serwisu i poprosiłem o sprawdzenie tej przypadłości. Pan poprosił mnie o zakręcenie korbą do tyłu parę razy(wtedy łańcuch nie uderzał) i powiedział, że wszystko jest w porządku, żeby dalej jeździć i obserwować. Na trenażerze również tego doświadczałem, ale tylko przy bardzo wysokiej kadencji. Nie ukrywam, że serce krwawi jak słyszę łańcuch uderzający o karbon. Obecnie zastanawiam się nad założeniem jakiegoś ochraniacza na ramę, ale dla szos nie widzę ciekawych rozwiązań. Co wy byście poradzili?

Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka ze sprzęgłem na pewno poprawi sytuację, ale może nie usunąć problemu całkowicie.

Taki objaw jest spowodowany "ciasno" kręcącym się bębenkiem piasty.

Spróbuj zdjąć bęben, o ile to jakaś lepsza piasta, i sprawdzić czy nie ma tam syfu.

Przeczyścić i poskładać na minimalnej ilości rzadkiego smaru / oleju.

Wpływ na pewno ma też przełożenie, bo obstawiam, że problem jest bardziej zauważalny na najmniejszej zębatce z tyłu niż na największej.

Ale przede wszystki winny jest Twój styl jazdy...

Spróbuj pojeździć samochodem klepiąc gaz w podłogę, piłując do odcinki, a później pompuj pedałem gazu do podłogi, odpuszczaj pięć razy na sekundę i zobacz czy nic nie będzie szarpać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
28 minut temu, kregiel napisał:

@sznib A jest przerzutka DI2 ze sprzęgłem?

Sugerując się tym:

https://www.greenbike.pl/rower-endurance-specialized-roubaix-2022-gratis-p-2495.html

myślałem ze masz na Tiagrze. Ze sprzęgłem jest XTek:

https://allegro.pl/oferta/przerzutka-shimano-xt-di2-rd-m8050-gs-shadow-11rz-15021152082

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutki z takim offsetem kółka prowadzącego mają problem z kasetami 11-42, bo w przypadku 42 kółko jest już daleko od kasety i przerzucanie jest marne, z kasetą szosową to już musi być totalna kupa. Teoretycznie jeśli to 2x to przerzucenie na mały blat będzie skutkowało przybliżeniem kółka prowadzącego do kasety, ale i tak może się okazać lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kregiel napisał:

@Maciek.B 90rpm, to nie jest piłowanie do odcinki ;) A po drugie to przy mniejszej kadencji problem również występuję. U kumpla na mechanicznej 105 nic takiego się nie pojawia. Wczoraj sprawdzaliśmy

Nie chodziło mi o to, że za szybko kręcisz, tylko o zbyt gwałtowne odpuszczanie.

Jak masz rower od kumpla z którego spasuje tylne koło to zamieńcie na chwilę same koła i zobaczcie czy to nie piasta.

Edytowane przez Maciek.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW:

Podałem najbardziej prawdopodobną przyczynę problemu, który można rozwiązać bezkosztowo, a Wy zaczynacie od inwestycji w przerzutki i taśmy klejące.

To wygląda mniej więcej tak jakby pojechać do mechanika samochodowego z zepsutą lampą, a on zaczyna naprawę od wymiany żarówki, poprzez wymianę całej lampy, aż po grzebanie w wiązce, a na końcu okazuje się, że wystarczyło wymienić bezpiecznik.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naklejanie czegokolwiek, czy zakładanie takich osłonek rozwiązuje problem tak samo jak zwiększenie głośności radia gdy coś stuka w samochodzie ;)

Takie osłonki można zakładać jak rower jeździ w terenie i obija się o ramę pod wpływem drgań, a nie pchany przez piastę.

Edytowane przez Maciek.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...