Skocz do zawartości

szy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

po wrażeniach z Pomorza Zachodniego przyszedł czas na EuroVelo 10 w Pomorskiem, czyli odcinek Ustka-Elbląg przez Łebę, Puck, Trójmiasto i Nowy Dwór Gdański.

Jeśli ktoś jechał po poprzedniku - szlaku R10 - jeszcze kilka lat temu, to na nowym EuroVelo 10 poczuje się prawie jak na nowym szlaku. Sukcesywnie znikają najtrudniejsze odcinki - zmieniają się przebiegi lub nawierzchnie. Już jest łatwo, a będzie jeszcze łatwiej. To w końcu trasa turystyczna, rekreacyjna, rodzinna, część europejskiej sieci EuroVelo. A ich założeniem jest wysoka dostępność społeczna.

Na EuroVelo nie ma już Kluk - szlak biegnie przesuniętym na południe nowym wariantem. Nie ma terenowej Mierzei Sarbskiej - pięknej, ale trudniej, piaszczystej i korzeniowej. Nie ma leśno-piaszczystej drogi na północnym brzegu Gardna - teraz jedziemy południowym brzegiem, gdzie stare płyty wkrótce zmienią się w szutrową nawierzchnię.

Zmienił się również cały układ szlaku w okolicach Trójmiasta. Kiedyś po R10 jechaliśmy na Hel. Teraz jeszcze przed Karwią odbijamy na kolejową drogę rowerową Krokowa-Swarzewo, a jeśli chcemy dojechać do Helu, musimy zjechać na jeden z kilku szlaków łącznikowych, które nazwano... R10. Jeden R10 mamy na Mierzei Helskiej, drugi R10 na Mierzei Wiślanej. Są jeszcze łącznikowe R10 z Pruszcza Gdańskiego i Słupska.

Zapraszam, chyba drugi najbardziej obszerny wyprawowy artykuł na blogu 👇

 

EuroVelo 10 w Pomorskiem. Rowerem wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego

znajkraj-pomorskie-2023-cover.jpg.b8099592505088b3d35e04b17c3274ba.jpg

 

A tu przegląd nawierzchni i rowerowych drobiazgów, ale najpierw kilka obrazków z Orzechowa i Poddąbia, czyli świetny klimat stworzony przez mgłę adwekcyjną, którą akurat przez te 2-3 dni zalegała nad wąskim pasem wybrzeża. Rowery w tej aurze tajemniczości wypadły dość wdzięcznie :)

mgla-adwekcyjna-nad-morzem-baltyckim-pom

mgla-adwekcyjna-na-wybrzezu-morza-baltyc

mostek-nad-jarem-w-poddabiu-we-mgle-pomo

jar-w-poddabiu-w-tle-mgla-adwekcyjna-pom

lesna-droga-w-kierunku-jaru-w-poddabiu-p

 

No i drogi - stare i nowe drogi nowego EuroVelo 10.

Okolice Ustki to sama dobra infrastruktura. Jeszcze wjeżdżając do województwa pomorskiego z zachodu, jedziemy po nowych ddrach wzdłuż lokalnych szos i większej krajówki. Za Ustką pierwsza z nowości - tego- lub zeszłoroczny betonowy odcinek z Zapadłego do Wytowna, potem taki sam przed Poddąbiem oraz budowany chyba jeszcze obecnie za Poddąbiem, jeszcze przed Rowami. Z bardzo naturalnych leśnych dróg robią się leśne autostrady - wyłączony ruch inny niż pieszy i rowerowy:

nowa-nawierzchnia-szlaku-eurovelo-10-kol

szlak-eurovelo-10-kolo-ustki-pomorskie-2

szlak-eurovelo-10-wokol-morza-baltyckieg

 

Między Poddąbiem a Rowami mamy do czynienia z pewną osobliwością - pasem rowerowym wymalowanym tylko w jednym kierunku. Na szczęście w tym, w którym jedzie chyba 90% rowerzystów. Właściwie nie wiem nawet, czy to oznaczony pas rowerowy, czy bardziej pobocze tylko "w domyśle" rowerowe? W każdym razie pomaga i zwraca uwagę na rowerzystów, a na tym odcinku jest rzeczywiście spory ruch samochodów. 

pas-dla-rowerzystow-przed-rowami-pomorsk

 

Za Rowami zaczyna się Słowiński Park Narodowy, a w nim objazd jeziora Gardno od południowej strony. Niestety, prawie cały czas płyty z niewielką przerwą w okolicach Gardny Wielkiej. Gdy jesteś pełnym sił człowiekiem, jedziesz na takim rowerze - nie ma dramatu, jasne. Ale z przyczepką dziecięcą chociażby - słabo to widzę. 

Ten odcinek zmieni się w nową, szutrową drogę w kolejnym lub jeszcze następnym roku - prace ma prowadzić Słowiński Park Narodowy.

droga-z-plyt-otworowych-w-slowinskim-par

marnej-jakosci-droga-przez-slowinski-par

dawny-zielony-szlak-rowerowy-w-slowinski

szlak-rowerowy-przed-gardna-wielka-pomor

kopulujace-krowy-na-szlaku-rowerowym-pom

szlak-eurovelo-10-przez-slowinski-park-n

wieza-widokowa-w-slowinskim-parku-narodo

szlak-eurovelo-10-w-slowinskim-parku-nar

 

I w tym momencie na starym R10 zaczynała się magia ;) - kiedyś szlak prowadził na "Kluki", czyli bagienny odcinek przez Ciemińskie Bagno, fragment rezerwatu Bagna Izbickie.  Teraz ze Smołdzina odbijamy na południe, na lesny odcinek w kierunku Główczyc. Komfort jazdy - bez porównania. Zamiast kilku kilometrów, które przy braku szczęścia (czytaj: suchej pogody) rower prowadziło się przez błota, bagna w towarzystwie much, komarów, gzów, mamy niezłą drogę - najpierw nowe, gładkie płyty, potem szeroka szutrówka, w części piękną aleją.

Na pewno wielu będzie tych emocji żałowało, na pewno Kluki będą za grzęznącymi rowerzystami tęskniły ;), ale jeśli dostępność jest priorytetem, Kluki mogą być tylko opcją specjalną.

szlak-rowerowy-eurovelo-10-omija-kluki-p

przejazd-po-nowych-plytach-przed-glowczy

zacieniona-aleja-na-szlaku-rowerowym-prz

szlak-rowerowy-eurovelo-10-kolo-glowczyc

szlak-rowerowy-eurovelo-10-przed-glowczy

 

Za to emocji nie braknie wciąż między Gacią a Żarnowską. Pięć kilometrów z wieloma piaszczystymi przystankami to najgorsze co w tym momencie zostało na całym polskim odcinku EuroVelo 10. Na oponach 2,15'' mogliśmy niektóre z tych fragmentów przejechać, ale na zwykłym trekkingowym 1,4-1,6'' w piachu stają wszyscy. 

Na szczęście i to ma się wkrótce zmienić - tu też Słowiński Park Narodowy (to wciąż teren Parku) ma położyć szuter w miejscu dzisiejszych piachów.

rowerowa-przystan-w-gaci-i-piach-na-drod

gac-odcinek-planowany-do-realizacji-pomo

turystka-z-niemiec-w-piachu-kolo-zarnows

piach-na-eurovelo-10-kolo-gaci-pomorskie

piasek-na-szlaku-rowerowym-przed-leba-po

piasek-na-szlaku-eurovelo-10-kolo-zarnow

 

Za Łebą chyba najmniej ciekawy fragment trasy - trochę nowej szutrowej, leśnej autostrady, trochę asfaltu, trochę piachu, na koniec nowa droga rowerowa z Sasina do Osetnika (Stilo).

lesna-droga-szutrowa-na-poludnie-od-jezi

nowa-asfaltowa-nawierzchnia-za-sarbskiem

piach-na-drodze-przed-sasinem-pomorskie-

turysci-rowerowi-miedzy-sasinem-a-leba-p

obok-nowa-droga-rowerowa-z-sasina-do-ose

 

Za to za Osetnikiem z latarnią Stilo zaczyna się kilka kilometrów jednego z najładniejszych fragmentów szlaku - las między Kopalinem a Osetnikiem. Centralną część tego obszaru zajmie za kilkanaście lat elektrownia jądrowa Kopalino-Lubiatowo, a prace przygotowawcze - archeologia i wycinka lasu - planowano wstępnie już na ten rok. To dość naturalny, choć utwardzany czymś ciemnym, odcinek z przyjemnym, sosnowym lasem. Tu zwykle jeździ dużo osób, bo do jadących szlakiem na dużym dystansie dołączają ci, którzy rowerami jadą na te naturalnie szerokie, najpiękniejsze plaże na polskim wybrzeżu.

znak-eurovelo-10-13-kolo-osetnika-pomors

na-szlaku-rowerowym-eurovelo-10-za-osetn

szlak-rowerowy-eurovelo-10-w-pomorskiem-

szlak-rowerowy-eurovelo-10-za-osetnikiem

lesna-trasa-rowerowa-eurovelo-10-przed-k

na-szlaku-rowerowym-eurovelo-10-przed-ko

 

Za Kopalinem nadal las, ale już mieszany, wszystkiego po trochu, trochę zrębów, ale nadal świetna, szybka jazda do celu. I wciąż dużo ludzi, bo na tutejsze plaże to tylko rowerem albo pieszo. W końcu to ten najdzikszy odcinek wybrzeża. I to właśnie "przyciągnęło" elektrownię jądrową.

szlak-eurovelo-10-w-pomorskiem-kiedys-r1

patrioci-na-szlaku-eurovelo-10-pomorskie

turysci-rowerowi-na-eurovelo-10-w-pomors

piekny-lesny-fragment-eurovelo-10-pomors

szlak-eurovelo-10-w-lesie-przed-debkami-

 

Potem nieco "kurortowych" klimatów - Dębki, Karwieńskie Błota, a szlak nas wyprowadza po krótkim odcinku szutrowej drogi na niedawno odremontowaną drogę rowerową po zlikwidowanej linii kolejowej z Krokowej do Swarzewa. To szybki, przyjemnie widokowy odcinek z kilkoma dworami do zobaczenia wokół. Łącznie około 17 kilometrów po nowej nawierzchni, bez samochodów, tylko z kilkoma wsiami po drodze. 

pokolejowa-droga-rowerowa-eurovelo-10-po

droga-rowerowa-po-linii-kolejowej-z-krok

rowerem-po-torach-krokowa-swarzewo-pomor

pokolejowa-droga-rowerowa-przed-puckiem-

droga-rowerowa-eurovelo-10-w-dawnym-slad

 

Dość przyjemnie jest jeszcze między Puckiem a Gdynią. Najpierw płyty, które wkrótce mają zmienić się w coś bardziej zjadliwego, koło rezerwatu Beka, potem Mostowe Błota - nowa droga rowerowa i jeszcze jedna za chwilę za Mechelinkami.

szlak-eurovelo-10-kolo-rezerwatu-przyrod

droga-rowerowa-przez-mostowe-blota-przed

 

Trójmiasto to dużo dobrej infrastruktury, włącznie z doskonałą trasą nadmorską - doskonałą poza sezonem, oczywiście :) , bo w sezonie to czasem trudno szpilkę wcisnąć. Różnych dróg, rozwiązań jest tak wiele, że... przelatujemy od razu na Żuławy, gdzie nad Tugą, już przed Nowym Dworem Gdańskim lądujemy na świetnej, choć znów plytowej, drodze rowerowej na małym wale przeciwpowodziowym. Potem już tylko starą siódemką do Elbląga.

droga-rowerowa-nad-tuga-na-eurovelo-10-p

szlak-rowerowy-wzdluz-tugi-kolo-nowego-d

 

Jak widać, na pomorskim EuroVelo 10 nie ma tylu fajerwerków jak na Pomorzu Zachodnim, które czaruje pomostami, promenadami, mierzejami... W Pomorskiem jest chyba jednak spokojniej, bez tylu nadmorskch miejscowości, bez tego szumu i zgiełku lata. Ale wcale nie mówię, że któraś część jest lepsza - obydwie są po prostu inne.

W Pomorskiem nietrudno nie zauważyć jednolitych miejsc postojowych dla rowerzystów, których ma być nawet kilkadziesiąt. Rzeczywiście, widać je, dobrze służą, niektóre nawet posiadają toaletę, co wydaje się już wejściem na wyższy poziom, choć... powinniśmy na nim być już dawno, wszędzie.

miejsce-odpoczynku-rowerzystow-w-radosze

miejsce-odpoczynku-w-starzynskim-dworze-

miejsce-postojowe-eurovelo-10-kolo-pucka

 

I jeszcze jedno polecenie krajoznawcze na koniec - Kłanino. Kiedyś był tu stary dwór rodziny von Grass. Kupił go kilkanaście lat temu młody właściciel firmy produkującej maszyny do lodów, pięknie wyremontował, zamienił w hotel, sprowadził nawet zabytkowe schody z Gdańska, aby odtworzyć dawne niemal identyczne wyposażenie, jakie wywieziono do... Gdańska, a teraz jeszcze w dawnych budynkach gospodarczych dworów stworzył Muzeum Pancerne, gdzie wystawia własną kolekcję militariów. Wszystko pięknie estetyczne, i dwór, i militaria. Ma człowiek i łeb do interesów, i pasję, i zmysł estetyczny. Kłanino - bardzo ciekawy przystanek przy wyżej wspomnianej kolejowej trasie.

dwor-rodziny-von-grass-w-klaninie-kaszub

drewniane-schody-krecone-w-klaninie-kasz

niemiecki-czolg-panzerkampfwagen-iv-w-kl

radziecki-czolg-t-34-85-w-muzeum-pancern

 

To nasz pierwszy materiał z nowymi kogami, ale im poświęcę chyba osobny wątek :)

koga-worldtraveller-na-eurovelo-10-pomor

 

Zapraszam do lektury całego artykułu 👇

https://www.znajkraj.pl/eurovelo-10-w-pomorskiem-rowerem-wzdluz-wybrzeza-morza-baltyckiego

Szy.

  • +1 pomógł 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tu podniecam P IV a on ma tam jedyną Panterę w PL :D 

A to jest Panzer IV ausf. J - wypożyczony z Kołobrzegu (oczywiście wiem to z filmu na YT ale mam kilka zdjęć tego czołgu - urlop w Trzęsaczu 2021 :D 😞

PIV.thumb.JPG.0f675b3e5fe34468726cded054b1102b.JPG

Został przemalowany i pozbawiony tych imitacji osłon bocznych ale to ten sam czołg - po prawej stronie, w miejscu gdzie blaszana listwa na zapasowe ogniwa gąsienicy łączy się z kadłubem, widać odprysk po pocisku. Wybaczcie jakość moich zdjęć ale musiałem kadrować tak, żeby mi ludzie nie włazili, stąd obcięte ujęcia :D 

2026719355_PIV2.thumb.JPG.eed1ceb59f31c9d488a15c9f15f28d0e.JPG

Mam nadzieję, że mi wybaczysz ten militarystyczny wtręt, generalnie to z grubsza się orientuję w tematyce. Ciekawi mnie sprzęt wojskowy, ale nie wojsko ;) 

Muzeum jest względnie nowe, w czasie urlopu w Jastrzębiej Górze w 2019 r. trochę pojeździliśmy na rowerach po okolicy ale jak widzę jest potrzeba pilnego powrotu w te rejony :D 

 

Dzięki za kolejną inspirację!

Aha, i ktoś zajumał karabiny z wieży i z jarzma w kadłubie ;) 

Edytowane przez spidelli
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam nadzieję, że mi wybaczysz ten militarystyczny wtręt

Nie tylko Ci go nie wybaczę, ale nawet podziękuję :) - jesteśmy w dziale turystycznym, więc myślę, że tematy krajoznawcze są tu nawet wskazane.

 

A już jesteśmy przy Panzer IV - dlaczego w Kołobrzegu miał takie piaskowe malowanie? Wcześniej służył w Afryce czy tak go przemalowano w Kołobrzegu?

Szy.

Edytowane przez szy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z "głowy" mogę napisać jedynie, że wzory malowania sprzętu zmieniały się w czasie. Ale po szczegóły muszę udać się do źródeł :)

Niemiecki kamuflaż pancerny (panzerworld.com) 

 

Na początku wojny był to dunkelgrau (oraz dunkelbrau - tego nie wiedziałem);

- od 1943 r. - dunkelgelb z oliwkowozielonymi i czerwono-brązowymi wzorami, z tym że przez pewien czas nakazano malować kamuflaż bez podkładu z dunkelgelb a bezpośrednio na czerwonej farbie podkładowej, by potem wrócić do podkładu z dunkelgelb.

Dla Afryki i południa Europy był oddzielny schemat - w 2/3 gelbbraun, w 1/3 graugruen (pojęcia nie miałem).

To tak w ogromnym uproszczeniu - co do teorii.

Ten PIV został wydobyty chyba w Zachodniopomorskiem, więc to nie jest weteran z Afryki. Podejrzewam, że Muzeum w Kołobrzegu wybrało z jakiegoś powodu czysty dunkelgelb (chyba że coś poprawili po moim pobycie w Muzeum), natomiast na Twoim zdjęciu już jest w innym kamuflażu. Muszę wrócić do filmu na YT bo być może była o tym mowa :) Ale obecny wygląd zgadzałby się z wymogami na lata 1943 - 45 (dunkelgelb, olivgruen, rotbraun). Może po prostu dokończyli projekt malując wzory na podkładzie z Kołobrzegu ;) 

Awantura w Afryce zakończyła się w maju 1943 r. a od kwietnia zaczęto produkować dopiero wersję H. J wystartowała w 1944. Wg niemieckiej Wikipedii - od lutego.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...