Skocz do zawartości

[Napęd] Przejście z GRXa 11s na 12s


marcesco

Rekomendowane odpowiedzi

 Z pierwszymi przeciekami co do nowego GRXa trochę się napaliłem i z dniem premiery zacząłem kompletować nowy szpej. Mój obecny rower jest trzecim z napędem 1x11 od Shimano stąd ekscytacja z przejścia na 12 rzędów była (i jest) spora 🙂

O ile wymiana napędu per se jest oczywiście niczym szczególnym, to jednak potknąłem się na kilku podstawowych tematach 😏 Stąd pomysł, aby napisać poniższe uwagi dla innych zainteresowanych:

  • Klamkomanetki - zmiany w stosunku do GRXa 810 są tak kosmetyczne, że trudno je zauważyć nawet stawiając klamkomanetki obok siebie. Nie jest to oczywiście wada bo klamkomanetki 11s są świetne, ale jakoś mnie to wewnętrznie boli 😆 Pozytywna wiadomość jest taka, że w zestawie z klamkomanetką jest topowa linka z polimerową powłoką.
  • Korba - we wszystkich informacjach prasowych przewija się informacja, że mechanizm korbowy pozostał bez zmian. Dodatkowo na forach są głosy, że szosowe zębatki 11s bez problemu współpracują z łańcuchem 12s. Super wiadomość! Skupiam się na "tyle" a korbę zostawiam i jazda! To wyobraźcie sobie gwałtowy opad rąk i ilość wyzwisk, gdy nowy łańcuch stanął dęba na oryginalnej zębatce GRX 11s. Uprzedzam, ochłonąłem i następnego dnia próbowałem dalej. Sprawa jest jasna: oryginalna zębatka narrow-wide 11s od shimano jest niekompatybilna z 12s. Na chwilę obecną zakup samej zębatki jest w zasadzie niemożliwy, dlatego kupiłem Garbaruka. Działa absolutnie bezproblemowo, ale zdaje mi się, że jest głośniejszy.
  • Przerzutka/hak - tutaj poległem, co prawda z własnej winy, ale czemu nie ponarzekać na Shimano 😅 W moim obecnym rowerze producent zamontował hak direct mount i przerzutkę bez "wahacza" B-axle. Gupi człowiek żyje w przekonaniu, że ten stosunkowo nowy standard haka zostanie z nami na dłużej, więc nawet się nie zastanawiałem nad tym. Przykręcam przerzutkę i od razu widzę, że wtopiłem. Siadam do komputera aby zamówić nowy hak, notabene jak tu się nie pomylić: direct mount vs direct attachement. Dostępność haków za 6 do 10 tygodni :wallbash:, po prostu szkoda gadać, ale niby w dwóch sklepach stacjonarnych w DE mają kilka sztuk na stanie. Akurat miałem jeden sklep po drodze jadąc w delegację, więc go odwiedziłem. Błąd w systemie - haków nie ma. Tutaj czapki z głów dla pracowników Rose, na poczekaniu skonsultowali się z mechanikami w centrali, okazało się, że haki w Backroad są w pełni zamienne z Reveal, zrobili mi zamówienie i 3 dni później miałem hak u siebie.

 

Niuanse:

  • Przerzutka ze średnim wózkiem jest o 30g cięższa od poprzednika 11s. Dodatkowo jest bulwiasta i ma wielkie kółka, jak Altus :down:
  • Kaseta 10-45 jest również 30g cięższa od 11-40 (wartości dotyczą kaset XTR)

 

Póki co nie podzielę się wrażeniami z jazdy ale nie przewiduję tutaj zaskoczeń. Ciekawi mnie nowe stopniowanie kasety, ale na sucho nie będę teoretyzować.

20231027_093943.jpg

  • +1 pomógł 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że wspominasz o tej korbie bo tak samo kompletuję gravela na nowym 12kowym GRX'ie, czekam na ramę, ale komponenty szukam/kupuję i już prawie wszystkie mam. Ja rower na bardziej mega strome ścianki i góry a nie lubię prowadzić, więc od razu przerzutka pod kasetę XT 10-51. Korbę właśnie kupiłem tą 11kę 40T okazyjnie, a tu mówisz, że nie zabangla z 12kowym łańcuchem. Wprawdzie od razu chciałem kupować blat 38T a w zapasie mieć ten 40T albo tylko na nim spróbować, ale rozumiem lepiej go sprzedać póki nowy/nie ruchany 😉 . Dzięki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż to wiadomo już od kilku lat że zębatki Narrow Wide 11speed w korbach Shimano nie współpracują z łańcuchem 12s Shimano.

Główną przeszkodą jest grubość szerszego zęba w zębatce NW 11speed. Można go lekko spiłować o 0,5mm i wszystko zagra.

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, marcesco napisał:

W takim razie to duże niedopatrzenie z mojej strony, dremel do ręki i byłoby dawno po sprawie.

bez jajec, lepiej sprzedać niz robic coś recznie, co nie wyjdzie tak jak powinno.... pozniej łancuch bedzie spadał .....w połowie zużycia zębatki... a mogłby jeździć 😆 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, mam jeszcze opcję zwrócić za darmo tą korbę GRX 11kę i kupić 12kę? Pewnie mniej pitolenia się niż odsprzedaż 40ki 11s, a 40kę 12s sobie zostawię jak nad morze na raz z KRK będę leciał next year. Dobrze że autor wrzucił temat 🙃

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...