Skocz do zawartości

[buty] "skrzypiące" podeszwy


plou

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu podczas jazdy zacząłem słyszeć irytujące skrzypienie z okolic pedałów, same SPD jak się okazuje są ok, winowajcą okazały się być buty które po ok 8 tyś km z dnia na dzień zaczęły skrzypieć.
Próbowałem odkręcić bloki, wyczyścić, posmarować ale nie pomogło, następnie spróbowałem posmarować podeszwy smarem i to pomogło ale dosłownie na kilkanaście km aż smar się nie starł, po czym dźwięk powrócił. 

Myślę czy nie spróbować jeszcze smaru silikonowego, który powinien zapewnić lepszą trwałość, ale to takie moje gdybanie. Ma ktoś jakiś sprawdzony sposób na poradzenie sobie z tym problemem - po za kupnem nowych butów :) 

Same buty są w dobrym stanie na podeszwach nie widać jakiegoś wielkiego zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia - bloki w zatrzaskach skrzypią rzadko lub wcale, a smarowanie zwykle nic nie daje, chyba że trze blok o platformę z powodu zużycia jakiegoś elementu, a wtedy należałoby zaingerować w platformę pilikiem. Częściej skrzypi podeszwa opierająca się o platformy pedałów, o ile nie są to ubijaki bez platform, a z tym sobie radzę za pomocą starych dętek, po prostu odcinam kawałek i zakładam na platformy, przy okazji zmniejsza to wycieranie platform i podeszew.

Ale istnieje jeszcze jedno źródło, otóż metalowe gniazda bloków w butach mogą zacząć ocierać o metalowy mechanizm zatrzaskowy w pedałach, jeżeli ten mechanizm znajduje się tuż nad niewykorzystywanymi otworami w gniazdach (czyli trze o te niewykorzystane gniazda generując irytujące skrzypienie) - wszystko zależy od grubości podeszwy i jej zużycia w miejscu kontaktu podeszwy z mechanizmem zatrzaskowym pedału. Z takim problemem radziłem sobie za pomocą podkładek wkładanych między gniazdo bloków i podeszwę, tak by gniazdo poszło nieco bardziej do góry wgłąb buta, wystarczy coś o grubości milimetra, nawet wycięte nożyczkami z jakiegoś plastiku.

Edytowane przez Boss
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowałem podobne zjawisko przy sztywnych, karbonowych podeszwach. Po iluś tam tysiącach kilometrów, podeszwa zaczęła skrzypieć. żadnych pęknięć nie było widać, ale trzeszczało przy każdym mocniejszym depnięciu. Pewnie cos tam się poddało i po prostu zaczęło pękać. Zużycie materiału...

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia ze skrzypieniem. Te same buty Shimano XC5 + bloki. Całość z przebiegiem ok 3000 km.

  • SPD Shimano 540 - mają spory przebieg (pewnie ze 30 tys). Skrzypią. Pomaga mycie + smarowaniem smarem do pedałów Finish Line - psikam blok i pedał. 
  • SPD Shimano XT 8100 - przebieg na poziomie 6 tys. Nie skrzypią. 

Zauważone różnice:

  • XT - stopa nie rusza się na boki, 
  • 540 - stopa przy pedałowaniu pływa sobie prawo/lewo. Mówimy o ruchu pięty na boki. Wyraźnie pedał luźno trzyma buta. 

W moim przypadku ewidentnie luz odpowiada za skrzypienie. Co ciekawe ten luz jest na poziomie samego styku zatrzasku i bloku. Jakby te blachy się już wytarły. 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w jednych butach też sobie czasem trzeszczy. To podeszwa trze o element pedała spd. Nie wiem czy idzie to ogarnąć. Możesz próbować z podkladka pod blok, co powinno go nieco wysunąć z buta lub zwiększeniem siły sprężyny w pedale żeby mocniej trzymało but.

Ja psikne czasem smarem na but i olewam

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...