Skocz do zawartości

[MTB 17,5"] Czy ta rama będzie nadal ok?


Pawel_CZEST

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Pomysł wymiany kół jest słaby, nie będzie miejsca na normalną oponę i suport będzie za wysoko.

Właściwie to i tak tym mtb jeżdżę tylko po drodze i mam zamiar w przyszłości wymienić widelec na sztywny.

 

Cytat

Zasadniczo bardziej istotna jest długość roweru.

Jak ją zmierzyć? w sensie od czego do czego.

Edytowane przez Pawel_CZEST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Koledze chodziło prawdopodobnie o długość górnej rury.
Co do kół, to może być problem, bo nawet jak większe się zmieszczą, to pewnie z cieńszą oponą, ale kluczową kwestią mogą okazać się hamulce - jeśli to V-brake, a rama nie ma mocowania pod tarczówki, to trzeba będzie kombinować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Koledze chodziło prawdopodobnie o długość górnej rury.
Co do kół, to może być problem, bo nawet jak większe się zmieszczą, to pewnie z cieńszą oponą, ale kluczową kwestią mogą okazać się hamulce - jeśli to V-brake, a rama nie ma mocowania pod tarczówki, to trzeba będzie kombinować...

Z tyłu, co dzisiaj zauważyłem mam mocowanie na tarczówki. A z przodu (jeśli rama nie będzie problemem, o co tu pytam) wymienię widelec na sztywny który będzie miał mocowanie pod tarczówki.
Jutro podam długość górnej rury.
A co do grubości opony, to i tak będę miał cieńkie opony bo powiedzmy że planowałem zamienić ten rower na coś typu gravel.

Jak dobrać rower do wzrostu | Blog Wydawnictwa Buk Rower
Mam zmierzyć to tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Pawel_CZEST napisał:

Witam, posiadam rower MTB na ramie 17,5" i kołach 26".
Mierzę 174cm a długość wewnętrzna nogi wynosi 83cm
Czy ten rower nadal będzie dobry do jazdy?

Planuję wymienić w nim koła na 28" , warto? czy może lepiej kupić nowy rower?

Zdecydowanie lepiej kupić nowy rower. Zmiana wielkości kół o 2 cale może wpłynąć w sposób nieprzewidywalny na prowadzenie roweru - choć nie zawsze - ale nie da się tego przewidzieć. Jak wymienisz koła, widelec i hamulce to już będzie spora część kosztów nowego roweru - projektowanego specjalnie do tych celów. Napęd też pewnie nie jest nowy i też niedługo będzie do wymiany. A jak masz w tym rowerze jakieś super podzespoły na których specjalnie Ci zależy to kup nową ramę przeznaczoną do takiego roweru jaki chcesz uzyskać i je tam przełóż.  Ale najpierw policz ile to będzie kosztować - bo najczęściej gotowy rower kosztuje mniej niż podzespoły potrzebne do jego zbudowania - producenci kupując duże ilości podzespołów dostają inne ceny niż detaliczne, to logiczne. Duże przebudowy rowerów najczęciej nie zdają egzaminu - ani finansowo ani funkcjonalnie. No chyba że chcesz uzyskać w efekcie rower jakiego nie ma na rynku i godzisz się z wyższymi kosztami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem to, i stwierdziłem że jednak wymiana kół i widelca nie będzie miała sensu pod względem ekonomicznym. 
Co do zmierzenia górnej rury to jednak zrobie to jutro, ponieważ jest już ciemno a wcześniej jeździłem na rowerze i nie miałem czasu tego zrobić.

Edytowane przez Pawel_CZEST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower jest typu MTB, koła 26 cali, rozmiar ramy 17,5 cala.
Efektywna długość górnej rury to  ~59cm.

Długość normalna to ~57cm.
Siodełko znajduje się na wysokości ~80cm licząc od dolnej pozycji korby.
Mostek ma długość 8cm.
Model kierownicy to KLS crx50.

Ostatecznie stwierdziłem że nie będę wymieniał kół ani niczego innego. Zaczynam składać na jakiegoś gravela lub szosę. 
Zważając na to że jestem uczniem szkoły średniej, trochę to potrwa. Dlatego też chcę dostosować mój rower by dało się na nim jeszcze jeździć przez jakiś rok lub 2 tak by nie zrobić sobie na nim krzywdy wynikającej np ze złej pozycji.


 

Edytowane przez Pawel_CZEST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2023 o 20:34, KrissDeValnor napisał:

Niby nie widzę cię na rowerze, ale z tego co podałeś (poza szerokością kierownicy - zgaduję jakieś +/-60 cm, i ustawieniem mostka), to wydaje się, że jest w miarę OK.

Teoretycznie jest dobrze, jednak rozwiązuję obecnie jeden problem. Przy dłuższych dystansach (50+ km) zaczynają mnie boleć nadgarstki. Ale na ten temat już czytałem dużo na forach, więc wydaje mi się że poradzę z nim sobie sam. 
Jeśli po kilku miesiącach testów mi się nie uda to napiszę tu kolejny post, może ktoś doradzi coś o czym nie pomyślałem.

Edytowane przez Pawel_CZEST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...