Skocz do zawartości

[Napęd] Upgrade z 2x10 -> 1/2x11/12?


james5

Rekomendowane odpowiedzi

Część,
W skrócie teraz skończył mi się napęd 2x10. Według pana z serwisu łańcuch rozciągnięty poza skalę (mierzył), część biegów na kasecie tez się już nie nadaje, a przednia zębatka (jedna z dwóch - 36t) w stanie mocno średnim.

Obecnie mam:
- Kaseta: SHIMANO HG50, 11-36T, 10rz.
- Przerzutka tylna: SHIMANO Deore M610
- Mechanizm korbowy: SHIMANO FC-M627, 36/22T
- Przerzutka przednia: SHIMANO Deore M618
Z przednich biegów bardzo rzadko korzystam. Praktycznie ciągle jeżdżę na zębatce 36t.
Uznałem, że jeśli mam już coś wymieniać, to może warto również zrobić lekki upgrade.

I teraz szukam jakiejś podpowiedzi co zrobić, bo jest parę kwestii, z którymi nie wiem co zrobić:
1) Z tyłu wsadzić 11 czy 12 rzędową kasetę? Szukałem czegoś na klasyczny bębenek hg, ale nie znalazłem za dużo produktów dla 12rz. Na początku głównie znalazłem same garbaruki za ponad 1k, ale w końcu znalazłem coś normalniejszego - sram pg1230. Boję się jednak, że za 3 lata przy wymianie napędu zostaną same garbaruki po 1k i nie będzie w czym przebierać.
2) Z przodu zostawić 2 biegi czy je usunąć i wsadzić zębatkę narrow-wide. Nie wiem jednak co z kompatybilnością mojej korby w przypadku wsadzenia narrow-wide i wyrzucenia biegów z napędem 1x12. Z jednej strony, jak już mam te biegi, to mogą zostać. Z drugiej jednak strony właściwie już bardzo rzadko z nich korzystałem, a i tak trzeba wyjąć korbę, żeby wymienić zębatkę z przodu. Jeśli bym zostawił, to chyba musiałbym zdecydować się na 2x11 (nie ma 2x12)?

Zestaw, o którym myślałem:
1) 1x12:
- Manetka SLX SL-M7100 12rz
- Przerzutka Tył SLX RD-M7100 1x12rz SGS
- Kaseta Sram NX Eagle HG PG1230 12-rzędowa 11X50
- Katana Razorblade Oval Narrow Wide tarcza korby zębatka 104mm 36T lub Katana Chainsaw Narrow Wide tarcza korby zębatka 104mm 36T
- Łańcuch KMC X12 Black Tech 12rz. czarny (nie wiem ile oczek)

Post może przydługawy, bo chciałem zebrać myśli co zrobić. Może jednak ktoś coś podpowie/doradzi albo powie, że tak się nie opłaca i lepiej inaczej. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecna Twoja korba może zostać jeśli się zdecydujesz na napęd 1x11 lub 1x12, zębatkę Narrow Wide pod tę korbę kupisz z BCD104. 

Jeśli chcesz 2x12 to są korby SHIMANO FC-M7100-2  lub Shimano FC-M8100-2

Kasety 12s pod bębenek HG robi również firma SUNRACE CSMZ800

Pod jedenastkę jest bardzo duży wybór kaset od Shimano na bębenek HG i od firmy Sunrace, Sram ma w ofercie z grupy NX.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zostawić obecną korbę i zamontować blat NW to trzeba zrobić ze 3mm offsetu podkładkami (wymiana śrub, kominów i zastosowanie odpowiednich podkładek). Przrabiałem temat na korbach 2x wiele razy. Bez tego jest delikatnie rzecz ujmując kiepsko.

Co do zębatek to też zjęździłem ich naście - chińczyk jest tak samo dobry i trwały jak produkty z manufaktur, które każą sobie płacić za markę (za którą w dodatku kompletnie nic nie stoi - żadne R&D).

Kasety 12s na bębenek HG robi np. SunRace (są przyzwoite). Niemniej 1x12 bez koronki 10T to straszna kupa jest. IMHO lepiej iść w 1x11 a najlepiej pozostać przy 2x10 (odświeżając co zużyte).

 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KSikorskiTylna piasta to GIANT Tracker Boost 12x148.

@DokumosaCzy taki offset robi się jakimiś specjalistycznymi podkładkami? Mógłbyś napisać (ew. podesłać link) które miałeś na myśli? Tak podejrzewałem, że może być nieciekawie z przodu.
Co do tego, że będzie bez koronki 10t - teraz na najcięższym biegu (36t z przodu i 11t z tyłu) jest ok. Nie jeżdżę na zjazdy z kategorii 60 kmph. Jak się napędzę na tych moich, to jest w miarę ok. Z tego co widziałem sporo osób jeździ z 1x12 w konfiguracji 32t z przodu i 10-51 z tyłu, więc najcięższy bieg i tak mają "lżejszy" (32/10 vs 36/11). A te 50t/51t (w najlżejszym biegu z tyłu) akurat wypełni pustkę na podjazdach.
Co do 1x11 vs 1x12 - jest to różnica 1000zł vs 1200zł, więc cenowo już nie ma dużego przeskoku. No chyba że mówiłeś o sensowności rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz piastę boost 12x148mm i korbę FC-M627-B dla której linia łańcucha wynosi 51,8mm to nie trzeba robić offsetu zębatki korby za pomocą podkładek. Zmontować napęd, sprawdzić jak działa i co najwyżej wtedy dopiero decydować o tym czy pchać podkładki czy może przesunąć korbę na suporcie jeżeli jest taka możliwość.

Edytowane przez leejoonidas
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, james5 napisał:

- Kaseta: SHIMANO HG50, 11-36T, 10rz.
- Przerzutka tylna: SHIMANO Deore M610
- Mechanizm korbowy: SHIMANO FC-M627, 36/22T
- Przerzutka przednia: SHIMANO Deore M618

Kaseta na 11-32, korba na 38/28 ( albo raczej same zębatki ), przerzutka na taką ze sprzęgłem dla higieny. Taniej wyjdzie na na warszawę +200km okolic ideał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w podobnej sytuacji i też chciałem 1x12 z kasetą nx bo zakres biegów by mi idealnie pasował jak i stopniowanie. Z minusów do tej kasety trzeba łańcucha Srama i mamy tu wybór GX za 120zl który podobno szybko się rozciąga a łańcuch x01 to ponad 200zł, do tej kasety nie kupisz innych koronek niż 11 13 15 za 90zł. Kaseta akurat jest w "dobrej cenie " na rosebike za 290zł z przesyłką.
Np teraz na Ali kasetę 6100 można kupić za 250zł, łańcuch deore - za 80zł OEM. Przerzutka tylna deore 150zł a manetka na obejmę 170 XT. Wydaje mi się, ze jak iść w 1x12 nie szastając hajsem to tylko w shimano na kasecie 10-51. Ja chyba odpuszczę bo do mojej piasty dt 370 bębenek microspline to 300zł.
Jak nie potrzebujesz przełożeń lżejszych niż 0.7 / 0,75 to najrozsądniej wychodzi 1x11 na slx 11-46, W wersji tanio i dobrze rd m5120 130zł manetka 80, kaseta 230 i łańcuch, w wersji droższej rd m8000 za 200 i szukanie manetki xt za ... też 200 ;)
Tylko jeśli nie jeździsz 80%+ po lasie i błocie gdzie przednia przerzutka przeszkadza bo co chwila się zapycha błotem to nie ma sensu iść w 1x, lepiej zostać przy 2x.

Edytowane przez Molekpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.08.2023 o 23:34, leejoonidas napisał:

Skoro masz piastę boost 12x148mm i korbę FC-M627-B dla której linia łańcucha wynosi 51,8mm to nie trzeba robić offsetu zębatki korby za pomocą podkładek. Zmontować napęd, sprawdzić jak działa i co najwyżej wtedy dopiero decydować o tym czy pchać podkładki czy może przesunąć korbę na suporcie jeżeli jest taka możliwość.

Ciekawe tylko czy ta linia łańcucha jest podana dla któregoś z biegów czy średnia z obu. Ale skoro razem z @Dokumosapiszecie, że powinno być ok, to raczej

 

W dniu 11.08.2023 o 09:00, Molekpl napisał:

Jestem w podobnej sytuacji i też chciałem 1x12 z kasetą nx bo zakres biegów by mi idealnie pasował jak i stopniowanie. Z minusów do tej kasety trzeba łańcucha Srama i mamy tu wybór GX za 120zl który podobno szybko się rozciąga a łańcuch x01 to ponad 200zł, do tej kasety nie kupisz innych koronek niż 11 13 15 za 90zł. Kaseta akurat jest w "dobrej cenie " na rosebike za 290zł z przesyłką.
Np teraz na Ali kasetę 6100 można kupić za 250zł, łańcuch deore - za 80zł OEM. Przerzutka tylna deore 150zł a manetka na obejmę 170 XT. Wydaje mi się, ze jak iść w 1x12 nie szastając hajsem to tylko w shimano na kasecie 10-51. Ja chyba odpuszczę bo do mojej piasty dt 370 bębenek microspline to 300zł.
Jak nie potrzebujesz przełożeń lżejszych niż 0.7 / 0,75 to najrozsądniej wychodzi 1x11 na slx 11-46, W wersji tanio i dobrze rd m5120 130zł manetka 80, kaseta 230 i łańcuch, w wersji droższej rd m8000 za 200 i szukanie manetki xt za ... też 200 ;)
Tylko jeśli nie jeździsz 80%+ po lasie i błocie gdzie przednia przerzutka przeszkadza bo co chwila się zapycha błotem to nie ma sensu iść w 1x, lepiej zostać przy 2x.

Oprócz dojazdów i wycieczek jeżdżę głównie po lesie. 2x chciałem głównie dlatego, że druga zębatka z przodu jest praktycznie przeze mnie nieużywana. Jest mi wygodniej przemęczyć się na największym biegu z tyłu na podjeździe niż męczyć ze zmianą tych z przodu i dostosowaniem tych z tyłu. 11 biegów z tyłu to miała być kwestia wygody użytkowania. Wtedy też niepotrzebny byłby mi bieg z przodu, stąd 1x. Jak zacząłem podliczać, to wychodziło mi, że między 1x12 a 1x11 to różnica 200zł i jeśli miałbym wykładać już z 1000, to jest to mała różnica, a dostaję więcej w zamian.
Co do zamawiania z Ali to nie wiem, bo chciałbym to zrobić jak najszybciej - póki jest pogoda.

EDIT:
Zestaw 1x11:
- Manetka Deore SL-M5100 11rz. obejma
- Przerzutka tył Deore RD-M5100 1x11rz SGS
- Kaseta Sram PG-1130 11-42 11 speed
- Łańcuch KMC X11 EL Black Tech x118
Sumuje się do ~750zł bez przedniej zębatki

Zestaw 1x11:
- Przerzutka Tył SLX RD-M7100 1x12rz SGS
- Manetka SLX SL-M7100 Prawa 12rz obejma
- Kaseta SRAM NX Eagle PG-1230
- łańcuch KMC X12 Black Tech 12rz. czarny
Sumuje się do ~950zł bez przedniej zębatki

Wiem, że pewnie da się to zrobić taniej (oba zestawy), ale bez czekania na przesyłki udało mi się znaleźć tylko te zestawy.

Edytowane przez james5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@james5 Do kasety 11-42 przerzutka M5120 (5100 nie będzie działać poprawnie). Poza tym kaseta M5100 11-42 kosztuje połowę ceny wskazanego SRAMa 11s. W drugim przypadku przerzutka i manetka M7100 nie wnoszą kompletnie nic ponad M6100. Bałbym się też łańcucha KMC 12s. Zmieniałbym bębenek żeby mieć kasetę M6100 i łańcuch Shimano.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

16 godzin temu, Dokumosa napisał:

@james5 Do kasety 11-42 przerzutka M5120 (5100 nie będzie działać poprawnie). Poza tym kaseta M5100 11-42 kosztuje połowę ceny wskazanego SRAMa 11s. W drugim przypadku przerzutka i manetka M7100 nie wnoszą kompletnie nic ponad M6100. Bałbym się też łańcucha KMC 12s. Zmieniałbym bębenek żeby mieć kasetę M6100 i łańcuch Shimano.

Czyli albo M5100 z kasetą CS-M5100 11-51 albo M5120 z kasetą CS-M7000 11-46?

To się jeszcze dopytam - czy oprócz wartości estetycznej dają coś duże kółka w tylnej przerzutce? Pytam, bo być może lepiej jest zrobić 2x11 z małymi kółkami w przerzutce i zwykłym blatem z przodu (nie narrow-wide). Zostawiając 2x11 (11-46) w zamyśle jedynie o prostocie (mając 11 biegów to już chyba w ogóle nie będę używał mniejszej zębatki z przodu).

Edytowane przez james5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...