Skocz do zawartości

[Do 5000 zł] Rower uniwersalny


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Chciałbym wrócić do jazdy na rowerze i koniecznym jest zakup czegoś nowego.

Budżet do 5000 zł. Rower ma służyć do jazdy po mieście/lesie (dróżki rowerowe), docelowo na stałe ma być zamontowany fotelik dla 2,5 letniego dziecka i większość tras spędzę z nim.

Myślałem o jakimś rowerze MTB, ale sporo osób mi go odradzało i zaproponowano crossa. Czy ten typ roweru zda egzamin? Nie jestem jeszcze taki stary by iść w trekkingowy, a wydaje mi się ze cross to taki złoty środek miedzy mtb a trekkingiem.

Pomysł jest na to:

1. https://immotion.pl/rowery-crossowe/3222-rower-crossowy-giant-roam-1-disc-2023.html?search_query=gian+roam&results=184

lub 

2  https://immotion.pl/rowery-crossowe/2262-rower-crossowy-giant-roam-2-disc-2.html + doposażenie od razu. 

Czy nada się to na dłuższe wycieczki z dzieckiem, a będzie dodatkowo uniwersalne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu w ciągu dwóch dni zakładach trzy razy ten sam temat? Mimo że w innych dostajesz odpowiedzi.

1.

 

2.

I obecny jest trzecim takim samym założonym.

Trekking to tak naprawdę rower crossowy z dodatkowym wyposażeniem - błotniki, bagażnik itd.

Z tych dwóch Roam 1 zdecydowanie, nawet nie ma nad czym się zastanawiać.

Edytowane przez Ineffable
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Roam 1, "dwójką" nie ma co zaprzątać sobie głowy. Rower idealny, sprawdzi się w każdych warunkach. Możesz też zerknąć do Decathlonu,

https://www.decathlon.pl/p/rower-trekkingowy-riverside-920/_/R-p-329787

Jest tam wygodniejszy w obsłudze i konserwacji jednorzędowy napęd wyższej klasy niż ten w Roamie, poza tym w obu masz hydrauliczne hamulce, powietrzny widelec, miejsce na szersze opony. naprawdę, jeżeli nie zamierzasz jeździć po kamieniach, korzeniach i nie masz stromych gór pod nosem, to mtb lepiej sobie odpuścić. Choć w przypadku jazdy z dzieckiem w foteliku, dla stabilności i komfortu założył bym szersze opony, nawet 29x2.0 z jakimś łagodnym bieżnikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematy wrzucone były po 1. w dziale mtb bo myślałem ze mtb jest mi potrzebny 2. w dziale trekkingowym (gdzie później zauważyłem ze jest inny dział do tego) 3. w odpowiednim dziale. 

Tamte prosiłem administracje o usunięcie żeby nie szpecić.


Co do Roama.. a może warto dopłacić do wersji 0 czy nie ma to sensu i lepiej wziąć 1 i dołożyć szersze opony? Rower będzie jeździł weekendowo (strzelam ze z 50 km miesięcznie) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Roam 0 nie ma po co dopłacać. Poza tym biorąc pod uwagę planowane miesięczne przebiegi to może zastanów się czy może jednak nie zejść półkę niżej (kosztem powietrznego amortyzatora) i zerknij na tego Treka, 
https://strefasportu.pl/pl/p/Rower-TREK-Dual-Sport-3-Dark-Aquatic-gen.-4/15609

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roam 1 -  wydaje mi się ze to sprzęt aż zanadto na moje potrzeby, ale widzę ze ma świetne opinie więc chyba warto dopłacić?

+ do tego wymiana opon na szersze z perspektywy jazdy z fotelikiem.

Czy pod to podejdzie każdy fotelik czy musi być coś specjalnie dobierane? 

Ten trek wyglada tez fajnie. 

 

 

Edytowane przez adek93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ineffable napisał:

Trekking to tak naprawdę rower crossowy z dodatkowym wyposażeniem - błotniki, bagażnik itd

Eeee... Nie

3 godziny temu, Ineffable napisał:

Masz już fotelik, czy zamierzasz jakiś kupić?

Fotelik - https://www.hamax.com/product/siesta/

Stelaż do niskich ram - https://www.hamax.com/product/extra-bar-siesta-caress/

Po ca ma kupować fotelik i osobno stelaż, skoro występuje siesta od razy z takim stelażem.

@adek93 a nie myślałeś nad jazdą z przyczepką, przy której nie będziesz musiał się zastanawiać, który rower to zniesie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciek.B

1. Na rynku są producenci, którzy rowery crossowe i trekkingowe budują dokładnie na tej samej ramie. Możesz proszę wytłumaczyć, jakie są diametralne różnice między tymi rowerami (wiadomo - poza błotnikami, bagażnikiem, lampkami itd.)?

2. Autor na razie nie wybrał roweru, więc nie jest przesądzone, którą opcję montażu fotelika będzie potrzebował. Być może wystarczy standardowa, jeżeli nie - będzie miał świadomośc, że ma wyjście z sytuacji.

Zamieść link do fotelika, o którym piszesz, autor będzie miał wszystkie opcje czarno na białym.

Edytowane przez Ineffable
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za tak liczną i rozbudowaną dyskusje. 

Co do przyczepki to testowaliśmy to rozwiązanie, ale mojemu synowi średnio się to podoba. Woli zdecydowanie jazdę w foteliku. Fakt, faktem, że zaraz będzie drugi klient i można byłoby się pokusić np. o elektryka + przyczepkę dwuosobową, ale chyba jednak wole wersje dwa rowery i dwa z fotelikami. 

Co do wyboru roweru to bije się z myślami już teraz:

ALBO https://skiracecenter.pl/giant/10607-rower-crossowy-giant-roam-1-disc-knight-shield-2023.html?fbclid=IwAR3t7IGCtkU4QMs9iBWRLEK8xIxYlR3wrawgo8OCa_mNGRgJu74Iv9eO-nc

ALBO https://sprint-rowery.pl/rower-gorski-trek-marlin-6-gen-3-2023?gclid=Cj0KCQjwz8emBhDrARIsANNJjS7hYP-agQFbkBh9SICaWyBwp2rLEEqRXIsK7j1pJaTRWoUFhARJkGIaAqOvEALw_wcB  - to mi się cenowo podoba nie ukrywam. 

albo pojawiła się okazja na trek marlin 8 gen 2023 za około 4500 zł. 

Do tego trek marlin będzie problem zamontować ten fotelik hamax?

Cały czas mam wrażenie ze przy moim przebiegu to każdy rower się nada.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, adek93 napisał:

Dziękuje za tak liczną i rozbudowaną dyskusje. 

Co do przyczepki to testowaliśmy to rozwiązanie, ale mojemu synowi średnio się to podoba. Woli zdecydowanie jazdę w foteliku. Fakt, faktem, że zaraz będzie drugi klient i można byłoby się pokusić np. o elektryka + przyczepkę dwuosobową, ale chyba jednak wole wersje dwa rowery i dwa z fotelikami. 

 

Cały czas mam wrażenie ze przy moim przebiegu to każdy rower się nada.. 

Co do przyczepki dwuosobowej - nie warto bo zaraz pierwszy klient będzie miał swój rowerek  ( zdziwisz się jak szybko mijają etapy rozwoju dzieci.

A wrażenie masz dobre - na dziś każdy się nada - ale jak za jakiś czas zaczniesz jeździć więcej z dziecmi to będziesz zadowolony że kupiłeś lepszy rower. Przede wszystkim kieruj się ramą - reszta i tak podlega okresowej wymianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście w tej sytuacji wybrałbym Trek Marlin 6. Do obecnych zastosowań powietrzny widelec Ci niepotrzebny, a za kilka lat zawsze możesz zmienić. Serwisowanie taniego widelca sprężynowego można sobie darować, a za kilkuletni koszt serwisu powietrznego kupisz i założysz nowy.

Ale najważniejsza jest i tak próbna jazda - kup ten na którym się najlepiej czujesz.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ineffable napisał:

@Maciek.B

1. Na rynku są producenci, którzy rowery crossowe i trekkingowe budują dokładnie na tej samej ramie. Możesz proszę wytłumaczyć, jakie są diametralne różnice między tymi rowerami (wiadomo - poza błotnikami, bagażnikiem, lampkami itd.)?

2. Autor na razie nie wybrał roweru, więc nie jest przesądzone, którą opcję montażu fotelika będzie potrzebował. Być może wystarczy standardowa, jeżeli nie - będzie miał świadomośc, że ma wyjście z sytuacji.

Zamieść link do fotelika, o którym piszesz, autor będzie miał wszystkie opcje czarno na białym.

1. Tak, nawet może i w większości, ale sama geometria ramy nie czyni crossówki i trekkinga takimi samymi.

Przede wszystkim crossówka prawie zawsze ma względnie prostą kierownicę, a trekking prawie zawsze wygiętą "jaskółkę" i to zmienia wszystko!

Jak zapewne wiesz różnica w geometrii roweru (nie ramy) o zaledwie 1-2 cm robi sporą różnicę jeżeli chodzi o pozycję i wrażenia z jazdy, to dlaczego uważasz, że crossówka i trekking są takie same, skoro przez wyprofilowaną kierownicę na trekkingu mamy o około 10 cm mniejszą odległość chwytów kierownicy od siodełka (pomijam już kwestię wysokości kierownicy)

To z kolei wymusza bardziej wypionowaną pozycję, co oznacza konieczność stosowania szerokiego siodła, bo na takim rowerze siedzi się jak na taborecie.

Kolejna różnica to oświetlenie, na które w większości trekkingów jesteśmy skazani, zasilane z prądnicy w piaście... wróć... z kowadła, które oprócz tego, że sporo waży to jeszcze daje opór, a oświetlenie tego typu na tle lamp zasilanych z akumulatorów, świeci jakby chciało, a nie mogło.

Itp, itd... pewnie jeszcze parę różnic się znajdzie, ale generalnie to są 2 różne typy rowerów, pomimo zbliżonego wyglądy.

2. https://velo.pl/akcesoria/foteliki/hamax/siesta

8 godzin temu, adek93 napisał:

Fakt, faktem, że zaraz będzie drugi klient i można byłoby się pokusić np. o elektryka + przyczepkę dwuosobową

W taki sposób (nie tylko na elektryku) przejechałem kilka tysięcy km.

Mając równocześnie fotelik i przyczepkę - z fotelika korzystałem z konieczności (głównie podwózka do przedszkola 1,5 km).

Natomiast wybierając się na wycieczkę dla przyjemności nie wyobrażam sobie niczego innego jak przyczepka.

Jeżeli nie miałeś okazji przetestować przyczepki na dłuższą metę to radzę spróbować.

Jak dla mnie fotelik względem przyczepki ma 2 zalety:

Jest tańszy i zajmuje trochę mniej miejsca.

Cała reszta to wady...

1. Bezpieczeństwo

2. Ładowność

3. Ochrona przed deszczem

4. Możliwość postawienia / położenia roweru i podejścia do dzieciaka, żeby coś przy nim ogarnąć, bez konieczności siłowania się z dociążonym rowerem.

5. Brak wpływu na stabilność roweru.

6. Możliwość bezpiecznego przewożenia nawet kilkumiesięcznego dziecka

I wiele innych.

7 godzin temu, PiotrWie napisał:

Co do przyczepki dwuosobowej - nie warto bo zaraz pierwszy klient będzie miał swój rowerek 

Każdy sądzi według siebie.

Między moimi dziećmi jest 3 lata różnicy i zaczynałem od 1 osobowej, później miałem 2 osobową przez 2 lata, a potem znowu wróciłem do jedynki.

Często jeździłem bez dziecka w przyczepce, bo zabieraliśmy biegówkę, a czasami nawet wciskałem 16 calowy rowerek od starszego syna jak nie dawał rady wrócić o własnych siłach.

@adek93 do ilu rowerów miałeś okazję się przymierzyć?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do praktycznie żadnego - mam zarezerwowany dzisiaj do obejrzenia giant roam 1 2023. Ogólnie ostatni raz na rowerze siedziałem ze 3-4 lata temu : ) 

W tym samym sklepie maja jeszcze np. giant talona lub gianta xtc do porównania - jako bardziej górski?

Co do przyczepki to u mnie jest różnica 2,5 roku (jeden ma 2 tygodnie, drugi 2,5 roku). Plan był taki by pojeździć w tym roku z fotelikiem z jednym, a w następnym sezonie można by spróbować z przyczepka z dwoma ;) Tylko jak dojdzie przyczepka to znowu ten roam jest chyba super rozwiązaniem ? :) 

Edytowane przez adek93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzieci jeździły w przyczepce do prawie 7 roku życia, leniwce 🙃 Oczywiście na krótkich trasach mieli swoje rowery. Zaczynaliśmy od fotelików Hamax, co ma swoje zalety ale jednak przyczepka jest dużo lepszym rozwiązaniem. Myślę, że dla początkującego rowerzysty jest bardziej bezpieczna niż fotelik z uwagi na niżej położony środek ciężkości i fakt, że w zasadzie nie da rady jej wywrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za sugestie - jak już kupię rower to wtedy znowu się będę zastanawiał czy przyczepka czy fotelik. Daliście mi inny pogląd na to teraz. 

Znajomy ma przyczepkę więc teoretycznie na test możemy podpiąć i zobaczyć czy synowi się spodoba jednak.

Zostaje jednak kwestia kluczowa - rower :) 

Rozumiem, że i roam 1 i dual sport 4  jak i marlin 6 się nada?  Kwestia teraz moich upodobań. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...