Skocz do zawartości
  • 0

[pytanie] Wybór między górskim a crossowym...


Gość Ceglus

Pytanie

Gość Ceglus

Witam serdecznie. Zacznijmy od tego, że jestem totalnie zielony jeżeli chodzi o sprawy rowerowe, na rowerze jeździłem może z 10 lat temu... Chciałbym rozpocząć przygodę , zaczynając od krótkich tras z narzeczoną. Od pewnego czasu przyglądam się jednemu i drugiemu rowerowi. Wiem, że jeden jest crossowy oraz drugi górski lecz bardziej mi chodzi o wytrzymałość  danego roweru i żeby się dobrze jeździło. Oczywiście mam w swojej miejscowości dróżki jak i ścieżki z małą ilością piachu itd. chciałbym by rower po prostu dobrze się sprawował. Na internecie znalazłem dwa rowerki które mają dosyć fajną cenę lecz nie mam pojęcia w który uderzyć. Czytałem o manetkach , amortyzatorach itd w każdym z nich. Deore mimo "wyższej półki" cenowej od Alivio/Altusa to cena roweru nie jest jakoś wielce odbiegająca. Czym to jest spowodowane? Czy ktoś mi doradzi z którego rowerku na początek będę bardziej zadowolony? Pozdrawiam serdecznie.

https://mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/rower-gorski-mtb-indiana-x-pulser-5-9-m21-29-cali-meski-czarny

https://mediaexpert.pl/rowery/rowery-cross/rower-crossowy-indiana-x-cross-5-0-m21-meski-czarno-szaro-brazowy

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli wierzyć deklaracji o wadze to różnica 1,5kg na korzyść crossa jest znacząca. Powinien być wyraźnie mniej mułowaty na asfalcie i po prostu przyjemniej jeżdżący. 

MTB z racji szerszych opon będzie sobie lepiej radził w terenie. Teren w sensie błoto, piach czy luźne kamienie, ale generalnie póki jest sucho i twardo to cross ma przewagę i ma znacznie więcej sensu dla "niedzielnego" rowerzysty.

Napęd to kwestia wyboru 3x vs 2x. 2x jest powiedzmy bardziej nowoczesny, a Deore w przeciwieństwie do niższych grup już nie jest z gównolitu. Z kolei 3x to staroć, która jednak jest dużo przyjemniejsza w jeździe, bo przeważnie możesz cały czas jechać na środkowej i nie majdać wiecznie przodem szukając złotego środka, tylko używać jej tam gdzie faktycznie jest potrzebna. Pod górę i z góry. Choć jeśli masz góry to akurat w tym wypadku mtb będzie mieć lżejsze przełożenia. 

Co rozumiesz przez wytrzymałość? Oba rowery to tanie badziewie i nie ma się co czarować, że jest inaczej. Jeśli będziesz jeździć tylko po asfalcie czy jakiejś tam gruntowej drodze to generalnie nic temu nie będzie. Tylko nie atakuj krawężników na hurra, a zawsze podnieś tyłek i przednie koło. Bo właśnie tandetne koła to jedna z tajemnic niskiej ceny tych rowerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Ceglus

Z tej strony Ceglus.
Z góry dziękuje za informacje. Jeszcze przemyślę zakup czy może za rok dołożę na coś lepszego co na pewno dłużej pojeździ. Tak myślałem, że tanio więc jakiś haczyk jest. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To wtedy rok dłużej brzuch będzie rósł ;) 

To też kwestia ile ważysz. Rozmiar duży więc jak bliżej Ci do 120kg niż powiedzmy 70kg to użytkowanie może nie być bezproblemowe. Oczywiście jakby koła robiły problem to zawsze można sobie zamówić dobre u kołodzieja ale to lekko licząc 1000+. No ale trzeba mieć świadomość tego, że na kołach prawie zawsze producenci oszczędzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Ceglus

Dobrze powiedziane :)
Akurat z wagą to lajcik , niecałe 75 kg więc nie jest źle :D
W sumie racja zawsze można wymienić na lepsze koła chociaż przy mojej wadze to nie będzie raczej kłopotem przy tych co są :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...